פרשנות |

העימות הדמוקרטי: קלינטון עלתה להתקפה

מי שיעץ למועמדת לנשיאות להימנע ככל האפשר מעימותים עשה לה שירות דב. בעימות הדמוקרטי הרביעי היא שבה לתקוף ולהפגין את ניסיונה. לשמחתה, סנדרס לא מהווה עדיין סכנה ברורה ומיידית

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלינטון משוחחת עם צופי העימות בדרום קרוליינה
קלינטון משוחחת עם צופי העימות בדרום קרוליינהצילום: בלומברג
חמי שלו
ניו יורק

הסנאטור ברני סנדרס החל את מרוצו לבית הלבן כקוריוז חביב, הפך במהרה לתופעה מעניינת ובימים האחרונים הוגדר כאיום ממשי על סיכוייה של הילרי קלינטון לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לנשיאות. האיום נותר על כנו גם אחרי העימות הטלוויזיוני הרביעי שנערך הלילה (שני) בדרום קרוליינה בין המועמדים, אבל לשמחתה של קלינטון, סנדרס איננו מצטייר עדיין כסכנה ברורה ומיידית. >> אל עמוד הבחירות לנשיאות 2016.

העימות שיקף את עלייתו הדרמטית של סנדרס בסקרים בשבועות האחרונים: הסנאטור היהודי מוורמונט היה חתן השמחה וחלק ניכר מהדיון נסב סביב עמדותיו והצהרותיו. אבל השחיקה שחלה במעמדה של קלינטון, שנחשבה עד לא מזמן למועמדת "הבלתי-נמנעת", איננה נובעת מחולשתה בעימותים טלוויזיונים, אלא להיפך: קלינטון ותיקה, משופשפת ויודעת לשמור על קור רוח. מי שיעץ לה ולמפלגתה להימנע ככל שניתן מעימותים עשה לה שירות דב: הוא הפקיר את הזירה הציבורית לרפובליקאים וגזל מקלינטון הזדמנויות להפגין את ניסיונה ומיומנותה.

  העימות הלילה היה אמנם הרביעי במספר, אך הראשון שבאמת עורר עניין. היו בו התנגשויות חזיתיות, חריפות לפרקים, בעיקר בענייני פנים, הנחשבים למגרש הטבעי של הדמוקרטים ומעניינים אותם יותר. בענייני חוץ, הסכימו קלינטון, סנדרס וגם מושל מרילנד לשעבר מרטין או'מאלי, שהיה בבחינת גלגל שלישי כמעט מיותר, לסמוך ידיהם על הישגיו של ברק אובמה. כמו במקומות אחרים, גם בארה"ב השמאלנים לפלפים. יחסית להיאבקויות הבוץ המלוכלכות של הרפובליקאים, גם העימותים האישיים הקשים ביותר של הדמוקרטים דומים יותר למסיבת תה אנגלית.

  הפרשנים היו חלוקים בדעתם: הוושינגטון פוסט קבע שסנדרס ניצח, בעוד סקר של פעילים דמוקרטים באתר פוליטיקו העניק יתרון לקלינטון. בתוכנית בוקר של רשת הרדיו הציבורית בניו יורק נטו רוב המאזינים לטובת קלינטון: כמו כותב שורות אלה, גם הם סברו שהעימות הציג את סנדרס כבעל כוונות טובות שאינן מחוברות בהכרח למציאות.

  ובכל זאת, בין סנדרס לקלינטון מפרידה תהום: סנדרס הוא אידיאליסט, קלינטון פרגמטיסתית. הוא מייצג מהפכה והיא המשכיות, הוא רבולוציה והיא אבולוציה, כדברי אחד הפרשנים. הוא מלא חרון ולהט והיא משיבה במתינות ושיקול דעת. קלינטון היא בשר מבשרו של הממסד ואילו סנדרס הוא פופוליסט, לאו דווקא במובן הרע של המלה. הוא מייצג "פילוסופיה פוליטית התומכת בזכויות ובהעצמת העם במאבקו עם האליטה המיוחסת", כדברי אחת ההגדרות.

  הילרי קלינטון בעימות הדמוקרטי הרביעי בדרום קרוליינהצילום: בלומברג

  בתקופה שבה אמון הציבור האמריקאי בממסדיו ובנבחריו נמוך מאי פעם, הבטחתו של סנדרס לשרוף את המועדון ולשנות סדרי עולם מושכת בוחרים רבים. בניגוד לדונלד טראמפ, לסנדרס יש משנה סדורה, משמעת עצמית ואגו בממדים סבירים, אבל שניהם רוכבים על אותו גל פופוליסטי של מיאוס מוחלט בסטטוס קוו ובפוליטיקאים המוכרים שמקיימים אותו.

  סנדרס ממקד את מתקפותיו באויבי העם שכולם אוהבים לשנוא: וול סטריט והבנקים הגדולים שמקמבנים את הכלכלה האמריקאית והמיליארדרים בעלי האינטרסים שהשתלטו על הפוליטיקה. אין פלא שהמכה המכאיבה ביותר שהנחית על קלינטון היה באזכור קשריה הענפים עם בנקי ההשקעות וקרנות הגידור, מהם הרוויחה מיליוני דולרים בשנים האחרונות כשכר מרצים, ובכלל זה 600 אלף דולר מ"גולדמן סאקס". "אצלי, לא ימונה שר אוצר שהוא בוגר גולדמן סאקס", אמר סנדרס וכיוון בדבריו להנרי פולסון, שכיהן כשר אוצר אצל ג׳ורג׳ וו בוש, ולרוברט רובין, ששירת כשר אוצר אצל בעלה של הילרי.

  אבל סנדרס חטף לא פחות ואולי אף יותר משהחטיף. הוא התפתל כשאולץ להסביר מדוע הצביע בעבר נגד הצעות חוק להגברת הפיקוח על כלי נשק ומדוע הודיע שכעת היה נוהג אחרת. הוא שגה כשבחר לפרסם תוכנית בריאות מקיפה שעתיים לפני העימות והצטייר כאופורטוניסט. הוא גם לא התכונן לאמבוש של קלינטון, אשר הטיחה בו כי תוכנית הבריאות שלו גוזרת כליה על "אובמה קר", גולת הכותרת של כהונת הנשיא. סנדרס עשה טעות של טירון כשהודה שכדי לממן את תוכניותיו הגדולות יאלץ להעלות מסים לא רק על הדגים השמנים, אלא גם על חלקים מהמעמד הבינוני. עם כל הכבוד למהפכה שבדרך, הכנסת היד לכיסם של המצביעים איננה מניבה בדרך כלל קולות בקלפי.

  סנדרס וקלינטון בעימות בצ'רלסטוןצילום: בלומברג

  סנדרס לא רווה נחת כשקלינטון הזכירה שבשנת 2011 הוא הביע אכזבה מתפקודו של אובמה ופעל כדי שיימצא לו מתחרה משמאל לקראת בחירות 2012. מבקריו של אובמה בישראל יופתעו, אך הסתייגות מאובמה יכולה רק להזיק למועמדים. בשל כך קלינטון איננה מקיימת את נבואת הפרשנים על כך שהיא תנסה לבדל עצמה מהנשיא הנוכחי. אובמה פופולרי מתמיד בקרב חברי מפלגתו ואהדתם אליו בוודאי גברה השבוע בעקבות הצלחתו להביא ליישום הסכם הגרעין עם איראן. במובן הזה, אובמה היה המנצח המובהק היחיד בעימות אמש: שלושת המועמדים הביעו תמיכה גורפת בהישגיו, כולל קלינטון, שטרחה להדגיש שהיתה שם לצדו.

  קלינטון העדיפה שלא להעניק חיבוק אמיץ מדי להסכם הגרעין ונקטה בגישה של "כבדהו וחשדהו". סנדרס, לעומת זאת, לקח עוד שני צעדים קדימה: הוא בעד נרמול היחסים בין וושינגטון לטהראן אף שאיננו תומך עדיין בפתיחת שגרירויות. שמה של ישראל הוזכר רק פעם אחת בעימות (על ידי קלינטון), כאחת המדינות שנהנו מההסכם לסילוק מאגרי הנשק הכימי של סוריה. הפלסטינים, ההתנחלויות ותהליך השלום נעדרו מהדיון לחלוטין, משני צדי המתרס.

  ואחרי הכל, קשה לדעת אם ועד כמה ישפיע העימות הזה על תושבי איווה, שילכו להצביע בכנסים המפלגתיים המיוחדים שלהם ב-1 בפברואר, או על מצביעי ניו המפשייר, שם תתקיימנה הבחירות המוקדמות שבוע לאחר מכן. ניו המפשייר נחשבה מאז ומתמיד למעוז של סנדרס, בשל מגוריו בוורמונט הסמוכה, אך הוא צובר תנופה לאחרונה גם באיווה. קלינטון יכולה לספוג הפסדים בשתי המדינות הללו, בתנאי שלא יהיו מוחצים מדי. כוחה אמור להיחשף בהמשך, במדינות משמעותיות יותר, שבהן אוכלוסיית המיעוטים גדולה יותר מאיווה וניו המפשייר הלבנות והלא מייצגות.

  הבעיה של קלינטון היא שמעל ראשה תלויה חרב בדמות פרשת האימיילים, אותה הרפובליקאים מתארים כפשע העשור. המתקפה על הקונסוליה בבנגאזי והריגת השגריר האמריקאי בלוב היא עניין שעולה בימים אלה שוב לכותרות, בעיתוי לא נוח מבחינתה, בעקבות יציאתו לאקרנים של הסרט החדש "13 שעות". קלינטון עשתה עד כה את כל השגיאות האפשריות בניהול הקמפיין שלה, כולל הזלזול ביכולתו של סנדרס לצבור תמיכה ותנופה והמחשבה המטופשת שעימותים תכופים מדי יזיקו לקמפיין שלה. אחרי התצוגה שלה הלילה אפשר לקבוע כמעט בוודאות שעל שתי הטעויות הללו היא כבר לא תחזור. ככל שירבו עימותים כמו זה – כך ילכו סיכוייה וישתפרו.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  התאונה בכביש 6, הבוקר

  חדשות היום, 24.5

  רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

  חדשות היום, 23 במאי

  מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

  חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

  ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

  חדשות היום, 22 במאי

  בית החולים איכילוב, ב-2021

  משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

  כתבות שאולי פספסתם

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

  אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

  "היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

  בניין דירות בחולון

  לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

  "כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

  הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

  המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

  "הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"