שותפו לשעבר של טראמפ באזרבייג'אן נחשד בהלבנת כספים לצבא איראן

אנאר מאמאדוב נחשב לנציג השקוף של עסקי אביו – שר התחבורה האזרי שהיה ידוע לשמצה בארה"ב ונחשד בקשרים מפוקפקים עם הצבא האיראני. הוא גם היה שותפו של טראמפ בבניית מלון בבאקו שמעולם לא נפתח

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

שישה חודשים לפני שפתח את המרוץ לנשיאות ארה"ב הכריז דונלד טראמפ על פרויקט נדל"ן חדש בבאקו, בירת אזרבייג'אן. שותפו לפרויקט היה אנאר מאמאדוב בנו של שר התחבורה המקומי, זיא מאמאדוב, שנחשד על ידי דיפלומטים אמריקאים בהלבנת כספים למען הצבא האיראני ותואר כ"ידוע לשמצה כמושחת".

שנה וחצי לאחר מכן, ושבועות ספורים בלבד לאחר שבתו איוואנקה טראמפ פרסמה סרטון וידאו על הפרויקט שבנייתו כמעט הושלמה, כל הההתייחסויות לפרויקט בבאקו נעלמו מאתר האינטרנט של טראמפ. יועצו הכללי של המועמד הרפובליקאי, אלאן גארטן, אמר לאי־פי שהוא הושהה מסיבות כלכליות.

המלון של טראמפ בבאקו, בפברוארצילום: Aida Sultanova/אי־פי

טראמפ אומר לעתים קרובות שהוא שוכר את הטובים ביותר ומקיף את עצמו באנשים שבהם הוא יכול לבטוח. אך למעשה, לפעמים נראה שהוא והמנהלים שלו מתעלמים מפרטים על האנשים שבהם הוא בוחר כשותפים עסקיים ואינם בודקים, למשל, אם יש להם קשרים מפוקפקים, אם הורשעו בביצוע פשעים, אם הם עומדים בפני הסגרה או אם "ניפחו" את תולדות החיים שלהם.

בדיקות כאלה חשובים במקרה של טראמפ מאחר שהאיש, שיהיה קרוב לוודאי המועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, מחפש כעת במי לבחור כסגנו או סגניתו. חשיבותם של כישורי הבדיקה האלה תגבר עוד יותר אם ינצח ויגיע לבית הלבן, שאז יצטרך טראמפ למנות יותר מ–3,600 מינויים מפלגתיים לעמדות ממשלה בכירות, בהן בעלות חשיבות עליונה לביטחון הלאומי ולכלכלה.

במקרה של אזרבייג'אן, גארטן אמר כי תאגיד טראמפ בדק בשקדנות את השותפים בחברה, אך לא חקר את ההאשמות נגד אביו של אנאר בבאקו משום שלא היה חלק מהעסקה. "לא שמעתי על כך", אמר גארטן כשנשאל לראשונה על ההאשמות שאביו של השותף הלבין כספים איראניים. פרטים על ההאשמות האלה הופיעו במברקים דיפלומטיים שהיו נגישים לכולם מאז שהודלפו ב–2010.

טראמפ בקליפורניה, אתמולצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

לאחר מכן אמר גארטן כי זיא מאמאדוב לא היה מעורב כלל בחברת האחזקות של בנו אנאר על אף שכמה מהעסקים של הבן בוצעו במשותף עם משרד התחבורה ומומנו בתקופה שבה הבן למד בקולג' בחו"ל.

מומחים לאזרבייג'אן אומרים שהם מתפלאים שטראמפ או מישהו אחר יכול לחשוב שזיא מאמאדוב לא היה מעורב, מאחר שבחוגים לא ממשלתיים או דיפלומטיים נחשב הבן לנציג שקוף של האינטרסים העסקיים של אביו. העסקים של אנאר שגשגו בעזרתו התמידית של המשרד, שבראשו עומד אביו. הוא מקבל חוזים ממשלתיים שמנים, יש לו כמעט מונופול על המוניות בבאקו ואפילו צי של אוטובוסים. "אלה לא עסקים חופשיים, הם נתונים למרותו של אבא'לה", אמר ריצ'רד קוזלריץ', שגריר ארה"ב באזרבייג'אן בתקופת הנשיא ביל קלינטון.

אנאר, בן 35, אמר שהקים את החברה שלו העוסקת בתחבורה, בנייה, בנקאות, טלקומוניקציה וייצור ב–2000 כשהיה בן 19. יש לו תואר ראשון שקיבל ב–2003 ותואר שני במנהל עסקים שאותו קיבל ב–2005 באוניברסיטה בלונדון.

זיא מאמאדוב תואר במארס 2009 במברקים דיפלומטיים אמריקאיים "כמי שידוע לשמצה כמושחת, אפילו לגבי אזרבייג'אן", והואשם שהוא עובד על חוזי בנייה ממשלתיים שהוענקו לבכיר לשעבר במשמרות המהפכה, כמאל דארווישי. "יצאנו מנקודת הנחה שמאמאדוב הוא שותף שקט בחוזים האלה", נאמר באחד המברקים. על אף שפרויקט בניית המלון בבאקו לא הושלם, הוא הכניס לטראמפ סכומים נאים ביותר. הוא הרוויח בין 2.5 מיליון דולר ל–2.8 מיליון דולר על ניהול מלון שמעולם לא נפתח, בהתאם למסמכים רשמיים שהוצגו על ידי מטה הבחירות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ