הארץ
ניו יורק טיימס

תיעוד מעצרו של צעיר משנות ה-60 מעורר סערה ברשתות החברתיות בארצות הברית. הצעיר הוא המתמודד בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית במרוץ לנשיאות ארה"ב, ברני סנדרס, והמעצר הוא בגין הפגנה למען זכויות שחורים בעיר.

התמונה והסרטון שפורסמו עשויים לסייע לסנדרס בבחירות המקדימות בנוואדה ובדרום קרוליינה בימים הקרובים, לאחר שבשבוע האחרון ספג ביקורת על מידת מחויבותו לזכויות אדם מיריבתו הילרי קלינטון. 

העיתון "שיקגו טריביון" פרסם אתמול את תמונת הארכיון של המעצר, בה נראה הסנאטור מוורמונט בגיל 21, אז סטודנט באוניברסיטת שיקגו, נגרר לכיוון ניידת של משטרת שיקגו על ידי שני שוטרים. סנדרס היה פעיל פוליטי בימיו כסטודנט באוניברסיטת שיקגו. התמונה צולמה באוגוסט 1963, בשכונת אינגלווד בעיר. סנדרס נעצר ב-12 באוגוסט, והואשם בהתנגדות למאסר. הוא נמצא אשם ונקנס ב-25 דולר.

היום הופץ ברשתות החברתיות גם סרטון המתעד את הצעיר עם המשקפיים בעלי העדשות העבות שנגרר על ידי השוטרים לניידת. דוברו של סנדרס, מייקל בריגס, אישר שזה אכן סנדרס המתועד בסרטון. את הסרטון העלתה חברת הפקות בשם "סרטי קרטם-קווין".

בשנות ה-60 הפגינו פעילי זכויות אדם נגד מדיניות "ויליס ואגון", הפרדה בין שחורים ללבנים בבתי הספר. במסגרת המדיניות שהנהיג המפקח על בתי הספר בנג'מין ויליס, הילדים השחורים בשיקגו נשלחו ללמוד ב"כיתות ניידות" שהוצבו בשכונות השחורות, כדי למנוע את השתלבותם בבתי הספר של הילדים הלבנים. 

סנדרס סיים את התואר באוניברסיטה של שיקגו ב-1964. במשך לימודיו הנהיג את "הקונגרס לשוויון גזעי", קבוצת זכויות אדם גדולה בעיר. דיווחי חדשות מהזמנים ההם תיארו את מאבקי זכויות האדם בהנהגתו של סנדרס. 

היום ייערכו הפריימריז של המפלגה הרפובליקאית בדרום קרוליינה, בהמשך ייערכו הפריימריז הדמוקרטיים בנוואדה, שם צפוי מירוץ צמוד בין המתמודדים הילרי קלינטון וסנדרס. בימים האחרונים, הקמפיין של המועמדת הדמוקרטית קלינטון הטיל ספק במחויבות של סנדרס לזכויות אדם, בניסיון לחזק את התמיכה בה בקרב הבוחרים השחורים, שקולם עשוי להכריע את הבחירות המקדימות בדרום קרוליינה ביום שלישי.   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ