פרשנות |

גם אחרי שסנדרס יפסיד, הרעל נגד קלינטון יישאר

הפער בין המועמדים הדמוקרטיים מצטמצם, והפריימריז בניו יורק יהיו גורליים: אם סנדרס ייכשל, מועמדותו תספוג מכה אנושה. אם קלינטון תמעד, יתחיל משחק חדש לגמרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנדרס באירוע שקיים בברונקס, ביום חמישי

אחת מהשאגות החזקות ביותר של הקהל באה בתגובה על ההצהרה של ברני סנדרס שאם ייבחר לנשיא בכוונתו להוציא את המריחואנה מרשימת הסמים המסוכנים יותר. הצהלה התחברה יפה עם הניחוח המובהק של עשן הגראס שהציף כל העת את יציע העיתונאים בפארק בדרום ברונקס בניו יורק, שם קיים סנדרס את אירוע הפתיחה של הקמפיין שלו במדינה. זה היה יכול להיות רקע מתאים לפסטיבל מוסיקה סטייל שנות ה-60, אלא שכוכב הרוק במקרה הזה הוא סנטור יהודי בן 74 עם מבטא ברוקליני כבד.

בקהל האלפים היו כמה שנראו כאילו יכלו להיות נוכחים, כסנדרס עצמו, בפסטיבלים אגדיים כגון ניופורט, מונטריי או וודסטוק, אבל הרוב המוחלט היה בגיל כזה שספק אם גם הוריהם נולדו באותה התקופה. זה היה ההבדל הבולט ביותר בין האוהדים שבאו לחינגה של סנדרס לבין התומכים שהשתתפו בפתיחת הקמפיין של הילרי קלינטון בהארלם 24 שעות קודם לכן: מעריצי סנדרס היו רבים יותר, צעירים יותר ונלהבים פי כמה וכמה. (דברי סנדרס החל מדקה 28:00)

ההתלהבות אולי נבעה, לפחות בחלקה, מתחושה רווחת של מומנטום מתגבר. סנדרס הוא עדיין האנדרדוג בפריימריז שייערכו בניו יורק ב-19 באפריל, אבל פחות משהיה לפני נצחונותיו הסוחפים באסיפות המפלגתיות שנערכו בסוף השבוע הקודם בוושינגטון, אלסקה והוואי. הוא עדיין מפגר אחרי קלינטון בסקרים, אך לא בשיעורים בלתי ניתנים לגישור של 30-25 אחוזים כבעבר אלא רק ב-12 אחוזים, על פי הסקר האחרון. זה לא בשמים, אם הוא יכלכל את צעדיו והיא תמעד בהמשך.

עבור שני המועמדים, ניו יורק היא בבחינת להיות או לחדול. אם סנדרס ייכשל, מועמדותו תספוג מכה אנושה. אם קלינטון תמעד, יתחיל משחק חדש לגמרי. וכשדונלד טראמפ מתייצב כמועמד הרפובליקאי - התחזית של אוניברסיטת ווסטרן אילינוי שסנדרס ייבחר לנשיא קצת פחות מופרכת משנשמעה בנובמבר 2015 כשפורסמה לראשונה, ומדובר באוניברסיטה שדייקה בכל התחזיות הנשיאותיות שלה מאז בחירות 1976.

אבל מבחינתה של קלינטון, הסיכוי הקלוש עדיין שסנדרס יזכה במירוץ לא היה הדבר המטריד ביותר בעצרת, אלא ההשפעות ארוכות הטווח של המסרים שהושמעו בו, במקרה שסנדרס יפסיד. הסנטור היהודי ממשיך להטיל דופי ביושרתה של קלינטון, כשהוכחותיו מסתכמות בכך שקיבלה שכר נדיב עבור הרצאותיה, אבל הוא עדין בהשוואה לדוברים שהופיעו לפניו. אלה משדרים עוינות בוטה כלפי המובילה הדמוקרטית ומלעיטים את הקהל בתיאוריות קונספירציה מופרכות שיסבירו בבוא היום את הפסדו של יקירם. לא נוצחנו כדת וכדין, הם יאמרו אז, גנבו לנו את הבכורה. ומי האשמים? התקשורת, כמובן, הממסד הדמוקרטי הרשע, איך לא, וגם האילומינטי, האפיפיור וזקני ציון, אם לשפוט על פי כמה מהאוהדים היותר הזויים שהסתובבו בקהל.

"המשחק הזה מכור", זעקה כוכבת הטלוויזיה והסרטים, השחקנית רוזריו דוסון. "תתביישי לך הילארי", הוסיפה לאחר שנזפה בשרת החוץ לשעבר על כך שהיא "מעוותת את הרקורד של סנדרס כלפי נשים". דוסון היא דוברת פופולרית ויעילה שמופיעה בעצרות רבות של סנדרס, והיא מיטיבה לטפטף רעל נגד קלינטון במנות קבועות. היא מייסרת את קלינטון על כל חטאיה, מטילה עליה אחריות עקיפה למצבם העגום של התושבים בברונקס ורבעים אחרים בניו יורק ובתוך כך מרחיקה את אוהדי סנדרס מהזדהות עם המפלגה הדמוקרטית בכללותה. אנחנו דומים מאוד לתומכי טראמפ, אמרה, מלבד העובדה שכשטראמפ ייכנס לבית הלבן הוא יזעק "אתה מפוטר", כמו בתוכנית הריאליטי שלו, בעוד שסנדרס יודיע "אתה מועסק", כפי שהוא מבטיח לבוחרים.

אבל גם המתקפה של דוסון היתה "פרווה" לעומת דבריו הנחרצים בהרבה של הזמר מפוארטו ריקו, הידוע בשם רזידנטה, שהודיע לקהל חד וחלק ש"זה יהיה עלבון להחשיב את עצמך לטינו-אמריקאי ולהצביע עבור קלינטון", הצהרה שזכתה אף היא בתשואות ממושכות. דבריו מחזקים את החשש של הדמוקרטים שמצביעים רבים של סנדרס יעדיפו להישאר בבית ביום הבחירות, אם קלינטון תזכה. האמת, קשה לבוא אליהם בטענות אחרי ששוכנעו שהממסד הדמוקרטי הוא אויבם, שהתקשורת הממוסדת שונאת אותם ושקלינטון היא בסך הכל מכשיר בידי ברוני וול סטריט להמשיך ולעשוק אותם ואת כל שאר המדוכאים.

לדוסון ורזידנטה הצטרף גם הבמאי הידוע ספייק לי, אבל הוא היה מתון בהרבה והסתפק בקריאה לקהל לשכנע את ההורים להצביע עבור סנדרס. לי השלים בכך את סוללת הממליצים של סנדרס, שהורכבה על טהרת המיעוטים. זאת גם הסיבה שהניעה את סנדרס לקיים את עצרת הבחירות דווקא בדרום ברונקס, איזור מוכה פשע ועוני. הוא מבקש להדוף טענות שהוא נתמך בעיקר על ידי לבנים ליברלים שבעים, ובקהל אכן ניכר מספר רב יותר של שחורים והיספנים מאשר באסיפות בחירות קודמות שלו. ועדיין, רוב המשתתפים היו צעירים לבנים שעשו את דרכם ברכבת התחתית משכונות היוקרה שלהם במנהטן וברוקלין.

סנדרס הקפיד לפנות אל "אחיי ואחיותיי בקהילה ההיספנית" ואל "אחיי ואחיותיי בקהילה האפריקאית-אמריקאית", תוך שהוא מדגיש שגדל בברוקלין בתנאי עוני וכבן של מהגרים. הוא זכה בתשואות רמות כשקרא ל"מהפכה", אף שנדמה שמקצת משומעיו הרדיקלים יותר חולמים על משהו הרבה יותר קיצוני ממנו. הוא לא נשא נאום מלהיב, במיוחד עבור אלה שכבר שמעו אותו בעבר, אבל זה לא הטריד במיוחד את הקהל. בקול צרוד מרוב הופעות, הוא חזר על כל סיסמאות הבחירות הידועות שלו, ועוד הוסיף עליהן כהנה וכהנה ושוב ושוב. עבור חלק לא קטן בקהל זה כבר היה מספיק והוא החל לעשות את דרכו ליציאות. הערב הפך קריר, ההצגה התקרבה לסיומה והבאזז של האירוע ממילא התפוגג זה מכבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ