גרדיאן

פוליטיקאים שרצים לנשיאות ארה"ב רגילים לבוז ללעג ולסקפטיות שמגלים נגדם המצביעים האמריקאים. אבל מעטים מהם נאלצים לספוג הקנטות מנער בן 12 או להתמודד עם תהיות לגבי מוצאם הקנדי או הדמיון במראה שלהם לרוצח סדרתי, והכל ביום אחד. טד קרוז, המועמד בפריימריז הרפובליקאיים, ספג את כל זה ועוד יותר אתמול (שני) באינדיאנה, שם נפתחו היום הבחירות המקדימות במפלגתו בהן הוא מוכרח לנצח כדי להישאר רלוונטי במרוץ.

בסקרים האחרונים הוא אומנם נותר הרחק מאחורי דונלד טראמפ – שמוביל ב–15% – אולם הסנאטור מטקסס ממשיך להיאחז באפשרות, שהולכת ומתפוגגת, שהוא יצליח למנוע מטראמפ להגיע לרוב של 1,237 צירים להם הוא זקוק כדי להיבחר מידית כמועמד המפלגה לנשיאות וינצח את הבחירות בעזרת הצירים הלא מחוייבים בכינוס המפלגה ביולי. אינדיאנה וקליפורניה הן שתי המדינות הגדולות המכריעות במרוץ הרפובליקאי, שבהן עוד קיים סיכוי לקרוז לנצח את טראמפ. אולם קרוז, שכונה "השטן בהתגלמותו" על ידי אחד מעמיתיו בקונגרס בשבוע שעבר, הופתע לגלות השבוע כי באינדיאנה, ממש כמו בוושינגטון, הוא זוכה למעט מאוד תמיכה.

קרוז מתעמת עם תומכיו של טראמם באינדיאנה

היום הקשה של קרוז החל בנער בן 12 בלה פורט שבאינדיאנה. במהלך עצרת בעיר צעק הנער אל קרוז שניסה לנאום "אתה מבאס" ו"תסתום את הפה". "אחד הדברים שאני מקווה שמישהו ניסה ללמד אותך פעם הוא שילדים צריכים לדבר בכבוד", ענה לו קרוז, "דמיין לך כמה העולם היה שונה היום אם מישהו היה מסביר את זה לטראמפ, הרבה שנים קודם". לבסוף הוא ויתר ואמר: "בבית שלי, אם ילד היה מתנהג ככה הוא היה מקבל הצלפה בישבן". שוטרים הוציאו את הנער החוצה, אולם הצעקות המשיכו בכל זאת.

בהמשך התעמת קרוז עם תומכיו של טראמפ שצעקו לעברו וכינו אותו שקרן. "אתה תגלה מחר שאינדיאנה לא רוצה בך", אמר אחד מהם לקרוז. "האם אתה קנדי?", המשיך לשאול אותו מפגין נוסף, טענה שהעלה טראמפ שוב ושוב בעצרות שלו. קרוז בחר לנקוט טקטיקה שונה והתקרב למפגינים כדי לדבר עמם: "אם הייתי דונלד טראמפ לא הייתי מתקרב לכאן כדי לדבר אתכם. אבל ארה"ב היא מדינה טובה יותר", אמר קרוז ונענה במשפט: "כן, בלעדיך".

קרוז המשיך ואמר: "אני מכבד את חופש הביטוי שלכם, אבל אני יודע שארה"ב טובה יותר ללא הכעס, ללא קללות ועלבונות. אני מאמין שלציבור באינדיאנה יש היגיון בריא ויכולת שיפוט טובה".

גם למקורביו של קרוז לא היה זה יום פשוט. אשתו, היידי, נשאלה על ידי יאהו ניוז מה היא חושבת על הבדיחות שנשמעו על חשבונו של בעלה במהלך ארוחת הערב לכתבים בבית הלבן בסוף השבוע. בנוסף, הקומיקאי לארי וילמור פרסם באינטרנט מם שבו טען לדמיון משמעותי בין קרוז לבין "זודיאק קילר", כינויו של הרוצח הסדרתי המסתורי, שאף זכה לסרט על שמו, שמעולם לא נתפס בארה"ב בשנות ה–60 וה–70. "ובכן, אני נשואה לו 15 שנה ואני יודעת טוב מאוד מי הוא, אז זה לא מטריד אותי בכלל. יש המון לכלוך שם באינטרנט", אמרה היידי.

גם קרלי פיורניה, שבשבוע שעבר הודיע קרוז כי היא תהיה סגניתו אם ייבחר לנשיאות, חוותה תקרית לא נעימה כשנפלה מהבמה במהלך עצרת בזמן שקרוז המשיך ללחוץ את ידי התומכים שלו. אומנם היא לא נפצעה, אבל נפילתה כיכבה כצפוי ברשתות החברתיות.

קרלי פיורינה מועדת במהלך עצרת עם קרוז

רשת סי־בי־אס העריכה השבוע כי קרוז זקוק ל–45% מהצירים הנותרים כדי להגיע ל–1,237 הצירים הדרושים לו בסך הכל כדי לזכות במועמדות המפלגה לבית הלבן. האפשרות הזאת סבירה, בהתייחס לסיכוייו הטובים בקליפורניה, אולם קרוז מתעקש שאפילו בלי אינדיאנה ולמרות שטראמפ קרא לו לעשות "חשבון פשוט", יש לו בוודאות סיכוי לזכות במועמדות.

לידיעה ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ