קלינטון מסתבכת: 22 מהאימיילים שנמצאו ברשותה סווגו "סודי ביותר"

פחות מ-48 שעות לפתיחת הקלפיות באייווה, מודה לראשונה משרד החוץ האמריקאי כי המתמודדת בפריימריז הדמוקרטי העבירה מסמכים סודיים בדרך לא מאובטחת. קלינטון: טעיתי כשהצבתי שרת פרטי בביתי

סטיבן לי מאיירס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילרי קלינטון
הילרי קלינטוןצילום: אי־פי
סטיבן לי מאיירס, ניו יורק טיימס

משרד החוץ האמריקאי אישר הלילה (שבת) לראשונה כי הילרי קלינטון, שרת החוץ לשעבר והמתמודדת בפריימריז הדמוקרטי בבחירות לנשיאות 2016, העבירה מסמכים בדרגת סיווג "סודי ביותר" באמצעות דוא"ל פרטי דרך שרת לא מאובטח הנמצא בביתה, ולא דרך שרת מאובטח כמקובל על פי הנהלים. הפרשה נחשפה במארס 2015 ומאז מעיבה מאוד על קמפיין הבחירות של קלינטון.

בהודעת דובר משרד החוץ ג'ון קירבי נאמר כי הוחלט לא לפרסם 22 מהאימיילים בגלל שהם מכילים מידע מסווג ביותר. 18 אימיילים נוספים הכוללים תכתובות בין קלינטון לבין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יפורסמו בשלב זה. קירבי הדגיש כי הם לא כוללים מידע סודי. משרד החוץ האמריקאי המשיך אמש בפרסום אימיילים לא מסווגים ששלחה קלינטון בצורה לא מאובטחת, וזאת בהתאם לעתירות חופש המידע שהוגשו בעניין.

ההתפתחות הנוכחית בפרשת האימיילים של שרת החוץ לשעבר באה בתזמון רע מאוד מבחינתה, פחות מ-48 שעות לפתיחת הקלפיות באייווה, שהיא המדינה הראשונה שתבחר את מועמדיה לנשיאות. קלינטון כיהנה כשרת חוץ בשנים 2009-2013 ועל פי חוק נאסר עליה להעביר מידע מסווג ברשתות לא מאובטחות או באמצעות שרת המחשב פרטי. הבולשת הפדראלית (FBI) טרם סיימה את החקירה בנוגע להתנהלותה של קלינטון.

בהודעת משרד החוץ נאמר עוד כי רמת הסיווג של המסמכים ששלחה קלינטון "הועלתה" לבקשת שירותי המודיעין של ארה"ב. קירבי אמר כי אף אחת מהתכתובות לא החזיקה בדרגת סיווג כזו או אחרת בעת שהועברה בשרת הפרטי שהחזיקה שרת החוץ לשעבר. נציגי קמפיין הבחירות של קלינטון קראו בתגובה לפרסום תוכן האימיילים ואמרו כי תהליך בחינת האימיילים וסיווגם מחדש "יצא משליטה". בראיון שהעניקה קלינטון בשבוע שעבר ל-NPR היא הודתה כי שגתה בכך שהציבה שרת פרטי בביתה.

הילרי קלינטון וברני סנדרס בעימות בדרום קרוליינהצילום: אי־אף־פי

פרטי האימיילים הסודיים ביותר נשלחו לעיון הסנאט ב-14 בינואר למבקר הכללי של שירותי המודיעין של ארה"ב, צ'ארלס מק'קלאק. לא ברור בשלב זה אם 22 האימיילים שסווגו "סודי ביותר" נכתבו על ידי קלינטון עצמה. אפשרות אחרת, כפי שהיה בחלק ניכר מאלפי האימיילים שפורסמו עד כה בפרשה, היא שמדובר באימיילים שנכתבו על ידי פקידים במשרד החוץ והועברו אליה על ידי יועציה הבכירים. בחלק מהאימיילים הללו נמחקו פרטים שכללו מידע אשר לשיטת משרד החוץ אין לפרסם. 22 האימיילים הנוכחיים הם הראשונים שתוכנם נאסר לחלוטין.

הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין, הגנה הלילה על קלינטון ואמרה כי "אין היגיון להאשים את שרת החוץ לשעבר בתכתובות שהיא עצמה לא כתבה והועברו אליה על ידי אחרים. הסיבה היחידה להאשים את קלינטון באימיילים שלא כתבה היא סיבה פוליטית. זה בדיוק מה שקורה בחודשים האחרונים". יצוין כי משרד החוץ האמריקאי ושירותי המודיעין טרם קבעו כמה מבין 33 אלף האימיילים שנמצאו בשרת של קלינטון צריכים לזכות לסיווג ביטחוני. המסמכים נבחנים מאז מארס 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב