זלזול, נשיקות ללא רשות וקידום בלתי צפוי: תולדות יחסיו של טראמפ עם נשים

עשרות נשים שהכירו את המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב מספרות על האובססיה שלו למראה החיצוני שלהן ועל התנהגותו הגסה, אך מעידות גם על האדיבות שהפגין כלפיהן בפן המקצועי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ עם אשתו איוונה, ב-1998
טראמפ עם אשתו איוונה, ב-1998צילום: Marty Lederhandler / AP

חיזור בוטה אחרי נשים, חלוקת ציונים בלתי פוסקת למראה החיצוני שלהן, הסתמכות מתוחכמת על נשים שאפתניות והתנהלות מטרידה במקום העבודה. זהו דפוס ההתנהגות של דונלד טראמפ - מי שעומד להפוך למועמד הרפובליקאי לנשיאות ארצות הברית - כפי שעולה מעשרות שיחות, מסמכים משפטיים ותיאורים בכתב שאסף "ניו יורק טיימס".

מהתחקיר עולה תמונה מורכבת, ולעתים רצופת סתירות, של גבר עשיר, מפורסם ופרובוקטיבי והנשים המקיפות אותו. חלק מהנשים סבורות דווקא שטראמפ נקט כלפיהן יחס אדיב ומעודד. הוא קידם כמה מהן לעמדות הבכירות ביותר בחברה שלו — צעד נועז ליזם נדל"ן בתקופה הנדונה.

המפגשים של טראמפ עם נשים שעומדים במרכז התחקיר התרחשו ב"מגדל טראמפ", בבתיו השונים, באתרי בנייה ומאחורי הקלעים של תחרויות יופי. דומה שבעיניו הטענות כלפיו נתפסו כאירועים פעוטים וחסרי חשיבות, והוא אף הכחיש את רובן בתגובה לתחקיר, אולם בנשים המפגשים הללו הותירו רושם בל יימחה.

"ניו יורק טיימס" שוחח עם עשרות נשים שעבדו אצל טראמפ או איתו בארבעת העשורים האחרונים בתחומי הנדל"ן, הדוגמנות ותחרויות יופי; נשים שיצאו אתו או ניהלו עמו אינטראקציה בסיטואציות חברתיות; וכן נשים וגברים שהיו עדים מקרוב להתנהגותו מאז נעוריו. הכותבים שוחחו בסך הכל עם יותר מ–50 אנשים במשך שישה שבועות.

"נכנסתי לאמבטיה, לבשתי בגד ים והוא אמר 'וואו'"

דונלד טראמפ בקושי הכיר את ברואר ליין כשביקש ממנה ללבוש בגד יד. זה היה במסיבת בריכה שערך במאר־א־לאגו, האחוזה שלו בפאלם ביץ', פלורידה. היו שם כ–50 דוגמניות ו–30 גברים. "מסיבה כלשהי דונלד התלהב ממני והתעלם מהשאר. פתאום הוא תפס את היד שלי ולקח אותי לסיור בבית. הוא שאל אם יש לי בגד ים. עניתי בשלילה. ואז הוא לקח אותי לחדר, פתח כמה מגירות וביקש ממני ללבוש את אחד מבגדי הים שהוציא". ליין, שהיתה באותה עת בת 26, עשתה כדבריו. "נכנסתי לאמבטיה ולבשתי בגד ים. יצאתי והוא אמר 'וואו'".

טראמפ, שהיה אז בן 44 ובעיצומו של תהליך גירושים, החליט להציג את ליין לראווה בפני אורחיו. "הוא לקח אותי החוצה לבריכה ואמר, 'זו נערת טראמפ מדהימה, נכון?'", משחזרת ליין.

טראמפ עם מיס פיליפינים ג'ואל לובטון (משמאל) ומיס פוארטו ריקו ג'ויס גירו, ב-1998צילום: Ronen Zilberman / AP

צירוף המלים "דונלד טראמפ ונשים" מעלה בזיכרון שורה ארוכה של עלבונות ששוגרו מהמרחק הבטוח של חשבון הטוויטר שלו, של תוכניות רדיו או של דוכן הנאומים בקמפיין הבחירות. טראמפ נוהג להתייחס בפומבי לנשים באופן משפיל, קר וראוותני. למשל על אחת המתמודדות בתוכנית "המתמחה" (The Apprentice), הבוחנת יכולות עסקיות של המשתתפים, הוא אמר: "זה בטח מחזה יפה לראות אותך על הברכיים"; על הקומיקאית והשחקנית רוזי אודונל הוא אמר שיש לה "פנים שמנות ומכוערות"; וזרק את התיאור "מגעיל" בנוגע לעורכת דין ששאבה חלב לתינוקה.

אבל האפיזודה במסיבת הבריכה שמתארת ליין לקוחה ממישור אחר. מדובר במפגש משפיל שהתקיים פנים אל פנים בין טראמפ לאשה צעירה שהוא בקושי הכיר. יחס דומה העניק טראמפ לכמה נשים במפגשים אישיים עמן.

טראמפ טיפח את הקריירה של נשים ובמקביל לעג להופעה החיצונית שלהן. "את אוהבת ממתקים", אמר לאחראית על הבנייה במשרדים הראשיים שלו במידטאון מנהטן, שסבלה מעודף משקל. הוא היה יכול להיות גס רגע אחד, וג'נטלמן ברגע שלאחריו.

בראיון עמו תיארת טראמפ את עצמו כ"אלוף ביחס לנשים", אמר שהיה גאה להעסיקן והתייחס ביראת כבוד למוסר העבודה שלהן. כשנתבקש להגיב לתיאורי הנשים שעמן שוחחנו, טראמפ הכחיש את רוב הדברים - בין השאר את הטענה כי ביקש מליין ללבוש בגד ים. במקרים רבים חזר על עצמו דפוס אופייני: טראמפ היה גבר בעמדת כוח, ואילו הנשים היו חסרות כוח. הוא היה מפורסם ועשיר ובעל קשרים. חלקן ביקשו את עזרתו בקריירה שלהן או נותרו לצדו גם אחרי שנהג בהן בגסות.

ההיכרות של ליין עם טראמפ במסיבת הבריכה שערך היתה ראשיתו של רומן סוער - קוקטייל משכר של טיסות מסוק, חדרי מלון מפוארים והבזקי מצלמות. "זה היה מפחיד", היא אומרת ומוסיפה: "כמובן, הוא היה דונלד טראמפ".

"אבא שלי כנראה מעולם לא ראה אשה בתפקיד כזה"

הכל התחיל באקדמיה הצבאית בניו יורק, פנימייה קטנה וקפדנית לבנים בלבד במרחק שעה וחצי נסיעה מצפון לעיר ניו יורק. חוקי הפנימייה אסרו כניסת נערות לקמפוס, להוציא במקרים מיוחדים. ובמקרים מיוחדים אלה דונלד טראמפ הקפיד להביא לבית הספר בחורות שנראות טוב. "דונלד היה רגיש מאוד למידת היופי של הבחורות שהזמין לקמפוס", מספר עמיתו ללימודים ממחזור 1964, ג'ורג' ווייט. "בשביל דונלד זו היתה תצוגת ראווה".

דונלד טראמפ בניו יורק, בשנת 1991צילום: Luiz Ribeiro/אי־פי

הוא ביסס לעצמו מוניטין של פלייבוי. בספר המחזור בשנת לימודיו האחרונה הכתירו אותו חבריו ללימודים בתואר "רודף נשים". חברו לספסל הלימודים ג'ורג' וייט מספר כי "הוא נהג להביא בחורות שונות. בחורות יפות מאוד, בחורות מתוחכמות מאוד או כאלה שמיטיבות להתלבש. ניכר עליהן שהיו ממעמד גבוה".

היחס של טראמפ לנשים הושפע מאוד מהיחס של אביו העיקש ורב העוצמה, פרד טראמפ, לנשים. אביו לא הסתיר את השקפותיו השמרניות בכל הקשור למגדר. בשנות ה–90, כשבנו דונלד מינה את ברברה רס לאחראית על הבנייה, אביו הגיב בכעס ובתמיהה. 'כשהתלוננתי באוזני טראמפ על אביו, דונלד נהג לענות, 'פרד לא רצה שאעסיק אותך, או הוא חשב שזה לא תפקיד מתאים לאשה'". טראמפ אמר בתגובה כי זו היתה אז תקופה שונה. "אבא שלי קרוב לוודאי מעולם לא ראה אשה בתפקיד כזה".

טראמפ רואה בהוריו דמויות מופת ומשבח את העובדה שאמו היתה עקרת בית, וגילתה הבנה והתחשבות בבעלה, שעבד מסביב לשעון. לאחר שרכש את "ארגון מיס תבל", נכנס טראמפ לעסקים שמערבים הרבה נשים צעירות ויפות.

טמפל טאגארט, שנבחרה למיס יוטה בגיל 21, נדהמה ב–1997 מיחסו הבוטה למועמדות כמותה. זו היתה השנה הראשונה שלו כבעלים של "מיס ארה"ב", שלוחה של ארגון תחרויות היופי. לדברי טאגארט, טראמפ פנה אליה באינטימיות חריגה. "הוא נישק אותי ישירות על השפתיים. וחשבתי לעצמי, 'אוי אלוהים, כמה מגעיל'. הוא היה נשוי אז למרלה מייפלס. אני חושבת שהוא נישק עוד כמה נשים על השפתיים. חשבתי לעצמי, 'וואו, זה לא לעניין'".

טראמפ מכחיש את דברים ואומר שהרעיון של נישוק זרים על השפתיים מעורר בו סלידה. אבל לדברי טאגארט, התנהגות זו חזרה על עצמה יותר מפעם אחת. בערב גאלה אחרי התחרות טראמפ גילה בה עניין רב, החמיא לסגנון שלה והזמין אותה לבקרו בניו יורק, שם לדבריה שב ונישק אותה על שפתיה. אחרי שהתפאר בקשריו עם סוכנויות דוגמנות יוקרתיות, המליץ לה לשקר ולומר שהיא צעירה מגילה. "'נצטרך לומר להם שאת בת 17'", אמר, "כי בעיניו 21 היה גיל מבוגר מדי. נדהמתי וחשבתי, 'לא, אנחנו לא נעשה את זה'".

"את לא חושבת שהבת שלי לוהטת?"

טראמפ לא רק הפגין עניין כפייתי במראה החיצוני של נשים, אלא גם הרגיש צורך לדבר על זה כל הזמן. ב"ארגון טראמפ", החברה המנהלת את עסקיו השונים, נהג לעצור לעתים דיונים עסקיים שונים, ולחוות דעה על דמויות של נשים. רס מספרת שבעת ראיון עבודה שערכו היא וטראמפ עם אדריכל, לרגל פרויקט באזור לוס אנג'לס, פתאום בהפתעה גמורה, חלק טראמפ ציונים לכושר של נשים במרינה דל ריי, קליפורניה. "הן שומרות על הישבנים שלהן", אמר.

"האדריכל ואני לא הבנו מאיפה זה נחת פתאום", אומרת רס. כעבור שנים, אחרי שעלתה במשקל, ספגה מטראמפ חוות דעת מעליבה על המראה שלה. "את אוהבת ממתקים", אמר לה. "זו היתה הדרך שלו להזכיר לי שיש לי עודף משקל". לדברי רס, היה חשוב לטראמפ שיחשבו שכל הנשים שעובדות בשבילו הן יפות.

טראמפ גם מרבה לבקש אישורים מהסובבים — לפעמים גם מזרים — לכך שהנשים בחייו הן יפות. בתחרות יופי לנערות בשנת 1997 הוא ישב בקהל כשבתו, איוונקה, השתתפה בהנחיית התחרות על הבמה. הוא פנה לברוק אנטואנט מאהילאני לי, מיס יוניברס באותו זמן, ושאל מה דעתה על הגוף של בתו. "'את לא חושבת שהבת שלי לוהטת? היא לוהטת, נכון?'", מספרת לי, "וחשבתי לעצמי, 'מה?!' זה כל כך ביזרי. היא היתה בת 16. זה היה דוחה".

הוא גם אהב להתפאר בכושר המיני שלו ובהיותו מאהב נחשק, לא משנה מי המאזינים. ברברה פייף, סגנית ראש העיר ניו יורק בתחילת שנות ה–90, לא היתה קרובה לטראמפ, אבל כשישב במשרדה יום אחד זה לא מנע ממנו לספר לה מדוע הוא ממהר כל כך. "יש לי דייט נהדר הלילה עם דוגמנית של 'ויקטוריה'ס סיקרט'", אמר טראמפ לפייף לדבריה. "האמת שזה נשמע לי ילדותי", היא מוסיפה.

אלייר טאונסנד היתה האשה הבכירה ביותר בעיריית ניו יורק בתקופת ראש העיר אד קוץ' - סגניתו לפיתוח כלכלי. אבל כשטראמפ התקשר אליה, לדבריה, למגדר שלה היתה יותר חשיבות בעיניו מאשר למעמדה. הוא דיבר בזלזול ותמיד השתמש בביטויים: "מתוקה" או "יקירתי", דברים שלא היה אומר לגבר. לדבריה, "זה נועד לגרום לך להרגיש קטנה. והוא חזר על זה שוב ושוב". קולגות של טראמפ מספרים כי מדובר בהרגל לא מודע באינטראקציות שלו עם נשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ