טראמפ: עלינו לבחון שימוש בשיטת האפיון הגזעי למוסלמים, גם ישראל עושה זאת

איל ההון התייחס בראיון לטבח ההמוני באורלנדו ואמר כי הטלת איסור על כניסת מוסלמים לארה"ב עשוי היה למנוע המתקפה. "אני לא אוהב את הקונספט של האפיון הגזעי, אבל זה לא דבר נוראי"

רויטרס
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בניו יורק
רויטרס
"הארץ"

דונלד טראמפ, המתמודד על תפקיד המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, התייחס היום (ראשון) בראיון לרשת סי-בי-אס לטבח ההמוני במועדון הלהט"ב באורלנדו, ואמר כי הגיע הזמן שארה"ב "תתחיל לבחון את השימוש בשיטת האפיון הגזעי (racial profiling) כטקטיקת מנע".

"אני חושב שאפיון גזעי הוא דבר שנהיה חייבים להתחיל לחשוב עליו כאומה", אמר טראמפ כשנשאל אם הוא תומך באפיון גזעי למוסלמים בארה"ב. "כל יתר המדינות עושות זאת. אתה מתבונן בישראל ובמדינות אחרות, הן עושות את זה בצורה מוצלחת. אני לא אוהב את הקונספט של אפיון גזעי אבל עלינו להתחיל להפעיל הגיון בריא ולהשתמש בראשנו. זה לא דבר נוראי לעשות".

ארגון זכויות האדם American Civil Liberties Union ׁמגדיר את האפיון הגזעי כפרקטיקה מפלה שבה עושה מערכת אכיפת החוק שימוש לצורך מעצר חשוד בהתבסס על שיוכו הגזעי, האתני, הדתי או על בסיס מוצאו הלאומי. ארגון זכויות האדם Human Rights Commission מדגיש כי השימוש בשיטה נעשה לא מתוך חשד קונקרטי או כזה שמבוסס על התנהגות החשוד. האפיון הגזעי, כך לפי הארגון, שונה מהאפיון הפלילי בכך שהאפיון הפלילי מבוסס על התנהגות של ממש או על מידע מודיעין על פעילות החשוד.

כתבנו יניב קובוביץ' מציין כי אפיון גזעי בישראל הוא שיטה של מערכת הביטחון ליצור חתך רוחבי של מאפייני מפגע פוטנציאלי – שכולל דת, גיל, מין, מקצוע, מעמד סוציו-אקונומי. ההגדרות משתנות בהתאם למאפייניהם של מבצעי הפיגועים. כך למשל, בנמל התעופה בן גוריון מי שעונה על מאפיינים אלה יעוכב וייערך חיפוש נרחב בחפציו. בנוסף, המשטרה רשאית להגדיר אזורים מסוימים שבהם ניתן לעשות חיפוש גם אם אין חשד סביר. כך למשל במזרח ירושלים ניתן לבצע חיפוש על כל הגברים והנערים מגיל 15 עד 40.  

ב-1996 פסק בית המשפט העליון של ארה"ב כי השימוש באפיון גזעי אינו חוקתי. ב-2001 אמר הנשיא דאז, ג'ורג' וו. בוש, כי "השימוש באפיון גזעי שגוי ועלינו לסיימו". שנתיים לאחר מכן פרסם משרד המשפטים הנחיות בנוגע לשימוש באפיון גזעי במסגרת מערכת אכיפת החוק, כמו למשל בנוגע לאיסוף נתונים וניתוחם, קיום בדיקות רקע ועוד. מאז השימוש בשיטה הוא בעייתי ונתון לביקורת נוקבת מצד ארגוני זכויות אדם וארגונים לצדק גזעי בארה"ב.

תושב אורלנדו מתאבל על מות חברו, באנדטה לקורבנות הפיגועצילום: ADREES LATIF/רויטרס

בעקבות הטבח באורלנדו, בו נרצחו 49 בני אדם, חידש טראמפ את קריאתו לאסור על מוסלמים להיכנס לארה"ב ואמר כי הדבר היה "למנוע את המתקפה", וזאת למרות שהמחבל עומר מאטין נולד בארה"ב. בעקבות דבריו ספג טראמפ ביקורת נוקבת מתוך המחנה הרפובליקאי. יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, אמר כי איסור על כניסת מוסלמים אינו פועל לטובת האינטרס האמריקאי. בהתייחס לביקורת אמר טראמפ כי הרפובליקאים צריכים "להפסיק לדבר כל כך הרבה ולהתחיל לעשות את עבודתם".

בראיון שב וציין טראמפ כי הוא תומך בהרחבת הפיקוח על הנעשה במסגדים. "אם אתה נוסע לצרפת תגלה שהם עושים זאת שם. למעשה בחלק מהמקרים הם סוגרים מסגדים", אמר. בנוסף, קרא שוב להשעיית ההגירה ממדינות שלהן "היסטוריה מוכחת של קשר לטרור". הילרי קלינטון, המתמודדת על תפקיד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הגיבה לדברי טראמפ ואמר כי הן הוכחה לכך שהוא "אינו מתאים להיות נשיא".

בראיון שב ואמר טראמפ כי מתקפות כמו זו שהתרחשה באורלנדו ייפסקו, אם הקהילה המוסלמית תדווח על דברים חשודים. "כשאתה מסתכל על אנשים מתוך הקהילה המוסלמית, על המקומות שבהם אנשים חיים והם לא מדווחים, ודוגמה טובה לכך הוא מה שקרה בסן ברנרדינו. כוונתי היא שהיו להם פצצות בכל הדירה, אנשים ראו את זה ואיש לא דיווח. 14 בני אדם נהרגו בגלל זה ורבים נפצעו". עומר מאטין, כך לדברי טראמפ, היה "דגל אדום" לפני ההתקפה. "אתה בוחן את העבר שלו... מעולם לא ראיתי עבר כזה. אתה מסתכל על הרקורד שלו בבית הספר ועל דברים אחרים. יש הרבה דגלים אדומים. זה לא היה גבר צעיר טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ