סוזן קרייג, ניו יורק טיימס

המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, הציג עצמו במסע הבחירות כאיש עסקים שהרוויח מיליארדים ואינו חייב דבר לאיש. אולם תחקיר של הניו יורק טיימס, שנבר במבוך אחזקותיו של טראמפ בתחום הנדל"ן ברחבי ארה"ב, מגלה שהחברות שבבעלותו חייבות לפחות 650 מיליון דולרים — סכום כפול מזה שאפשר למצוא במסמכים הפומביים שהגיש איל ההון, כדי שיורשה להתמודד לנשיאות. התחקיר מצא גם שהונו של טראמפ תלוי בשלל תומכים פיננסיים, ואחד מהם אף היה מושא להתקפותיו במסגרת הקמפיין שלו.

כך, בניין משרדים בשדרה השישית במנהטן, שלטראמפ בעלות חלקית עליו, נושא חוב של 950 מיליון דולר בגין הלוואה. בין המלווים נמנה גם הבנק של סין, אחד הבנקים הגדולים במדינה שטראמפ תקף וכינה "אויבת כלכלית של ארה"ב". מלווה אחר הוא חברת ההשקעות גולדמן־סאקס, שלדבריו שולטת ביריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון, לאחר ששילמה לשרת החוץ לשעבר 675 אלף דולר תמורת הרצאות.

מגדל טראמפ בניו יורק, במארסצילום: Mark Lennihan/אי־פי

מיזמי נדל"ן מורכבים מבעלויות מורכבות ומשכנתאות מסובכות. נוכח הקריירה הארוכה של טראמפ בתחום הנדל"ן בארה"ב ומחוצה לה, כמו גם טענתו שהונו האישי עולה על 10 מיליארד דולר, אפשר לומר מן הסתם ששום מועמד מרכזי לנשיאות לא ניצב במוקד של מערכות פיננסיות מסובכות כל כך.

אם טראמפ ייבחר לנשיא, צפויה לו השפעה משמעותית על המדיניות המונטרית והפיסקאלית של ארה"ב. כמו כן, תהיה לו הסמכות למנות בני אדם לתפקידים שישפיעו ישירות על האימפריה הפיננסית שלו. בנוסף על כך, תהיה לו השפעה על סוגיות חקיקתיות, שעשויות להשפיע משמעותית על שוויו וגם יהיה בקשר עם מדינות, שבהן יש לו אינטרסים עסקיים.

עם זאת, הבדיקה שערך הניו יורק טיימס מדגישה עד כמה עסקיו של טראמפ נותרו בגדר מסתורין. הוא סירב לחשוף את החזרי המס שלו ולאפשר הערכה עצמאית של נכסיו.

מוקדם יותר בקמפיין שלו, העביר טראמפ מסמך פדרלי בן 104 עמודים החושף את מצבו הפיננסי. במסמך כתוב שעסקיו חייבים 315 מיליון דולרים לפחות לקבוצה יחסית קטנה של מלווים, ומופיעה שם רשימה של קשרים ליותר מ–500 חברות בערבון מוגבל. אף על פי שטראמפ השיב על כל השאלות, דומה כי המסמך הפדרלי הוכן בעבור מועמדים שמבנה הההון שלהם פשוט משלו, ושמענה על המסמך אינו מצריך גילוי של חלקים מהפעילויות העסקיות המורכבות שלו. מעבר לגילוי שחברות בבעלותו של טראמפ חייבות של 650 מיליון דולר לפחות, גילה הניו יורק טיימס כי חלק גדול מהונו קשור בשלוש שותפויות פסיביות החייבות עוד 2 מיליארד דולר לסדרה של מלווים, ועמם נכללים המלווים לבניין בשדרה השישית. אם ההלוואות האלה יהיו חדלות פירעון, ייתכן שטראמפ לא ייחשב נושא באחריות, אבל ערך השקעותיו יצנח.

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן, שלשוםצילום: בלומברג

טראמפ אמר שאם ייבחר לנשיא, ילדיו הם שינהלו את החברה שלו. כדי להימנע מכל מראית עין של ניגוד עניינים מסרו נשיאים רבים את אחזקותיהם לנאמנות עיוורת. הדבר הזה כולל לרוב מכירה של הנכס המקורי והחלפתו בנכסים אחרים שלא ידועים למוכר. קרוב לוודאיי שילדיו של טראמפ לא יבקשו לנהוג כך.

"אני מלך החובות", אמר טראמפ בעבר לסי־אן־אן. "אני אוהב חובות". אולם במשך הקריירה שלו, החובות גבו ממנו מחיר כבד והובילו אותו לארבע פשיטות רגל לפחות. היום הוא ממהר להדגיש שהחברות שלו חייבות מעט מאוד כסף. טראמפ ציין במסמך הגילוי הפיננסי שהגיש בהקשר לקמפיין ששוויו 1.5 מיליארד דולר לפחות, והודיע בפומבי ששווי הונו גדול יותר מעשרה מיליארד דולר. אך הערכות של המגזינים "פורבס" ו"פורצ'ן" ושל "בלומברג" אומרות ששוויו פחות מחמישה מיליארד.

כדי להבין טוב יותר את אחזקותיו של טראמפ ואת החובות שלו, פנה הניו יורק טיימס ל–RedVision Systems, חברה כלל ארצית למידע על נכסים, כדי לחפש מידע פומבי על יותר מ–30 נכסים שלו בארה"ב. נבדקו אלפי עמודים של מידע פומבי, כולל מסמכי הלוואות, החכרת אדמות ושטרי בעלות. הבדיקה התרכזה באחזקותיו המסחריות של טראמפ: מגדלי משרדים, מסלולי גולף, כרם בווירג'יניה ואפילו בניין תעשייה בדרום קרוליינה, שעבר לידיו לאחר מיזם בעייתי שבו היו מעורב בנו דונלד טראמפ ג'וניור. בתחקיר נבדקו גם כמה נכסי מגורים של טראמפ, כולל דירת פנטהאוז בשדרה החמישית ובית בבעלותו בבוורלי הילס שבקליפורניה. הבדיקה לא עסקה בעסקיו של טראמפ מחוץ לארה"ב.

טראמפ אינו אחראי לעובדה שבמסמך הגילוי סכום החובות שלו קטן בהרבה ממה שמצא העיתון. זו פשוט התוצאה של השאלות המופיעות במסמך.

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ