סופר טיוזדיי הרביעי: טראמפ ניצח בכל חמש המדינות, קלינטון בארבע - בחירות בארה"ב 2016 - הארץ
בחירות בארה"ב

סופר טיוזדיי הרביעי: טראמפ ניצח בכל חמש המדינות, קלינטון בארבע

על פי ספירת כמעט 100% מהקולות ניצחה קלינטון במרילנד, פנסילבניה, קונטיקט ודלאוור, וסנדרס זכה ברוד איילנד. איל ההון ושרת החוץ לשעבר ניצלו את נאומי הניצחון שלהם למתקפות זה על זו

ניו יורק טיימס, רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דולנד טראמפ באירוע בחירות לאחר ניצחונו, בניו יורק היום לפנות בוקרצילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי
ניו יורק טיימס, רויטרס ו"הארץ"

הילרי קלינטון הדמוקרטית ודונלד טראמפ הרפובליקאי, המתמודדים במרוץ לנשיאות ארה"ב, הוכרזו כמנצחים הגדולים בבחירות המקדימות שנערכו אתמול (שלישי) בחמש מדינות בצפון־מזרח ארה"ב. מיד עם היוודע התוצאות במה שהוגדר כמפגן כוח גדול לשני המתמודדים, שרת החוץ לשעבר ואיל ההון מניו יורק הפנו את התקפותיהם זה אל זו, לקראת הקרב הצפוי בין השניים על הנשיאות.

טראמפ הביס בקלות את יריביו, הסנאטור טד קרוז מטקסס ומושל אוהיו ג'ון קייסיק בכל חמש המדינות שהצביעו – פנסילבניה, מרילנד, קונטיקט, רוד איילנד ודלוואר. מספר הקולות הרב שקיבל, מ–56% במרילנד ועד 64% ברוד איילנד, ממשיך את הישגו מההצבעה בניו יורק בשבוע שעבר, היכן שזכה ב–60% מהקולות. הסקרים חזו את ניצחונו של המיליארדר בכל אחת מהמדינות האחרונות להצביע. בצד הדמוקרטי, קלינטון השולטת בבירור במרוץ במפלגתה, הביסה את הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט במרילנד, דלאוור, פנסילבניה וקונטיקט. הפסדה היחיד אמש היה ברוד איילנד. 

בתמונה נראית קלינטון עומדת נואמת על רקע עשרות תומכים המניפים שלטים שעליהם נכתב שמה
הילרי קלינטון, בעצרת בחירות בפילדלפיה היום לפנות בוקרצילום: EDUARDO MUNOZ ALVAREZ/אי־אף

לאחר ספירת כמעט 100% מהקולות, תמונת המצב של הצירים במרוץ היא: טראמפ – 950, הסנאטור טד קרוז מטקסס – 560, מושל אוהיו ג'ון קייסיק – 153, קלינטון – 2,159 סנדרס – 1,370. לניצחון במרוץ הרפובליקאי דרושים 1,237 צירים, ואילו בצד הדמוקרטי דרושים 2,383. בשביל הרפובליקאים, ההצבעה אמש מכינה את הקרקע לקראת המאבק הגדול הבא – בשבוע הבא באינדיאנה. טראמפ נהנה מיתרון קל בסקרים במדינה זו, אך קרוז חזק יותר מכפי שהוא נראה במדינות אחרות. על אף ניצחונותיו הגדולים של טראמפ בהצבעה האחרונה, ניצחון באינדיאנה חיוני עבורו כדי להגיע למספר הצירים הדרוש כדי לקבל את מועמדות מפלגתו לנשיאות.

עם הפנים לקראת הההצבעה הכללית בשמיני בנובמבר, שני המתמודדים המובילים השתמשו בעצרות הניצחון כדי לחזק את מעמדם ברמה הארצית. "אני חושב שהיא מועמדת פגומה ושיהיה קל מאוד להביס אותה", הכריז המתמודד הרפובליקאי במסיבת עיתונאים שערך במגדל טראמפ בניו יורק.

חלקים נבחרים מנאומי טראמפ, קלינטון, סנדרס וקרוז לאחר היוודע התוצאותקרדיט: New York Times

טראמפ, שצפוי לשאת נאום העוסק במדיניות חוץ בוושינגטון ביום רביעי בשבוע הבא, מתח ביקורת על תפקודה של קלינטון כשרת חוץ ועל כך שהצביעה בעד הפלישה לעיראק כשכיהנה כסנאטורית מטעם ניו יורק. לדבריו, יתרונה היחיד הוא העובדה שהיא אשה המבקשת להפוך לנשיאה הראשונה של ארה"ב. "בכנות, אם הילרי קלינטון היתה גבר, אני לא חושב שהיא היתה מקבלת 5% מהקולות", אמר טראמפ.

מנגד, בעצרת בחירות בפילדלפיה, קלינטון מיקדה את התקפותיה בטראמפ ובטענותיו כי היה מנסה "לשחק את הקלף הנשי". "אם להילחם למען ביטוח בריאות לנשים ושוויון בשכר זה לשחק את הקלף הנשי, אז אני משתתפת במשחק", קראה קלינטון בפני קהל תומכיה. כמו כן קראה קילנטון לאחדות במפלגתה, ואמרה: "בין אם אתם תומכים בסנדרס או תומכים בי, יש הרבה יותר המאחד אותנו ממפלג אותנו".

זמן קצר לאחר ההצבעה אמר מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הסנאטור הארי ריד מנבאדה, כי הוא לא חושב שלסנדרס יש נתיב אמיתי לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית. עם זאת, לפני ההצבעה, מנהל הקמפיין של סנדרס הבטיח כי הסנאטור ימשיך במרוץ עד כינוס המפלגה הארצית בסוף יולי, על אף שהסקרים צפו את ניצחונה של קלינטון בהצבעה אמש. לדברי המנהל, ג'ף וייבר, מיליוני הדולרים שממשיכים לזרום לסנדרס והעצרות הסוערות בעדו מוכיחים כי "התומכים שלו יעמדו לצדנו כל הדרך עד הסוף".

באינפוגריפקה מופיעים הנתונים הבאים:

קונטיקט
טראמפ 58%
קרוז 12%
קייסיק 29%
קלינטון 51%
סנדרס 47%

דלאוור
טראמפ 61%
קרוז 16%
קייסיק 20%
קלינטון 60%
סנדרס 39%

מרילנד
טראמפ 55%
קרוז 19%
קייסיק 23%
קלינטון 63%
סנדרס 33%

פנסילבניה
טראמפ 57%
קרוז 22%
קייסיק 19%
קלינטון 56%
סנדרס 44%

רוד איילנד
טראמפ 64%
קרוז 10%
קייסיק 24%
קלינטון 43%
סנדרס 55%

מספר הצירים (דרושים לניצחון 1,237 רפובליקאים, 2,383 דמוקרטים)

טראמפ 950
קרוז 560
קייסיק 153
קלינטון 2,159
סנדרס 1,370

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ