אובמה הורה לבדוק את המעורבות הרוסית בבחירות - בחירות בארה"ב 2016 - הארץ

אובמה הורה לבדוק את המעורבות הרוסית בבחירות

בעקבות לחץ מצד חברי קונגרס דמוקרטים הנחה אובמה את גופי המודיעין לבצע בדיקה מסווגת של פריצת ההאקרים למחשבי הוועדה הדמוקרטית הלאומית ולדווח למחוקקים לפני שיעזוב את תפקידו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אובמה ופוטין בוועידת האו"ם, אשתקד
אובמה ופוטין בוועידת האו"ם, אשתקדצילום: Andrew Harnik/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה לגופי המודיעין האמריקאיים לבדוק את הראיות למעורבות רוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 בעקבות לחץ מצד חברי קונגרס דמוקרטים.

הבדיקה תהיה אחת מהוראותיו האחרונות לסוכנויות הביון, שבקרוב ידווחו לדונלד טראמפ - מי שחברי הקונגרס הדמוקרטים מחשיבים למרוויח העיקרי מפריצת ההאקרים למחשבי הוועדה הדמוקרטית הלאומית.

ליסה מונקו, מנהלת המחלקה ללוחמה בטרור בבית הלבן, הודיעה בתדרוך לעיתונאים על "בדיקה מלאה" בנושא. "אלה חדשות טובות. לפרסם את המידע שנוגע למעורבות הממשלה הרוסית בבחירות בארה"ב, ולעשות זאת בהקדם האפשרי – זה בהחלט בעדיפות עליונה", אמר רון ווידן, סנאטור דמוקרטי מאורגון, חבר ועדת המודיעין בסנאט.

באוקטובר, מנהל המודיעין הלאומי ומזכיר ביטחון המולדת האמריקאי האשימו בפומבי את הדרגים "הבכירים ביותר" בממשלה הרוסית בהובלת הפריצות הדיגיטליות.  הנשיא הנבחר דונלד טראמפ ביטל בעקביות את הטענות הללו וטען כי הן מונעות מאינטרסים פוליטיים.

המודיעין האמריקאי תלה אמנם את האשמה בפריצה ברוסיה אך לא סיפק לכך כל ראייה, על אף שכמה שכמה חברות ביטחון מידע ברשת פרטיות שהגיעו לאותה מסקנה – עשו זאת. מוקדם יותר החודש, הסנאטורים הדמוקרטים החברים בוועדת המודיעין של הסנאט רמזו בפומבי כי הממשל יודע יותר על המעורבות הרוסית מאשר חשפה ההצהרה באוקטובר, ודחקו באובמה לבירור ציבורי שאליו התנגד עד כה.

עם זאת, הבית הלבן היה אוהד יותר לבקשה שהגיעה השבוע מכמה דמוקרטים בכירים בבית הנבחרים, שכתבו לאובמה וביקשו תדרוך מסווג על התפקיד שהרוסים מילאו במערכת הבחירות.

בעוד הדמוקרטים מובילים את הקריאות לגילוי של המעורבות הרוסית, הם זוכים גם לתמיכה רפובליקאית מסויימת. לינדזי גרהאם, הסנאטור הנצי מדרום קרולינה, שתקף את טראמפ במהלך מסע הבחירות, אמר לסי-אן-אן השבוע כי הוא ישתמש בסמכויותיו כדי לתבוע חקירה של המעורבות הרוסית בפריצה.

לדברי מונקו, הבדיקה תהיה מסווגת ותועבר למחוקקים לפני שאובמה יעזוב את תפקידו, ב-20 בינואר. בעקבות הפרסום אודות הבדיקה, החלו הדמוקרטים ללחוץ על הבית הלבן להוריד את הסיווג מעליה לפני שטראמפ ייכנס לתפקידו.

גם אדם שיף, הדמוקרט הבכיר בוועדת המודיעין, אמר כי רוסיה הצליחה "לזרוע מחלוקות" בבחירות, ודחק בגילוי פומבי ככל האפשר. "יותר מכך, הממשל מוכרח להתחיל לנקוט צעקים להגיב בעוצמה למעורבות הסייבר הבוטה הזו, ולעבוד עם בעלי בריתנו באירופה שהיוו מטרות להתקפות דומות כדי לגבות מחיר מהקרמלין. אם לא נעשה זאת, אנחנו יכולים לצפות שדברים מסוג זה יימשכו גם בעתיד", אמר שיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ