דיווח בארה"ב: פתרון שתי המדינות יוסר ממצע המפלגה הרפובליקאית

סעיף בטיוטת המצע, שטרם אושרה סופית, קורא לדחות את "הרעיון הכוזב שישראל מדינה כובשת". במצע 2012 צידדו הרפובליקאים ב"שתי מדינות דמוקרטיות - ישראל שירושלים היא בירתה - ופלסטין"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פתרון שתי המדינות יוצא, כפי הנראה, ממצע המפלגה הרפובליקאית בארה"ב. כך עולה מטיוטת המצע הנמצאת בפני אישור. הרעיון נחשב לאחד מעמודי התווך במדיניות האמריקאית בסכסוך הישראלי-פלסטיני, הן בממשלים דמוקרטיים והן ברפובליקאיים.   

על פי דיווח אתמול (שני) באתר ג'ואיש אינסיידר, בטיוטה שאושרה בידי תת-ועדה של המפלגה בקליבלנד, נכתב כי "אנחנו דוחים את הרעיון הכוזב שישראל היא מדינה כובשת. התמיכה בישראל היא ביטוי של האמריקאיוּת, ועל ממשלתנו מוטלת האחריות לקדם מדיניות המשקפת את שאיפתם האיתנה של האמריקאים ליחסים ללא מחלוקות פומביות בין ארה"ב לבין ישראל". 

עוד נכתב במצע כי "תנועת BDS היא אנטישמית מטבעה ושואפת להשמיד את ישראל". בהתאם לכך, המצע קורא לחוקק חוקים פדרליים "במטרה לסכל פעולות שמטרתן להגביל בצורה מפלה את היחסים הכלכליים עם ישראל, או את האנשים או הישויות שעושים עסקים בישראל או בשטחים הנשלטים על ידי ישראל". התיקון, שעשוי להשתנות בטרם יאושר סופית, הוצע על ידי אלן קלמונס, אחד הנציגים של מדינת דרום קרוליינה, אושר ברוב של 14 תומכים לעומת שני מתנגדים. 

במצע ב-2012 תמכו הרפובליקאים ב"זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית עם גבולות בטוחים ובני הגנה", אך צידדו ב"שתי מדינות דמוקרטיות - ישראל שירושלים היא בירתה ופלסטין - שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון".

מצע המפלגה הדמוקרטית, שאושר בשבת, מביע תמיכה בפתרון שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ