פרמייריז בחמש מדינות |

ניצחונות גדולים לקלינטון, קייסיק ניצח באוהיו וטראמפ מחק את רוביו, שפרש

שרת החוץ לשעבר ניצחה בארבע מדינות בפריימריז וטראמפ גבר על יריביו בפלורידה, צפון קרוליינה ואילינוי, ואף על פי כן המועמדות אינה מונחת בכיסו. במיזורי עדיין קרב צמוד בשתי המפלגות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון עם תומכיה בפאלם ביץ', פלורידה, אתמול

שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון ניצחה את יריבה הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס בחמשת המדינות שבהן נערכו אתמול (שלישי) פריימריז דמוקרטיים – אילינוי, מיזורי, אוהיו, פלורידה וצפון קרוליינה. בפריימריז הרפובליקאיים שנערכו באותן מדינות ניצח איל ההון דונלד טראמפ בשלוש מדינות – אילינוי, צפון קרוליינה ופלורידה, שבה הוא הביס את הסנאטור המקומי מרקו רוביו ומחק אותו מהמרוץ לנשיאות. מושל אוהיו, ג'ון קייסיק, הביס את טראמפ במדינתו והחזיר את התקווה לבכירי המפלגה הממסדיים שרואים בו האלטרנטיבה האחרונה לסנאטור מטקסס טד קרוז ולטראמפ. במיזורי, הקרב עדיין צמוד שם מוביל טראמפ בפער מזערי של עשירית האחוז על פני קרוז.

בזירה הדמוקרטית קלינטון ניצחה באילינוי, מולדתה. בתום קרב צמוד הוכרזה קלינטון כמנצחת, ו–182 צירים יחולקו כעת באופן יחסי בינה לסנדרס. לאחר ספירת 98% מהקולות נקבע כי קלינטון קיבלה 50.3% מהקולות ואילו יריבה הסוציאליסט קיבל 48.9%. באוהיו, צפון קרוליינה ופלורידה הביסה קלינטון את סנדרס בפערים גדולים הרבה יותר.

בנאום הניצחון שלה תקפה קלינטון את המוביל במרוץ הרפובליקאי טראמפ וקראה באופן סוחף להתגייסות פעילים דמוקרטים למענה. "המפקד של הכוחות המזוינים צריך להיות מסוגל להגן על ארצנו, לא להביך אותה", אמרה קלינטון על רקע תשואות הקהל. על המנהיג "לא לדחות בעלי ברית, ולא לחזק אויבים", הוסיפה. קלינטון לא התיייחסה לדולנד טראמפ בשמו המפורש, אך הזכירה "מועמד התומך בגירוש מוסלמים ובעינויים", וכזה המתנהג באופן עוין כלפי 12 מיליון מהגרים. "זה לא הופך אותו לחזק – זה רק אומר שהוא שוגה", הכריזה קלינטון, "עלינו לשבור מחסומים, לא לבנות חומות. כדי להיות נפלאים אנחנו לא יכולים להיות קטנים".

במירוץ הרפובליקאי, רשם קייסיק הישג במגרש הביתי וניצחון ראשון במרוץ לנשיאות ארה"ב, כשסחף את המצביעים באוהיו עם 47.1%. למקום השני הגיע טראמפ עם 35.9% ובמקום השלישי הגיע קרוז עם 13.2%. הניצחון מאפשר לו להישאר במרוץ ויותר ממכפיל את מספר הצירים שבו החזיק עד עתה. אולם יותר מהכל הניצחון של קייסיק מנע מטראמפ זכייה באחת המדינות המכריעות ביותר במירוץ. בתחילת הערב החזיק קייסיק ב–63 צירים ובאוהיו נוספו לו 66, זאת בהתאם לשיטת "המנצח לוקח הכל" הנהוגה במדינה. "המטרה שלי היתה לגרום לכם להיות גאים, אני לא הולך לצעוד בדרך הקלה בדרך למשרה הבכירה ביותר במדינה", אמר קייסיק בנאום ניצחונו לתומכיו באוהיו.

פרשנים ציינו כי נאומו של קייסיק נשמע מעט מאולתר, וניכר בו כי המועמד לא תכנן לפרטי פרטים את כל חלקי הקמפיין שלו. בין היתר ביקש קייסיק לחלוק כבוד לאמריקאים המקריבים מעצמם למען אחרים. כך, קייסיק התייחס לאחיות הממשיכות לעבוד כשהן עייפות, מורים המסכימים לשכר נמוך כדי לשנות חיים וגם לאנשים הלוקחים אלמנות לארוחות ערב.

בפלורידה הובס הסנאטור רוביו כשקיבל 27% לעומת טראמפ שזכה ב-45.8%. זמן קצר לאחר היוודע התוצאות הוא הודיע על פרישתו מהמירוץ לנשיאות. "בעוד שזו לא היתה תכניתו של אלוהים שאהיה נשיא ב-2016, או אולי אי פעם, ובעוד שהיום אני משעה את הקמפיין שלי, העובדה שהגעתי כל כך רחוק היא ראיה לכמה ארה"ב מיוחדת", אמר רוביו.

ניצחונו של דולנד טראמפ על רוביו היה גורף ומוחלט. הוא זכה ליותר קולות מרוביו גם בקרב קבוצות המצביעים הנאמנות ביותר לסנאטור מפלורידה. טראמפ קיבל את תמיכתם של כמעט מחצית ממשקי הבית שבהם הכנסה של מאה אלף דולר ויותר. כמו כן הוא קיבל את תמיכתם של יותר מארבעה מכל עשרה מצביעים בעלי תואר אקדמי. טראמפ בירך את רוביו על הקמפיין שניהל ואמר: "אני רוצה לברך את מרקו רוביו על ניהול קמפיין קשוח מאוד. צפוי לו עתיד גדול". גם קייסיק ביקש לברך את רוביו.

אחר פרישתו של רוביו מהמרוץ נדונה השאלה מה יעלה בגורלם של הצירים שבהם זכה עד כה – 168 בסך הכל. ברוב המקרים עשויים לצאת הצירים לוועידה המפלגתית כשהם אינם מחויבים לאף מועמד, בדומה ל"צירי העל" (Superdelegates) של המפלגה הדמוקרטית. עם זאת, קיימת האפשרות שרוביו יודיע על תמיכתו באחד המתמודדים האחרים ובכך ימסור למעשה את 163 הצירים שתמכו בו.

קרוז, על אף שלא ניצח באף מדינה והגיע שני באילינוי ובצפון קרוליינה, נאם בפני תומכיו וצייר תמונה שבה קיימת תחרות בין שני מתמודדים בלבד על המועמדות לנשיאות: הוא וטראמפ. קרוז קרא לתומכיו של רוביו לתמוך בו לאחר שמועמדם פרש. הוא ציין כי רק הקמפיין שלו הצליח להביס את טראמפ "שוב ושוב ושוב", והוסיף כי עבור המצביעים הבחירה היא בין מועמד שמחזיק באותם ערכים כמוהם לכזה המתנגד להם.

מוקדם יותר הבהיר קרוז כי לא יתמודד לתפקיד סגן הנשיא לצד דונלד טראמפ, במידה ואיל ההון מניו יורק יהפוך למועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובלקאית. בראיון רדיופוני עם המנחה השמרן היו היואיט, אמר קרוז כי בשום פנים ואופן לא יתמודד לצד המוביל במרוץ הרפובליקאי, וכי "דונלד טראמפ יפסיד להילרי" אם יתמודד נגדה.

היום אמר טראמפ כי הוא בטוח שהוא יקבל מספיק צירים כדי לזכות במועמדות המפלגה בבחירות לנשיאות ארה"ב והזהיר מפני מהומות אם המפלגה תמנע ממנו אותה. כשנשאל טראמפ בראיון לסי-אן-אן מה יקרה אם הוא יקבל מספר גדול של צירים, אבל עדיין לא יקבל את מועמדות המפלגה, ענה: "אני לא חושב שאפשר להגיד שלא נקבל את זה אוטומטית. אבל אני חושב שיהיו מהומות, אני מייצג אנשים רבים, מיליוני אנשים".

בנוסף, ניצח טראמפ בפריימריז הרפובליקאיים שנערכו בטריטוריה האמריקאית איי מריאנה שבאוקיינוס השקט, שם קיבל את כל תשעת הצירים לפי שיטת "המנצח לוקח הכל". רוב הפרשנים חוזים כי דונלד טראמפ יזכה בסופו של דבר ברוב הצירים הדרוש כדי להפוך למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. עם זאת, על פי כמה מהתחזיות טראמפ לא יזכה ברוב הדרוש, ועל כן תוכרז הוועידה הרפובליקאית כ"וועידה פתוחה" – מצב בו אף אחד מהמתמודדים לא זכה ברוב הצירים לפני פתיחתה וזהות המועמד נקבעת במשא ומתן וספירות חוזרות של מספר הצירים.

רשת סי-אן-בי-סי דיווחה כי יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, לא פוסל עקרונית את האפשרות שיהיה מועמד מפלגתו לנשיאות. זה כמה שבועות שבכירי הממסד הרפובליקאי מחפשים באופן נואש אחר דרכים לעצור את עלייתו של טראמפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ