סוף היריבות: סנדרס הכריז על תמיכתו בקמפיין קלינטון לנשיאות

חמישה שבועות לאחר שחצתה את הרף הדרוש כדי לקבל את מועמדות המפלגה הדמוקרטית, הסנאטור הופיע בעצרת לצד שרת החוץ לשעבר והכריז: אעשה כל שביכולתי כדי שהיא תהיה הנשיאה

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנדרס וקלינטון בניו המפשייר, היום
סנדרס וקלינטון בניו המפשייר, היוםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

לאחר 14 חודשים של ויכוחים בנושאי מדיניות ורגעים של בוז הדדי, הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט הביע היום (שלישי) את תמיכתו הרשמית במועמדותה של הילרי קלינטון לנשיאות, במה שרבים בארה"ב רואים כמפגן מאוחר של אחדות במפלגה הדמוקרטית. הכרזתו של סנדרס מסלקת מן הדרך את המכשול המרכזי האחרון לקראת הקמתה של חזית דמוקרטית מאוחדת בבחירות לנשיאות, שיתקיימו בחודש נובמבר השנה.

"קלינטון ניצחה בתהליך הבחירה של המפלגה הדמוקרטית ואני מברך אותה", אמר סנדרס בעצרת בחירות למען קלינטון בניו המפשייר. "היא תהיה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות", הוסיף הסנאטור ואמר כי בכוונתו לעשות כל שביכולתו "כדי לוודא שהיא תהיה הנשיאה הבאה של ארה"ב".

חמישה שבועות לאחר שקלינטון הגיעה לרף הצירים הדרוש כדי להיבחר למועמדת הרשמית של המפלגה לנשיאות, סנדרס הצטרף אל שרת החוץ לשעבר בעצרת בחירות בניו המפשייר. האירוע נועד לסיים את היריבות שנבנתה בין שני המתמודדים לאורך הפריימריז, ולהדגיש את מחויבותם המשותפת להביס את המועמד הצפוי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, דונלד טראמפ.

האירוע המשותף התקיים פחות משבועיים לפני פתיחת הוועידה הארצית של המפלגה הדמוקרטית בפילדפיה, השם צפויה קלינטון לקבל באופן רשמי את מועמדות המפלגה לנשיאות. הופעתם של השניים בפורטסמות, ניו המפשייר, מסכמת שבועות של דיונים בהשתתפות נציגים משני המחנות הדמוקרטיים היריבים על עמדותיה של המועמדת לנשיאות. בין היתר אימצה קלינטון בשבוע שעבר חלקים מתוכניתו של סנדרס בנוגע ללימודים בחינם בקולג'ים והרחבת כיסוי הביטוח הרפואי. 

כמו כן, כחלק מהמאבק בין שני הפוליטיקאים הצליח סנדרס לקדם שורה של עמדות ליברליות בנושאי מדיניות במצע המפלגה הדמוקרטית, שאושר בסוף השבוע. מטה הקמפיין של סנדרס תיאר את מצע המפלגה שאושר כ"פרוגרסיבי ביותר בתולדות המפלגה".

השאלה אם קלינטון יכולה לזכות ב-12 מיליון קולות המצביעים שבחרו בסנדרס בפריימריז תהיה נושא מרכזי בווועידה הדמוקרטית בחודש הבא. כ-85% מהדמוקרטים שתמכו בסנאטור בפריימריז אמרו כי בכוונתם להצביע לקלינטון בבחירות, על פי סקר של מכון "פיו" שפורסם בשבוע שעבר. עם זאת, קלינטון נאבקת למשוך מצביעים שאינם מזוהים עם אחת המפלגות וליברלים שנענו לקריאתו של סנדרס ל"מהפכה פוליטית" שתביא להפלת הפוליטיקאים של הממסד, בהם קלינטון.

במקביל להכרזתו של סנדרס על תמיכתו בקלינטון, טראמפ פרסם הצהרה, בה נאמר כי הסנאטור הפך "למערכת מכורה" בכך שהצטרף למחנה השרה לשעבר.

קלינטון ואובמה, בעצרת בחירות בשבוע שעבר בצפון קרוליינהצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ