ניצחונות גדולים לדונלד טראמפ והילרי קלינטון בסופר טיוזדיי

פריימריז סופר טיוזדיי
עדכונים

בן קרסון רמז כי בכוונתו לפרוש מהמרוץ הרפובליקאי

המועמד הרפובליקאי בן קרסון אמר ביום שלאחר סופר טיוזדיי כי הוא אינו רואה "נתיב פוליטי קדימה" בהתמודדותו בבחירות לנשיאות ב-2016. קרסון, לשעבר מנתח מוח, לא ניצח באף מדינה בה נערכו פריימריז עד כה, והודיע כי לא ישתתף בעימות הרפובליקאי הקרוב שייערך ביום חמישי בדטרויט. עם זאת, הוא לא השעה רשמית את קמפיין הבחירות שלו. "אני נותר מחויב באופן עמוק לארצי, אמריקה", אמר קרסון בהצהרה שמסר. "איני רואה נתיב פוליטי קדימה לאור תוצאות הפריימריז בסופר טיוזדיי. עם זאת, התנועה העממית הזאת תמשיך לפעול".

קרסון משך תשומת לב לאומית באוקטובר כשבכמה סקרים בקרב מצביעי המפלגה באיווה, בה נערכו הפריימריז הראשונים, הצליח להשיג תוצאות גבוהות יותר מטראמפ. אולם תקוותו למשוך מצביעים נוצרים שמרנים באיווה התבדתה כשהוא סיים במקום הרביעי בפריימריז במדינה, והאשים את שאנשי הקמפיין של טד קרוז שלו הפיצו שמועות שקריות על פרישתו, במטרה למשוך אליהם מצביעים.

טד קרוז ניצח בבחירות באלסקה

מספירת 97% מהקולות עולה כי הסנאטור מטקסס טד קרוז ניצח בבחירות המקדימות שנערכו באלסקה וקיבל 36% מהקולות. אחריו דונלד טראמפ עם 34% ורוביו הגיע שלישי עם 15%. בכך הפכה אלסקה למדינה השלישית בה זוכה קרוז בסופר טיוזדיי, לצד טקסס ואוקלהומה.

מבט החרטה של כריסטי הפך ללהיט ברשת

ימים ספורים אחרי שהביע את תמיכתו במועמדותו של דונלד טראמפ במירוץ הרפובליקאי, הפך מושל ניו ג'רזי ומועמד לשעבר בעצמו, כריס כריסטי, לבדיחה ברשתות החברתיות נוכח הופעתו אמש בנאום הניצחון של טראמפ בווירג'יניה. לדברי הגולשים, כריסטי נראה כמי שהבין מעט מאוחר מדי שהוא עשה טעות גדולה, והמבט על פניו, שמסגיר הכל, הפך ללהיט ויראלי. בינתיים שישה עיתונים בניו ג'רזי קראו לכריסטי להתפטר מתפקידו משום שהסכים להיות הבובה של טראמפ.

נא להדליק את הרמקולים:

סיכום הצירים במפלגה הרפובליקאית: לטראמפ נוספו עוד לפחות 203, קרוז קיבל 144

לפי ניו יורק טיימס, דונלד טרמאפ, הוסיף אמש לזכותו לפחות 203 צירים בעוד הסנאטור מטקסס טד קרוז קיבל לפחות 144 והסנאטור מפלורידה מרקו רוביו – לפחות 71. קייסיק קיבל לפחות 19 ובן קרסון זכה בלפחות שלושה. בבחירות אמש הועמדו לבחירה 595 צירים רפובליקאים.

בסך הכל מוביל טראמפ במרוץ הרפובליקאי עם 285 צירים, קרוז עם 161, רוביו עם 87, קייסיק עם 25 וקרסון עם שמונה. כדי להיבחר כמועמד המפלגה בבחירות לנשיאות נדרשים 1,237 צירים רפובליקאים.

סופר טיוזדיי: קלינטון הוסיפה לזכותה עוד 453 צירים, סנדרס קיבל 284

מספירה שערך הניו יורק טיימס עולה כי הילרי קלינטון הבטיחה לעצמה עוד 453 צירים מתוך 865 שהועמדו לבחירה אמש במדינות השונות ואילו ברני סנדרס קיבל 284 צירים. בסך הכל, מתחילת המרוץ קיבלה קלינטון, 544 צירים לעומת סנדרס שקיבל 349 לפחות. כדי להיבחר כמועמד המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות נדרשים המועמדים להשיג בסך הכל 2,383 צירים.

קרדיט: רויטרס

מספירת 95% מהקולות בוורמונט: טראמפ ניצח את המושל מאוהיו קייסיק בפער קטן

וורמונט הפכה הבוקר למדינה השביעית שבה מנצח דונלד טראמם לאחר שגבר בפער קטן על מושל אוהיו ג'ון קייסיק. מספירת 95% מהקולות קיבל טראמפ 32.7% תמיכה. צמוד אליו, ג'ון קייסיק, עם 30.4% מהקולות. מוקדם יותר דווח כי הפער בין השניים הסתכם במאות קולות בלבד. באסיפה הדמוקרטית זכה סנדרס בניצחון מובהק על פני קלינטון – 86.1%.

קלינטון גרפה את הקרב הצמוד במסצ'וסטס; רוביו רשם ניצחון ראשון במינסוטה

אחרי לילה של קרב צמוד, רשת MSNBC צופה ניצחון להילרי קלינטון על ברני סנדרס במדינת מסצ'וסטס 51%-48%. זוהי המדינה השביעית שקלינטון מנצחת בסופר טיוזדיי. סנדרס ניצח בוורמונט ואוקלהומה ונמצא בדרכו לניצחון בקולורדו ומינסוטה.

במקביל דיווחה רשת פוקס ניוז כי מרקו רוביו צפוי לנצח במינסוטה. יהיה זה ניצחונו הראשון של הסנאטור מפלורידה במרוץ הרפובליקאי. גם רשת CNN פרסמה תחזית דומה.

טד קרוז: אני המועמד הרפובליקאי היחיד שיכול לעצור את טראמפ.

הסנאטור טד קרוז אמר בהופעה בפני תומכיו בטקסס כי הוא "המועמד הרפובליקאי היחיד שיכול לעצור את דונלד טראמפ מלהפוך למועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב". הוא הודה למצביעים על ניצחונותיו בטקסס עתירת הצירים ובאוקלהומה.

"כל עוד השטח נשאר מפוצל, דרכו של טראמפ אל המועמדות נשארת פתוחה. זה יהיה אסון לרפובליקאים, לשמרנים ולאומה. הקמפיין שלנו הוא הקמפיין היחיד שניצח עד כה ושיכול לנצח בהמשך את טראמפ. אני קורא ליריבי במרוץ הרפובליקאי להתאחד מאחורי. יחד נוכל לזכות לניצחון מהדהד על טראמפ", אמר קרוז.

תוצאות חלקיות של האסיפות המפלגתיות במינסוטה: רוביו וסנדרס מובילים

מספירת 53% באסיפות המפלגתיות של הרפובליקאים במינסוטה עולה כי מרקו רוביו מוביל עם 37%, טד קרוז זוכה ל-28% ודונלד טראמפ זוכה ל-21%. אם ינצח רוביו במינסוטה יהיה זה ניצחונו הראשון בבחירות המקדימות.

באסיפות המפלגתיות של הדמוקרטים במינסוטה מוביל ברני סנדרס על הילרי קלינטון 59%-40% אחרי ספירת 15% מהקולות. באסיפות המפלגתיות של הדמוקרטים בקולורדו מוביל סנדרס 56%-42% אחרי ספירת 12% מהקולות.

מספירת 70% במרוץ הרפובליקאי בוורמונט: הפרש של מאות קולות בלבד בין טראמפ לקייסיק

מספירת 70% מהקולות במרוץ הרפובליקאי בוורמונט עולה כי דונלד טראמפ זוכה ליתרון קטן על ג'ון קייסיק (32%-30%) והפער ביניהם מסתכם במאות קולות. במרוץ הדמוקרטי במסצ'וסטס מובילה הילרי קלינטון בפער של 4% על ברני סנדרס (51%-47%) אחרי שנספרו 66% מהקולות.

במקביל דיווחו הרשתות MSNBC ו-CNN כי במרוץ הרפובליקאי במדינת ארקנסו רשם דונלד טראמפ את ניצחונו השישי, אחרי שגבר על טד קרוז ומרקו רוביו. טראמפ זכה ב-34% מהקולות, קרוז ב-28% ורוביו ב-24%.

חמי שלו: קרוז יצטייר מעתה כיריבו של טראמפ, רוביו אכזב ונותר ללא ניצחון

פרשננו חמי שלו מציין כי ניצחונותיו החשובים של טד קרוז במדינתו טקסס ובאוקלהומה השכנה, ייתכן שיציירו אותו מעתה כיריבו העיקרי של דונלד טראמפ, על חשבונו של חביב הממסד מרקו רוביו, ששוב אכזב. בצד הדמוקרטי - ניצחונותיו של ברני סנדרס בוורמונט ובאוקלהומה והמאבק הצמוד שהוא מנהל במסצ׳וסטס מבטיחים את המשך השתתפותו במירוץ.

טראמפ הצליח לנצח במדינות דרומיות כאלבמה, ג׳ורג׳יה, טנסי ווירג׳יניה, אך גם במסצ׳וסטס הצפונית, למרות הביקורת הגוברת נגדו מצד בכירים בממסד הרפובליקאי, שמגיעה לכדי איומים בעריקה ובהצבת מועמד שלישי. בהיעדר התפתחוית בלתי צפויות, קשה לראות עתה כיצד המפלגה תוכל למנוע את ניצחונו של טראמפ במירוץ.

קרוז השיג את הניצחון החד משמעי שנזקק לו בטקסס, משום שהפסד היה כופה עליו לפרוש. הוא קיבל בונוס עם ניצחון באוקלהומה, המדינה השלישית בה הוא זוכה אחרי טקסס ואייווה, שפתחה את מערכת הבחירות המוקדמות. ההישגים הללו מציבים אמנם את קרוז כאלטרנטיבה לטראמפ, אך הוא יתקשה לשחזר את הצלחותיו במדינות המתועשות והחילוניות יחסית שאליהן עובר עתה המוקד.

רוביו, שקיווה לנצח בווירג׳ינה אך הפסיד לבסוף, צבר רקורד של אפס נצחונות מתוך 15 המדינות שבהן נערכו עד כה הפריימריז. הוא אמנם ניסה לשחזר את הצלחתו בסיבובים הקודמים ולהציג את הפסדיו כניצחונות, אך אמצעי התקשורת שגילו עד כה אהדה איבדו את סבלנותם והכריזו עליו כמפסיד הגדול של הערב. רוביו ימקד עתה את מאמציו בניצחון ב-15 במארס בפלורידה, שבלעדיה תקרוס מועמדותו לחלוטין. במטה שלו עוד קיוו לפרס תנחומים במינסוטה, אך אין בכך כדי לשנות את הספין של הערב.

טראמפ: לפוליטיקאים שלנו אין מושג מה הם עושים; רוביו: טראמפ הוא שרלטן

דונלד טראמפ הודה באסיפת בחירות בפלורידה לבוחרים שהעניקו לו ניצחונות בחמש מדינות והדגיש במיוחד את הניצחון בווירג'יניה. "זה היה ערב קשה למרקו רוביו. הניצחון בווירג'יניה היה נהדר וגדול. אנחנו נמשיך לפלורידה, שם יש לנו יתרון של 20% וננצח גם שם", אמר טראמפ כשלצדו מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שפרש מהמרוץ הרפובליקאי לנשיאות והתייצב לצדו של איל ההון הניו יורקי.

"שמעתי את קלינטון מדברת על זה שכולם עניים ומסכנים, אבל היא לא תיקנה את זה עד עכשיו. היא היתה בשלטון הרבה זמן. למה היא לא עשתה את זה עד עכשיו? היא אומרת שהיא תעשה את ארה"ב שלמה שוב, אני מעדיף ארה"ב גדולה, זה הרבה יותר טוב... יש לנו בעיה עם פוליקאים שלא יודעים מה הם עושים. אנחנו נחזק את הצבא שלנו ואיש לא יתעסק איתנו".

"המנהיגים של סין חכמים מדי עבור המנהיגים שלנו, למנהיגים שלנו אין מושג. במקסיקו הורגים אותנו בגבול, הורגים אותנו לגמרי. אנחנו חייבים לעצור את זה וליצור עבודה אצלנו. אנחנו ניצור משרות כמו שלא ראיתם. אנו נוריד את המסים באופן משמעותי למעמד הביניים. נוריד מסים לעסקים. איבדנו יצרנים, מיליוני משרות, אלפי מפעלים, אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות".

עוד קודם לכן תקף מרקו רוביו את טראמפ ואמר כי "המפלגה של לינקולן ורייגן (המפלגה הרפובליקאית) לא תוחזק על ידי שרלטן". "לפני חמישה ימים התחלנו להסביר לציבור שלנו שטראמפ הוא 'אמן של בדיות' ולפני חמישה ימים התחלנו לראות את התמיכה בנו עולה. בעוד שבועיים, כאן בפלורידה, נשלח לו מסר ברור: מפלגתו של לינקולן ורייגן לא תוחזק על ידי שרלטן".

MSNBC מעריכה שקרוז וסנדרס ינצחו בבחירות המקדימות באוקלהומה

רשת MSNBC צופה כי טד קרוז ינצח את המאבק הרפובליקאי המשולש באוקלהומה ויזכה במדינה נוספת, אחרי ניצחונו בטקסס. בנוסף, צופה הרשת כי ברני סנדרס ינצח את הקרב השקול מול הילרי קלינטון באוקלהומה. זו המדינה השנייה שסנדרס מנצח הלילה אחרי ורמונט.

תחזית: טד קרוז והילרי קלינטון ניצחו בטקסס, טראמפ ניצח בווירג'יניה

הרשתות MSNBC ו-CNN צופות כי בטקסס, המדינה שמעניקה הלילה את מספר הצירים הגבוה ביותר, ניצחו טד קרוז במרוץ הרפובליקאי והילרי קלינטון במרוץ הדמוקרטי.

במקביל דיווחו שתי הרשתות כי דונלד טראמפ ניצח בקרב הרפובליקאי בווירג'יניה עם 35% מהקולות. מרקו רוביו סיים שני עם 31% וטד קרוז זכה ב-17%. בקרב הדמוקרטי הצמוד במסצ'וסטס נספרו עד כה 32% מהקולות: הילרי קלינטון מובילה על ברני סנדרס בפער של 5% (52%-47%).

טד קרוז בעצרת בחירות בסאן אנטוניו, טקססצילום: בלומברג

קלינטון: הרטוריקה שאנו שומעים מהצד הרפובליקאי מעולם לא היתה נמוכה יותר

הילרי קלינטון תקפה בעצרת בחירות במיאמי את דונלד טראמפ ואמר כי "הרטוריקה שאנו שומעים מהצד הרפובליקאי מעולם לא היתה נמוכה יותר. הניסיון לפלג 'בינינו' ל'בינם' הוא שגוי ולא ניתן לו לקרות. כולנו נמצאים יחד אבל לצערי יש אנשים חזקים מדי ששכחו את זה".

"ארה"ב חזקה כשכולנו חזקים. ארה"ב משגשגת כשכולנו משגשגים. ארה"ב לא צריכה להיות גדולה שוב כי היא לא הפסיקה מעולם להיות גדולה. עלינו להפוך את ארה"ב לשלמה שוב ובמקום לבנות חומות עלינו להסיר מחסומים", דברי קלינטון.

חמי שלו: קלינטון וטראמפ מעמיקים את אחיזתם אך לא זכו בנוקאאוט

פרשננו חמי שלו מציין בעקבות פרסום התחזיות באחרונות כי דונלד טראמפ והילרי קלינטון העמיקו את אחיזתם בבחירות המקדימות, אך לא הגיעו לכדי נוקאאוט של ממש. מתחריהם זכו לשורה של הישגים שיאפשרו להם לטעון לניצחון ולהמשיך במרוץ לנשיאות.

טראמפ הוכרז כמנצח באלבמה, ג׳ורג׳יה, טנסי ומסצ׳וסטס, אך גם למתחריו ניתנה סיבה קטנה למסיבה. טד קרוז נראה כמנצח במדינת הבית שלו טקסס וכמתחרה על המקום הראשון נגד טראמפ באוקלהומה ובארקנסו. קרוז מצליח יותר ממה שהיה צפוי ונצמד לטראמפ בספירת הקולות בווירג׳יניה. המטה שלו אופטימי גם ביחס למינסוטה שהקלפיות שלה ייסגרו מאוחר יותר. ג׳ון קייסיק, שלא נחשב כמתחרה רציני עד כה, זוכה להישג בוורמונט ויסיים במקום הראשון או השני.

בצד הדמוקרטי: קלינטון הוכרזה כמנצחת בווירג׳יניה, טנסי, ג׳ורג׳יה, ארקנסו ואלבמה בהפרשים גדולים מאוד. אלא שסנדרס לא רק זכה במדינת הבית שלו ורמונט, כצפוי, אלא גם ניצב בעמדת זינוק לניצחונות במסצ׳וסטס ובאוקלהומה, מה שיעניק עידוד מוראלי לתומכיו הנלהבים ויבטיח את הישארותו במרוץ.

הילרי קלינטון תנצח בארקנסו; קרב בין טראמפ, קרוז ורוביו בצד הרפובליקאי

רשתות MSNBC ו-CNN צופות ניצחון להילרי קלינטון במדינת ארקנסו. במרוץ הרפובליקאי צופה רשת MSNBC קרב בין טראמפ לטד קרוז. רשת CNN צופה קרב משולש בין טראמפ, קרוז ומרקו רוביו.

ובתוך כך, בקרב שמתנהל במרוץ הרפובליקאי בווירג'יניה נספרו עד כה 650 אחוז מהקולות. דונלד טראמפ מוביל שם עם 37%, מרקו רוביו זוכה ל-30% וטד קרוז זוכה ל-17%. בקרב הרפובליקאי בוורמונט נספרו עד כה 14% מהקולות ושם מוביל טראמפ עם 33% לפני ג'ון קייסיק 29% ומרקו רוביו 19%.

קלפי באוקלהומה סיטי. רפובליקאים משמאל, דמוקרטים מימיןצילום: אי־אף־פי

תחזיות: טראמפ ינצח באלבמה, מסצ'וסטס וטנסי; קרב בין קלינטון לסנדרס במסצ'וסטס ובאוקלהומה

הרשתות MSNBC ו-CNN צופות ניצחונות לדונלד טראמפ במרוץ הרפובליקאי באלבמה, מסצ'וסטס וטנסי. באוקלהומה מנהל טראמפ קרב עם טד קרוז ומרקו רוביו ועדיין מוקדם לקבוע את התוצאה.

בצד הדמוקרטי, שתי הרשתות צופות ניצחונות לקלינטון באלבמה ובטנסי. במסצ'וסטס ובאוקלהומה מתנהל קרב צמוד בין קלינטון לבין סנדרס.

ברני סנדרס התקבל בתשואות בוורמונט; "המסר שלנו ממשיך להדהד"

הסנאטור ברני סנדרס התקבל בתשואות רמות בעצרת בעיר במונפלייר שבוורמונט, על רקע פרסום התחזיות כי הצליח לגבור על הילרי קלינטון במדינה. "הקמפיין הזה אינו קשור רק לבחירת נשיא אלא לצורך במהפכה פוליטית. עד סוף הלילה הזה נזכה במאות רבות של צירים", אמר סנדרס, "אני יודע שקלינטון והרבה מאנשי הממסד הדמוקרטי סבורים שאני חושב גדול מדי, אבל המסר שלנו מהדהד והוא ינצח".

"אנחנו יכולים שלא להסכים, זו הדמוקרטיה, אבל אני מקווה שכולנו שמסכימים שלא נאפשר למיליארדרים ולוועדי על לפעולה פוליטית להרוס אותה. בעוד שאנחנו עובדים כל כך קשה, כמעט כל ההון הולך ל-1% באוכלוסייה. ביחד ניצור כלכלה שעובדת עבור כולנו ולא רק עבור אלה שנמצאים בפסגה. יחד נעשה גם רפורמה במערכת אכיפת החוק. ארה"ב לא צריכה להיות המדינה שבה מספר האסירים הוא הגדול ביותר", אמר.

סנדרס, הלילה בוורמונטצילום: אי־פי

תחזיות: קרב צמוד בין רוביו לטראמפ בווירג'יניה ובין קייסיק לטראמפ בוורמונט

רשת MSNBC פרסמה תחזית לפיה בווירג'יניה מתנהל קרב צמוד בין מרקו רוביו לדונלד טראמפ ובוורמונט מתנהל קרב צמוד בין ג'ון קייסיק לבין טראמפ. לפי התחזית, טראמפ צפוי לנצח בג'ורג'יה. רשת CNN פרסמה תחזית דומה ביחס לשלוש מדינות אלה. במרוץ הדמוקרטי, לפי רשת MSNBC, הילרי קלינטון תנצח בווירג'יניה ובג'ורג'יה. ברני סנדרס ינצח בוורמונט. רשת CNN פרסמה תחזית דומה ביחס לשלוש מדינות אלה.

פרשננו חמי שלו מציין: כי הילרי קלינטון מנצחת על פי התכנון וכי סקרי היציאה בג'ורג'יה מורים כי היא הביסה את סנדרס בשיעור מוחץ של 83%-17%, בדומה לשיעורי התמיכה שניתנו לה בדרום קרוליינה. מדובר בסימן נוסף לכך שסנדרס לא הצליח לחדור לליבם של האפריקאים-אמריקאים".

במרוץ הרפובליקאי, דונלד טראמפ נתקל התנגדות חזקה מהצפוי. מהתחזיות עולה שמצביעים שגיבשו את דעתם בימים האחרונים הכריעו ברוב גדול בעד רוביו בווירג'יניה, בעוד אלה שהחליטו כבר מזמן, ואף הצביעו בדואר או באינטרנט, נטו לטובת טראמפ. ייתכן גם שהסקנדל שאופף את טראמפ מאז שסירב לגנות בפה מלא את הקו קלאקס קלאן בראיון טלוויזיוני, והביקורת הפומבית שהוטחה בו על ידי ראשי הרפובליקאים בקונגרס, נתנו את אותותיהם ופגעו בו".

סקר: הקיטוב בין תומכי הרפובליקאים לדמוקרטים הוכפל מאז 1994

סקר חדש שפרסם מכון המחקר פיו מצביע על העמקת הקיטוב בין תומכי המפלגה הרפובליקאית לתומכי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. מהנתונים עולה כי המצביע הרפובליקאי "הטיפוסי" (הנתון החציוני) מחזיק בעמדות שמרניות יותר בנושאים חברתיים, כלכליים ופוליטיים מאשר 94% מהדמוקרטים. זאת, בהשוואה ל-70% מהדמוקרטים בשנת 1994. המצביע הדמוקרטי "הטיפוסי (הנתון החציוני) הוא ליברלי יותר מ-92% מהמצביעים הרפובליקאים. זאת בהשוואה ל-64% בשנת 1994.

הסקר מצא עוד כי שיעור האמריקאים המחזיקים בהשקפה שלילית על המפלגה שאליה הם מתנגדים - הוכפל בשני העשורים האחרונים. למעשה, האיבה בין הצדדים גדולה כל כך שמרבית הנשאלים אמרו כי "לא היו שמחים" אם אחד מקרוביהם היה מתחתן עם גבר או אישה בעלי דעות פוליטיות השונות מאלה שלהם. ביחס למערכת הבחירות הנוכחית: 80% מהמצביעים הדמוקרטיים מעדיפים מועמד עם ניסיון פוליטי. רק 50% מהרפובליקאים מחפשים תכונה זו.

פול ראיין על סערת התמיכה של KKK בטראמפ: הרפובליקאים אינם ניזונים מדעות קדומות

יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, גינה אמש בחריפות את סירובו של דונלד טראמפ להתנער מהגיבוי שקיבל ממנהיג הקו קלוקס קלאן, דיוויד דיוק, ואמר כי המפלגה הרפובליקאית "אינה ניזונה מדעות קדומות". עם זאת ראיין סירב לשנות את עמדתו הרשמית לפיה יתמוך בטראמפ אם יזכה במינוי למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. זאת, בניגוד לכמה מבכירי המפלגה בגבעת הקפיטול.

"אם אדם רוצה להתמודד על מועמדות המפלגה לנשיאות, לא יכולות להיות התחמקויות או משחקים", אמר ראיין במסיבת עיתונאים בוושינגטון בסיום פגישה עם צירי המפלגה הרפובליקאית בבית הנבחרים. "על כל מועמד לדחות קבוצה או יוזמה שמבוססת על צרות אופקים. המפלגה הזו לא ניזונה מדעות קדומות. אנו פונים לאידאלים הנשגבים ביותר. זוהי מפלגתו של לינקולן".

השירות החשאי חוקר את העימות בין צלם עיתונות לסוכן בעצרת של טראמפ בווירג'יניה

השירות החשאי חוקר את העימות בין צלם המגזין טיים לבין סוכן של השירות החשאי שמאבטח את דונאלד טראמפ במהלך עצרת של המועמד בווירג'יניה. כך הודיע הבית הלבן. "השירות החשאי עובד מול רשות האכיפה המקומית בניסיון לרדת לעומק המקרה", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. במהלך העצרת הפגינו מספר בני אדם נגד טראמפ, בהם חברי תנועת " Black Lives Matter" שמוחה על אלימות נגד שחורים בארה"ב. צלם שניסה לתעד את הוצאתם של המפגינים מהאולם, הוכה על ידי סוכן שירות חשאי שגרר אותו בצווארו והפיל אותו לקרקע.

פעילים מפריעים לעצרת של טראמפ בווירג'יניה, אתמולצילום: בלומברג

השבר העמוק בימין האמריקאי: כשדמגוג עילג מצליח במקום שבו האידיאולוגים נכשלו

אף שיש להניח שמחוקקים רפובליקאים רבים ייכנעו לבסוף לדין התנועה, אם מתוך חישובי כדאיות או ששנאתם להילארי קלינטון תגבר, רבים אומרים בשיחות סגורות שלא יצביעו עבור טראמפ. בתקשורת השמרנית הכל יכולה, הקרע כבר גלוי: חלקה, כמו אתר החדשות ברייטברט, מתגייס לטובת טראמפ בריש גלוי, חלקה, כמו רשת פוקס, יושב על הגדר אך סביר שיתגייס למאבק באויב הליברלי המשותף אחרי שתיפול הכרעה. וחלקה, ובה חלק ניכר מהכותבים הבולטים ביותר של השמרנות האמריקאית, קורעים קריעה על ריסוק המפלגה ונודרים נדר שלעולם לא יתנו קולם לטראמפ.

בחלק ניכר מהמקרים, מדובר באישים שנודעו בשנים האחרונות כמתנגדים העזים ביותר של ברק אובמה והתומכים הנאמנים ביותר של בנימין נתניהו. ברט סטיפנס, למשל, מי ששמש במשך תקופה קצרה כעורך הג׳רוזלם פוסט, בעל טור בכיר בוול סטריט ג׳ורנל ומרצה מבוקש כמעט בכל פורום העוסק בישראל, כתב אתמול כך: "המועמדות של דונלד טראמפ היא הביוב הפתוח של השמרנות האמריקאית. הסקרים מראים שבסופר טיוזדיי, רוב המצביעים הרפובליקאים מתכוונים לצלול לתוכו, כמו הילד בסצנת בית השימוש בסרט ״נער החידות ממומביי. ובניגוד אליו, האם אפילו אינם סותמים את אפם".

לשונו החריפה של סטיפנס אינה יוצאת דופן. היא משקפת דאגה שהפכה לחרדה ככל שטראמפ הרחיב את בסיס התמיכה שלו בקרב מצביעים רפובליקאים, בניגוד לכל התחזיות. היא מקיפה את הממסד המפלגתי, אך גם חלק ניכר מהאליטות שלה. היה זה הסנטור לינדסי גרהם, שהתמודד אף הוא לנשיאות, שקבע שתמיכת הרפובליקאים בטראמפ היא עדות לכך שהמפלגה יצאה מדעתה. הבחירה בין טראמפ לסנאטור טד קרוז, ציין, היא כמו לבחור בין "מוות בירייה או ברעל".

לידיעה המלאה

תומכיו של טראמפ בעצרת בג'ורג'יה, אתמולצילום: אי־אף־פי

יום שלישי הגדול

"סופר טיוזדיי" (יום שלישי הגדול) הוא אחת התחנות המשמעותית במערכת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב. ב-11 מדינות מתקיימות ביום זה בחירות הן במפלגה הרפובליקאית והן במפלגה הדמוקרטית. בשתי מדינות נוספות מתקיימת הצבעה רפובליקאית בלבד. בנוסף, הדמוקרטים יקיימו הצבעה באחת הטריטוריות האמריקאיות מעבר לים (סמואה האמריקאית) ויחלו בתהליך ההצבעה של חברי המפלגה בחו"ל. הצבעה זו תתקיים ב-40 מוקדים ברחבי העולם, כולל ישראל, לאורך השבוע הקרוב.

לתוצאות ההצבעה בסופר טיוזדיי צפויה להיות השפעה רבה על המשך הקמפיין שכן במהלכו תחולק כמות גדולה של צירים. הצירים הם אלה שישתתפו ביולי בוועידות הארציות שיקיימו הרפובליקאים והדמוקרטים לבחירת מועמדיהם לנשיאות. הרפובליקאים יחלקו בסופר טיוזדיי 595 צירים, כמחצית מסך 1,237 הצירים להם זקוק מועמד כזה או אחר כדי לזכות במועמדות. הדמוקרטים יחלקו 865 צירים - כשליש מסך 2,383 הצירים הנדרשים לרוב. גם ניצחונות מוחצים לא יבטיחו עדיין רוב למי מהמועמדים, אך הם יקדמו אותם להשגת היעד.

סמואה האמריקאית - קבוצת איים קטנה תשלח עשרה צירים דמוקרטים

11 מדינות וטריטוריה אמריקאית אחת מצביעות היום בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית. הטריטוריה, סמואה האמריקאית, היא קבוצת איים קטנה במרכז האוקיינוס השקט שאוכלוסייתה מונה 55,519 בני אדם, נכון לשנת 2010. זהו השטח היחיד בשליטת ארה"ב שנמצא מדרום לקו המשווה. למרות הריחוק הגיאוגרפי ישלחו תושבי סמואה האמריקאית בבחירות המקדימות עשרה צירים.

תושבי סמואה האמריקאית הם אמריקאים אולם לא יכולים לקבל אזרחות אמריקאית מלידה אלא רק אם אחד מהוריהם אזרחים בעצמם. בנוסף, הם לא יכולים להתמודד בבחירות לנשיאות ואף לא להצביע בהן. הם כן יכולים לשלוח צירים לאסיפות המפלגתיות של הדמוקרטים והרפובליקאים שבהן נבחר המועמד של כל מפלגה בבחירות הכלליות.

בית משפט לערעורים בניו יורק חידש את הדיון בתביעת הונאה נגד טראמפ

על רקע הבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית ברחבי ארה"ב, חידש היום בית משפט לערעורים בניו יורק את הדיון בתביעת הונאה שהגישה התביעה הציבורית במדינה נגד "האוניברסיטה של טראמפ", ארגון חינוכי פרטי המפעיל קורסים בנדל"ן ובהשקעות שנוסד בשנת 2005 על ידי איל ההון הרפובליקאי. התביעה הוגשה לראשונה על ידי התובע הכללי בניו יורק אריק שניידרמן נגד טראמפ ב-2013.

המדינה האשימה את טראמפ בהטעייה של סטודנטים ששילמו עבור תוכניות הלימוד וסברו שמדובר במוסד חינוכי מורשה. לדברי התביעה, קרן ההשקעות של טראמפ הציגה מצג שווא לפיו טראמפ עצמו בחר את המדריכים והמרצים השונים. שניידרמן האשים את טראמפ בכך ששימש תפקיד משמעותי בפעולות של "האוניברסיטה" שלו.

לפי התביעה, טראמפ השתמש ב"פתיונות ובשיטות שונות" כדי להכווין את הנרשמים לשלם על סמינרים יקרים. כבר ב-2005 הודיעה המדינה לטראמפ שהארגון מהווה הפרה של חוק החינוך בניו יורק. ב-2014 פסק שופט שאין מחלוקת על כך שהוא מעולם לא הגיש בקשת רישיון לארגון שלו.

טראמפ בעצרת בג'ורג'יה, אתמולצילום: אי־פי

ג'ון אוליבר על דונלד טראמפ

מנחה הטלוויזיה הפופולארי בארה"ב, ג'ון אוליבר, מחווה דעתו על מעמדו של דונלד טראמפ במירוץ הרפובליקאי לבית הלבן. "הסיפור המרכזי שלנו היום הוא על דונלד טראמפ, ואני לא מאמין שאני אומר את זה", כך פתח אוליבר את תוכנית הלייט נייט שלו. צפו:

לואיס פרחאן, מנהיג אומת האיסלאם, מצטרף לרשימת המנהיגים הקיצונים שהביעו תמיכה בטראמפ

פרחאן ב-2011צילום: אי־פי

לואיס פרחאן, מנהיג ארגון אומת האיסלאם (NOI), ארגון דתי ופוליטי של אפריקאים אמריקאים הצטרף לרשימת מנהיגי הימין הקיצוני בארה"ב ובעולם שהביעו תמיכה בדונלד טראמפ. כך דיווח הארגון הליגה נגד השמצה הפועל נגד אנטישמיות.

בנאומו שלשום במסגד בשיקגו אמר פרחאן כי "טראמפ הוא היחיד שעמד נגד היהודים ואמר שהוא לא רוצה את הכסף שלהם". פרחאן הוסיף כי "מי שאומר דבר כזה לאנשים ששולטים בפוליטיקה של ארה"ב אומר למעשה שהם לא יכולים לשלוט בו. הם לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד את השליטה שלהם על נשיאי ארה"ב". עם זאת, פרחאן לא הביע תמיכה מלאה במועמדותו של טראמפ במרוץ הרפובליקאי והבהיר: כי הוא רק "אוהב את מה שאני רואה בו". פרחאן ידוע באמירותיו האנטישמיות וב-2011 הסיר את תמיכתו מהנשיא ברק אובמה וכינה אותו "הנשיא היהודי הראשון" בעקבות התקיפה האמריקאית בלוב.

השבוע הודיעו המנהיג לשעבר של ראש מפלגת החזית הלאומית (FN) הצרפתית, ז'אן־מארי לה פן, וראש ארגון הקו קלוקס קלאן לשעבר דייוויד דיוק כי הם תומכים בטראמפ. "אם הייתי אמריקאי, הייתי מצביע דולנד טראמפ", צייץ לה פן ביום שבת בטוויטר. עם זאת טראמפ בחר להתנער מהבעת התמיכה של דיוק. בהתייחסו לטראמפ אמר הלאומן הלבן לעיתונאים כי "הוא הפך את זה לבסדר לדבר על החששות העצומים של אמריקאים היום". לדברי דיוק, "הצבעה נגד דונלד טראמפ בנקודה זו היא בגידה במורשת".

בין סוציאליזם למסורת: לוי סנדרס התחנך בהשפעת צמיחתו הפוליטית של אביו

כשברני סנדרס הודיע לראשונה כי הוא מתמודד למשרה ציבורית, ישב בנו בן השנתיים על ברכיו. כעבור שלוש שנים, כשסנדרס השתתף בעימות טלוויזיוני עם פטריק ליהי לקראת הבחירות לסנאט המתין לוי ברכב עם בנו של ליהי, שהשגיח עליו. בכל פעם שסנדרס, שכיהן ברבות הימים כראש העיר ברלינגטון וסנאטור מטעם מדינת ורמונט, כינס פגישות עבודה בדירתו המבולגנת והחשוכה, לוי היה בסביבה וקרא "ברנרד" מהחדר הסמוך.

לידיעה המלאה

ברני סנדרס מצביע במדינתו, ורמונט, היוםצילום: אי־פי

למרות הישגיו הירודים, ג'ון קייסיק טוען כי הוא האיום הגדול על טראמפ

בשתי ההתמודדויות האחרונות בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית הגיע מושל אוהיו, ג'ון קייסיק, למקום האחרון ולמקום הלפני אחרון. הוא מדבר בפתיחות על כך שעד כה התעלמו ממנו רוב המרוץ, ולפני חודש כמעט ואזל לו הכסף. עם זאת, המתמודד במרוץ לנשיאות ארה"ב חוזה כי בעוד שבועיים הוא יהיה הרפובליקאי היחיד שיש לו סיכוי לגבור על המוביל הרפובליקאי – דולנד טראמפ.

לידיעה המלאה

קייסיק במסצ'וסטס, אתמולצילום: אי־אף־פי

12 מדינות יכריעו היום בבחירות המקדימות בארה"ב

"סופר טיוזדיי", שמתקיים היום, הוא האירוע החשוב ביותר במערכת הבחירות המקדימות בארה"ב. הילרי קלינטון ודונלד טראמפ הם המועמדים המובילים בשתי המפלגות. בעוד המפלגה הדמוקרטית מתחילה להשלים עם ניצחונה של קלינטון ולהתאחד סביבה, התחזקותו של טראמפ מפלגת את הרפובליקאים ואף מעלה תהיות לגבי הישרדותה של המפלגה בעתיד.

ניצחונה המוחץ של קלינטון בשבת האחרונה בדרום קרוליינה שינה את הדינמיקה של המרוץ במפלגה הדמוקרטית וצמצם את מידת העניין שהתקשורת גילתה ביריבות בין קלינטון לסנדרס, לאחר הצלחותיו הקודמות באיווה ובניו המפשייר.

במפלגה הרפובליקאית מתרחש תהליך הפוך: הביקורת על טראמפ, שכבר נודע בהתקפותיו הפרועות על מקסיקאים ומוסלמים, גברה בסוף השבוע בשל סירובו להסתייג מהבעת התמיכה הפומבית של ראש ארגון הקו קלוקס קלאן לשעבר, דייוויד דיוק. טראמפ אמנם הפיץ לבסוף הודעת טוויטר קצרה שבה התנער מדיוק, אך היא הגיעה באיחור.הפרשה צפויה להעמיק את הפער בין טראמפ לבין צמרת המפלגה הרפובליקאית ואגפה השמרני, שכבר עתה בוקעים ממנו קולות הקוראים להצבת מועמד שלישי לנשיאות.

קלינטון בעצרת תומכים בווירג'יניה, אתמולצילום: אי־אף־פי

סופר טיוזדיי: נפתחו הקלפיות ב-13 מדינות

אלבמה, ארקנסו, ג'ורג'יה, מסצ'וסטס, מינסוטה, אוקלהומה, טנסי, טקסס, ורמונט, ווירג'יניה, ודמוקרטים מעבר לים החלו להצביע בבחירות המקדימות של המפלגות הדמוקרטית והרפובליקאית בארה"ב. בנוסף מצביעים היום גם הדמוקרטים בסמואה הדמוקרטית והרפובליקאים באלסקה, ויומינג וקולורדו.

בשדה הקרב הרפובליקאי התוצאות שיפורסמו הלילה עשויות לסייע להדק עוד יותר את ההובלה של איל ההון והמועמד השנוי במחלוקת דונלד טראמפ, אלא אם הסנאטור מפלורידה מרקו רוביו או הסנאטור מטקסס טד קרוז יצליחו לרשום הישגים משמעותיים שיבלמו בכל זאת את סיפור ההצלחה שלו, שמעטים האמינו בתחילת המירוץ כי הוא מסוגל להתממש.

בזירה הדמוקרטית, נמצא הסנאטור היהודי מוורמונט ברני סנדרס, שעדין מדמם מההפסד הצורב לשרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון בפריימריז בדרום קרוליינה ביום שבת. אם הוא יצליח להתעלות על הציפיות הנמוכות, וישיג את קולותיהם של מיעוט מצביעים שלא נלהבים במיוחד ממסרי הבחירות שלו, יוכל סנדרס לחזק את הרציונל מאחורי מועמדותו.

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ
בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"