"הארץ"

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ התקרבו היום צעד נוסף לבית הלבן והגדילו את סיכויים לפגוש זה את זו לקרב ראש בראש בבחירות הכלליות לנשיאות ארה"ב, לאחר שרשמו ניצחונות במדינות רבות באספות המפלגתיות שנערכו אתמול (שלישי) ב-11 מדינות בארה"ב ובטריטוריה סמואה האמריקאית.

ניצחונות גדולים לדונלד טראמפ והילרי קלינטון בסופר טיוזדיי - כל העדכוניםכל האורות כבו לסנדרס במסצ'וסטס ■ בסופר טיוזדיי הותיר טראמפ ליריביו צוהר של תקווה, שהולך ונסגרהלטינים בטקסס זוכרים את ההתבטאויות הגזעניות של טראמפ, ומצביעים למתחריו ■ השבר העמוק בימין האמריקאי: כשדמגוג עילג מצליח במקום שבו האידיאולוגים נכשלו

טראמפ בקנטאקי, אתמולצילום: רויטרס

בלילה החשוב ביותר עד כה במרוץ לנשיאות הביסה שרת החוץ לשעבר קלינטון את הסנאטור היהודי מוורמונט בפריימריז הדמוקרטיים וניצחה בשבע מדינות בהן וירג'יניה, אלבמה, ג'ורג'יה, טנסי, ארקנסו, טקסס ומסצ'וסטס. קלינטון ניצחה גם בטריטוריה סמואה האמריקאית. סנדרס ניצח בארבע מדינות - ורמונט, אוקלהומה, קולורדו, מינסוטה - דבר שיאפשר לו להמשיך במרוץ הדמוקרטי גם בשבועות הקרובים.

הילרי קלינטון הבטיחה לעצמה עוד 486 צירים במדינות השונות ואילו ברני סנדרס קיבל 321 צירים (לפי ספירה כמעט מלאה). בסך הכל, מתחילת המרוץ קיבלה קלינטון 577 צירים לעומת סנדרס שקיבל 386 לפחות. כדי להיבחר כמועמד המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות נדרשים המועמדים להשיג בסך הכל 2,383 צירים.

סנדרס עם תומכיו בוורמונט, אתמולצילום: רויטרס

בעצרת בחירות במיאמי תקפה קלינטון את דונלד טראמפ ואמרה כי "הרטוריקה שאנו שומעים מהצד הרפובליקאי מעולם לא היתה נמוכה יותר. הניסיון לפלג 'בינינו' ל'בינם' הוא שגוי ולא ניתן לו לקרות. כולנו נמצאים יחד אבל לצערי יש אנשים חזקים מדי ששכחו את זה". "ארה"ב חזקה כשכולנו חזקים", הוסיפה, "ארה"ב לא צריכה להיות גדולה שוב כי היא לא הפסיקה מעולם להיות גדולה. עלינו להפוך את ארה"ב לשלמה שוב ובמקום לבנות חומות עלינו להסיר מחסומים".

בזירה הרפובליקאית, מוביל טראמפ עם ניצחון בשבע מדינות: ג'ורג'יה, אלבמה, מסצ'וסטס, טנסי, וירג'יניה, ארקנסו וורמונט, שם ניצח את מושל אוהיו ג'ון קייסיק בפער קטן של שני אחוזים. הסנאטור מטקסס טד קרוז ניצח במדינתו, באלסקה ובאוקלהומה בעוד הסנאטור מפלורידה מרקו רוביו, שהיה ההבטחה הגדולה של הממסד, מוביל במדינה אחת בלבד, מינסוטה.

ניצחונותיו החשובים של טד קרוז במדינתו טקסס, באלסקה ובאוקלהומה השכנה עשויים לצייר אותו מעתה כיריבו העיקרי של דונלד טראמפ, על חשבונו של רוביו, ששוב אכזב. קרוז השיג את הניצחון החד משמעי שנזקק לו בטקסס, משום שהפסד היה כופה עליו לפרוש. הוא קיבל בונוס עם ניצחון באוקלהומה ובאלסקה, המדינות השלישית והרביעית בהן הוא זוכה אחרי טקסס ואייווה, שפתחה את מערכת הבחירות המוקדמות. ההישגים הללו מציבים אמנם את קרוז כאלטרנטיבה לטראמפ, אך הוא יתקשה לשחזר את הצלחותיו במדינות המתועשות והחילוניות יחסית שאליהן עובר עתה המוקד.

רוביו מצטלם עם תומכיו במינסוטה, אתמולצילום: רויטרס

רוביו, שקיווה לנצח בווירג׳ינה אך הפסיד לבסוף, צבר רקורד של ניצחון אחד מתוך 15 המדינות שבהן נערכו עד כה הפריימריז. הוא אמנם ניסה לשחזר את הצלחתו בסיבובים הקודמים ולהציג את הפסדיו כניצחונות, אך אמצעי התקשורת שגילו עד כה אהדה איבדו את סבלנותם והכריזו עליו כמפסיד הגדול של הערב.

דונלד טרמאפ הוסיף אמש לזכותו לפחות 237 צירים בעוד הסנאטור מטקסס טד קרוז קיבל לפחות 209 והסנאטור מפלורידה מרקו רוביו – לפחות 94. קייסיק קיבל לפחות 19 ובן קרסון זכה בלפחות שלושה. בסך הכל מוביל טראמפ במרוץ הרפובליקאי עם 319 צירים, קרוז עם 226, רוביו עם 110, קייסיק עם 25 וקרסון עם שמונה. כדי להיבחר כמועמד המפלגה בבחירות לנשיאות נדרשים 1,237 צירים רפובליקאים.

באסיפת בחירות בפלורידה הודה טראמפ לבוחרים שהעניקו לו והדגיש במיוחד את הניצחון בווירג'יניה. "זה היה ערב קשה למרקו רוביו. הניצחון בווירג'יניה היה נהדר וגדול. אנחנו נמשיך לפלורידה, שם יש לנו יתרון של 20% וננצח גם שם", אמר טראמפ כשלצדו מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שפרש מהמרוץ הרפובליקאי לנשיאות והתייצב לצדו של איל ההון הניו יורקי.

טד קרוז ומשפחתו בעצרת תומכים בטקסס, אתמולצילום: בלומברג

"שמעתי את קלינטון מדברת על זה שכולם עניים ומסכנים, אבל היא לא תיקנה את זה עד עכשיו. היא היתה בשלטון הרבה זמן. למה היא לא עשתה את זה עד עכשיו? היא אומרת שהיא תעשה את ארה"ב שלמה שוב, אני מעדיף ארה"ב גדולה, זה הרבה יותר טוב... יש לנו בעיה עם פוליטיקאים שלא יודעים מה הם עושים. אנחנו נחזק את הצבא שלנו ואיש לא יתעסק אתנו".

קרוז אמר בהופעה בפני תומכיו בטקסס כי הוא "המועמד הרפובליקאי היחיד שיכול לעצור את דונלד טראמפ מלהפוך למועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב". הוא הודה למצביעים על ניצחונותיו בטקסס עתירת הצירים ובאוקלהומה. "כל עוד השטח נשאר מפוצל, דרכו של טראמפ אל המועמדות נשארת פתוחה. זה יהיה אסון לרפובליקאים, לשמרנים ולאומה. הקמפיין שלנו הוא הקמפיין היחיד שניצח עד כה ושיכול לנצח בהמשך את טראמפ. אני קורא ליריבי במרוץ הרפובליקאי להתאחד מאחורי. יחד נוכל לזכות לניצחון מהדהד על טראמפ", אמר קרוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ