הקמפיין של טראמפ נוסק כלכלית הודות לתורמים הקטנים ברשת

בחודשיים האחרונים הצליח מטהו של המועמד הרפובליקאי בבחירות לנשיאות להדביק את היתרון הכלכלי הגדול שנרשם לטובת קלינטון המסתמכת על תורמים גדולים. רוב הסכומים שלו הסתכמו ב-25-10 דולר לתורם

ניקולס קונפסור וניק קורסניטי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקולס קונפסור וניק קורסניטי, ניו יורק טיימס

המועמד הרפובליקאי בבחירות לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ הצליח למחוק את היתרון של יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון בגיוס תרומות לקמפיין שלו בתוך חודשיים. כך עולה מנתונים שפרסם אתמול (רביעי) מטה הבחירות שלו. טראמפ הצליח להשוות את סך המימון למטה שלו באמצעות תרומות קטנות מתומכיו בהיקף שכמעט לא נראה בבחירות הארציות.

לפי הנתונים, טראמפ והוועידה הרפובליקאית גייסו בחודש יולי בלבד 64 מיליון דולר במאמץ משותף באינטרנט, כשעיקר הכסף הגיע מתורמים קטנים. בסך הכל, עד לסוף חודש יולי, גייסו טראמפ ומפלגתו 82 מיליון דולר, קצת פחות מסך התרומות של קלינטון עד לתקופה זו – 90 מיליון דולר. הסכום יאפשר לטראמפ את המשאבים להם הוא זקוק כדי להתמודד מול קלינטון בשלב המכריע של המרוץ לבית הלבן.

תומך של טראמפ בעצרת בג'קסונוויל בפלורידה, אתמול

"היא עושה את זה כבר 20 שנה", אמר סטיבן מנוחין המנהל את ענייניו הכלכליים של טראמפ, "אנחנו עושים את זה רק חודשיים". מנוחין הבהיר כי יותר משני שליש מ-64 מיליון הדולר שגייס המחנה של טראמפ הגיע מתרומות באינטרנט. הנתונים החדשים מהווים שינוי משמעותי בקמפיין של המועמד הרפובליקאי השנוי במחלוקת, שעד לפני כמה חודשים התבסס בעיקר על מכירות כובעים וחולצות שלו ועל כיסו הפרטי.

טראמפ צפוי להיות המועמד הרפובליקאי הראשון שהקמפיין שלו ימומן כמעט כולו בעזרת תומכים אדוקים שתורמים כל אחד 10 דולר או 25 דולר. עם זאת, הנתונים שפרסם מטה טראמפ הם עדיין ראשוניים. הנתונים המלאים יהיו זמינים רק אחרי שטראמפ והילרי יגישו החודש את דוחותיהם הרשמיים לוועדת הבחירות הפדרלית. בנוסף, הפריחה הכלכלית במטה של טראמפ מגיעה בשלב די מאוחר של הקמפיין.

לצד הנתונים הטובים שמציג טראמפ, גם המועמדת הדמוקרטית מחזיקה בנתונים לא רעים ומחנה התורמים שלה ממשיך לגדול בקביעות. אתמול צייץ דובר של קלינטון בטוויטר ואמר כי הקמפיין שלה והליך גיוס התרומות בוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה בשבוע שעבר הכניס 102 מיליון דולר, לא כולל ההון שמגיע ישירות מהמפלגה.

כבר לא צריך להסתמך על הכובעים, טראמפ נואם בקליפורניה, ביוני

ולמרות זאת, טראמפ הוכיח שבתוך חודשים בהם הערים קשיים על יועציו והכניס את עצמו להתנגשויות עם יריביו מבית ומבחוץ, הוא הצליח לזכות באמונם של המצביעים הרפובליקאים. לשם השוואה, בחודש מאי דיווח טראמפ על הון נזיל של בקושי מיליון דולר וחצי, והדאיג את הרפובליקאים שחששו מתבוסה כלכלית על ידי קלינטון, המתבססת על תורמים גדולים.

אולם העובדה שטראמפ מסתמך בעיקר על תורמים קטנים דווקא ממחישה את הבעיות שעומדות בפני הרפובליקאים בכך שטראמפ מוביל אותם ועומד בראשם. נתונים אלה מבטאים את ההתנגדות העזה של חלק מהפטרונים הגדולים ביותר של המפלגה הרפובליקאית כלפי טראמפ כמו מג וייטמן, אשת עסקים מקליפורניה שאמרה שהיא כה מזועזעת מטראמפ שהיא מוכנה להצביע להילרי קלינטון בבחירות בנובמבר.

במאמץ להרגיע את הרוחות הניח טראמפ בשבועות האחרונים את חצי הביקורת שלו נגד תורמי המפלגה והחל לתכנן אירועי גיוס כספים רשמיים במרכזים כלכליים גדולים כמו פלורידה וניו יורק. אבל את ההצלחה הכלכלית האחרונה שלו צריך טראמפ לייחס בעיקר לוועידה הרפובליקאית בקליבלנד לפני שבועיים, שהוגדרה כמוצלחת ושסיפקה לו את רוב האמצעים הטכנולוגיים שאפשרו למטהו להגדיל את סך התרומות. למרות שטראמפ מסרב לתמוך בבכירים במפלגה כמו יו"ר בית הנבחרים פול ראיין והסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין, שנדרשים להגן על מקומם בקונגרס בבחירות הקרבות, הן המפלגה והן טראמפ זקוקים אחד לשני.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ