אי-פי, רויטרס, גרדיאן וניו יורק טיימס

איל ההון דונאלד טראמפ ניצח בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב שנערכו הלילה (שלישי) בנבאדה. הסנאטור מרקו רוביו נמצא במקום השני ומוביל בפער קטן על הסנאטור טד קרוז. מספירת כל מהקולות מוביל טראמפ עם 45.9% מהקולות. אחריו רוביו במקום השני עם 23.9%  וקרוז שלישי עם 21.4%. בן קרסון וג'ון קייסיק זכו כל אחד ב-4.8% וב-3.6% בהתאמה.

מיד לאחר פרסום תוצאות המדגמים אמר טראמפ: "אנחנו הולכים לחגוג הרבה זמן. לא ציפו שננצח לפני כמה חודשים. עכשיו אנחנו מנצחים בכל ארה"ב. הולכים להיות לנו חודשיים נהדרים". טראמפ הוסיף כי "ניצחנו בכל המגזרים, המשכילים, הלא משכילים, הצעירים. אבל אני הכי שמח ש-46% מההיספנים בחרו בנו". טראמפ אמר עוד כי "אנחנו הולכים להמשיך ואנחנו הולכים לבנות את החומה בגבול, יש לי הרבה כבוד למקסיקו אבל היא הולכת לשלם על החומה".

טראמפ בנאום ניצחון בנבאדה

איל ההון הניו יורקי נהנה מפרופיל גבוה בזכות עסקיו בלאס וגאס, ואחוז ההשתתפות הנמוך באסיפות שמאפיין מדינה זו - צפוי אף הוא לסייע לו. האסיפות נסגרו בחלקן בשעה 05:00 (שעון ישראל) וסופית בשעה 07:00.

הגרדיאן דיווח כי במהלך הלילה התקבלו דיווחים על אי סדרים כמו הצבעות כפולות. עוד נמסר כי מתנדבים שספרו את הקולות – ואמורים להישאר ניטרליים – לבשו חולצות התומכות במחנה טראמפ. בכמה מקומות דווח על טעויות במהלך רישום מצביעים ובין השאר הופנו האשמות לפיהן המתנדבים לא בדקו את זהות המצביעים בזמן הרישום. יש לציין כי הפריימריז בארה"ב לא מפוקחים על ידי הממשל אלא על ידי גורמים במפלגות עצמן.

הסנאטורים טד קרוז ומרקו רוביו, יריביו המרכזיים של טראמפ, הפנו בימים האחרונים מאמצים גדולים לחיזוק מעמדם בנבאדה, אך גם הסקרים האחרונים העניקו לטראמפ יתרון דו־ספרתי.

מושל נבאדה, רוברט ליסט, המסייע בקמפיין של רוביו, אמר אמש כי להערכתו טראמפ הוא בעל הסיכוי הגדול ביותר לנצח. "טראמפ הוא עדיין האיש שינצח, אבל אני רואה כאן מבחן טוב למאבק בין רוביו לקרוז. הרפובליקאים בנבאדה צמאים למנצח בבחירות הכלליות", אמר.

למערכת הבחירות בנבאדה נוספה ביממה האחרונה גם נימה ארסית, כשקרוז פיטר את אחד מעוזריו הבכירים והוותיקים, ריק טיילר, אחרי שזה הפיץ בדף הפייסבוק שלו סיפור כוזב על הערותיו של רוביו על התנ"ך. טיילר ציטט את רוביו כמי שאמר כי כי "לא מצא בתנ"ך תשובות רבות", כשבפועל רוביו אמר: "מצאתי בו את כל התשובות". בתגובה לעניין אמר קרוז כי מה שעשה טיילר היה "טעות בשיקול דעת" והדגיש כי שהוא מקפיד לנהוג ביושרה בקמפיין שלו. אנשי צוותו של רוביו השיבו בעוקצנות ואמרו כי הסנאטור מטקסס, ולא עוזרו, הוא האיש שסובל מאישיות בעייתית.

גם טראמפ סיפק הצהרה שערורייתית כשבעצרת בלאס וגאס תהה אם לתקוף מפגין שהתפרץ לאירוע. "אשמח להכניס לו אגרוף בפרצוף", אמר טראמפ וכינה את המפגין "מגעיל לגמרי" לקול תשואותיהם של הנוכחים. לאחר מכן תקף בחריפות את קרוז על תשדירי תעמולה שבהם מתואר איל ההון כמי שרוצה להשאיר את אדמות המדינה בידי הממשל הפדראלי. "האיש הזה חולה. יש בו משהו לא בסדר. האיש הזה קרוז שיקר יותר מכל בן אנוש אחד. הוא מחזיק את התנ"ך ומשקר", אמר.

מרקו רוביו מצטלם סלפי עם אחד ממשתתפי כינוס הבחירות שלו בלאס וגאסצילום: בלומברג

כך או כך, לנבאדה תהיה השפעה מוגבלת על המרוץ לזכייה בצירים בוועידה הלאומית הרפובליקאית. באסיפות המפלגתיות ייבחרו רק 30 צירים, מעט יותר מ–1% מהסך הכול, והם יתחלקו באופן יחסי על פי הקולות שיקבלו המועמדים. טראמפ מקווה כי ניצחון בנבאדה יהיה שלב נוסף לקראת "ניצחון סוחף ב–12 המדינות שיצביעו ביום שלישי בשבוע הבא" – סופר טיוזדיי. מכל מקום, נבאדה תשמש מבחן הן ליכולת של טראמפ להמשיך ולשמור על תנופתו מניו המפשייר ודרום קרוליינה והן ליכולת של יריביו לשמור על מעמדם כיריבים בעלי סיכויים במרוץ ממושך.

תוצאות ההצבעה בנבאדה עשויות גם לסייע לנאמני המפלגה הרפובליקאית להשיב על השאלה מהי הדרך הסבירה ביותר להביס את טראמפ: באמצעות התייצבות ממסדית גורפת מאחורי רוביו או בזכות כוחו של קרוז בקרב האוונגליסטים ותנועת "מסיבת התה". הסנאטור דין הלר, שנמנה עד הימים האחרונים על תומכיו של ג'ב בוש, הודיע בסוף השבוע על תמיכתו ברוביו ואליו הצטרפו חברי בית הנבחרים מארק אמודאי וקרסנט הרדי.

קרוז בונה על יכולתו למשוך מצביעים באזורים הכפריים של נבאדה – שם מצליחים באופן מסורתי מועמדים שמרניים מאוד בבחירות המקדימות. תוצאה משכנעת בנבאדה תסיר מקרוז את הדאגה אשר ליכולתו להמשיך במרוץ אחרי תוצאה לא משכנעת שהשיג בדרום קרוליינה.

טד קרוז בעצרת בחירות ברינו, נבאדהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ