אף-בי-איי: האקרים פרצו למאגר המידע של ועדת הבחירות המרכזית באילינוי

הבולשת קראה ל-50 המדינות לנקוט צעדים להגברת האבטחה של מערכות המחשב והשרתים שלהן לקראת הבחירות לנשיאות. ניסיון להחדיר תוכנה זדונית למערכות של אריזונה - נכשל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הבולשת הפדראלית (אף-בי-איי) חשפה ראיות לכך שהאקרים זרים חדרו בשבועות האחרונים למאגרי הנתונים של ועדת הבחירות המרכזיות של מדינת אילינוי וניסו לחדור למאגרים של אריזונה. בעקבות כך, קראה הבולשת לפקידים העוסקים בהכנת מערכת הבחירות לנשיאות ב-50 המדינות לנקוט צעדים להגברת האבטחה של מערכות המחשב והשרתים.

גורמים במערכת אכיפת החוק הפדראלית אמרו אזהרת האף-בי-איי נכללה בהתרעה שנשלחה על ידי מחלקת הסייבר בבולשת. העתק של האזהרה הגיע לידי אתר "יאהו ניוז". האזהרה באה בימים של דריכות בקרב שירותי המודיעין בארה"ב מפני התקפות סייבר, בעיקר מצד האקרים רוסים, בניסיון לשבש את הליך ההצבעה.

מערכת הצבעה ממוחשבת בקלפי באילינוי בבחירות 2012צילום: בלומברג

בעקבות החששות הללו כינס השר לביטחון פנים, ג'ה ג'ונסון, שיחת ועידה עם נציגי הוועדות ב-50 המדינות לפני כשבועיים, ובה הציע את עזרת הממשל הפדראלי באבטחת מערכות המחשב המדינתיות. בין היתר הציע ג'ונסון כי יועצי אבטחת מידע יסקרו את נקודות התורפה של המערכות. ג'ונסון הדגיש כי "אין איום סייבר אמין לבחירות", אך שלושה ימים לאחר מכן פרסמה מחלקת הסייבר בבולשת את המסמך.

באזהרה נכתב כי נבדקת האפשרות ששני אתרי אינטרנט שבהן תיערך הצבעה בנובמבר נפרצו, ובכלל זה אחד "שדלף מידע" בוודאות. האזהרה אינה מפרטת באילו מדינות מדובר, אולם גורמים המעורים בנושא אמרו כי היא נוגעת למאגר המידע של הנרשמים לבחירות באריזונה ובאילינוי. במקרה של אילינוי, נדרשה ועדת הבחירות לנתק את מערך הרישום בחודש שעבר למשך עשרה ימים, אחרי שהאקרים הצליחו להוריד ממנו פרטים אישיים על 200 אלף מצביעים. במקרה של אריזונה, ההתקפה היתה מוגבלת יותר וכללה ניסיון כושל להחדיר תוכנה זדונית למערך הרישום הממוחשב.

השר לביטחון פנים ג'ה ג'ונסוןצילום: Evan Vucci/אי־פי

באזהרת הבולשת נאמר עוד כי זוהו שמונה כתובות IP ששימשו כמקור לשתי התקפות הסייבר, כשאחת הכתובות שימשה את שתי ההתקפות גם יחד. מומחה סייבר אמר ליאהו ניוז כי אחת מהכתובות IP שברשימת הבולשת כבר עלתה בעבר בהקשר של פעילות ארגוני פשיעה רוסיים בפורומים שונים. לדבריו, גם הכלים ששמשו את ההאקרים לסריקת המידע דומים לאלה ששימשו בעבר להתקפות סייבר רוסיות, כולל זה שהתרחשה לפני חודש על מאגרי המדינה של הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט ׁ(WADAׂ).

החשיפה מגבירה את החשש כי רוסיה מנסה לשבש את מערכת הבחירות בארה"ב. הדבר צפוי להגביר את הלחץ על המשרד לביטחון פנים להקים מערכות הצבעה עבור 50 המדינות ולהגדיר אותן "תשתית חיונית המחייבת הגנה פדראלית". כ-40 מדינות בארה"ב משתמשות כיום במערכות הצבעה המבוססות על סריקה אופטית, אך מתירות גם הצבעה בפתקים רגילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ