העיר ששותה מים מורעלים הפכה לנשק במרוץ לבית הלבן

חמישה חודשים לאחר שהודיעו כי במי השתייה בפלינט שבמדינת מישיגן רמות עופרת מסוכנות, הרשויות מסרבות להתחייב למועד לסיום המשבר. הלילה יצביעו תושבים בבחירות המקדימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבתמונה נראים שני מפגינים מניפים שלטים. על אחד מהם נכתב: "עצרו את סניידר"

במשך חודשים לא טרח איש להקשיב לחששותיהם של תושבי העיר פלינט בנוגע למי השתייה בעלי הצבע המוזר בבתיהם. דומה שכעת כולם מקשיבים, וגם מעבירים תרומות ושולחים משאיות מלאות בקבוקי מים, מסננים ומגבונים לחים לעיר השוכנת במדינת מישיגן. עכשיו ניתן לראות גם צוותי טלוויזיה לאורך רחוב סגינו שבמרכז העיר. בשבוע שעבר, בשעה שהוליווד התעסקה בטקס האוסקר, ערכו הבמאים ראיין קוגלר ואווה דוברניי ומוזיקאים כג'נל מונה וסטיבי וונדר מופע התרמה בפלינט וגייסו יותר מ–156 אלף דולר. אמינם, שר, ביג שון, מארק וולברג וידוענים אחרים הציעו את תמיכתם, בדומה לתלמידים בבתי ספר רחוקים, איגודי עובדים, איגודי שוטרים ותאגידים.

על אף ההתגייסות הגדולה, חמישה חודשים לאחר שהרשויות הודיעו כי לא בטוח לשתות מים לא מסוננים בגלל רמות עופרת גבוהות שנמצאו בהם, ההתרעה עודנה בתוקף. המים אינם בטוחים לשתייה – תוצאה של מחדלים של הממשל המקומי בשנתיים האחרונות – והרשויות אינן מוכנות להתחייב בנוגע למועד שהדבר ישתנה. החיים במצב זה, שכבר נמשך חודשים וסופו אינו נראה באופק, התישו רבים מתושבי העיר, שהתרגלו לשגרה המחייבת שימוש במספר גדול של בקבוקי מים לאמבטיה, הדחת כלים, בישול – ולמעשה הכל. "כל העניין הזה מעייף מאוד", סיפרה פלורנס צ'מברליין שעה שצעדה בכבדות בשלג כדי להביא הביתה ארגזי מים – מטלה יומיומית לתושבי העיר.

רבים בפלינט אסירי תודה על תשומת הלב והסיוע, אם כי ההצעות לעזרה מגיעות ממקומות רבים ולא כולן מתואמות. התושבים רואים במשבר הזדמנות לפתוח שיח לאומי נרחב יותר על תשתיות מתיישנות, הצעדים המוטעים של הממשל המקומי, שקיפות וטיפול בקהילות עניות, רובן שחורות. חלק ניכר מהם מגלה תקווה בזכות הסיוע הזורם לילדי העיר, הכולל תוספת תקציבית לביטוחי הבריאות, לבדיקות של רמת העופרת ואפילו לשיעורי בישול של ארוחות שיצמצמו את ספיגת העופרת.

אז נכון שבקבוקי המים נערמים, אבל לא ברור מהיכן יגיע המימון הדרוש להחלפת צנרת העופרת של פלינט, דבר המונע תיקון קבוע של מערכת המים הפגומה בעיר. בנוסף חוששים רבים ששיקום האמון בממשל המקומי יימשך זמן רב אף יותר. "אנחנו מופיעים בחדשות הכלל ארציות וגם בחדשות ברחבי העולם, ואולי כל זה יעזור", הסביר הכומר אלפרד האריס, העומד בראש כנסיית קדושי האלוהים. "עם זאת, אני סבור שאנחנו צריכים להפסיק לדבר על תיקון המים ולהתחיל להזיז דברים. אני לא פוליטיקאי. אני לא מדען. כל מה שאני יודע שהמים כאן הם עדיין רעל", הוסיף.

איש משמר לאומי מחלק מים, בפלינט בינוארצילום: אי־אף־פי

פלינט כבר ידעה אכזבות בעבר, על אף שזכתה בתשומת לב לאומית. בגלל היעלמות מקומות העבודה, מגמה הנמשכת זה עשרות שנים, הצטמצמה אוכלוסיית העיר לפחות ממאה אלף תושבים, ש–56% מהם שחורים. כך, העיר עמדה במוקד הסרט התיעודי "רוג'ר ואני" שביים מייקל מור, בו בחן הקולנוען את החורבן שהותירה היעלמות תעשיית הרכב מהעיר. מאז המשיכה העיר להתרוקן: מ–56 אלף הבתים בעיר, כ–20 אלף מהם עומדים ריקים או הרוסים, ורבים מהם הוחרמו בשל חוסר יכולת לשלם מס רכוש. "אני בטוח שגם הפעם התושבים הם לא מצפים שדבר יקרה", אמר מור בראיון. מור, יליד פלינט, חזר לעיר כדי למחות על מצב המים והוסיף: "יש תחושה אמיתית של תבוסה ודמורליזציה".

מצבה הכספי של העיר מעורער זו תקופה ארוכה, מה שהוביל לפיקוח מדינתי ב–2011, כשרק אשתקד שבה השליטה בהדרגה לנבחרי העיר. משבר המים שפרץ ב–2014, כשהעיר היתה בניהול המדינה, שהסיג את מאמצי השיקום. המשבר פרץ לאחר שנציגי הרשויות החליפו את מקור מי השתייה של העיר והחלו משתמשים בנהר פלינט, אך ללא חומרים כימיים שנועדו למנוע מעופרת להגיע למים. בשבוע שעבר הודיעו בעלי תפקידים שבכמעט 9% ממקורות המים שנבדקו נמצא כי רמות העופרת עדיין עוברות את גבול המותר, ותושבי העיר עדיין צריכים להימנע משתיית מים שאינם מסוננים. בהתייחסה למצבה הכלכלי של העיר לפני פרוץ משבר המים, גזברית העירייה ג'ודי לונגקוויסט, אמרה כי "היו בעיות, אבל זה היה עניין של שמירה על הדברים במסלול". לדבריה, "המצב השתנה לגמרי. כל האתגרים שעמדו מולנו התרחבו עכשיו".

מאז הכיר המושל ריק סניידר בבעיית המים באוקטובר אשתקד גדל מאוד הסיוע לפלינט. הרשויות במישיגן והרשויות הפדרליות התחייבו להעביר מיליוני דולרים בסיוע מסוגים שונים, ובאחרונה מקבלים תושבים עזרה בתשלום חשבונות מים. תורמים פרטיים מבטיחים להעביר עוד מיליונים. בקבוקי המים ניתן לקבל בכל מקום – אפילו המשמר הלאומי מחלק בקבוקים מחוץ לתחנות מכבי אש. שלושה מחסנים בפלינט ועוד אחד בדטרויט מחזיקים מלאי ענק של מים המיועד למטרה זו, וכעת על הרשויות למצוא דרך למחזר כל כך הרבה פלסטיק.

בית נטוש באחת השכונות העניות בפלינט, החודשצילום: אי־אף־פי

במקביל לכמה ארגוני צדקה ממוסדים פועלים בעיר גם ארגונים ידועים פחות. אין ארגון מרכזי שיתאם בין כל הפעולות וימנע כפילויות, בזבוז והונאה. נציגי הרשויות מספרים שיש לפחות מאה אתרי התרמה באינטרנט הקשורים למשבר המים בפלינט. בנוגע ללפחות שניים מהם הזהיר התובע הכללי של מישיגן, שהוסיף והתריע על קיומם של אתרים מזויפים האוספים מים לפלינט. "אני שונא לדמות את המצב למערב הפרוע, אבל אני מזהיר את התורמים להיזהר עד מאוד", אמר ג'יימי גסקין, מנכ"ל ארגון סיוע הפועל בפלינט.

בחודשים האחרונים חלה גם ירידה במכירות של מסעדות ודוכני מזון, למרות ניסיונותיהם להרגיע את הלקוחות: השלט הענק מחוץ למסעדת "רייליס" בעיר מבטיח "המים עברו את המבחן", והבר וגריל "501" תלה במקום בולט את האישור של סוכנות הסביבה של מישיגן ובו כתוב כי "לא נמצאה עופרת" בבדיקות שנעשו במקום. במקביל עולות דאגות חדשות בנוגע לשחיקה של הציוד שבא במגע עם המים המזוהמים: מקררים המחוברים לרשת המים, מדיחי כלים, דודי מים ואפילו כבאיות. "התמיכה מדהימה", סיפר טים הרמן, מנכ"ל לשכת המסחר של פלינט. "אבל יש אפקט שלילי עצום בגלל התמונה שעולה מהכותרות בתקשורת הכלל ארצית. שורת הרווח של העסקים בפלינט נפגעת", הסביר.

על רקע המרוץ לבית הלבן משמש המשבר נשק בשיח הפוליטי. רבים מאשימים במשבר את המושל סניידר, רפובליקאי, ויש הקוראים להדחתו. שני מתמודדים הדמוקרטים במרוץ, שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון והסנאטור ברני סנדרס מרוומונט, לא רק ביקרו בפלינט במסע הבחירות שלהם, אלא גם ערכו השבוע עימות טלוויזיוני בעיר, שנועד להדגיש את מצבם העגום של התושבים והכישלונות של הממשל המקומי. בד בבד הם מחזרים אחר קולם של בני המיעוטים בעיר, שכן מישיגן, לצד שלוש מדינות נוספות, תערוך היום בחירות מקדימות. גם בקרב רפובליקאים עולה הנושא לדיון, אך לא באותן עוצמות כמו בקרב הדמוקרטים. מחוץ לאולם שבו התקיים העימות הרפובליקאי בדטרויט בשבוע שעבר, קראו מפגינים "לחיים בפלינט יש חשיבות", ובעימות נשאל הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה על פלינט. הוא תיאר את האסון כ"איום ונורא", אך גם הוסיף שלא הוגן "לעשות מכך עניין פוליטי".

ברני סנדרס והילרי קלינטון, בעימות בפלינט השבועצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ