טראמפ מאיים על חלום הרילוקיישן לניו יורק

המועמד הרפובליקאי הכריז מלחמה על ויזות עבודה למהגרים במקצועות הטכנולוגיים. האם ישראלים שחולמים על עבודה בעמק הסיליקון צריכים להתפלל לניצחונה של קלינטון?

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי קרופקין
ניו יורק

ישראלים צעירים החיים בניו יורק משקיפים מהצד על קמפיין הבחירות בארה"ב, אך לא ממהרים להתרגש. החיים רחוק מישראל מאפשרים לרבים לא להתעניין בפוליטיקה לראשונה בחייהם, ולחייך כשהחברים האמריקאים מאיימים כי יעזבו את המדינה אם ייבחר. למרות שהמועמד הרפובליקאי מאיים לגרש מהגרים לא חוקיים ממקסיקו, וסגנו  אף אמר לפני שבוע כי יש למנוע כניסה של מהגרים ופליטים ממדינות נגועות בטרור גם אם הם יהודים, לא נראה שטראמפ מתנגד ספציפית לישראלים.

אולם , ובמיוחד הבטחתו להגן על אמריקאים ממהגרים שלוקחים להם את משרותיהם, עשוי להשפיע ישירות על אלפי ישראלים שכבר נמצאים בארה"ב או שחולמים על רילוקיישן לעמק הסיליקון או עבודה ב"מסדרון הפארמה" בניו יורק או וושינגטון, ואפילו על משרות הוראה ומחקר בבוסטון. מאז תחילת הקמפיין שלו, ההתקפות של טראמפ על מהגרים לא חוקיים זכו ברוב הכותרות, אך לאחרונה טראמפ החל להתייחס גם ללא אמריקאים שמגיעים לעבוד בארצות הברית כחוק, ומועסקים במקצועות המתמטיקה, הביולוגיה, הכימיה והמחשבים. בפרט, טראמפ תקף שוב ושוב את ויזת ה–H1B, ויזת עבודה ל"מומחים" בתחומם, המאפשרת למאות ישראלים מדי שנה להגיע לעבוד בארה"ב.

טראמפ בביקור בפנסילבניה, בסוף השבוע
טראמפ בביקור בפנסילבניה, בסוף השבועצילום: ERIC THAYER/רויטרס

במצע שלו מבטיח טראמפ להגביל את האפשרויות של מעסיקים אמריקאים להעסיק עובדים עם ויזות אלה, ולחייב אותם להעסיק עובדים זרים על ויזות ה–H1B רק אם יוכיחו כי אינם מסוגלים למצוא אמריקאים לתפקיד. ״מדובר בעובדים זרים זמניים שמיובאים מחוץ לארה"ב במטרה ברורה להחליף את העובדים האמריקאים, בשכר יותר נמוך. אני מחויב לבטל את הניצול המשגשג של ויזת H1B ", הצהיר טראמפ במארס.

ויזות ה–H1B עוררו דיון ציבורי בשנות ה-90, עם פריחת ההיי־טק האמריקאי, אך שבו לכותרות בשנה האחרונה, כאשר בתקשורת האמריקאית פורסמה שורה של מאמרים על עובדי היי־טק אמריקאים שמפוטרים ומתבקשים לאמן עובדים זרים שמגיעים להחליפם.

בינואר השנה, האשים מאמר בסיינס את האוניברסיטאות האמריקאיות בצמצום הזדמנויות לבוגרי פקולטות המדעים בארה"ב על ידי "ייבוא מספרים גבוהים של עובדים זרים, לא רק לעבודות במעבדה כפוסט-דוקטורנטים, אם כי גם לתפקידים אחרים, על ידי שימוש בויזות ה-H1B". הטון של המאמר משקף את המרמור הגובר בקרב חוקרים אמריקאים נגד מתחרים זרים המציפים את המעבדות בארה"ב. אם הפוליטיקאים יאמצו את אותה עמדה, עלולות להיות לכך השפעות קשות גם על מדענים בישראל שחייבים לעשות פוסט דוקטורט בחו"ל אם ברצונם לעבוד במחקר בישראל.

הפוסט דוקטורנטים בארצות הברית מגיעים לרוב על ויזת חוקרים מיוחדת (J), אולם כשזאת פגה, רבים נאלצים לעבור לויזת ה-H1B כדי להשלים את המחקר. "כולנו תלויים ב–H1B", אומרת ד"ר סתו קמני, מנהלת הסניף הניו יורקי של ארגון Science Abroad, ארגון שלא למטרות רווח שמטרתו לבנות קהילה של מדענים, רופאים ויזמים ישראלים בחו״ל, על השפעות שעשויות להיות לביטול ויזות H1B על חוקרים ישראלים בארה"ב. "זה יהיה אסון, אם לא תהיה לנו האפשרות הזאת ונאלץ לעזוב לפני שהמחקר ייגמר".

טראמפ יצמצם את הוויזות?

מנתוני משרד ההגירה האמריקאי, 532 ישראלים קיבלו השנה ויזת H1B ועוד 500 ויזות ניתנו לבני משפחותיהם. למרות שהמספרים נראים נמוכים, שיעור הישראלים ביחס לאוכלוסייה שמגיעים לעבוד בארה"ב על ויזת הH1B הוא מהגבוהים בעולם, ושני רק לשיעור העובדים מהודו.

אך גם אם טראמפ יזכה בבחירות בנובמבר, לא צריך למהר לוותר על החלום האמריקאי שכן למרות הבטחות הבחירות, לטראמפ הנשיא לא יהיה פשוט לשנות את הליכי הוויזה. "באופן כללי, אני מאוד סקפטי לגבי הטענה כי הבחירות הקרובות יניבו שינויים משמעותיים במדיניות ההגירה", אומר בראיון ל"הארץ" פרופסור רוי קוסלובסקי מאוניברסיטת מדינת ניו יורק. "זה באמת תלוי לא רק בנשיא שייבחר, אלא בעיקר כיצד הקונגרס ייראה – אם יהיה רוב רפובליקאי או דמוקרטי. אבל גם במפלגתו של טראמפ, יש יותר תומכים בתוכנית ויזת ה H1B מאשר מתנגדים לה".

לדברי קוסלובסקי, טראמפ יתקשה לבצע רפורמה מקיפה בהגירה (משימה בה נכשל גם אובמה) גם בגלל שמדיניות הגירה היא נושא שאיש לא רוצה לגעת בפוליטיקה האמריקאית. בנוסף, יש לזכור מיהם המעסיקים של העובדים עם ויזות H1B: חברות ההיי־טק, הרפואה. ״מדובר בתעשיות חזקות מאוד", אומר קוסלובסקי, "וזוהי אחת הסוגיות העיקריות עבורן לכן הם יפעילו את כוחן בוושינגטון. אם אתה איש קונגרס מקליפורניה, למשל, האם אתה באמת הולך לצאת נגד עמק הסיליקון?".

מצפים לקלינטון

אולם, מה יהיה גורל העובדים הישראלים שחולמים לעבוד במקצועות הטכנולוגיים בארה"ב אם קלינטון תבחר לנשיאה בנובמבר? מתחילת הקמפיין, קלינטון שומרת על זכות השתיקה בנושא, אך בעבר היא תמכה בהרחבה של המכסות לעובדים במקצועות אלה בארה"ב. ״אני ממשיכה במחויבות שלי לוויזות H1B והגדלה של המכסה הנוכחית. עובדים זרים רבים יותר יסייעו לנו", אמרה קלינטון בשנת 2007 בנאום בעמק הסיליקון. 

"שתיקתה של קלינטון בנושא הוויזות שווה זהב", כתב החודש עורך הדין בתחום ההגירה סיירוס מהטה במאמר באקונומיק טיימס, שם הסביר כי קלינטון תומכת בהגדלת המכסה, אך אינה רוצה להסתבך בדיון על הנושא בזמן הקמפיין. "ייתכן כי האסטרטגיה הנכונה היא לא להגיד שום דבר בשלב זה. נראה שאם תיבחר לנשיאות היא תלחץ על הקונגרס להרחיב, ולא לצמצם את המכסות של הויזות", כתב מהטה. טראמפ, בינתיים אמר לתומכיו ברדיט כי בנושא הוויזות, "מדיניותה של הילרי המושחתת הפוכה משלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ