טראמפ: נשים שעוברות הפלה לא חוקית צריכות להיענש

הביקורת שעוררה האמירה הובילה את אנשי הקמפיין שלו לשחרר הודעה מעורפלת לפיה "נושא ההפלות לא ברור". בנוסף, טראמפ חזר בו מהבטחתו לתמוך במועמד אחר של הרפובליקאים לנשיאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דונלד טראמפ, המתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות ארה"ב, אמר היום (רביעי)  כי נשים שמבצעות הפלה צריכות לעמוד בפני סוג של עונש, במידה שארה"ב תאסור על הפלות במדינה. דבריו עוררו ביקורת רבה שגרמה לאנשי הקמפיין שלו לשחרר הודעה ממנה עולה כי טראמפ מעט חוזר בו.

בראיון לרשת  MSNBC ששודר היום, אמר טראמפ כי אפילו אם המדינה אוסרת על הפלות, ישנן נשים שעלולות לבצע את ההליך באופן לא חוקי. "צריך להיות איזה סוג של עונש לכך", הוא אמר, "אני לא יודע איזה", הוסיף בתשובתו לשאלה על איזה עונש בדיוק הוא מדבר.

טראמפ בראיון לרשת MSBNC, היוםצילום: אי־אף־פי

בהודעה של מטה הבחירות של טראמפ שפורסמה בעקבות הביקורת נאמר כי "נושא ההפלות הוא לא ברור וצריך לחזור לידי המדינות כדי שיכריעו לגביו". מושל אוהיו, ג'ון קייסיק, יריבו של טראמפ בפריימריז אמר כי "ברור שנשים לא צריכות להיענש. אני חושב שטראמפ יחשוב על דרך להבהיר שהוא לא באמת אמר את זה או שהוא שגה".

ביממה האחרונה עורר טראמפ כעס רב בעקבות דבריו כי בניגוד להתחייבותו, הוא לא יתמוך במי שיזכה במינוי המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות ארה"ב אם זה לא יהיה הוא. היום הוא הבהיר כי אין הוא נסוג מהדברים, אותם אמר אתמול בלילה. "לא, אני לא נסוג מהדברים האלה", ענה טראמפ בתשובה לשאלה בסי־אן־אן על ביטול התחייבותו, עליה הכריז בשנה שעברה.

חתימתו של טראמפ על ההתחייבות לתמוך בכל מועמד של המפלגה במרוץ לבית הלבן סייעה לו מאוד לזכות באמינות בוועידה הרפובליקאית הלאומית. גם כל יריביו חתמו על התחייבות דומה.

ביטול ההתחייבות הוא, לדברי משקיפים, סימן לריב המתעצם בינו לבין יריבו העיקרי טד קרוז. השניים היו מעורבים בשבוע שעבר במריבה על נשיהם, לאחר שמטה הבחירות של קרוז פרסם תמונה פרובוקטיבית של מלניה, אשתו לשעבר של טראמפ, ואילו טראמפ הגיב בטוויטר בתמונה לא מחמיאה של אשתו של קרוז.

קורי לוונדובסקי, החודש בפלורידהצילום: בלומברג

קרוז, שנשאל לפני כן אם יכבד את התחייבותו לתמוך במועמד המפלגה אם ייבחר מישהו אחר, התחמק מתשובה ישירה. "אני אגיד לכם את הפתרון שלי: דונלד לא יהיה המועמד של המפלגה הרפובליקאית", אמר קרוז. "אנחנו נביס אותו".

תגובתו של טראמפ על כך היתה שאין הוא זקוק לתמיכתו של קרוז. "צפיתי בו הלילה וראיתי עד כמה הוא התענה כששאלת אותו את השאלה הזאת", אמר טראמפ למנחה סי־אן־אן אנדרסון קופר. "אני לא רוצה שיהיה מעונה. אני לא רוצה את התמיכה שלו. אני לא צריך את התמיכה שלו. אני לא רוצה שיחוש חוסר נוחות".

המושל קייסיק הודיע מצדו שביטל את התחייבותו לתמוך במועמד הרפובליקאי "אם המועמד יהיה מישהו שלדעתי פוגע מאוד במדינה". ארבעה מחברי ועדת הכללים של המפלגה הרפובליקאית אמרו אתמול ל"פוליטיקו" שהם מוכנים לשנות את הכלל מ–2012, הדורש שמתמודד יזכה ברוב בשמונה מדינות לפחות כדי שיוכל לקבל את המועמדות. טראמפ הוא היחיד שהגיע עד כה לסף הזה.

במקביל הודיע טראמפ כי הוא יעמוד לצד מנהל קמפיין הבחירות שלו, למרות שהאחרון הואשם בתקיפה של עיתונאית, ודחה את הביקורת שנמתחה עליו מצד יריביו. בסבב ראיונות טלוויזיוניים המעיט טראמפ מערך התקרית, שבה היו מעורבים העיתונאית מישל פילדס ומנהל קמפיין הבחירות שלו קורי לוונדובסקי, בן 42.

המשטרה בג'ופיטר, פלורידה, האשימה את לוונדובסקי שהוא תפס בכוונה את זרועה של פילדס, שהיתה אז כתבת האתר השמרני ברייבארט, וגרם לה חבלות. גם טראמפ וגם לוונדובסקי הכחישו בתחילה שהתקרית אירעה.

טראמפ הגן על לוונדובסקי ועוד הרחיק לכת וטען שהעיתונאית תפסה אותו (את טראמפ). הוא אמר שהוא שוקל הגשת תביעה משפטית נגדה. "אני בטוח שתוגש תביעה נגדית", אמר טראמפ לרשת אי־בי־סי. "היא המציאה את הסיפור הזה", הוסיף טראמפ בראיון באן־בי־סי, ואילו בפוקס ניוז אמר כי יתכן שלוונדובסקי תפס את העיתונאית "בלי להרגיש".

פילדס מצדה ממשיכה לדבוק בגרסתה. "תפסיק לשקר", כתבה בטוויטר בתגובה לפוסט שטראמפ העלה לטוויטר לאחר מעצרו של לוונדובסקי. יריביו של טראמפ לא היססו לנצל את התקרית נגדו. טד קרוז אמר כי "אין ספק" שהוא היה מפטר את לוונדובסקי בשל ההאשמה בתקיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ