ניו יורק טיימס, ג'ולי הירשפלד דיוויס

הנשיא ברק אובמה תקף היום (שלישי) בכעס את דונלד טראמפ ואת הרטוריקה שבה השתמש איל ההון לאחר הירי ההמוני באורלנדו. בנאומו אמר הנשיא כי המועמד הרפובליקאי הצפוי לנשיאות ארה"ב מקדם דפוס חשיבה מסוכן שמזכיר את התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

"אנחנו שומעים שפה המסמנת מהגרים ומתארת קהילות דתיות שלמות כשותפות למעשי אלימות", אמר הנשיא בנאום שנשא בבניין משרד האוצר. אובמה אמר את דבריו בתום פגישה עם צוות הביטחון הלאומי שעסקה מאמציה של ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לדברי אובמה הדיון במאבק בג'יהאדיסטים התנהל לאחרונה דרך העדשה של הירי באורלנדו, בו נהרגו 49 בני אדם על ידי גבר ממוצא אפגני שנשבע אמונים לארגון הקיצוני.

"היכן זה מפסיק?", שאל אובמה בהתייחסו לגישתו של טראמפ, והזכיר את הצעתו של איל ההון לאסור על מוסלמים להיכנס לארה"ב. הנשיא ציין כי היורה מאורלנדו, וכן תוקפים מאירועי טרור מבית אחרים, כמו בסן ברנרדינו, קליפרוניה ופורט הוד טקסס, היו אזרחי ארה"ב.

"האם אנחנו עומדים להתחיל להתייחס לכל המוסלמים האמריקאים באופן שונה?", שאל הנשיא, בנאום החריף ביותר שלו עד כה העוסק בטראמפ. כשקולו עולה והוסיף: "האם אנחנו הולכים להשתמש באמצעים מיוחדים כדי לעקוב אחריהם? האם אנחנו עומדים להפלות נגדם בשל אמונתם? האם בכירי המפלגה הרפובליקאית באמת מסכימים לכך?".

על רקע בחירתו לא להשתמש במונח "איסלאם קיצוני" ביחס לארגון המדינה האיסלאמית, אובמה דחה בתוקף את הביקורת של טראמפ ושל רפובליקאים נוספים בנושא. "אם יש מישהו שחושב שאנחנו מבולבלים בנוגע לשאלה מי הם איובנו, הרי שזוהי הפתעה לאלפי טרוריסטים שבהם פגענו", אמר אובמה והוסיף כי המונח "איסלאם קיצוני" אינו עובד כמו קסם. "זהו מונח פוליטי, לא אסטרטגיה", דברי הנשיא.

לאחר הפסקה קלה הוסיף הנשיא כי הוא אינו מוכן להשתמש במלים |איסלאם קיצוני" משום שאין בכוונתו לקבל את טענת הג'יהאדיסטים כי הם מובילים מלחמה בין האיסלאם למערב, ובכך להעניק להם ניצחון.

זמן קצר לאחר נאומו של הנשיא הגיב טראמפ לביקורת ואמר כי הנשיא מציב את אויביה של ארה"ב לפני אזרחיה. בתגובה לשאלות עיתונאים ענה טראמפ כי הנשיא "טוען כי הוא יודע מי הם אויבנו, ואף על פי כן הוא מציבם לפני בעלי בריתנו, ולמעשה, גם לפני העם האמריקאי". טראמפ הוסיף כי כשיהיה נשיא, הוא תמיד יציב את אמריקה בראש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ