סנדרס הביס את קלינטון בוושינגטון, אלסקה והוואי

הישגיו של סנדרס בשלוש המדינות מעניקים תנופה למועמדותו, אך קלינטון עדיין מובילה בפער גדול בספירת הצירים. השניים מתמקדים בבחירות הקרבות בניו יורק

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

המועמד ברני סנדרס ניצח אמש (שבת) בפער גדול את הילרי קלינטון בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית במדינות וושינגטון, אלסקה והוואי. ניצחונו המשולש של סנדרס באסיפות המפלגתיות שנערכו במדינות המערביות מעניק חיזוק לתומכיו, אך קלינטון מובילה עדיין בפער גדול במספר הצירים בהם זכתה.

בעוד התוצאות כמעט ואינן פוגעות ביתרונה של קלינטון בספירת הצירים, ניצחונותיו של סנדרס מעידים על חולשותיה בתוך מפלגתה שלה, במיוחד בקרב מצביעים צעירים ופעילים ליברלים הנמשכים אל מסריו של סנדרס.

חולצות תמיכה בברני סנדרס שחולקו בעצרת בחירות בסיאטל, אתמול
חולצות תמיכה בברני סנדרס שחולקו בעצרת בחירות בסיאטל, אתמולצילום: אי־אף־פי

הסנאטור מוורמונט גרף בוושינגטון 73% מקולות המצביעים בעוד קלינטון קיבלה 27% מהקולות. באלסקה סיים סנדרס עם 82% מהקולות לעומת 18% לקלינטון, ואילו בהוואי קיבל סנדרס 70%, לעומת 30% לקלינטון. בסך הכל השיג סנדרס הלילה 55 צירים נוספים, לעומת 20 שהשיגה קלינטון.

סנדרס שהה במשך רוב השבוע בחוף המערבי של ארה"ב בניסיון לנצל את תמיכתם של פעילים ליברלים לצורך ניצחון בשלוש המדינות, שבעזרתו יוכל להקטין את הפער בן 300 הצירים שבו מובילה קלינטון. זהו פער כפול מהפער שבו הוביל ברק אובמה על קלינטון בבחירות של 2008, לפני שניצח אותה.

תוצאות הפריימריז הדמוקרטיים באלסקה, הוואי וושינגטון

אלסקה
סנדרס 82%
קלינטון 18%

הוואי
סנדרס 71%
קלינטון 29%

וושינגטון
סנדרס 73%
קלינטון 27%


מספר צירים כולל:
קלינטן 1,234
סנדרס 956

קלינטון צפתה את ההפסדים: היא כמעט ולא ערכה קמפיין בחירות בשלוש המדינות, ועצרה רק ליום אחד במדינת וושינגטון. קלינטון ממקדת את תשומת לבה בהתמודדות שתיערך ב-19 באפריל בניו יורק, בניסיון לזכות במספר רב של צירים ולהימנע מהפסד לסנדרס במדינה אותה ייצגה בסנאט.

סנדרס מושך עדיין עשרות אלפי דמוקרטים לעצרות שלו — ולעצרת שהתקיימה בשבוע שעבר בסיאטל באו יותר מ–17 אלף בני אדם. לאחר שהצליח לרשום הישגים במדינות המערב התיכון התעשייתיות, הוא מבקש למנף את התמיכה לה הוא זוכה בקרב מעמד הפועלים, ולהשיג ניצחון בבחירות שייערכו ב-5 באפריל בוויסקונסין. הוא גם מתכנן להציג לקלינטון תחרות קשה בניו יורק וקורא לקבוע עימות מפלגתי במדינה זו.

ואולם גם לאחר ניצחונותיו של סנדרס בוושינגטון, אלסקה והוואי, עומד מספר הצירים שלו על 975 לעומת 1,243 לקלינטון. הפער עשוי לגדול ל–1,712 לקלינטון ו–1,004 לסנדרס, אם לוקחים בחשבון את "צירי העל", בכירי המפלגה שביכולתם לבחור בכל מועמד שירצו.

על בסיס נתונים אלה, סנדרס צריך לזכות ב–57% מהצירים שנותרו בפריימריז ואסיפות מפלגתיות כדי להגיע לרוב עד לסוף יוני. הרף שהוא אמור לעבור גבוה עוד יותר, כשלוקחים בחשבון את בכירי המפלגה. עליו לזכות ביותר מ–67% מהצירים שנותרו — בפריימריז, באסיפות המפלגתיות ומבין "צירי העל" — כדי לנצח.

"זכיתי ב–2.6 מיליון קולות יותר מברני סנדרס", אמרה קלינטון בשבוע שעבר לתומכים שהצטופפו באסיפה שהתקיימה בוושינגטון, "דרכנו למינוי סלולה, ואני רוצה שוושינגטון תהיה חלק מדרכנו אל המינוי". סנדרס הפציר באלפי תומכים בעיר ספוקיין בוושינגטון שיבואו לשמוע אותו נואם באסיפה מפלגתית בשבת. "תתייצבו במקום מוקדם", אמר, "הבה נשבור את שיאי הנוכחות".

ביום שלישי ניצח סנדרס באסיפות מפלגתיות ביוטה ובאיידהו אבל הפסיד באריזונה, שמספר הצירים שלה גדול יותר. עם זאת, כיוון שהדמוקרטים מקצים צירים על בסיס יחסי, והמועמד שמפסיד במניין הקולות עדיין נהנה מקולם של אלה שהצביעו עבורו, גרף סנדרס 20 צירים באריזונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ