פרשנות |

אפילו בעימות ממנו נעדר - טראמפ הצליח לככב

המיליארדר שהחרים את המשדר הצליח לגנוב את תשומת הלב, באירוע מתחרה שערך כדי להפנות אצבע משולשת לרשת פוקס. בהיעדרו בלטו ג'ב בוש ורנד פול, שמדשדשים מאחור

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המתמודדים הרפובליקאים באיווה, הלילה
המתמודדים הרפובליקאים באיווה, הלילהצילום: רויטרס
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

העימות הטלוויזיוני של המפלגה הרפובליקאית שנערך לפנות בוקר (שישי) בעיר דה מוין במדינת איווה היה ללא ספק הרציני מבין שבעת העימותים שנערכו עד כה. המראיינים היו תקיפים, המועמדים דיברו לעניין, הנושאים לובנו כהלכה וההתקפות האישיות היו בגדר הסביר. בהיעדרו של המוביל דונאלד טראמפ, המועמדים קיימו דיון מעמיק ותרבותי, ובמלים אחרות, משעמם למדי.

לכן אולי זה לא צריך כל כך להפתיע שבערב שכזה שני המנצחים הברורים בעימות היו, תחזיקו חזק, ג׳ב בוש ורנד פול, הממוקמים במקום השביעי והשישי בסקרים. לטד קרוז, היחיד שמאיים כרגע על טראמפ בצמרת, היה ערב חלש. מרקו רוביו, המנסה להדיח את קרוז מעמדתו, התאמץ יותר מדי. בן קארסון, שהיה פעם כוכב גדול, המשיך במסורת של אמירת מלים שאינן מתחברות לכדי משפטים קוהרנטיים שלמים. כריס כריסטי הזכיר את הילארי קלינטון כאויבת האנושות בכל משפט שני והצהיר כל מיני דברים שבבדיקה שטחית התבררו מיד כמאותגרי-דיוק. היו כמה רגעי מתיחות בין רוביו לקרוז ובין בוש לרוביו, אבל זה היה רחוק מלספק את מנות האקשן שאליהן הורגלנו עד כה.

טראמפ, כמובן, בלט בהעדרו. הוא המשיך לככב, גם מרחוק. במשך רוב העימות הוא קיים עצרת מקבילה שמטרתה כביכול גיוס כספים למען חיילים משוחררים ושנועדה בפועל להפנות אצבע משולשת לראשי רשת פוקס, שאירחו את העימות הרפובליקאי ושעמם טראמפ מתקוטט בימים האחרונים. שתי הרשתות המתחרות, CNN ו-MSNBC שידרו ברשעותן את רוב העצרת של טראמפ, מה שכפה על המכורים האמיתיים לזפזף בין הערוצים השונים כדי לא להפסיד. מקצת מאתרי האינטרנט הציעו לגולשיהם מסך מפוצל כדי שיוכלו לצפות בשידור חי בכל האירועים של אחד הערבים המופרעים בתולדות הפוליטיקה האמריקאית. הפרשנים הוותיקים שוב מלמלו שעוד לא היה כדבר הזה, משפט שהפך לכמעט שגרתי בעידן שבו טראמפ הרפובליקאי וברני סנדרס הדמוקרט מושלים בכיפה.

איש איננו יודע בוודאות אם טראמפ הרוויח או הפסיד מהחלטתו לשבור את הכלים ולהחרים את העימות בשל המתיחות האישית בינו לבין שדרנית פוקס הפופולארית מייגן קלי. כותב שורות אלה סבור שטראמפ ייתפס כמי שחמק מהמערכה וכמי שחושש להתעמת עם אשה, מעשה שלא ייעשה אצל חלק מבוחריו המצ׳ואיסטים. פרשנים אחרים משוכנעים שלהיפך, טראמפ שימר את שמו בכותרות, הוכיח שהוא לא מפחד גם ממעצמת על פוליטית והמשיך לעשות אבו-עלי לכל יריב שנקרה בדרכו - כפי שבוחריו אוהבים. על פי הניסיון שנצבר עד כה, הצדק עמם: כל דבר שטראמפ עשה או אמר, גם כזה שנראה על פניו מטופש או הזוי או נבזי, הניב בסופו של דבר עלייה נוספת בסקרים.

טראמפ בעצרת המתחרה שהפיק, הלילהצילום: בלומברג

טראמפ בוודאי יכול לרשום לעצמו הישג נאה בהצלחתו להעלות אל הבמה בעצרת שלו את ריק סנטורום ומייק האקבי, המתמודדים לכאורה נגדו. השניים אמנם הקפידו לציין שהם באו כדי לתמוך בחיילים המשוחררים ולא בטראמפ, אך נוכחותם משדרת מסר ברור לבוחריהם האוונגליסטים, גם באיווה, גם בניו המפשיר וגם במדינות אחרות שבהן, אפשר להניח, הם כבר לא יתמודדו. המפסיד העיקרי מכך היה קרוז, המתחרה עם טראמפ על הקול האוונגליסטי החשוב.

הנושא הטעון ביותר בעימות היה ההגירה ועמדותיהם הנודדות של המתחרים השונים בנושא. רוביו אמר על קרוז כי תמך בעבר בהענקת מעמד חוקי למהגרים לא חוקיים, פשע חמור במפלגה הרפובליקאית היום, והוסיף "אתה תגיד כל דבר כדי להיבחר". פול, שנבעט כלפי מעלה מעימות הזוטרים בזכות עריקתו של טראמפ, שפך עוד מלח על הפצעים של קרוז באומרו - "כל מי שהוא מכיר פחות מושלם ממנו". שני הבכירים מפלורידה, בוש המושל ורוביו הסנטור, התקוטטו באותו הנושא במרירות השמורה רק לאלה שהיו בעלי ברית בעבר: בוש האשים את רוביו ש"ברח" מתמיכתו ברפורמת הגירה כשהעניין הפך לא פופולרי, רוביו הטיח דברים זהים בחזרה. רוביו גם התנגש עם ג׳ון קייסיק, שבלט לטובה, בנושא האיראני: רוביו טען שיבטל את ההסכם מהיום הראשון שלו כנשיא וקייסיק השיב לו כי זה לא רציני.

כל המתמודדים נראו משוחררים יותר ללא הנוכחות המאיימת של טראמפ, ובראשם בוש. בכל העימותים הקודמים בוש נראה לחוץ, אולי מחשש שאחרי שטראמפ כינה אותו "אנרגיה נמוכה", הוא עומד להדביק לו עוד תואר מחץ שיפיל אותו לקרשים. בוש היה לא רק נינוח יותר ותקיף יותר, הוא גם הפגין אומץ נדיר בהיצמדות לעמדות שאינן פופולריות אצל מצביעי הימין הנוקשה. אמריקה היא מדינה שמושיטה יד למהגרים חדשים, אמר למצביעים שמעדיפים לגרשם חזרה; הדרך היחידה להשיג דברים בפוליטיקה היא באמצעות פשרה, הוסיף, לאלקטורט שרואה בה אם כל חטאת. אפשר היה לחשוב שבוש סוף סוף מצא את עצמו, אבל אז נזכרים שבעימותים הבאים טראמפ יחזור.

צוות השדרים של פוקס הצטיין אף הוא: כשעיני אמריקה כולה מופנות אליהם, ולא רק עיני צופיהם השמרנים המכורים, מקצת מאנשי הרשת נוהגים במקצוענות ואף בנוקשות. קלי הביאה חידוש משמעותי לאירועים מסוג זה כשעימתה את קרוז ורוביו עם סרטוני וידאו של הצהרותיהם הסותרות בעבר, אימתו של כל פוליטיקאי זגזגן. היא לא הרפתה מהשניים גם כשניסו מלהתחמק מתשובה, ובכך הפגינה שאולי טראמפ בכל זאת צדק כשתבע את סילוקה. מנהלי פוקס עמדו מאחורי קלי ודחו את כל תביעותיו של טראמפ ובכלל זה, לטענתם, דרישתו ברגע האחרון שיתרמו חמישה מיליון דולר למוסד צדקה שיבחר כתנאי להשתתפותו בעימות. עכשיו כולם ימתינו לאחוזי הרייטינג: אם יתברר שפוקס הפסידה מיליוני צופים ועשרות מיליוני דולרים בגלל העדרותו של טראמפ, יתכן שיעשו הערכה מחדש לגבי חיוניותה של קלי בעתיד.

בינתיים יופנו כל העיניים לאסיפות המפלגתיות (Caucuses) שיתכנסו ביום שני בכל 1,682 רובעי הבחירה באיווה. אלה יחלו בתהליך מורכב והדרגתי של בחירת צירים לוועידות מחוז שבהן ייבחרו נציגים אזוריים ומדינתיים שישוגרו בסופו של דבר לוועידות המפלגתיות שיתקיימו בקיץ, ושבהן ייבחרו מועמדי המפלגות. מדובר בתהליך מורכב וארכאי ששמו נשאב משפת שבט אלגונקווין האינדיאני: כולם יעקבו אחריו בשבע עיניים אך רק מעטים יבינו אותו עד הסוף. איווה זכתה הרי בתפקיד הגדול על מידותיה פי כמה וכמה בזכות היותה המדינה שפותחת את התהליך הארוך והמייגע שיביא בנובמבר הקרוב לבחירת האדם החזק בתבל. כל ארבע שנים המומחים והפרשנים מאוחדים בדעה שמדובר בהליך ביזארי למדי, אבל לפחות הפעם המלה תואמת לחלוטין גם את ההתמודדויות המפלגתיות ואת האירועים הנלווים להן, כפי שהוכח גם אמש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ