לראשונה בסקר ארצי: דונלד טראמפ עוקף את הילרי קלינטון בבחירות לנשיאות ארה"ב

על פי סקר של רשת פוקס, לו הבחירות לנשיאות ארה"ב היו נערכות היום היה טראמפ מנצח את שרת החוץ לשעבר בפער של שלושה אחוזים. בקרב לבנים ללא השכלה מוביל טראמפ ב–37%

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

סקר ארצי חדש של רשת פוקס האמריקאית חוזה לראשונה ניצחון למועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ על פני המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. מתוצאות הסקר שפורסם אתמול (רביעי) עולה כי לו הבחירות לנשיאות ארה"ב היו נערכות היום בין טראמפ לקלינטון, איל הנדל"ן הניו יורקי היה זוכה ב–45% מהקולות לעומת 42% לשרת החוץ לשעבר. בסקר דומה שנערך רק בחודש שעבר על ידי הרשת הובילה קלינטון, וזכתה לתמיכה של 48% לעומת 41% לטראמפ.

לפי הסקר נראה שקלינטון ממשיכה להוביל בקרב נשים ב–14%, אך בקרב גברים טראמפ מנצח עם יתרון של 22%. המועמד הרפובליקאי מוביל על פני קלינטון גם בקרב לבנים ללא השכלה בפער גדול של 37% (24–61). על פי הסקר, בסך הכל בקרב לבנים מוביל טראמפ ב–24%, הוא מנצח את קלינטון באופן מפתיע גם בקרב נשים לבנות (38–47). לעומת זאת, בקרב שחורים והיספנים רושמת המועמדת הצפויה של המפלגה הדמוקרטית הובלה ברורה.

טראמפ מגיע לפגישתו עם שר החוץ לשעבר הנרי קיסינג'ר בניו יורק, אתמולצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

אחת הסיבות לתוצאות המפתיעות היא שישנו שוויון בתמימות הדעים במפלגות סביב מועמדותם של שני המנהיגים. בקרב הדמוקרטים ישנה תמיכה של 83% בקלינטון ובמפלגה הרפובליקאית 82% תמיכה בטראמפ. בקרב העצמאיים, מנצח טראמפ בפער של 4%, למרות שאחד מתוך חמישה מצביעים ללא מפלגה שהשתתפו בסקר אמרו כי לא יצביעו לאף אחד מהשניים האלה אלא למועמד שלישי או שיבחרו לא להגיע לקלפיות.

מהסקר עולה עוד כי רמת ההתלהבות וההתעניינות בבחירות גבוהה הרבה יותר בקרב רפובליקאים (74%) לעומת הדמוקרטים (66%). לפי הסקר, הסנאטור היהודי מוורמונט ברני סנדרס, שלפי תוצאות הפריימריז הדמוקרטיים עד כה מפסיד לקלינטון במירוץ, דווקא מנצח את טראמפ 46–42 ראש בראש. עם זאת בסקר שנערך בחודש אפריל הוביל סנדרס על פני טראמפ בפער גדול יותר. בנוסף, המשתתפים בסקר טענו כי שני המועמדים, קלינטון וטראמפ, אינם ישרים, אין להם אמפתיה או ערכים מוסריים והם יאמרו הכל כדי להיבחר.

עצרת של קלינטון בקנטקי, השבועצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר

בתוך כך, דונלד טראמפ החל לממש את איומיו לתקוף את קלינטון דרך בעלה הנשיא לשעבר ביל והשתמש במילה אונס כדי לתאר את ההתנהגות הבלתי הולמת שלו לכאורה בבית הלבן. טראמפ אמר את הדברים במהלך ראיון ברשת פוקס.

טראמפ נשאל במהלך הראיון על הכתבה שפורסמה בשבוע שעבר בניו יורק טיימס שהאשימה אותו ביחס קשה לנשים, והוא החליט להפנות את האש לקלינטון. "דרך אגב, זה לא הדבר הכי גרוע , אוקיי", אמר טראמפ, "אם מסתכלים על מה שקלינטון עשה וכל הבעיות שהוא גרם". המראיין, שון האניטי, שאל האם העיתון צריך לראיין נשים כמו חואניטה ברודריק ופאולה ג'ונס, שהאשימו את קלינטון בהטרדה מינית. "מצד אחד זו חשיפה, מצד שני מדובר כאן בנגיעות בנשים בניגוד לרצונן", אמר המנחה, ואז טראמפ הוסיף: "ובאונס".

בתגובה לדבריו של טראמפ, מסר דובר הקמפיין של קלינטון, ניק מריל כי טראמפ "עשה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב - לתקוף כשהוא פצוע, ולגרור את העם האמריקאי בבוץ לטובת הרווח האישי שלו. אם ככה רוצה טראמפ לנהל את הקמפיין שלו, זוהי הבחירה שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ