קלינטון וטראמפ ניצחו באריזונה; הישגים גם לקרוז וסנדרס

שני המועמדים המובילים ממשיכים לצבור צירים. טד קרוז ניצח בפער גדול ביוטה, וקיבל חיזוק מג'ב בוש שהודיע כי יתמוך בו לנשיאות. סנדרס גבר על קלינטון בשתי מדינות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

המועמד המוביל במרוץ הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, ניצח בפריימריז שנערכו אתמול (שלישי) באריזונה, אך ניצחונו של טד קרוז ביוטה העניק תקווה לממסד הרפובליקאי החושש מבחירתו של איל ההון למועמד המפלגה. בצד הדמוקרטי, המועמדת המובילה הילרי קלינטון ניצחה את יריבה ברני סנדרס באריזונה. סנדרס עם זאת זכה בהתמודדויות ביוטה ובאיידהו, ובכך חיזק את טענתו כי יש לו עדיין סיכוי לנצח במרוץ חרף יתרונה הגדול של קלינטון.

מדינות הדרום ורוב מדינות המערב התיכון כבר סיימו את הפריימריז, ועכשיו הגיעה תורן של מדינות המערב. בבחירות באריזונה הציג טראמפ קו נוקשה נגד הגירה, והצליח בקלות לנצח עם 47% מהקולות, לעומת 25% לקרוז ו-10% לקייסיק. הניצחון מחזק את טענתו של טראמפ כי הוא יזכה לבסוף במועמדות, וכי על המפלגה להתאחד סביבו. הוא יקבל את כל 58 הצירים של אריזונה.

קלינטון בוושינגטון, אתמולצילום: אי־פי

קרוז, עם זאת, מסתמן כזוכה באסיפות המפלגתיות שנערכו ביוטה בפער גדול, עם 69% מהקולות, ויקבל את כל 40 הצירים הרפובליקאים במדינה. על פי כללי הבחירות ביוטה, צירי המדינה מתחלקים לפי שיעורי ההצבעה, אך הולכים למועמד אחד אם הצליח לקבל יותר ממחצית מהקולות. נראה כי קרוז הצליח להתחזק ביוטה בזכות הקהילה המורמונית, הבולטת בקרב מצביעי המפלגה במדינה, במיוחד על רקע התקפותיו של טראמפ על מיט רומני המורמוני, המועמד הרפובליקאי לנשיאות בבחירות 2012.

הבחירות אתמול התקיימו על רקע מתקפת הטרור בפריז, בה נהרגו לפחות 34 בני אדם. קלינטון טענה כי לא טראמפ ולא קרוז יכולים להוביל את המאבק נגד המדינה האיסלאמית. טראמפ קרא לאיסור זמני על כניסת מוסלמים לארה"ב, וקרוז אמר כי ישלח משטרה לסיורים בשכונות מוסלמיות בארה"ב. "זו עת עבור ארה"ב להוביל, לא לפחד", אמרה קלינטון לתומכיה בנאום ניצחון שערכה בסיאטל.

באריזונה, המדינה הגדולה ביותר בה נערכו אתמול הפריימריז, צפויה קלינטון לנצח עם 58% מהקולות, ותקבל 41 צירים, לעומת סנדרס שסיים עם 40%, ויקבל 22 צירים. עם זאת, באסיפות המפלגתיות ביוטה ניצח סנדרס בפער גדול של 80%, ויקבל 18 צירים לעומת 5 לקלינטון, שסיימה עם 20%. גם באיידהו זכה סנדרס בפער גדול של 78%, לעומת 21% לקלינטון. הוא יקבל 17 צירים, ואילו קלינטון 5 צירים.

סנדרס אמר כי נצחונותיו ביוטה ובאיידהו הושגו בזכות מצביעים צעירים ובני מעמד הפועלים, התומכים ב"מהפכה הפוליטית" שלו. "הניצחונות המכריעים הללו באיידהו וביוטה מעניקים לי את הביטחון כי נמשיך לזכות בניצחונות משמעותיים בהתמודדויות הקרובות", אמר סנדרס. יתרונה של קלינטון עדיין גדול, והיא מובילה בפער של יותר מ–300 צירים על פני סנדרס.

אנשים ממתינים בתור להצביע באריזונה, הלילהצילום: רויטרס

קייסיק קיווה לזכות בקולות רבים ביוטה, מדינה שמעריכה אדיבות ודת, ולפגוע בסיכוייו של טראמפ. הוא סיים בה במקום השני, עם 17%. לפני שבוע זכה קייסיק באוהיו, המדינה שהוא המושל שלה, בניצחון הראשון והיחיד שלו. אך רומני, מועמד המפלגה בבחירות 2012, ייעץ לאחרונה למצביעים במדינה זו במסר מוקלט שקרוז הוא "המועמד הרפובליקאי היחיד שיכול להביס את דונלד טראמפ".

לרפובליקאים המתנגדים לטראמפ, כמו רומני, לא נותר כמעט זמן למנוע ממנו לאסוף את 1,237 הצירים הנחוצים לו לקבלת מועמדות המפלגה. עד כה כבר יש לו יותר ממחצית המספר, וליריביו נותר רק לקוות שלא יקבל רוב ויהיה צורך לכנס ועידה כלל ארצית ביולי. "תהיה ועידה", אמר קייסיק אתמול בלילה ברשת CNN.

בתוך כך, המועמד הרפובליקאי הפורש ג'ב בוש הודיע כי יתמוך בקרוז בבחירות, ואמר כי הוא מייצג את הסיכוי הטוב ביותר של המפלגה להגיע לבית הלבן. בוש, לשעבר מושל פלורידה, אמר כי קרוז הוא שמרן עקבי ובעל עקרונות, שהפגין יכולת למשוך מצביעים ולזכות במועמדות. "וושינגטון שבורה, והדרך היחידה בה רפובליקאים יכולים לקוות להגיע שוב לבית הלבן ולקדם את האומה אל נתיב טוב יותר, היא לתמוך במועמד שיכול להמחיש כיצד מדיניות שמרנית תסייע לאנשים להתרומם ולנצל את מלוא הפוטנציאל שלהם", מסר בוש בהצהרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ