מכישלון בסוריה ועד הצלחה בבריאות: מה מלמדים נאומי מצב האומה על אובמה

הלילה צפוי הנשיא לשאת את נאום "מצב האומה" האחרון שלו. בנאומי העבר דיבר אובמה על מלחמות במזרח התיכון, רפורמת ההגירה וזכויות הומואים, וסקירתם מראה היכן עמד במלתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה הנשיא בקונגרס מחזיק בידו אוסף ניירות. בידו השמאלית הוא חותם עליהם. לידו עוימדים חברי קונגרס ועוזרים, המביטים עליו

נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי לשאת הלילה (שלישי) את נאום מצב האומה האחרון שלו. בשתי כהונותיו נשא אובמה שישה נאומים מסוג זה, ונאום נוסף בפני הקונגרס שמילא אותה מטרה, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו. בנאומיו הציע הנשיא דרכי פעולה, דיבר בהרחבה על חזונו לארה"ב וקרא לקונגרס לאשר חוקים בנושאים שונים. סקירה של נאומי העבר של אובמה מספקת תמונת מצב של הצלחותיו וכשלונותיו.

המאבק שלא צלח: פיקוח על כלי נשק

"עברו חודשיים מאז ניוטאון. אני יודע שזו אינו הפעם הראשונה שארה"ב דנה בשאלה כיצד להוריד את מספר מקרי האלימות המערבים כלי נשק. אך הפעם הזו שונה". (2013)

אובמה נכשל בניסיונו לגרום לקונגרס לאשר בדיקות רקע כוללות בעת מכירת כלי נשק. עם זאת הוא הורה על כ–35 פעולות צנועות יותר בנושא בהתבסס על סמכותו הנשיאותית. פעולות אלו נועדו להגביר את הפיקוח על חוקי הנשק הקיימים.

הנשיא תיאר את חוסר יכולתו להדק את הפיקוח על כלי נשק כחלק המתסכל ביותר של עבודתו, שכללה לעתים קרובות ניחום משפחות של קורבנות אירועי ירי המוני. הצעדים שנקט אינם מתקרבים בהיקפם לשינויים הנרחבים שהוא ביקש מהקונגרס לאשר לפני שלוש שנים, זמן קצר לאחר הטבח ב–20 תלמידי בית ספר בניוטאון, קונטיקט.

נאום מצב האומה מינואר 2015

הסכם היסטורי עם איראן

"שלא יהיה ספק: ארה"ב נחושה לעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני, ואני לא אוריד אף אופציה מהשולחן כדי להשיג יעד זה". (2012)

ארה"ב וחמש מדינות נוספות הגיעו להסכמה עם איראן ביולי 2015. ההסכם מטיל הגבלות על תוכנית הגרעין של טהראן ללפחות עשור בתמורה להסרת סנקציות כלכליות המוטלות על הרפובליקה האיסלאמית.

פתרון דיפלומטי לבעיית יכולותיה הגרעיניות הגדלות של איראן היה אחד מהיעדים הגדולים של אובמה בתחום מדיניות החוץ. בהתאם לכך, הוא הזכיר את הנושא בכל אחד מנאומיו מלבד אחד. ההסכם נתקל בהתנגדות עזה בקונגרס, אך הרפובליקאים וקומץ דמוקרטים לא הצליחו לבלום אותו, והעסקה צפויה להיכנס לתוקפה החודש.

הקו האדום בסוריה נחצה

"אין לי ספק שמשטר אסד יגלה בקרוב כי לא ניתן להשיב למקומם את כוחות השינוי, וכי לא ניתן למנוע כבוד אנושי". (2012)

על אף שקרא לנשיא סוריה בשאר אל־אסד לעזוב את תפקידו וסימן "קו אדום" - שימוש בנשק כימי על ידי המשטר - שלדבריו יגרור תגובה צבאית מצד ארה"ב, אובמה סירב לפעול ישירות נגד ממשלת סוריה. כמו כן, ארה"ב וכמה מבעלות בריתה מפציצות יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית (דעאש) בסוריה. בנוסף, משרד ההגנה של ארה"ב החל, אך לאחרונה גם נטש, תוכנית לאימון מורדים מתונים בסוריה.

פרשנים טוענים שמטרת מעורבותה של ארה"ב בסוריה אינה להדיח את אסד, אלא ללחום בארגון המדינה האיסלאמית. כך, ממשל אובמה רק הפעיל לחץ בערוצים דיפלומטיים על אסד, על אף "הקו האדום". המספר הגדול של פליטים סורים המגיעים לאירופה ממשיך להיות נושא מחלוקת בין שתי המפלגות בארה"ב.

חוקרים אוספים דגימות של נשק כימי, בסוריה ב-2013צילום: אי־פי

ארה"ב עדיין לא יצאה מעיראק ואפגניסטאן

"היום, כל החיילים שלנו נמצאים מחוץ לעיראק. יותר מ–60 אלף מהחיילים שלנו כבר חזרו הביתה מאפגניסטאן. הכוחות האפגנים מובילים את פעולות הביטחון והחיילים שלנו עברו לתפקידי תמיכה. אנחנו נשלים את המשימה שלנו עד סוף השנה הזו, ומלחמתה הארוכה ביותר של ארה"ב סוף סוף תסתיים". (2014)

כעשרת אלפים חיילים מארה"ב עדיין נמצאים באפגניסטאן. באוקטובר 2015, אובמה עצר את הנסיגה הצבאית והאריך עד לתאריך לא ידוע את הנוכחות האמריקאית במדינה. בנוסף, אובמה שלח מספר קטן של חיילים – מאמנים, יועצים וכוחות מיוחדים – חזרה לעיראק. עם זאת הוא מסרב לשלוח כוחות גדולים למדינה המזרח תיכונית.

בדומה לסוריה, חלקים גדולים מעיראק נמצאים תחת שליטת ארגון המדינה האיסלאמית, ובאפגניסטאן, ארגון טליבאן השתלט מחדש על אזורים רבים. הרעיון לשלוח כוחות רגליים אינו פופולרי באופן קיצוני בקרב הציבור האמריקאי שבע המלחמות, אך אף על פי כן הגדיל הממשל את היקף הכוחות המיוחדים באזור.

מספר הלא מבוטחים ירד בשליש

"כעת זה צריך להיות דיי ברור שלא עסקתי בביטוח הבריאות משום שזה היה צעד פוליטי מתגמל. פניתי לעסוק בביטוח הבריאות בגלל הסיפורים ששמעתי מאמריקאים שחייהם תלויים בקבלת כיסוי; חולים שנמנע מהם כיסוי; משפחות, אפילו כאלו עם ביטוח, שנמצאות במרחק מחלה אחת מהרס כלכלי". (2010)

החוק להגנת החולה וטיפול בר השגה, הידוע כ"אובמה־קר", הוא אחד מההישגים הגדולים ביותר של הנשיאות של אובמה. הנשיא עדיין מגן על החוק מפני התקפות מצד הקונגרס הרפובליקאי, וקורא למתנגדיו להציע חלופות. בשבוע שעבר אישר הקונגרס חוק שנועד לבטל את אובמה־קר, אך הנשיא הטיל עליו וטו. על אף בעיות שהתעוררו בזמן התקנת מערכת הרישום הממשלתית לביטוח הבריאות, מספר הלא מבוטחים בארה"ב ירד בכשליש מאז 2012.

מפגינים בעד חוק הבריאות של אובמה, בוושינגטון ביוני אשתקדצילום: בלומברג

רפורמת ההגירה ממתינה לבית המשפט העליון

"אני מוכן לעבוד עם רפובליקאים ודמוקרטים כדי להגן על הגבולות, לאכוף את החוקים ולטפל במיליוני העובדים הלא רשומים החיים כעת בצללים". (2011)

אובמה עבד עם שמונה סנאטורים משתי המפלגות כדי לקדם רפורמה מקיפה בחוקי ההגירה, אך החוק נבלם כשרפובליקאים בבית הנבחרים סירבו לדון בו. לאחר מכן ניסה אובמה להשתמש בצווים נשיאותיים, שחלקם נבלמו על ידי בתי המשפט. פעילים חברתיים הביעו תמיכה בהחלטתו של הנשיא מ–2012 לספק מעמד חוקי מסוים והיתרי עבודה למהגרים שהגיעו באופן לא חוקי לארה"ב כילדים, והם תמכו בתוכנית עליה הוא הכריז ב–2014, להגן על הורים לאזרחי ארה"ב. צעד זה נבלם בשל הגבלות משפטיות, ובית המשפט העליון עשוי לדון בו השנה. הרפובליקאים טוענים כי הנשיא לא העניק עדיפות מספקת לאבטחת גבולותיה של ארה"ב, וכי הוא השתמש לרעה בסמכותו כדי להעניק זכויות למהגרים לא רשומים.

הצבא נפתח בפני הומואים

"השנה, אני אעבוד עם הקונגרס והצבא כדי לבטל את החוק המונע מהומואים את הזכות לשרת את המדינה שהם אוהבים בגלל מי שהם. זה הדבר הנכון לעשות". (2010)

ב–2010 חתם הנשיא על חוק המבטל את מדיניות "אל תשאל, אל תספר" מימי הנשיא ביל קלינטון, שנועדה לאפשר להומואים לשרת בצבא כל עוד הם לא חושפים את נטייתם המינית. ביטול "אל תשאל אל תספר", הבטחה של אובמה מהקמפיין של 2008, היתה קלה באופן יחסי. באותה עת נשלט הקונגרס על ידי המפלגה הדמוקרטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ