פריימריז בארה"ב: קלינטון ניצחה בפער דחוק בקנטאקי, סנדרס באורגון

על אף ששרת החוץ לשעבר מובילה בפער ניכר על הסנאטור מרוומונט, עדיין חסרים לה כמאה צירים כדי להפוך למועמדת הרשמית. תוצאות ההצבעה נותנות ביטוי לפיצול במפלגה הדמוקרטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון בכנס באוניברסיטת טרנסילבניה בקנטאקי, שלשום

המתמודדים במרוץ הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון וברני סנדרס, ניצחו אתמול (שלישי) כל אחד במדינה אחת שבה התקיימו בחירות מקדימות – תוצאה המבליטה את הפיצול במפלגה הדמוקרטית. שרת החוץ לשעבר ניצחה את הסנאטור מוורמונט בפער דחוק בקנטאקי, היכן שהיא לא היתה צפויה לנצח, ואילו סנדרס ניצח בבחירות המקדימות שהתקיימו באורגון. 

בקנטאקי קיבלה קלינטון 46.8% מהקולות לעומת 46.3% שקיבל סנדרס, והמתמודדים צפויים לחלוק באופן כמעט שווה את 55 הצירים שעמדו לבחירה. באורגון, סנדרס יאסוף רק מעט יותר צירים מ–61 הצירים שבהם ניתן היה לזכות, לאחר שגרף 55.8% מהקולות לעומת 44.2 שקיבלה קלינטון. בסך הכל רשומים לזכותה של קלינטון 2,291 צירים (כולל צירי על), לעומת 1,528 שהובטחו לסנדרס. כדי לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטי דרושים 2,383 צירים.

קלינטון, שהעבירה את היומיים האחרונים באיסוף קולות בקנטאקי, היתה רוצה למקד את תשומת לבה בבחירות הכלליות ובמאבקה נגד המועמד הרפובליקאי הצפוי, איל ההון דונלד טראמפ. אתמול פורסם בניו יורק טיימס כי לאחר שהובטחה זכייתו במועמדות הרפובליקאית לנשיאות, החל טראמפ לתכנן את מסע הבחירות שינהל נגד קלינטון. בעימותים הטלוויזיוניים שיתקיימו בהשתתפותם החל בסתיו, צפוי טראמפ לעמת את קלינטון עם פרשיות הבגידה של בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון. בין היתר צפוי טראמפ להעלות את האפשרות שקלינטון אפשרה את התנהגותו של בעלה בכך שתקפה את הנשים שאתן בגד בה.

כמו כן צפוי טראמפ לנסות להטיל על קלינטון את האחריות למחדלים הביטחוניים בקונסוליה של ארה"ב בבנגאזי, לוב, ויטען כי היא אחראית למותו של השגריר כריסטופר סטיבנס בהתקפה על הקונסוליה ב–2012. מראיונות עם טראמפ ועוזריו עולה שמטה הבחירות של איל ההון מתכנן להתמקד באופיה של קלינטון, כדי לנסות לגרום לה לעשות טעויות פוליטיות.

מסקרים שפורסמו בשבוע שעבר עולה כי המרוץ בין טראמפ וקלינטון צמוד בשלוש מדינות, שחשיבותן תהיה רבה בבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר. בהתאם לסקרים של אוניברסיטת קוויניפיאק, קלינטון מובילה על פני טראמפ באחוז אחד בלבד בפנסילבניה ובפלורידה, ומפגרת אחריו ב–4% באוהיו. גודל טעות הדגימה בסקרים היה כ–3%. עם זאת, על פי ממוצע הסקרים האחרונים של האתר Real Clear Politics, קלינטון מובילה על טראמפ ב–3% באוהיו, ב–7% בפנסילבניה וב–4.3% פלורידה. "בשלב הזה טראמפ מצליח בפנסילבניה יותר ממועמדי המפלגה הרפובליקאית של 2008 ו–2012", אמר פיטר בראון, מנהל הסקרים. "שני המועמדים נמצאים בערך באותו מצב שבו קודמיהם ממפלגותיהם היו בשלב הזה באוהיו ובפלורידה".

סנדרס ואשתו ג'יין, אתמול בקליפורניהצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ