פריימריז בוויסקונסין: קרוז הכה את טראמפ, סנדרס נהנה מרצף ניצחונות

הישגו של קרוז יקשה על איל ההון מניו יורק להשיג את מספר הצירים הדרוש לו לפני הוועידה ביולי. סנדרס מקווה שהניצחון יחזק את המומנטום שלו, לקראת ההצבעה החשובה בניו יורק עוד שבועיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה הסנאטור מניף את ידיו באוויר כמנצח ומחזיק את ידיהם של אשתו ומושל וויסקונסין
טד קרוז (במרכז), לימינו אשתו היידי ולשמאלו מושל וויסקונסין סקוט ווקר, היום לפנות בוקר בעצרת בחירות במילווקיצילום: אי־אף־פי

לאחר ספירת יותר מ-90% מהקולות בבחירות המקדימות שנערכו היום (שלישי) לפנות בוקר בוויסקונסין, הוכרזו הסנאטורים ברני סנדרס מוורמונט וטד קרוז מטקסס כמנצחים בפער גדול מכפי שניבאו הסקרים. בצד הדמוקרטי מוביל סנדרס עם 56% על פני יריבתו, שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון. במרוץ הרפובליקאי נהנה קרוז מ-48% תמיכה לעומת דונלד טראמפ, שגרף 34% מהקולות. למקום השלישי במרוץ הרפובליקאי הגיע מושל אוהיו ג'ון קייסיק, עם 14%.

ניצחונו של קרוז הוא מכה לתקוותיו של איל ההון מניו יורק לאסוף את מספר הצירים הדרוש כדי לזכות במועמדות המפלגה לפני הוועידה שתתקיים ביולי. התוצאות מחזקות את האפשרות לקיומה של "ועידה פתוחה" – מצב בו זהות מועמד המפלגה בבחירות לנשיאות נקבעת בהליך מיוחד הכולל סבבי הצבעה מרובים. כמו כן נחשב ניצחונו של קרוז להישג בשביל הכוחות במפלגה הרפובליקאית הנאבקים לבלום את עליית טראמפ.

לאחר ניצחונו אמר קרוז כי המפלגה מתאחדת מאחורי הקמפיין שלו וכי הוא נוגס ביתרונו של טראמפ, אך הכיר באפשרות שהמאבק בין השניים יימשך עד הוועידה ביולי. "לפני הוועידה בקליבלנד, או בוועידה עצמה", אמר קרוז לקהל תומכיו נלהב, "יחד נזכה ברוב הצירים הדרוש ויחד נביס את הילרי קלינטון בנובמבר".

הפסדו של טראמפ בוויסקונסין הוא המפלה הגדולה ביותר שספג מאז שקרוז ניצח אותו בפער קטן באיווה – המדינה הראשונה להצביע בפריימריז. מאז הכריז על מועמדותו לנשיאות ביוני אשתקד שלט טראמפ בשדה הרפובליקאי, אך כעת עליו לשקם את מעמדו ולהילחם נגד מתקפת מודעות שליליות מצד רפובליקאים הנחושים לעצור אותו, שאלות בנוגע לאופי ניהול הקמפיין שלו והתבלטותו של קרוז כיריבו הרפובליקאי היחיד.

נאום הניצחון של קרוז, היום לפנות בוקרקרדיט: Fox news
נאום הניצחון של סנדרס, היום לפנות בוקרקרדיט: CNN

במרוץ הדמוקרטי, ניצחונו של סנדרס בוויסקונסין מחזק את סיכוייו להצליח בבחירות המקדימות שיתקיימו בניו יורק עוד שבועיים - מדינת מפתח במרוץ הדמוקרטי, שבה ניתן לזכות במספר רב של צירים. עם זאת, בשל אופן החלוקה היחסי של הצירים במפלגה הדמוקרטית, ניצחונו של סנדרס אינו מערער באופן ניכר את יתרונה של קלינטון.

ניצחונו של סנדרס, השישי ברצף, מדגיש את חולשותיה של קלינטון וקשייה להלהיב מצביעים צעירים וכאלו ממעמד הפועלים, שהמסר הכלכלי של סנדרס מצליח לעורר. סנדרס ניצח בוויסקונסין לאחר שכמעט ולא יצא מהמדינה בימים האחרונים, והשקיע את רוב מאמציו ומשאביו בהבטחת הניצחון, המסייע לו להשתיק את הקולות המפקפקים ביכולתו לזכות במועמדות המפלגה. 

בנאום הניצחון שלו הזכיר סנדרס לבוחרים כמה חסרת סיכוי נראתה מועמדותו בתחילת הדרך, והגדיר את המלה "מומנטום" כעלייה על תחזיות שהציבו כלי התקשורת והממסד הפוליטי. "מומנטום זה להתחיל את הקמפיין הזה לפני 11 חודשים כשהמדיה קובעת שאנחנו מרוץ השוליים", אמר סנדרס בפני 2,000 תומכים בוויומינג, היכן שסנדרס צפוי לנצח בפריימריז בשבת. "אל תספרו לקלינטון – היא מתחילה להיות עצבנית", הוסיף סנדרס, "אבל אני חושב שיש לנו סיכוי מצוין לנצח בניו יורק ולזכות בצירים רבים במדינה זו".

סנדרס, היום לפנות בוקר בעצרת בחירות בוויומינגצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ