עימות רפובליקאי בדטרויט

בין הבומבות לרפש, בלט הפוטנציאל המהפכני של המתמודד האלמוני

לאחר שתיארו אותו כסכנה לעתיד האנושות, התחייבו אמש יריביו של טראמפ לתמוך בו אם ייבחר. ג'ון קייסיק מקווה לשרוד עד לוועידה הרפובליקאית, ואז לזכות במועמדות המפלגה בהליך בחירה מיוחד

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ עם רוביו לימינו וקרוז לשמאלו, בעימות הלילה. לקראת הסוף נראה כמו מתאגרף שבקושי עומד על הרגליים
טראמפ עם רוביו לימינו וקרוז לשמאלו, בעימות הלילה. לקראת הסוף נראה כמו מתאגרף שבקושי עומד על הרגלייםצילום: רויטרס
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

יום האתמול, אחד הסוערים והמשמעותיים בתולדות הפוליטיקה האמריקאית, ייזכר בעיקר בשל רמיזותיו המיניות הגסות של דונלד טראמפ. בצהריים הוא תיאר כיצד מיט רומני התחנן ב-2012 שיתמוך בו "ואם הייתי אומר לו לרדת על הברכיים הוא היה יורד". בערב, בעוד עימות טלוויזיוני סוער בדטרויט שהזכיר לפרקים מריבת בוץ בגנון, הגיב טראמפ על הערות של מרקו רוביו בקשר לידיו הקטנות ואמר "הוא רמז שאם הידיים שלי קטנות אז בטח עוד משהו קטן. אני ערב בפניכם שאין בעיה. אני ערב".

לא מדובר בצירוף מקרים. יכולתו של טראמפ להחדיר ז'רגון של ביבים לשיח הפוליטי של הרפובליקאים היא סממן נוסף להידרדרותה הכוללת של המפלגה מאז שדרך כוכבו, ושתפסה אתמול תאוצה משעה לשעה. טראמפ מספק לאוהדיו וגם לשונאיו מנה יומית של פרובוקציות, עלבונות וניבולי פה שאין לכאורה להעלות על הדעת, והם בתורם אינם מסוגלים לדבר על שום דבר אחר. כך הפכה "מפלגתו של אייב לינקולן", כפי שהיא מכונה יותר ויותר על ידי מתנגדיו של טראמפ, ל"מפלגתו של דונלד טראמפ", ובמלים אחרות - למועדון קרב עם פסקול של פיפי קקי. עתידה, נכון לאמש, נע בין לוט בערפל למוטל בספק.

אולי אפשר לסלוח לטראמפ: היה לו יום קשה. הוא כמו הסוציומט הפלוגתי בטירונות שחבריו עשו לו בלילה שמיכה, רק שפני תוקפיו גלויים וידועים. רומני ייסר אותו בצהריים בנאום תוקפני וחסר רחמים שנמשך 18 דקות ושיוכל לחסוך לדמוקרטים הרבה מיליונים של דולרים בקמפיין הכללי, במקרה שטראמפ יהיה המועמד הרפובליקאי לנשיאות. בערב חטף טראמפ באבי-אביו מרוביו שעמד לימינו ומטד קרוז שעמד לשמאלו. לקראת הסוף הוא נראה כבר גרוגי, כפי שאומרים על מתאגרפים שבקושי עומדים על הרגליים בסיבוב העשירי.

נדלג על ההערכה שאולי הגענו לקו פרשת המים ושנסיקתו המטאורית של טראמפ עומדת להפוך לצלילה חופשית, כי בדרך כלל מתברר למחרת שלא. נוותר גם על הפרשנות הגורסת שטראמפ ספג מהלומות קשות שבוודאי פצעו אותו והותירו אותו מדמם, כי הנוהל הוא שבתוך כמה ימים הוא עולה בעוד כמה אחוזים בסקרים. ובכל זאת, העימות ה-11 שהרפובליקאים עורכים מאז פתיחת העונה כלל לא רק מנה גדושה במיוחד של בומבות, זפטות, כאפות ומכות, שחלקן, כאמור, היה מתחת לחגורה, היו בו גם שני חידושים חשובים וקוריוז.

1. הקוריוז הוא שמדובר במפגש הראשון בין טראמפ לשדרית הפופולרית מייגן קלי מאז העימות המפורסם ביניהם בתחילת העונה, כשטראמפ הגיב בעוינות לשאלותיה הקשות ואמר אחר כך ש"התפרץ לה דם מכל מיני מקומות". כבר אז היה צריך להיות ברור לצמרת המפלגה שמדובר במועמד חריג, שונא נשים, שפיו לא עוצר באדום, אך הם עוד סמכו אז ברוב פזיזותם על שיקול דעתו של הבוחר. טראמפ המשיך מאז להתקוטט עם קלי ואף החרים בשל כך את העימות הרביעי שרשת פוקס ערכה בדצמבר באיווה, אבל אמש נראה היה שבין השניים יושרו ההדורים והם אף בירכו אחד את השניה בנימוס. אחרי שעה, טראמפ בוודאי התחרט: במארב מתוכנן היטב קלי הקרינה סרטון שבו הודגמה נטייתו של טראמפ לומר היום כך ולמחרת אחרת. וזה היה רק הסיפתח, כי אחרי כמה דקות העלתה קלי שקופית ובה הערה של שופטת באחד התיקים האזרחיים המתנהלים נגד טראמפ בקשר לאוניברסיטה הנושאת את שמו, ובה אמירה המאששת לכאורה את הטענה שהושמעה אתמול מבוקר עד ערב, דהיינו שהוא נוכל. טראמפ הנבוך גמגם והתבלבל, אבל בהכירנו אותו, עוד יבוא יום נקם ושילם.

2. החידוש הראשון הגיע לקראת סוף העימות כשיריביו של טראמפ, מיד אחרי שסיימו לתאר אותו כסכנה לשגשוג האומה ולעתיד האנושות, התחייבו לתמוך במועמדותו אם ייבחר. חלקם ניסה ללחוש ולמלמל את תשובתם, אולי כדי שיוכלו לטעון בבוא היום שלא הובנו כהלכה.

ג'ון קייסיק בעימות הלילה. אלמוני ומפתיע
ג'ון קייסיק בעימות הלילה. אלמוני ומפתיעצילום: אי־פי

3. החידוש השני, שעל פניו נראה כעניין טריוויאלי אבל יש בו פוטנציאל מהפכני, הוא שרוב הפרשנים היו מאוחדים בדעה שהמנצח של הערב היה מושל אוהיו ג'ון קייסיק, שהחל את המרוץ כאלמוני והקפיד לשמור על מעמדו הדיסקרטי גם בהמשך, כשעמד בצלו של הנוירוכירורג המרחף בן קארסון, מי שתפקד ברוב העימותים כרואה ואינו נראה ורק עכשיו פרש.

בניגוד לרוביו, שטען שהוא מעדיף לחזור לדיון ענייני על מדיניות אך מיד נגרר למתקפות ארסיות שהזיקו לו לא פחות מאשר לטראמפ, ולטד קרוז, שניהל אופנסיבה לא פחות אכזרית נגד טראמפ אבל נחלץ ממנה בשלום פחות או יותר, קייסיק שמר על קור רוח ועל נימוס מופתי כשהוא מביט בילדים הצועקים ומתקוטטים לידו בעין סלחנית ובארשת משועשעת. בעוד יריביו מתפלשים בבוץ, שידר קייסיק אופטימיות ותקווה, התייחס לנושאים לגופו של עניין, אולי הגזים קצת בתפקיד החשוב שמילא בהיסטוריה של ארצות הברית במאה העשרים, אבל בעידן הבומבסטי והסוער של טראמפ, מי שם לב.

התבלטותו של קייסיק בעיתוי הזה איננה מקרית. היא חלק ממהלך מתוכנן מראש שמקבל עתה משנה חשיבות לאור אינתיפאדת האליטות של צמרת המפלגה נגד טראמפ. אם קייסיק ישחק נכון בקלפיו ואם גם המזל יאיר לו קצת פנים, הוא עוד יכול להתייצב בעוד שבועיים כאלטרנטיבה השפויה לטראמפ שמאחוריה מתייצבת המפלגה במלוא עוצמתה.

קייסיק צריך לקוות שלא יושפל יתר על המידה בארבעת הפריימריז ואסיפות העם שהרפובליקאים עורכים בשבת, ושאולי יפתיע במיין הצפונית והקרה. אחר כך, ב-8 במארס, הוא מקווה להדהים את כולם עם ניצחון במישיגן, בה נערך אמש העימות. ב-15 במארס מגיע יום הדין: קייסיק חייב לנצח את טראמפ באוהיו ביתו, ויש סיכויים סבירים שיצליח. אחר כך הוא ימתין לתוצאות המגיעות מפלורידה, שם אין לו תקווה לנצח ובכל מקרה הוא במצב של ווין-ווין: אם רוביו יפסיד הוא יאלץ להסתלק מהמרוץ ולהותיר את קייסיק כאופציה האחרונה של כל מי שמזועזע מטראמפ אך נרתע לא פחות מקרוז. בימים כתיקונם היינו מעריכים שמדובר בחצי מפלגה לפחות. אם רוביו ינצח, לעומת זאת, דרכו של טראמפ למועמדות תהיה קשה פי כמה.

זאת בעצם התוכנית הגדולה אותה פירט אתמול רומני בריש גלי ובלי בושה: הוא קרא למפלגה ולמתמודדים שנותרו לחלק ביניהם את העבודה כך שבכל מדינה תינתן עדיפות למועמד שיש לו את הסיכוי הרב ביותר לנצח את טראמפ. מכיוון שהחל מ-15 במארס הפריימריז עוברים לשיטת המנצח לוקח הכל, משמעות הדבר יכולה להיות חסימת דרכו של טראמפ להשגת מספר הצירים הנדרש להכתרתו בוועידת המפלגה בקליבלנד ויצירת אופציה לבחירת מועמד אחר בסיבובי ההצבעה נוספים. אם קייסיק ישרוד, הוא בוודאי ירצה להתמודד, אף שלפי התקשורת האמריקאית, בשלב הזה גם רומני עשוי להיכנס לזירה.

כל זה בתנאי שהמפלגה לא תקרוס לתוך עצמה ולא תתנפץ לרסיסים עד אז, מה שלא לגמרי בטוח. עוצמת הרגשות, הטינה והשנאה שהצטברו בשבועות האחרונים גורמת למספר הולך וגדל של רפובליקאים להצהיר באופן שאין ממנו חזרה על סירובם לתמוך בטראמפ ויהי מה. פיצוץ אמיתי היסטורי שמשנה את פני הפוליטיקה האמריקאית נשמע אמנם עדיין בגדר דמיון, אבל במצב הנוכחי הוא יכול להפוך בתוך זמן לא רב לתסריט הריאלי היחיד. עד אז נחכה במתח שטראמפ יספק את הריגוש הבא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ