ניצחונות גדולים לטראמפ ולקלינטון בפריימריז בניו יורק

איל ההון, שזכה ליתרון גדול כבר בסקרים, מחץ את יריביו הרפובליקאים בפער ניכר והכריז: "אין לנו מרוץ יותר". אצל הדמוקרטים, סנדרס לא הצליח לאתגר את שרת החוץ לשעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נושא דברים במנהטן לאחר פרסום תוצאות המדגמים

דונלד טראמפ והילרי קלינטון הם המנצחים הגדולים בבחירות המקדימות שהתקיימו הלילה (רביעי) במדינת ניו יורק. בזירה הדמוקרטית, לאחר ספירת כ-96% מהקולות, מסתמן יתרון להילרי קלינטון שקיבלה 57.7% מהקולות לעומת 42.3% לברני סנדרס. אצל הרפובליקאים זכה טראמפ ב-60% מהקולות לעומת 25.2% לג'ון קייסיק ו-14.8% לטד קרוז. שעות לפני סגירת הקלפיות הודיע מבקר עיריית ניו יורק על בדיקת הליך ההצבעה בעיר עקב "אי סדרים".

לזכותו של טראמפ נוספו עוד 89 צירים מתוך 95 שחולקו במפלגה הרפובליקאית. קייסיק זכה בשלושה צירים ונותרו עוד שלושה צירים שטרם הוכרעו. בסך הכל ממשיך טראמפ להוביל במרוץ עם 845 צירים, אחריו קרוז עם 559 וקייסיק עם 147. כדי להיבחר כמועמד המפלגה הרפובליקאית נדרשים 1,237 צירים. קלינטון זכתה בניו יורק ב-135 מתוך 291 צירים שחילקה המדינה למועמדים הדמוקרטים וסנדרס ב-104 צירים. בכך היא מובילה עם 1,911 צירים (כולל צירי העל) וסנדרס אחריה עם 1,229. כדי לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית נחוצה תמיכתם של 2,383 צירים.

תוצאות הפריימריז בניו יורק

בנאום שנשא טראמפ לאחר ההכרזה על תוצאות המדגמים הוא אמר כי "אנחנו הולכים לקבל יותר צירים ממה שמישהו חזה, ומעבר לכל דמיון". "לוקחים לנו את המשרות, לא ניתן לזה לקרות, נעצור את זה. לא ניתן לעסקים שלנו לעבור למקסיקו. אף אחד לא יתעסק איתנו", אמר טראמפ. "אין לנו ממש מרוץ יותר, סנאטור קרוז פחות או יותר נעלם. יש לנו מיליוני הצבעות יותר ממנו ומג'ון קייסיק", סיכם. המועמד הרפובליקאי הבטיח לקהל כי כנשיא, הוא ידאג לחיילים המשוחררים ויבטל את תוכנית הבריאות של אובמה.

קלינטון נשאה אף היא דברים ואמרה לקהל במנהטן: "היום הוכחתם פעם נוספת שאין כמו הבית. בקמפיין הזה ניצחנו בכל אזור של הארץ, מהצפון עד הדרום, מהמזרח למערב, אבל הפעם זה היה אישי. עשינו זאת שוב ואני אסירת תודה. מחמיא שאתם סומכים עליי עם האחריות העצומה שבלהיות הנשיאה הבאה". המועמדת הדמוקרטית אמרה כי "הניצחון כבר נראה באופק" בקרב מול סנדרס, אך קראה לתומכיו ואמרה: "אני מאמינה שיש הרבה יותר שמאחד אותנו מאשר שמפריד בינינו".

מספר הצירים לאחר הבחירות בניו יורק
קלינטון בנאום ניצחון בניו יורק

בפריימריז בניו יורק חולקו 95 צירים רפובליקאים ו–291 צירים דמוקרטים בין המועמדים לנשיאות ארה"ב משתי המפלגות. כל תוצאה למעט ניצחון לקלינטון וטראמפ נחשבה ככזו שעשויה לטרוף שוב את הקלפים בשתי המפלגות לקראת ההצבעות שיתקיימו בסוף החודש בקונטיקט, דלאוור, מרילנד, פנסילבניה ורוד איילנד. הדבר נכון במיוחד בנוגע לקלינטון, שביקשה לעצור את רצף הניצחונות של סנדרס בשבע מתוך שמונה מדינות בשבועות האחרונים.

גם טראמפ, יליד קווינס, היה חייב ניצחון על מנת לעצור את התגברות הסחף נגדו (הפסיד ארבע מחמש המדינות האחרונות), דבר שעלול היה לצמצם מאוד את סיכויו להבטיח רוב בוועידה הארצית שיקיימו הרפובליקאים בקליבלנד ביולי. "זה כבוד גדול, הסיבה היחידה לעשות את זה היא לעשות את אמריקה נפלאה שוב", אמר טראמפ אחרי שהצביע בקלפי שהוצבה בבית כנסת במנהטן. עוד קודם לכן, בביקור בבפאלו, המשיך טראמפ בהתקפה על קרוז: הוא האשים אותו במתן שוחד לצירים ואמר כי "אף ניו יורקר אינו יכול להצביע עבור מועמד שאינו מייצג את מה שאנו צריכים". קרוז, שהאשים בעבר את טראמפ כמי ש"מחזיק בערכים ניו יורקים", נמצא כבר בפנסילבניה ומרכז את מאמציו שם.

הילרי קלינטון הצביעה יחד עם בעלה ביל בבית ספר סמוך לביתם באפ סטייט ניו יורק. "אנחנו לא לוקחים דבר כמובן מאליו. אמרו לחברים שלכם, לבני משפחותיכם, לכולם בבקשה להצביע עבורי. אלחם עבורכם בבחירות ואלחם עבורכם בבית הלבן", אמרה קלינטון, שנבחרה בעבר פעמיים לסנאטורית מטעם ניו יורק.

ברני סנדרס ורעייתו ג'יין סמוך לטיימס סקוור בניו יורקצילום: Mary Altaffer/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ