סנדרס נראה כאיום על קלינטון, אך המתמטיקה של הפריימריז מעידה אחרת

לפי מספר הצירים העומדים עד כה לזכות המועמדים הדמוקרטיים, הילרי קלינטון מובילה עם 502 צירים מול 70. הדרך לניצחון, אליו מגיעים עם 2,383 צירים, עוד ארוכה - אך זו של סנדרס ארוכה יותר

פטריק הילי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטריק הילי, ניו יורק טיימס

הסנאטור ברני סנדרס הבטיח ביום ראשון להמשיך במאבק גם אחרי הפסדו בבחירות בנוואדה, לקראת הצלחה פוליטית היסטורית עד ועידת המפלגה בקיץ. אבל אף שהלך הרוח הציבורי והתקשורתי מציג אותו כאיום ממשי על הילרי קלינטון, ספירת הצירים בבחירות המקדימות של הדמוקרטים — שממנה נוטים לעתים להתעלם — מלמדת שסנדרס מפגר משמעותית אחריה במרוץ לקבלת מינוי המפלגה לבחירות לנשיאות, ושהסיכויים שיגבר עליה נעשים קלושים יותר ויותר.

לקלינטון יש כרגע 502 צירים לעומת 70 לסנדרס; כדי לזכות במינוי צריך המועמד לזכות בתמיכת 2,383 צירים. מספר זה כולל צירים שנתנו את תמיכתם בבחירות המקדימות במדינות השונות, וכן צירי־העל (superdelegates), שמגיעים לוועידת המפלגה ורשאים לבחור בכל מועמד. קלינטון צפויה לזכות במרבית הצירים באזורים בעלי רוב היספאני ושחור ב"יום שלישי הגדול" (Super Tuesday), שיתקיים ב–1 במארס. ביום זה יתקיימו בחירות מקדימות ב–11 מדינות, רובן בדרום, ויוקצו בו 880 צירים. "היא עשויה לסיים את ההתמודדות בתוך פחות משבועיים, ביום שלישי הגדול", מעריך דייוויד וסרמן, אנליסט בכיר העוקב מקרוב אחר המאבק על הצירים.

סנדרס בכינוס במסצ'וסטס, אתמולצילום: רויטרס

מובן שדבר עוד לא סגור: קלינטון תצטרך להשיב לשאלות על מועמדותה ולהתמודד עם תוצאות חקירת האף־בי־איי על השימוש שעשתה בדוא"ל הפרטי שלה בעת שכיהנה כשרת חוץ; וסנדרס כבר הפגין יכולת לגייס התלהבות עממית במקומות בלתי צפויים. עם זאת, אף שקלינטון רחוקה עדיין מגיוס 2,383 צירים שהיא זקוקה להם, היא צפויה להציב את סנדרס מול אותן עובדות מתמטיות שעמן התמודדה בעצמה ב–2008. אז השתמש יריבה, ברק אובמה, בניצחון ב–11 מדינות כדי לפתוח יתרון של 100 צירים, שקלינטון לא הצליחה להתגבר עליו.

אף שקשה להאמין שהשנה ייתכן רצף ניצחונות דומה, יועציו של סנדרס מודעים לכך שקלינטון עשויה להוביל בפער משמעותי במניין הצירים בעזרת התנופה שקיבלה מניצחונה בנוואדה. ואולם כפי שהם אומרים, הם "עדיין לא פרשו מהמרוץ".

"הקלינטונים יכולים להגיע לפער מוביל יותר מהר מאתנו, והם לוחמים בנחישות על כל ציר", אמר טד דווין, יועץ בכיר של סנדרס. "אנחנו צריכים לאסוף ניצחונות במדינה אחר מדינה, ובכך ליצור תנופה גדולה שתשנה את המספרים".

קלינטון כבר מובילה בהפרש עצום בתמיכתם של צירי־על —בעלי תפקידים נבחרים ובכירים במפלגה שקולם נכנס למניין הסופי ללא השתייכות למדינה — אך הם עדיין יכולים לשנות את הצבעתם אם סנדרס ייבחר על ידי מספר גדול מאוד של צירים רגילים.

לדברי דייוויד פלוף, מנהל הקמפיין של ברק אובמה בשנת 2008, סנדרס יזדקק ל"ניצחונות גורפים במקומות מפתיעים" אם קלינטון תגיע לתוצאות טובות ביום שלישי הגדול. אם קלינטון תוביל בהפרש קטן אך יציב, יצטרך סנדרס לזכות בניצחונות גדולים באסיפות מפלגתיות גדולות שיתקיימו באביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ