קרוז וקייסיק הכריזו על הסכם לבלימת טראמפ

שני המועמדים הרפובליקאים הסכימו שלא לעמוד אחד בדרכו של השני בפריימריז שייערכו בשלוש מדינות, במאמץ אחרון למנוע מטראמפ את הצירים שיעניקו לו את המועמדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המועמדים הרפובליקאים במרוץ לנשיאות ארה"ב, טד קרוז וג'ון קייסיק, הכריזו אתמול (ראשון) כי לא יעמדו אחד בדרכו של השני בפריימריז שיתקיימו בשלוש מדינות, במטרה לחסום את המועמד המוביל דונלד טראמפ מזכייה במועמדות המפלגתית. מהקמפיין של קרוז נמסר כי הוא יתמקד בפריימריז באינדיאנה, ויעניק לקייסיק סיכוי טוב יותר באורגון ובניו מקסיקו, מדינות בהן למושל אוהיו סיכויים גבוהים להצליח. קייסיק, בתמורה, הסכים לנתב את משאביו מערבה, הרחק מאינדיאנה.

טראמפ ניצח ברוב המדינות בהן נערכו פריימריז עד כה, אך הוא יתקשה להשיג את 1,237 הצירים הנדרשים על מנת להבטיח את המועמדות. בקמפיינים של קרוז וקייסיק מאמינים כי ההחלטה לוותר על מדינות בהן המועמד השני חזק יחסית עשויה לפגוע ביכולתו של טראמפ לזכות בצירים נוספים. כמה אסטרטגים במפלגה המתנגדים לטראמפ קראו לקדם הסכם כזה כבר שבועות. השאלה כעת היא אם ההסכם בין קרוז לקייסיק לא הושג מאוחר מדי.

קייסיק וקרוז בעימות הרפובליקאי במארסצילום: אי־פי

אם אף מועמד לא ישיג תמיכה מספקת בסבב ההצבעה הראשון בוועידה הרפובליקאית שתיערך ביולי, רבים מהצירים יורשו לבחור בעצמם למי להצביע בסבב השני. מנהל הקמפיין של קרוז, ג'ף רו, אמר כי טראמפ, שהשמיע הערות פוגעניות כלפי נשים, היספאנים וקבוצות נוספות, יפסיד בבחירות הכלליות נגד המועמד או הדמוקרטי בנובמבר. "המטרה שלנו היא שתהיה ועידה פתוחה בקליבלנד, שם אנו בטוחים כי המועמד המסוגל לאחד את המפלגה ולנצח בנובמבר ייבחר כמועמד", מסר האסטרטג הבכיר של קייסיק, ג'ון וויבר.

אמש צייץ טראמפ את תגובתו להסכם: "וואו, כעת הכריזו שטד וקייסיק השקרנים הולכים לקשור קשר כדי למנוע ממני לקבל את המועמדות הרפובליקאית. זוהי נואשות". טראמפ הלין לעתים קרובות על כך שהליך בחירת המועמד במפלגה הרפובליקאית מוטה נגדו, משום שחברי הממסד הרפובליקאי מתנגדים לו. גורמים רשמיים במפלגה טוענים כי כללי בחירת הצירים ידועים זה זמן רב.

קבוצה הפועלת לבלימת טראמפ המכונה NeverTrump# בירכה על ההודעה. "בין אם אתם תומכים בטד קרוז או בג'ון קייסיק, הכרחי שיהיה סבב הצבעה שני בוועידה על מנת לעצור את דונלד טראמפ. אנו שמחים לראות כי הקמפיינים של קייסיק וקרוז משתמשים במשאביהם באופן אסטרטגי על מנת למנוע מטראמפ צירים, במדינות בהן הם נמצאים בעמדה החזקה ביותר על מנת לעשות זאת", מסר היועץ הבכיר של הקבוצה, רורי קופר.

הפריימריז באינדיאנה ייערכו ב-3 במאי, באורגון ב-17 במאי ובניו מקסיקו ב-7 ביוני. בשלב זה, לא ברור עד כמה מועילים יהיו המאמצים לנתב מצביעים ממועמד אחד לשני, במיוחד אם הקמפיינים לא ימסרו הנחיות ברורות יותר לתומכיהם להצביע למועמד השני. זאת בניגוד להסכם דומה בחודש הקודם, כשהסנאטור מפלורידה מרקו רוביו קרא לתומכיו באוהיו להצביע בעד המושל קייסיק, על מנת לפגוע בתמיכה בדונלד טראמפ, בעוד קייסיק קרא לתומכיו בפלורידה להצביע לרוביו. אף שרוביו לא השיג תוצאות מרשימות בפלורידה, קייסיק הצליח באוהיו לגבור על טראמפ ולסיים במקום הראשון.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ