"הארץ"
סטיב בנון
"הארץ"

סטיב בנון, האדם שכונה אחד היועצים הפוליטיים המסוכנים בארה"ב - מונה על ידי הנשיא הנבחר דונלד טראמפ ליועצו האסטרטגי, שלדבריו, יהיה במעמד שווה לראש הסגל. רבים בארה"ב זועמים על המינוי.

בנון, בן 62, שימש כמנכ"ל האתר השמרני ברייטברט, והיה מנהל הקמפיין של טראמפ. הוא ידוע כפרובוקטור אנטי־ממסדי בימין הקיצוני החדש (Alt Right). האתר שניהל תואר על ידי בלומברג כ"אתר לאנשים שחושבים שבפוקס ניוז מאופקים מדי". באתר הואשם הנשיא ברק אובמה ב"ייבוא מהגרים מוסלמים", מיזם תכנון המשפחה והפלות הושוו לשואה, וקורבנות תקיפה מינית נקראו "להפסיק להרוס לגברים את האינטרנט" והמחיש את תלונותיהן בעזרת תמונה של ילד בוכה.  

בנון מחוץ למגדל טראמפ בניו יורק, ביום שבת
בנון מחוץ למגדל טראמפ בניו יורק, ביום שבתצילום: Evan Vucci/אי־פי

לבנון יוחסו אמירות אנטישמיות בעבר, בהן עדות של גרושתו בבית המשפט לפיה אמר שהוא לא רצה שבנותיו ילמדו עם יהודים בבית הספר כי "סביבה יהודית הופכת ילדים לבכיינים". 

על אף הפרסומים הרבים נגד בנון היום התייצב לצידו ריינס פריבוס, יו"ר הוועדה הרפובליקאית הלאומית (RNC) - שמונה לראש הסגל. בראיון ל"גוד מורנינג אמריקה" אמר שאישיות בנון הפוכה מהדרך שבה מציגים אותו: "זה לא הסטיב בנון שאני מכיר, ביליתי חודשים עמו ואפילו לא פעם אחת חוויתי דבר כזה ממנו. אתם צריכים להסתכל על הבן אדם. הוא שירת בחיל הים, הוא בוגר הארוורד – זה אדם חכם מאוד שיהיה יועץ לנשיא. צריך לתת לאנשים הזדמנות". 

בנון נולד למשפחה ענייה בוירג'יניה, פרש מקולג' לטובת חיל הים האמריקאי, ושירת ארבע שנים במשחתת שהוצבה בים הערבי ובמפרץ הפרסי. במהלך השירות, איבד אמון בנשיא ארה"ב דאז, ג'ימי קרטר. "באתי ממשפחה דמוקרטית אירית קתולית שתמכה בקנדי. בכלל לא הייתי מעוניין בפוליטיקה עד השירות הצבאי שלי - כשראיתי כמה קרטר דפק אותנו", סיפר לבלומברג. על פי הטלגרף, בעקבות זאת עזב בנון את הצבא ולמד מנהל עסקים בהרווארד והשתלב מאוחר יותר בהוליווד.

"מה שהניע אותי נגד כל הממסד היה כשחזרתי מניהול חברות באסיה ב-2008, וראיתי שבוש דפק אותנו, בדיוק באותה מידה כמו קרטר, כל המדינה היתה אסון".

בן שפירו, עורך לשעבר באתר ברייטברט סיפר כי עמיתים מפחדים ממנו, "הוא דמות נקמנית ומגעילה הידועה לשמצה בשל הטרדות והתעללויות אפילו בקרוביו". "אם יש פיצוץ או שריפה, תהיו בטוחים שבנון בסביבה עם גפרורים", הוסיףו עמיתו באתר, מתיו בויל. 

בראיון לוול סטריט ג'ורנל ב-2011, אמר בנון כי הוא שאב השראה מלני ריפנשטאל במאית המשטר הנאצי: "אנשים אמרו שאני מזכיר אותה. אני תלמיד של ריפנשטאל, של סרגיי איינשטיין הסובייטי, ושל סרטי מייקל מור. הניחו את הפוליטיקה בצד, צריך ללמוד מהמאסטרים של העבר על איך העבירו את רעיונותיהם". 

על אף שבמקביל לבנון, מונה פירבוס, מינויו של בנון עורר ביקורת רבה בארה"ב. ראש הארגון הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, כתב: "זה יום עצוב. בן אדם שניהל אתר ימין קיצוני של לאומנים לבנים ואנטישמים חסרי בושה, מיועד לתפקיד בכיר".

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד גינה את מינוי בנון. דוברו מסר כי "קל להבין מדוע קו קלוקס קלאן תומכים בטראמפ".

דן פייפר, שהיה אחד היועצים הבכירים לנשיא ברק אובמה אמר: "האומה נושמת לרווחה כי לאומן לבן יכהן רק בעמדה השנייה הכי משפיעה בבית הלבן". ג'ון וויבר, שהיה היועץ הפוליטי של מושל אוהיו, ג'ון קייסיק הגיב: "הגזען, הפאשיסט הימני קיצוני נמצא צעדים מהחדר הסגלגל".  

לעומת זאת, יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גרינגריץ' בירך על בחירתו של טראמפ: "צוות בנון ופריבוס היא בחירה מצויינת. בנון לאסרטגיה, ופרבוס לעבודה היומיומית". בראיון לסי-בי-אס הוסיף כי בנון לא יכול להיות אנטישמי, שכן הוא עבד בגולמן סאקס ובהוליווד.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ