אובמה על טראמפ: לא יודע שום דבר על מדיניות חוץ או על העולם בכלל

בתום פסגת האבטחה הגרעינית שנערכה בוושינגטון התייחס הנשיא לאמירותיו של טראמפ נגד ההגבלות על הגרעין בעולם. "אנחנו לא רוצים בחדר הסגלגל מישהו שלא מכיר בחשיבות העניין", אמר

ניו יורק טיימס ורויטרס
ניו יורק טיימס ורויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה פקפק אתמול (שישי) בכשירותו של המועמד בפריימריז הרפובליקאיים דונלד טראמפ לכהן בבית הלבן, נוכח הערותיו נגד האיפוק שמפגינות ארה"ב ובעלות בריתה בשימוש בנשק גרעיני. "אנחנו לא רוצים בחדר הסגלגל מישהו שלא מכיר בחשיבות העניין הזה", אמר אובמה בתום הפסגה לאבטחה גרעינית שנערכה בוושינגטון בסוף השבוע.

בשיחה עם כתבים על מסקנות הפסגה שהוקדשה לנושאים של ביטחון גרעיני, אמר הנשיא כי התבטאויותיו של טראמפ משקפות אדם אשר "לא יודע הרבה על מדיניות חוץ או על מדיניות גרעינית או על חצי האי הקוריאני או משהו על העולם בכלל". הנשיא אובמה לא היסס עד היום לבקר את טראמפ על תרומתו לטון הגס והאווירה הקרקסית של הבחירות המקדימות במפלגתו. אולם הערותיו של אובמה בנושא התפשטות הנשק הגרעיני לא היו הפעם סביב השיח הציבורי או ההתנהלות האישית של המועמד, אלא סביב האחריות הגדולה שבאה עם תפקיד הנשיא. נושא הגרעין עמד בראש מדיניות החוץ של הנשיא אובמה במשך כהונתו.

בראיון לניו יורק טיימס בשבוע שעבר אמר טראמפ כי הוא מוכן לאפשר ליפן ולדרום קוריאה להשיג נשק גרעיני כדי להרתיע את השכנה הקשוחה שלהן, צפון קוריאה, משום שארה"ב לא צריכה להמשיך ולשאת בנטל ההגנה על בעלות בריתה האסיאתיות. הוא גם סירב לשלול שימוש בנשק גרעיני בעימות צבאי באירופה ואמר כי "אתה לא רוצה לעשות את זה, כלומר להוציא את זה מכלל אפשרות". בהמשך חזר טראמפ על דבריו שוב בראיון לסי-אן-אן והבהיר כי אינו חוזר בו מדבריו.

אובמה אמר כי מנהיגי העולם ובכירים אחרים שהשתתפו בפסגה הביעו דאגה מההערות של טראמפ, בשיחות פרטיות שקיימו עמו במהלכה. בפסגה השתתפו יותר מ-50 מנהיגי מדינות שדנו בדרכים לצמצם את האיום של התקפה גרעינית, בין אם מדליפות של חומרים מסוכנים ודלק גרעיני, או גניבה של פצצה גרעינית על ידי ארגון טרור.

"אפילו מדינות שנוהגות בחוסר אחריות בעניינים הפוליטיים שלהן רוצות פיכחות ובהירות כשזה מגיע לבחירות בארה"ב, משום שהן מבינות כי נשיא ארה"ב הוא זה שיודע מה קורה בעולם", אמר אובמה. עבור הנשיא האמריקאי, פסגת הגרעין, שנמשכה יומיים, מבליטה הן את המשמעות הנעלה של החזון שלו לעולם נקי מגרעין ואת הקשיים שעומדים בפני תרגום החזון הזה למציאות, בשעה שהעולם מאוים על ידי ארגוני טרור שזוממים להשתלט על נשק גרעיני ומנהיגים שחוששים לביטחון מדינותיהם.

זו היתה פסגת האבטחה הגרעינית הרביעית והאחרונה של הנשיא אובמה. בסיכומה הכיר אובמה במתח שקיים בין רצונו למנוע את התפשטות הגרעין לבין המאמצים של הצבא האמריקאי לשפר את ראשי הנפץ הגרעיניים שנמצאים ברשותו. ההתקדמות האמריקאית הטכנולוגית מדאיגה את רוסיה וסין, והן עושות בה שימוש כדי לתרץ את מאמציהן לפתח נשק חדש משלהן. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, החרים את הפסגה ובכך מנע את האפשרות להשיג בה הסכמים משמעותיים יותר, מאחר שרוסיה היא אחת משתי מעצמות הגרעין הגדולות בעולם, לצד ארה"ב.

אובמה לצד נשיא סין שי ג'ינפינג (משמאל) וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי (מימין), בפסגה שלשום

"ניסינו להגיע לאיזון", אמר אובמה שציין כי ניסה לקיים משא ומתן עם רוסיה על סיבוב נוסף של צמצום הנשק הגרעיני בעקבות ההסכמה על האמנה החדשה להפחתת נשק גרעיני ( New Start) ב-2010, אולם חזרתו של פוטין לארמון הנשיאות טרפה את הקלפים. לדברי אובמה, ההתמקדות של הנשיא פוטין בפיתוח הצבא על חשבון הצמיחה הכלכלית של ארצו, האטה את ההתקדמות בצמצום הנשק הגרעיני בעולם. "ההעדפה שלי תהיה להקטין את הארסנל הגרעיני שלנו", אמר אובמה אתמול.

אובמה הוסיף כי בפסגה הסכימו המנהיגים לאבטח יותר את המתקנים הגרעיניים בארצותיהם מפני התקפות סייבר, אולם הוא התריע כי עדיין יש חומרים גרעיניים מסוכנים שצריך לאבטח. "ישנם עדיין חומרים רדיואקטיביים שמסתובבים בעולם ושצריך לאבטח אותם. כמות הפלוטוניום גדלה בכל העולם, הארסנל הגרעיני מתפשט בכמה מדינות וישנה סכנה אמיתית שהנשק הגרעיני שלהן ייגנב", אמר אובמה. הוא התייחס גם להסכם הגרעין שהשיג ממשלו מול איראן ואמר כי ההסכם הוא הצלחה גדולה.

בדו"ח מסקנות הפסגה, אשררו המנהיגים את התחייבותם להיאבק בהתפשטות הנשק הגרעיני והחומרים הרדיואקטיביים ולמנוע מהם להגיע לידי שחקנים לא-מדינתיים כארגוני טרור. "איום הטרור הגרעיני נותר אחד מהאתגרים הגדולים לביטחון העולמי והוא ממשיך לגדול", נכתב. לדברי אובמה, "למזלנו, אף ארגון טרור עוד לא הצליח לשים את ידו על נשק גרעיני. המאמצים שלנו כאן יסייעו להבטיח שאנחנו עושים הכל כדי למנוע מזה לקרות". עוד אחת מההחלטות שהוסכמו בפסגה היתה לצמצם את מצבורי האורניום המועשר שנמצאים בידי מדינות שונות, בהן פולין וקזחסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ