סקר: 55% מתושבי ארה"ב מחזיקים בדעה "לא אוהדת" על האיסלאם

לגזענות של טראמפ קהל גדול, אך על פי סקר YouGov קשה לקבוע אם איל ההון מלבה שנאה או מנצל תחושות קיימות לקידום עצמי. על פי הסקר, איסלאמופוביה נפוצה יותר בקרב רפובליקאים ולבנים

מונה שאלבי, גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בתמונה נראה מעבר חצייה בטיימס סקוור בניו יורק בשעות היום. בצדו הימני שתי נשים העוטות כיסויי ראש. מספר בני אדם נוספים צועדים על מעבר החצייה. מאחוריהם אוטובוס וכלי רכב
טיימס סקוור בניו יורק, השבועצילום: אי־אף־פי
מונה שאלבי, גרדיאן

למי בדיוק פנה איל ההון דונלד טראמפ כשקרא שלשום (שני) לעצור באופן מוחלט את כניסתם של מוסלמים לארה"ב? על פי סקר שנערך על ידי מכון המחקר YouGov, נראה כי התשובה לשאלה זו היא מספר לא קטן של תושבי ארה"ב. הסקר שנערך השנה קובע של–55% מהנשאלים יש דעה "לא אוהדת" על האיסלאם. בנוסף מצביע הסקר על כך שאיסלאמופוביה נפוצה יותר בקרב אמריקאים בני 45 ויותר, רפובליקאים ולבנים.

עד כה התמקדה הרטוריקה האנטי־מוסלמית של טראמפ בביטחון, ולא בכדי. אמנם בבריטניה, אך כשתושבי הממלכה נשאלו השנה אילו מלים עולות בראשם כשהם שומעים את המילה מוסלמי, התשובות השכיחות ביותר היו "טרור" או "טרוריסט". יש לציין שכשנעשו ניסיונות לקעקע את אמינותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה ב–2004, (לרוב על ידי לבנים ורפובליקאים), טענו אותם פעילים שלא ניתן לבטוח באובמה משום שהוא מסולמי.

באינפוגרפיקה מופיעים הנתונים הבאים:
אחוז הנשאלים שאמרו כי להם דעה שלילית על האיסלאם – במידת מה או מאוד
בגילים 18-29: 40
בגילים 30-44: 45
בגילים 45-64: 63
בגילים 65+: 70
בקרב דמוקרטים: 43
בקרב רפוליבקאים: 53
בקרב עצמאים: 76
בקרב לבנים: 62
בקרב שחורים: 32
בקרב היספאנים: 36

על פי סקר שנערך בקרב 997 נשאלים, בתחילת מארס השנה

העוינות כלפי המוסלמים בארה"ב קיימת לצד חוסר היכרות עמם. סקר YouGov שבחן את היחס הבלתי אוהד למוסלמים, הציג בנוסף את השאלה "האם אי פעם עבדת באופן אישי עם מוסלמי?". 74% מהנשאלים השיבו לשאלה זו בשלילה, 68% ציינו שאין להם חברים מוסלמים ו–87% ענו שמעולם לא ביקרו במסגד.

על אף נתונים אלו עדיין לא ידוע אם רטוריקה אנטי־מסולמית כשל טראמפ מגבירה את היחס השלילי כלפי מוסלמים בארה"ב, או שמא היא שואבת לרגשות שליליים קיימים כלפי מוסלמים. על רקע זה קשה להצביע על אופיו של הקשר בין הכרזתו של טראמפ כי יש לרשום את כל המוסלמים בארה"ב במאגר נתונים מיוחד, לסקר YouGov שנערך ימים ספורים לאחר ההצהרה, לפיו 40% מהאמריקאים תומכים בהצעה לרכז את שמות המוסלמים בארה"ב ברשימה מיוחדת. על רקע כל זאת יש לציין כי בעלי דעות שליליות כלפי מוסלמים ניצבים בפני בעיה: מחקר שנערך על ידי מכון "פיו" (Pew) קובע שב–2050 יעלה שיעור האמריקאים המזדהים כמוסלמים מ–0.9% ל–2.1%.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ