קלינטון ניצחה בפער גדול בבחירות המקדימות בדרום קרוליינה

סקרים חזו כי קלינטון תנצח בהפרש של 27%, אך היא ניצחה בפער של כ-50%. השרה לשעבר מקווה כי ההישג יחזקה לקראת "סופר טיוזדיי" מחרתיים, אז יצביעו מדינות רבות בהן שיעור שחורים גבוה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון בנאום הניצחון, הלילה. "צריך לשבור את המחסומים"צילום: אי־פי

הילרי קלינטון ניצחה בפריימריז הדמוקרטיים שהתקיימו אמש בדרום קרוליינה. שרת החוץ של ארה"ב לשעבר ניצחה בפער של כמעט 50% את יריבה הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט. על פי הסקרים האחרונים היתה צפויה קלינטון לנצח בפער של כ-27 נקודות, אך לאחר ספירת מאה אחוז מהקולות פורסם כי המתמודדת המובילה בפריימריז הדמוקרטיים קיבלה 73.5% מהקולות, לעומת 26% שקיבל יריבה הסנאטור הסוציאליסט.

קלינטון זכתה ב-87% מקולות השחורים, ובקרב שחורים מעל גיל 65, היא קיבלה רוב מוחץ של 97% מהקולות. בקרב לבנים גרפה קלינטון 53% מהקולות. על פי המדגמים, ששה מכל עשרה מצביעים שהשתתפו בפריימריז בדרום קרוליינה הם שחורים.

לאחר היוודע התוצאות בירכה קלינטון את יריבה סנדרס על המרוץ והודתה למצביעיה ולמנהיגים מקומיים. בהתייחסה לסיסמת הבחירות של המוביל המרוץ הרפובליקאי, דולנד טראמפ, קלינטון אמרה: "אנחנו לא צריכים לעשות את אמריקה שוב גדולה - בניגוד למה שאתם שומעים - היא מעולם לא הפסיקה להיות גדולה". קלינטון הוסיפה כי המשימה היא להפוך את "אמריקה שוב לשלמה. במקום לבנות חומות, אנחנו צריכים לשבור את המחסומים". 

קלינטון קיוותה לניצחון סוחף בפריימריז בדרום קרוליינה כדי ליצור תנופה לקראת "סופר טיוזדיי" השבוע, אז יצביעו מדינות רבות בהן שיעור שחורים גבוה. צוות המקפיין של קלינטון מצפה כי פער משמעותי בקרב שחורים לטובתה יכריע את הכף גם באלבמה, ג'ורג'יה ומדינות דרומיות נוספות. סנדרס היה צפוי להפסיד בדרום קרוליינה למרות המאמצים הרבים שהשקיע בניסיון לגייס את קולות השחורים. לאחר תבוסתו בדרום קרוליינה, תהיה דרכו של הסנאטור אל הנשיאות סבוכה עוד יותר.

ברני סנדרס, אמש במינסוטהצילום: רויטרס

במרוץ לנשיאות ב-2008 הביס ברק אובמה את קלינטון בדרום קרוליינה בפער של 28%. על רקע זה אמרו פרשנים כי ניצחונה היום מוכיח שהמצביעים במדינה זו רואים אותה כממשיכת דרכו של הנשיא המכהן ונותנים בה את אמונם. בנאומה אמרה קלינטון כי היא "מצפה להמשיך את ההתקדמות שעשה הנשיא אובמה".

בשבוע שעבר ניצחה קלינטון באסיפות המפלגתיות (Caucuses) שהתקיימו בנבאדה והצליחה לחדש את תנופת הקמפיין שלה. אבל הפריימריז בדרום קרוליינה שימשו אבן בוחן אמיתית, שבו הוכיחה קלינטון את יכולתה להלהיב בוחרים שלא הצביעו למענה ב–2008. קלינטון השקיעה מאמצים גדולים בדרום קרוליינה, בנסיון לזכות בהפרש הגדול שהיא זקוקה לו כדי להרגיע בכירים דמוקרטים שהיו מודאגים בנוגע למסע הבחירות הסוער שלה. 

בקמפיין הקודם התרסקו תקוותיה של קלינטון בדרום קרוליינה והיחסים בינה וביל קלינטון לבוחרים השחורים ספגו פגיעה לא קלה, בשעה שאובמה ניצח ושיכנע את ארה"ב שביכולתו לגייס תמיכה גם בקרב מצביעים שאינם נמנים עם ציבור הבוחרים של איווה, שרובו לבנים ליברלים. הפעם קיוותה קלינטון להיעזר בקרבתה לנשיא אובמה, בתקווה שזו תעזור לה להשיג ניצחון בהפרש גדול כעת. וניכר כי היה הצליחה להפיג את המרירות שחשו דמוקרטים רבים בדרום קרוליינה אחרי פריימריז 2008, אז הישווה ביל את הצלחתו של אובמה לנצחונותיו של הכומר ג'סי ג'קסון במדינה ב–1984 וב–1988. רבים ראו בדבריו אלה זלזול בציבור הבוחרים השחורים.

מראיונות עם תושבי מחוזות במברג ואלנדייל במדינה הדרומית עלה כי הסיבה לתמיכה הגדולה בקלינטון אינה רק מדיניותה הכלכלית או שמה המוכר, אלא גם הנימה האישית שבה היא מנהלת את הקמפיין שלה. בשבועות האחרונים ביקרה בפינות נידחות בדרום קרוליינה, וחיזקה את קשריה עם ותיקי האזור. בנאומים הקפידה להזכיר שמות של מנהיגים מקומיים.

סנדרס, לעומתה, ריכז את מאמציו בדרום קרוליינה בערים הגדולות ובאוניברסיטאות. הוא קיים עצרות בחירות גדולות שבהם ניסה לגייס את תמיכת הציבור במצע הסוציאליסטי שלו. את עבודת השטח באזורים הכפריים השאיר לנציגים מטעמו.

הבטחותיו לצמצם את הפערים הכלכליים ולדאוג לשוויון הזדמנויות בהשכלה ובשרותי בריאות עוררו אמנם עניין, אך רבים טענו שהיכרותם איתו שטחית מכדי שיעניקו לו את קולם. "שניהם מועמדים טובים, אבל אני נוטה לכיוונה של הילרי", ציינה מריון רוברטס, גמלאית בת 65, "סנדרס יודע לדבר, אבל אני יודעת עליה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ