נפתחו הבחירות המקדימות בניו המפשייר: קלינטון נערכת להפסד

דונלד טראמפ וברני סנדרס מקווים שהסקרים האחרונים לא יכזיבו והם ישיגו את הניצחונות הראשונים שלהם במרוץ. ניו המפשייר מהווה מוקד חשוב בבחירות, שכן תבוסה בה תקשה על המועמדים לגייס תרומות ותמיכה בהמשך

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון בני המפשייר, אתמול
קלינטון בני המפשייר, אתמולצילום: אי־אף־פי

דונלד טראמפ וברני סנדרס מקווים להשיג היום בפריימריז בניו המפשייר את הניצחונות הראשונים שלהם במרוץ לנשיאות ארה"ב, ניצחונות שיבססו את מאמציהם להיבחר למועמדי מפלגותיהם בבחירות לנשיאות. טרמאפ מוביל במרוץ הרפובליקאי בניו המפשייר.בהתמודדות בין מועמדי המפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס נהנה זה שבועות מיתרון על הילרי קלינטון.

ניו המפשייר נחשבת טריטוריה אוהדת עבור הסנאטור מוורמונט והוא חייב לנצח בה אם ברצונו להוות יריב רציני לקלינטון במדינות הבאות במרוץ, שבהן התמיכה בשרת החוץ לשעבר גדולה יותר."אנחנו מנהלים קמפיין רדיקלי מאוד כי אנחנו אומרים לעם האמריקאי את האמת וזה דבר שבדרך כלל לא נאמר בעולם הפוליטי", אמר אתמול סנדרס, וקרא לתומכיו לעזור לו לנצח. בפריימריז באיווה הגיע סנדרס למקום השני בהפרש זעום.

הפריימריז בניו המפשייר ממלאים בדרך כלל תפקיד מכריע במרוץ בכך שהם מספקים מומנטום למועמדים המובילים לקראת ההתמודדויות הבאות, בדרום קרולינה ובנבאדה. מועמדים שסופגים תבוסה קשה בדרך כלל מתקשים להמשיך לגייס תרומות ומופעלים עליהם לחצים לפרוש מהמרוץ. בעשר מערכות הבחירות האחרונות המנצח בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית בניו המפשייר נבחר בסופו של דבר למועמד המפלגה בבחירות לנשיאות; ובמחנה הדמוקרטי, שבעה מהמנצחים בניו המפשייר נבחרו בסופו של דבר למועמדי המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות.

ההצבעה החלה כבר מוקדם בבוקר בעיירה הקטנה דיקוויל שבצפון ניו המפשייר. סנדרס קיבל את קולות כל ארבעת המצביעים הדמוקרטים בעיירה, ואילו מושל אוהיו, ג'ון קייסיק גבר על טראמפ: 3–2 בהצבעת הבוחרים הרפובליקאים. קייסיק משיג בסקרים כלל־ארציים תמיכה חד־ספרתית, אבל היום הוא עשוי לנגוס בתמיכה שמקבלים יריבים בולטים יותר, כמו מרקו רוביו.

דונלד טראמפ בכנס תומכים בניו המפשייר, אתמולצילום: בלומברג

מושל אוהיו, שמבטיח לבטל את הגירעון התקציבי של הממשל האמריקאי בלי לפגוע ברשת הביטחון של העניים, בנה בסיס תמיכה בקרב רפובליקאים מתונים ומצביעים עצמאים, שיש להם השפעה רבה בניו המפשייר משום שהם יכולים להצביע בפריימריז של כל אחת משתי המפלגות. בסקרים האחרונים קייסיק, בן ה–63, נהנה מתמיכה של 12%–14% מהמצביעים בניו המפשייר. "מצאתי כאן בניו המפשייר צלילות רבה", אמר קייסיק שלשום בקונקורד.

במקביל, אחרי שהפסיד לקרוז בבחירות באיווה בשבוע שעבר, מיקד טראמפ את מאמציו בני המפשייר במחאה על תוצאות הבחירות באיווה ובחיזוק הפעילויות המסורתיות יותר של הקמפיין. אף שבעבר העדיף לקיים עצרות גדולות, הוא הקדיש את היום האחרון של הקמפיין להשתתפות בכמה עצרות ובמפגשים קטנים יותר. אמנם כמה מועמדים רפובליקאים פרשו אחרי איווה, אך עדיין נותרו המועמדים הממסדיים יותר, בהם רוביו, קייסיק, מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש ומושל ניו ג'רזי כריס כריסטי — כולם ממקדים את מאמציהם בניו המפשייר בתקווה שהישג טוב כאן יגביר את התמיכה בהם בהמשך בקרב בוחרים ותורמים.

ובצד הדמוקרטי, אף שקלינטון מצפה להפסד בניו המפשייר, היא ניהלה קמפיין אגרסיבי בניסיון לצמצם את הפער בינה לסנדרס, כדי שתוכל להציג את תוצאת הבחירות כאן כחיובית. בצד עצרות ומפגשים עם תושבים מקומיים, היא דפקה על דלתות בתים של מצביעים וערכה ביקורי פתע בבתי קפה ובמסעדות מקומיות.

נציגת ועדת הבחירות המרכזית בעיירה בניו המפשייר, היוםצילום: בלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ