מכונת התעמולה של פוטין מתגייסת לטובת טראמפ

בפוליטיקו נכתב כי אתר RT, הנחשב לשופר הקרמלין, מגייס עיתונאים אמריקאים להסברה למען טראמפ. בחינת הסיקור ברוסית מעידה על תקווה כי בחירתו תסיים את המתיחות בין רוסיה לארה"ב

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ בעצרת בחירות באינדיאנה
טלי קרופקין

בעוד המועמד המוביל בפריימריז הרפובליקאיים, דונלד טראמפ, ממשיך לגרוף ניצחונות, התבטאויותיו בנושא מדיניות החוץ של ארה"ב במזרח התיכון לא חמקו מעיני הקרמלין. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר על טראמפ בשנה שעברה שהוא "מוכשר מאוד, והמועמד המוביל במרוץ לנשיאות". המיליארדר הניו יורקי לא נשאר חייב ואמר כי "תמיד כבוד גדול לקבל מחמאה נחמדה שכזאת מאדם שזוכה לכבוד רב במדינתו ומחוץ לה". אולם סקירה של אתר החדשות הרוסי "RT", הנחשב לשופר התעמולה של הקרמלין, חושפת כי מדובר ביותר מחילופי מחמאות דיפלומטיות, וכי בחודשים האחרונים הקרמלין תומך בגלוי במועמדותו של טראמפ לנשיאות.

בסוף השבוע, אתר החדשות האמריקאי "פוליטיקו" סיקר בהרחבה מגמה חדשה, במסגרתה עיתונאים אמריקאים בכירים שהקריירה שלהם דעכה, מוצאים בית חם כפרשנים באתר RT. בראש צוות העיתונאים הללו נמצא הפרשן הוותיק אד שולץ, שרק לפני שנה כינה את טראמפ גזען ולעג להחלטתו להתמודד לנשיאות. אך עם ביטול תוכניתו בערוץ החדשות האמריקאי "MSNBC" והמעבר ל-RT — שינה את דעותיו מן הקצה אל הקצה. "השבחים לאובמה וקלינטון נעלמו, וכך גם ההערות המזלזלות על פוטין", נכתב בפוליטיקו. "התוכנית של שולץ ב–20:00 כעת מציגה דיונים על כישלונות המדיניות האמריקאית במזרח התיכון, תקציב ההגנה 'הנפוח' של ארצות הברית, והכישלון של נאט"ו".

העיתונאים האמריקאים שעברו ל–RT לא רק זונחים את הביקורת על פוטין, אלא גם מתגייסים לסיקור אוהד של הקמפיין של טראמפ לנשיאות. "ככל שטראמפ הצליח בקמפיין, RT התעניינה יותר ויותר בבבחירות המתקרבות בארה"ב. אם תצפו בימים אלה באד שולץ והקולגות שלו, תגלו קמפיין בחירות בו הילרי היא מחרחרת מלחמה, ברני סנדרס הוא גיבור מחתרתי וטראמפ הוא גאון של מדיניות חוץ. רשת RT, שעד עכשיו התקשתה לשבח משהו בארצות הברית, סוף סוף מצאה מועמד שהיא יכולה להאמין בו. ערוץ הטלוויזיה של ולדימיר פוטין לא רק מסקר את הקמפיין של 2016 — הוא גם בוחר צד".

הכתבה בפוליטיקו מתייחסת רק לגרסה האנגלית של RT, שפונה בעיקר לקהל מחוץ לרוסיה, וספק אם דוברי רוסית רבים, בין אם ברוסיה או בארצות הברית, צופים בו. תושבי ברית המועצות לשעבר שמתגוררים כיום בארצות הברית, אירופה או ישראל יעדיפו לצפות בשידורי הערוץ ברוסית. עבור אלה, המהדורה הרוסית של RT מציגה את טראמפ כמי שיסיים את המשבר בין רוסיה לארה"ב, שגובה מחיר כלכלי כבד מתושבי רוסיה.

בשבועות האחרונים פורסמו ב-RT כמה מאמרים של מומחים מקומיים שגומרים הלל על המיליארדר הניו יורקי. "טראמפ בעד דו קיום עם פוטין", כתב ליאוניד דוברוחוטוב, פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת מוסקבה, ערב ניצחונו של טראמפ בפריימריז בניו יורק. "הוא נגד הגלובליזציה, שמעבירה את התעשייה האמריקאית למדינות מתפתחות. הוא נגד נאט"ו, שמפילה עול של הוצאות ומחויבויות על אמריקה. הוא בעד האינטרסים של הצווארון הכחול ונגד המשך ההגירה הלא־חוקית. בעיקרון, בינתיים הן בהצהרותיו בזמן קמפיין הבחירות והן בניצחונותיו, הוא מצדיק את ההתבטאויות החמות של פוטין", הוסיף. 

טראמפ, שאמר פעמים רבות כי הוא תומך במעורבותה של רוסיה במזרח התיכון, מספק בעצמו את רוב הכותרות לאייטמים האוהדים ב-RT. "פוטין רוצה להלחם בדאעש, וזה נהדר, למה אנחנו צריכים תמיד לעשות הכל", אמר בראיון לפוקס ניוז, והוסיף כי אסד אינו גרוע מ"אלה שאנו תומכים בהם". כשהמנחה, ביל אוריילי, אמר שהמעורבות הצבאית של פוטין בסוריה תוביל לשליטה של רוסיה בסוריה ותחזיר את ההשפעה של פוטין במזרח התיכון, טראמפ לא נראה מודאג. "בסדר", אמר ומשך בכתפיו. "למה, אתה רוצה לנהל את סוריה? אני רוצה לבנות גשרים פה בארה"ב".

לעתים נדירות, לקוראים ברוסית מציגים גם דעות של מומחים אמריקאים שתומכים בטראמפ. כך למשל, סיקר הערוץ בהרחבה את הראיון של לארי קינג עם סטיבן כהן, יועצו לשעבר של ג'ורג בוש האב וכיום מרצה לענייני יחסי רוסיה ארצות הברית בפרינסטון. "תזכרו ברונלד רייגן ומיכאל ג'ורבצ'וב", אמר אז כהן. "אם ההגה בבית הלבן ובקרמלין יהיה בידי האנשים הנכונים, המלחמה הקרה החדשה הזאת תסתיים תוך שבועיים. תנו לנו מנהיג שיכול לשנות את העמדה, כמו שעשה רייגן, תנו לנו מנהיג שיכול לשנות מדיניות כפי שעשה גורבצ'וב, ואנו נסיים את המלחמה הקרה הזאת מהר מאוד", הוסיף.

בינתיים, בכלי התקשורת שפחות מזוהים עם הקרמלין ברוסיה, דווקא מסקרים בהרחבה מעידה ביחסי טראמפ ופוטין — סרטון ויראלי של טראמפ, בו פוטין מוצג כיריבה הפוליטי הגדול של ארה"ב. בסרטון, שהופיע בעמוד האינסטגרם של טראמפ, נראה פוטין במדי ג'ודו מפיל יריב בזירת היאבקות ומיד אחריו מוצג מחבל. הקריין אומר: "כשזה מגיע ליריבים הפוליטים שלנו, לדמוקרטים יש תשובה הולמת", ועל המסך מופיעה הילרי קלינטון, משמיעה צליל שנשמע כנביחה. מיד אחר כך נראה פוטין פורץ בצחוק, והכיתוב "אנחנו לא צריכים להיות הפאנצ'ליין! טראמפ יהפוך את אמריקה לגדולה שוב", מסכם את הסרטון. ברחבי העולם, הסרטון סוקר בעיקר בגלל "הנביחות" של קלינטון, אולם אתרי החדשות ברוסיה התמקדו בהצגתו של פוטין כיריבה המרכזי של ארה"ב. "אנחנו מתייחסים לסרטון באופן שלילי", אמר דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב. "אין זה סוד כי הדמוניזציה של רוסיה, לצערנו, היא היבט הכרחי במערכת הבחירות האמריקאית. ואנו תמיד מצטערים על כך".

ה"עלבון" של הקרמלין בעקבות הסרטון כיכב בכלי התקשורת הרוסים שפחות מזוהים עם הקרמלין, לצד הערכה כי ההערצה ההדדית בין פוטין לטראמפ לא תחזיק מעמד אם  האחרון יבחר לנשיא. "עם כל הסימפטיה בין פוטין לטראמפ, לא סביר שיהיה ביניהם 'ברומאנס' כמו שהיה בין פוטין לברלוסקוני", כתב במארס פרשן בעיתון החדשות הרוסי "מוסקובסקי קומסומולץ'". "הקרמלין זקוק לארה"ב בשביל דמות האויב, ועם כל הכבוד לחברות, ההאשמה של ארה"ב בכל אחד מכשלונותיו היא טקטיקה הכרחית לקרמלין. וטראמפ לא יאהב כשהקרמלין יאשים אותו". עם זאת, RT המשיכו בסיקור האוהד של טראמפ גם אחרי הגינוי הרשמי של הסרטון.

בעוד RT משבח את טראמפ, פוטין נמנע מלהתייחס אליו מעבר להצהרה ב-2015, כשאמר על טרמאפ כי הוא "מאוד מוכשר, אין ספק בכך, אבל אין זה מתפקידנו לשפוט את איכויותיו, זה התפקיד של המצביעים בארצות הברית. הוא המועמד המוביל במרוץ לנשיאות, כפי שאנו רואים את זה היום. הוא אומר שהוא רוצה לנוע לעבר יחסים עמוקים יותר עם רוסיה, כיצד אנו יכולים שלא לברך על כך?".

בשלהי אפריל השנה, כשנשאל פוטין במסיבת עיתונאים בשידור ישיר "מי גרוע יותר בעבור רוסיה, הילרי קלינטון או דונלד טראמפ?", ענה פוטין כי "יש לחשוב במקום זה מי טוב יותר", אך לא פירט. בעקבות נשיא רוסיה, גם הפוליטיקאים הרוסים נמנעו ברובם מלהתייחס לטראמפ. אולם, בשבוע שעבר, בהצהרה חריגה בינתיים, ראש ועידת הפרלמנט הרוסי לענייני חוץ, אלכסיי פושקוב, הגדיר את טראמפ כמועמד הפרגמטי ביותר וחזה כי ינצח בבחירות בנובמבר. "הוא מציג נכונות להסכים עם הנשיא הרוסי, ולא להתעמת איתנו כמו הממשל הנוכחי", אמר פושקוב. "טראמפ נראה הרבה פחות מונע מאידאולוגיה מאשר אובמה. הוא איש עסקים וזוהי לא גישה רעה, בהשוואה לפונדמנטליזם האידיאולוגי של ממשלי בוש ואובמה, שבעבור כל מיני אשליות ליברליות הרסו את חייהם של רבים ברחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ