רויטרס
רויטרס

נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ מינה את רקס טילרסון לשר החוץ - כך נמסר בהצהרה רשמית שפירסם צוות המעבר של טראמפ. "נחישותו, ניסיונו העשיר, וההבנה העמוקה של סוגיות גיאו-פוליטיות, הופכות אותו לבחירה מצוינת לשר החוץ", נכתב בצהרה. "הוא יעודד יציבות אזורית ויתמקד באינטרסים הרלוונטיים לביטחון הלאומי של ארצות הברית".

טילרסון, מנכ״ל חברת הנפט אקסון־מובייל, הצהיר בפומבי בתחילת השנה שהוא מכיר את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מאז 1999 וכי יש להם מערכת יחסים קרובה מאוד. בתגובה למינוי שנראית כמו זריית מלח על פצעי הדמוקרטים, אמר יועץ בכיר בקרמלין כי "לכל הבכירים הרוסים, לא רק לנשיא פוטין, יש קשרים מצוינים עם אקסון-מובייל". 

רקס טילרסון, ב-2010
רקס טילרסון, ב-2010צילום: © Joshua Roberts / Reuters/ר

מיט רומני, שנחשב לאחד המועמדים האפשריים לתפקיד, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "היה לי הכבוד להיות מועמד לתפקיד שר החוץ של המדינה הנהדרת שלנו. השיחות שלי עם הנשיא הנבחר היו מהנות ומאירות עיניים. יש לי ציפיות גבוהות שהממשל החדש יוביל את האומה שלנו לחוזק, עושר ושלום". 

קשריו העמוקים והארוכים של טילרסון עם פוטין ועם מוסקבה, ובכלל זה הרווחים העצומים שעשויים לצמוח לחברת אקסון־מובייל במידה והסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה יוסרו, עתידים לעמוד במרכז השימועים שייערכו לטילרסון בסנאט.

בהופעה בחודש פברואר באוניברסיטת טקסס אמר טילרסון שהוא אינו מסכים עם כל מה שפוטין עושה, אך הוסיף כי הוא אינו מסכים עם כל מה שהרבה מנהיגים עושים. "הוא מבין שאני איש עסקים", אמר אז טילרסון. מנכ"ל תאגיד הנפט הענק הוסיף שבכל מגעיו עם פוטין ועם מנהיגים אחרים הוא מקפיד לציין שהוא כפוף לחוקי ארה"ב אך אינו מייצג אותה ואינו רואה את תפקידו כמגן עליה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ