מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק לשעבר, שוקל לרוץ לנשיאות ארה"ב כמועמד עצמאי

מקורביו של המיליארדר היהודי בן ה-73 אמרו לניו יורק טיימס כי הוא כבר שיתף את יועציו בתוכניות לקמפיין הפוליטי שלו ואמר כי יקבל את ההחלטה הסופית עד לתחילת מארס

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

המיליארדר היהודי מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק לשעבר, שוקל לרוץ בבחירות לנשיאות ארה"ב כמועמד עצמאי. כך דיווח היום (שבת) הניו יורק טיימס. בלומברג בן ה-73 כבר שקל בעבר לרוץ לבית הלבן כמתמודד עצמאי, אך לבסוף החליט שלא להתמודד כי סבר שלא ינצח. הפעם, עם נוכחותו הדומיננטית של דונלד טראמפ בזירה הרפובליקאית ונסיקתו של ברני סנדרס במפלגה הדמוקרטית, בעוד הילרי קלינטון נאבקת לשמור על מעמדה, הורה בלומברג ליועציו להכין תוכניות לקמפיין עמו יוכל לרוץ בבחירות שייערכו בנובמבר השנה.

בלומברג בוועידת האקלים בפריז, בדצמבר צילום: בלומברג

ניו יורק טיימס מדווח כי לפי מקורבים המעורים בנושא, בלומברג כבר החל לנקוט צעדים לקראת קמפיין פוליטי אפשרי וציין באוזני חבריו ובעלי ברית פוליטיים כי הוא מוכן להוציא עליו לפחות מיליארד דולר מכיסו הפרטי. בלומברג צפוי לקבל החלטה בעניין עד תחילת מארס, המועד האחרון שבו יועציו של בלומברג סבורים שהוא עוד יוכל להיכנס למרוץ ולהתמודד באופן ריאלי בקלפיות.

בחודש דצמבר הזמין בלומברג סקר שבדק את סיכויו להיבחר במידה שיתמודד מול טראמפ וקלינטון כמועמדי המפלגות הרפובליקאית והדמוקרטית בהתאמה, והוא מתכנן להזמין סקר נוסף לאחר הפריימריז הראשונים בניו המפשייר שייערכו ב-9 בפברואר.

לפי טיוטת התוכנית של עוזריו, ראש העיר לשעבר יישא סדרה של נאומים שבהם יציג בפירוט רב את חזונו המדיני. במקביל יקבלו דבריו גיבוי באמצעות מסע פרסום אינטנסיבי בטלוויזיה, שיציג אותו לעיני המצביעים ברחבי ארה"ב כטכנוקרט היודע לפתור בעיות, כאיש עסקים מצליח בזכות עצמו המבין בכלכלה וכמי שהצליח להקים ממשל דו־מפלגתי בניו יורק.

בלומברג צפוי להיתקל במכשולים עצומים, ואולי אף בלתי עבירים, במסע הבחירות שלו לנשיאות: עד כה לא נבחר מעולם מועמד עצמאי לבית הלבן. קשריו ההדוקים עם וול סטריט מצד אחד והשקפותיו החברתיות־הליברליות, כולל תמיכתו העזה בזכותן של נשים לבצע הפלה ובפיקוח על כלי הנשק מהצד האחר, עלולים להרחיק ממנו מצביעים הן מימין והן משמאל.

ואולם, מועמדותו האפשרית מבליטה גם את הפכפכות של המרוץ לנשיאות, שעלול להיקלע לאנדרלמוסיה קשה יותר בשל מועמד שלישי בלתי מוגדר מפלגתית. בלומברג הודיע לבעלי בריתו שאם ימנו הרפובליקאים את טראמפ או את הסנאטור השמרני הקיצוני טד קרוז, והדמוקרטים יבחרו בסנדרס כמועמדם לנשיאות, קרוב לוודאי שיתמודד.

באפריל 2014 הודיע בלומברג, שנחשב כמי שהבריא וניקה את רחובות ניו יורק מפשע ואלימות, כי הוא מתכנן להוציא 50 מיליון דולר על הקמת רשת שתאחד את מאמצי המאבק באלימות הנשק החם בארצות הברית, בתקווה שתהווה משקל־נגד לאגודת הרובאים הלאומית (NRA), בעלת הלובי הפוליטי החזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ