פרשנות |

מהלומות והקזת דם: עימות חזיתי בין קלינטון לסנדרס

חמישה ימים לפני ניו המפשיר מספקים שני המועמדים את העימות העצבני והמרתק ביותר עד כה. הסנאטור היהודי הציג את קלינטון כיציר כפיו של הממסד, והיא מצדה השיבה שמהפכנותו ילדותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון וסנדרס בעימות הדמוקרטי באוניברסיטת ניו המפשיר, אתמול

הילרי קלינטון וברני סנדרס החליפו אמש (חמישי) מהלומות והקיזו גם דם בעימות הטלוויזיוני שערכו ביניהם, חמישה ימים לפני הפריימריז בניו המפשיר. נטיית הפרשנים, או כותב שורות אלה לפחות, היתה להעניק את הסיבוב הזה לקלינטון, אבל רק בנקודות. לאור הפער העצום לטובתו של סנדרס, קשה להניח שהניצחון ישפיע בצורה ממשית על תוצאות ההצבעה ביום שלישי הקרוב, אף שהוא עשוי להועיל לקלינטון בהמשך הדרך. 

השעה הראשונה מתוך השעתיים שהוקדשו לעימות היתה ללא ספק העצבנית והמרתקת מבין המפגשים של הדמוקרטים עד כה. פרישתו מהמרוץ של מרטין אומלי שינתה את האווירה והותירה את קלינטון וסנדרס בעימות חזיתי ראש בראש; נצחונה הזעום של קלינטון באיווה הוסיף עוד שמן למדורה. קלינטון התקשתה להסתיר את כעסה על הסנטור בן ה-74 מוורמונט שמאיים לגזול ממנה את המועמדות הדמוקרטית, כפי שעשה ברק אובמה בשנת 2008. היא רותחת על הדופי שסנדרס מטיל במניעיה, בהתנהלותה ובהצגתה המרומזת כמי שנקנתה בכסף. קלינטון חמורת הסבר אמנם פירקה את זעמה על סנדרס, אך לרגעים היה נדמה שמדובר בטקטיקה מכוונת שנועדה להוציא אותו מכליו ולהציגו כזקן נרגן. הוא התקרב כמה פעמים לסף המיוחל, אבל ידע לסגת בדקה ה-90.

המעידה הגדולה של סנדרס באה בענייני חוץ. בתשובה לשאלה על צפון קוריאה, סנדרס נראה מעט מבולבל: הוא קבע שצפון קוריאה היא האיום הגדול ביותר על אמריקה, שהמצב שם ״מוזר״ ושהמדינה נשלטת על ידי ״קומץ דיקטטורים ואולי רק דיקטטור אחד״. זה אמנם לא מתקרב לקרסוליים של הקטסטרופה שארעה לנשיא ג׳רלד פורד בשנת 1976 כשטען בעימות מול ג׳ימי קרטר ש״הסובייטים אינם שולטים במזרח אירופה״ אבל זה בהחלט חיזק את החשד שבענייני חוץ סנדרס עוד לא לגמרי מוכן לפריים טיים.

קלינטון גם מצאה מענה חלקי לטענתו המוחצת של סנדרס, שהצבעתה בעד והצבעתו נגד המלחמה הכושלת בעיראק מוכיחה שגם בענייני חוץ וביטחון ״שיקול דעת עדיף על ניסיון״. הפעם קלינטון הטיחה בו חזרה ״הצבעה משנת 2002 היא לא תוכנית לחיסול דאעש״, ובכך הציגה אותו כמי שלא עסק מאז בנושא, בניגוד אליה.

אבל גם לקלינטון היו רגעים רעים. כשנשאלה במפגש עם בוחרים שלשום מדוע שילמו לה הבנקים והקרנות בוול סטריט מאות אלפי דולרים כדי להרצות, השיבה בתמימות מעושה שאיננה יודעת. אמש, כשצ׳אק טוד, המנחה מרשת MSNBC, שאל אותה האם תהיה מוכנה לשחרר לפרסום את הנאומים שנשאה בפני אילי ההון, היא נראתה לרגע כאיילה שנלכדה באמצע הכביש כשעיניה מרותקות לפנסי המכונית המתקרבת. ״אבדוק את זה״, מלמלה.

עקב האכילס של הילארי, מלבד פרשת האימיילים האסורים, הוא החשד ששרתה אינטרסים של ענקי וול סטריט, שאזכורם במערכת הבחירות הזו דומה לזעקת ״המן הרשע״ בקריאת המגילה בפורים. ההיסוס של קלינטון מגביר את החשד שיש לה מה להסתיר: הקהל אף צעק לה בוז כשניסתה להדוף את סנדרס בטענה שהוא מנסה ללכלך עליה באמצעות ״הכפשה אמנותית״. רגע דומה של חוסר אמינות היה כשהביעה ״ביטחון של 100%״ שהחקירה בעניין האימיילים לא תעלה דבר, וזאת דווקא ביום שזכתה לבשורות טובות באמת: גם קודמיה הרפובליקאים קולין פאוול וקונדוליסה רייס, כך התברר, קיבלו ושלחו אימיילים מסווגים במחשב הפרטי שלהם בבית.

קלינטון גם ניסתה להרתיע את סנדרס מלהמשיך ולערער על הגדרתה כ״פרוגרסיבית״. "לפי הקריטריונים שלך", הטיחה בו, "גם הנשיא אובמה וסגנו ג׳ו ביידן והסנטורים הליברליים מניו המפשייר אינם 'פרוגרסיבים'. אני פרוגרסיבית שרוצה להשיג התקדמות", אמרה. גם הדיון הזה הוא עדות לתזוזה של מרכז הכובד המפלגתי שמאלה: עד לפני כמה שנים דמוקרטים התרחקו מהתווית ״פרוגרסיבי״ לא פחות מאישים במפלגת העבודה המתייראים היום מפני התואר ״שמאלן״.

תקופת הזוהר של הפרוגרסיביות באמריקה היתה בסוף המאה ה-19. התנועה התעוררה בתגובה ל״עידן הזהב״ שבו שלטו אילי ההון ו״הברונים השודדים״, ופערי ההכנסות זעקו לשמיים. אחת מקריאות הקרב העיקריות של טדי רוזוולט, ממבשרי העידן הפרוגרסיבי, היתה צמצום יכולתם של ענקי המשק להשפיע על הפוליטיקה: כך נולדו חוקי מימון הבחירות שהחזיקו מעמד כמאה שנה, עד שנעקרו לאחרונה על ידי בית המשפט העליון בהחלטה שנודעה כ״Citizens United”. סנדרס מגדיר את ביטול ההחלטה ואת הוצאת הכסף הגדול מהפוליטיקה כנקודת הארכימדס שרק עימה אפשר יהיה להציל את הדמוקרטיה האמריקאית ולבצע שינויים מהותיים במבנה המשק. במובן הזה, סנדרס משקף היטב את העקרונות הפרוגרסיבים המקוריים.

אבל הסנטור היהודי מוורמונט הולך הרבה יותר רחוק: הוא למעשה מכריז מלחמה גלויה על הבנקים ועל וול סטריט ותובע את פירוקן של ענקיות שוק ההון. בפראפרזה על אימרה מפורסמת של הנשיא קלווין קולידג׳, הקפיטליסט המושבע, ש״העסק של אמריקה זה עסקים״, סנדרס אומר ש״העסק של וול סטריט זו הונאה״. דבר אחד בטוח: אם סנדרס יהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות, הטיטאנים מוול סטריט ישקיעו הון עתק כדי להכשילו, כי מבחינתם בדיני נפשות עסקינן.

בהקשר הזה, השדרית רייצ׳ל מאדו התקילה את סנדרס בתקדימים ההיסטוריים של ברי גולדווטר הקיצוני מימין, שהיה המועמד הרפובליקאי לנשיאות בשנת 1964 ושל ג׳ורג׳ מקגאוורן הקיצוני משמאל, שהיה המועמד הדמוקרטי בשנת 1972: שניהם נוצחו בנוק-אאוט על ידי יריביהם מהמפלגה היריבה וגם המיטו אסון על נבחרי מפלגותיהם בקונגרס. סנדרס, שנראה נבוך, השיב שניתן יהיה לנצל את ההתלהבות יוצאת הדופן של מעריציו כדי להגביר את שיעורי ההצבעה לטובת הדמוקרטים: הבעיה היא שזה גם היה הטיעון של מגאוורן וגולדווטר בטרם ״הושמדו״, כלשונה של מאדו.

אלו הם קווי המתאר של המאבק הארוך שעוד צפוי לקלינטון וסנדרס: הם רק צריכים להיזהר שלא יושוו בסוף לסטטלר וולדורף, הזקנים הקוטרים מהמרפסת של החבובות. הוא יטען שהיא יציר כפיו של הממסד ונגועה בכסף טמא של וול סטריט, ולכן איננה כשירה לבצע את המהפכה הפרוגרסיבית שתחלץ את המעמד הבינוני מהבור אליו נקלע. היא תשיב לעומתו שמהפכנותו ילדותית, שכדי להשיג שינויים צריך לדעת לעבוד עם הקיים ולא לשנות סדרי עולם, ושאם הדמוקרטים חפצי חיים הם יבחרו בה, כי רק לה יש את הניסיון ואת הסיכוי לנצח. עד כה, הטיעונים שלו תפסו יותר משלה, אבל יש עוד הרבה זמן. מבחינת רשתות הטלוויזיה, הנהנות מרייטינג גבוה במיוחד השנה, שלא ייגמר לעולם, ויאללה מכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ