הבחירות המקדימות |

שני ניצחונות לסנדרס ולקרוז; טראמפ וקלינטון לקחו את לואיזיאנה

הסנאטור מטקסס ניצח באסיפות המפלגתיות בקנזס ובמיין ואילו איל ההון זכה בקנטאקי. שניהם קראו למרקו רוביו לפרוש מהמרוץ אחרי עוד לילה מאכזב. ברני סנדרס ניצח בקנזס ובנברסקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טד קרוז בתום נאומו באוניברסיטת בויסי באיידהו

הסנאטור מטקסס טד קרוז ניצח באסיפות המפלגתיות שהתקיימו הלילה (ראשון) בקנזס ובמיין וגבר על דונלד טראמפ, המועמד המוביל עד כה במרוץ. המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס ניצח באסיפות המפלגתיות שקיימה המפלגה בקנזס ובנברסקה. טראמפ והילרי קלינטון ניצחו בפריימריז שהתקיימו בלואיזיאנה.

בתום ספירת הקולות בקנזס התברר כי קרוז 48.2% מהקולות וגבר בפער ניכר על טראמפ שצבר 23.3% בלבד. מרקו רוביו הגיע למקום השלישי עם 16.7% וג'ון קייסיק סיים רביעי עם 10.7%. במיין זכה הסנאטור מטקסס ל-45.9%, טראמפ - 32.6%, קייסיק - 12.2% ורוביו התרסק למקום הרביעי עם 8% בלבד. בלואיזיאנה ניצח טראמפ עם ב-41.4% וקרוז סיים שני עם 37.8%. בקנטאקי קיבל טראמפ 35.9% וקרוז קיבל 31.6% לקרוז. רוביו סיים בשתי מדינות אלה במקום השלישי.

ההצבעות הלילה חיזקו את מעמדו של קרוז, שניצח כבר בשש מדינות, כאלטרנטיבה היחידה לטראמפ במרוץ הרפובליקאי. לאחר היוודע התוצאות קרא הסנאטור מטקסס לרוביו וקייסיק לפרוש מהמרוץ. "נמשיך לצבור תמיכה של צירים, אבל מספר המועמדים צריך להמשיך ולהצטמצם", אמר קרוז לכתבים באיידהו, "כל עוד אנחנו מפוצלים - זה מעניק לדונלד יתרון". גם טראמפ הצטרף לקריאה לרוביו לפרוש והוסיף כי הוא מעוניין במרוץ "ראש בראש" עם קרוז.

בצד הדמוקרטי התברר בתום ספירת הקולות כי בקנזס ניצח סנדרס עם 67.7% לעומת 32.3% להילרי קלינטון. בנברסקה זכה הסנאטור מוורמונט ל-56.6% לעומת 43.3% לשרת החוץ לשעבר. בלואיזיאנה הביסה קלינטון את סנדרס 71.1%-23.2%. סנדרס, שצבר עד כה ניצחונות בשבע מדינות, העריך הלילה שסיכוייו לנצח במדינות כמו ניו יורק, קליפורניה, אורגון ווושינגטון גבוהים והדגיש כי "המהפכה הפוליטית מגיעה מאנשים עובדים, מצעירים ומאלו שלא היו מעורבים בתהליך הפוליטי". 

עם זאת, תוצאות הלילה לא שינו באופן ניכר את התמונה הרחבה במרוץ הדמוקרטי. קלינטון מחזיקה כעת ב-663 צירים מחויבים בוועידה הארצית שתתקיים ביולי וסנדרס מחזיק ב-457. המנצח הדמוקרטי זקוק ל-2,383 צירים. בצד הרפובליקאי מוביל דונלד טראמפ עם 378 צירים, טד קרוז זוכה ל-295 (צמצם את הפער ב-15 צירים), מרקו רוביו ל-123 וג'ון קייסיק ל-33. המנצח הרפובליקאי זקוק ל-1,237 צירים.

ב–15 במארס יצביעו המדינות פלורידה, אילינוי, אוהיו, מיזורי וצפון קרוליינה, שבכולן ניתן לזכות במספר גדול של צירים. פלורידה ואוהיו נוקטות שיטת "מנצח לוקח הכל", ואם טראמפ ינצח בשתי מדינות אלו - הוא יהיה כמעט בלתי ניתן לעצירה בדרך אל זכייה במועמדות. הפסדיו של איל ההון הלילה לא פגעו בו קשות שכן הם התרחשו במדינות שבהן חלוקת הצירים נעשית באופן יחסי. ואולם, הפסדיו כן יעניקו עידוד לממסד הרפובליקאי להמשיך במאבקו.

ההצבעות הלילה היו הראשונות מאז פתח הממסד הרפובליקאי בהתקפה חריפה על טראמפ בניסיון לבלום את הישגיו. מאז ניצחונותיו בשבע מתוך 11 המדינות שהצביעו ב"סופר טיוזדיי" בשבוע שעבר, נמצא טראמפ תחת אש הממסד, אשר חושש כי הוא יוביל את המפלגה להפסד מהדהד בבחירות הכלליות בנובמבר ואינו מייצג כלל את ערכי המפלגה. מיט רומני, מועמד המפלגה לנשיאות ב-2012, כינה את טראמפ "זיוף" ו"הונאה", והמועמד ב-2008, ג'ון מקיין, אמר כי דעותיו של טראמפ בנושאי חוץ וביטחון אינן מעמיקות ומסוכנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ