פרשנות |

סופר טיוזדיי: כל האורות כבו לסנדרס במסצ'וסטס

אם היה לוקח את בירת הליברליות הלבנה, בתקשורת לא היו מתמקדים במדינות הקיקיונית יחסית שסנדרס זכה בהן, אלא היו מדברים על הפתעה רבתי, על פתיחת המרוץ מחדש

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סנדרס בבוסטון שלשום
סנדרס בבוסטון שלשוםצילום: אי־פי
חמי שלו
חמי שלו

לברני סנדרס היה בסופר טיוזדיי יום לגמרי לא רע. הוא אמנם הפסיד שבע מדינות להילרי קלינטון אבל זכה בארבע, ובכל אופן בהרבה יותר ממה שניבאו לו. הוא מחץ את קלינטון בוורמונט מדינתו אבל לקח גם את הפריימריז באוקלהומה המרדנית וניצח באסיפות העם במינסוטה הקרה ובקולורדו חובבת המריחואנה. בשביל אנדרדוג הנלחם במערכה שכבר הוכרעה לכאורה, מדובר ביבול לגמרי לא רע.

ניצחונות גדולים לדונלד טראמפ והילרי קלינטון בסופר טיוזדיי - כל העדכוניםבסופר טיוזדיי הותיר טראמפ ליריביו צוהר של תקווה, שהולך ונסגרהלטינים בטקסס זוכרים את ההתבטאויות הגזעניות של טראמפ, ומצביעים למתחריוהשבר העמוק בימין האמריקאי: כשדמגוג עילג מצליח במקום שבו האידיאולוגים נכשלו

אבל סנדרס לא לקח את מסצ'וסטס. אם היה לוקח את מסצ'וסטס, שכנתה הגדולה והנחשבת של ורמונט, בירת הליברליות הלבנה, ביתה של הסנטורית הנערצת אליזבת וורן, הכותרות הבוקר היו נראות אחרת. לא היו מתמקדים בסלחנות מסוימת במדינות הקיקיונית יחסית שסנדרס זכה בהן, אלא היו מדברים על הפתעה רבתי, על שינוי מומנטום, על פתיחת המרוץ מחדש. אבל אחרי ערב מתוח של ספירת קולות עד לדקה ה–90, סנדרס הפסיד לבסוף את מסצ'וסטס בהפרש של 20 אלף קולות מתוך יותר ממיליון. כמו בשיר העתיק אך היפה של להקת הבי־ג'יז, מבחינתו של סנדרס, האורות כולם כבו במסצ'וסטס.

מי שאחראים בין היתר להפסדו, על פי כל הסימנים המוקדמים, הם היהודים. מסצ'וסטס היא המדינה הראשונה שיש בה ליהודים משקל סגולי לא מבוטל, שאולי הגיע אתמול עד חמישה אחוזים. אבל לפי הערכות מומחים, ועל פי ניתוח התוצאות במחוזות בחירה שבהם גרים יהודים רבים, הם העדיפו את קלינטון על סנדרס, בשיעור משמעותי, למרות ואולי דווקא בגלל דתו. בכל מקרה, בשביל היהודים המבוססים והוותיקים בבוסטון ובקיימברידג' ובברוקליין, סנדרס המהפכן הוא כנראה רדיקלי מדי.

אבל גם עם מסצ'וסטס באמתחתו, סנדרס לא היה יכול להתעלם מהפער לטובת קלינטון בצבירת צירים לוועידה הדמוקרטית — יש לה כבר יותר מאלף לעומת פחות מ–400 לסנדרס — או ממהלומות המחץ שחטף במדינות דרומיות גדולות ועתירות צירים כמו אלבמה, ארקנסו, ג'ורג'יה, טנסי, טקסס ווירג'יניה. שיעורי הניצחון של קלינטון בחלק מהמדינות הללו התקרבו להפרש האדיר של 47%, שבו ניצחה את סנדרס בדרום קרוליינה: במקרה של אלבמה היא קבעה שיא נוסף של 19%–78%. שוב התברר שסנדרס לא הצליח למצוא מסילות ללב הקהילות האפריקאיות־אמריקאיות, שהמשיכו לצדד בקלינטון בשיעור ממוצע של 20%–80% שעלה, כמו בדרום קרוליינה, על שיעורי הניצחון של ברק אובמה ב–2008.

ובכל זאת, ניצחונותיו של סנדרס הספיקו כדי להלהיב את אלפי מעריציו ולהניעו להודיע שהוא נשאר במרוץ עד הסוף, יחד עם קופת המזומנים התופחת שלו. סנדרס מאמין שיוכל לזכות במדינות משמעותיות לא פחות מאלה שצידדו אמש בקלינטון, ובהם מישיגן, אוהיו, אילינוי ועוד. הוא בונה על יתרונו היחסי בקרב דמוקרטים לבנים במדינות ששיעור השחורים בהן קטן מאשר במדינות הדרום. הוא גם משוכנע בשליחותו להמשיך להפיץ את המסר של אי־שוויון בהכנסות ואם לא לנצח, אז לפחות להשפיע על האג'נדה.

אבל קלינטון יכלה לשאוב עידוד אמש גם מתוצאותיה בקרב הלבנים. היא זכתה לרוב קולות במגזרים הלבנים ברוב מדינות הדרום, ויועציה השליכו מכך על יכולתה לנצח את סנדרס אצל פועלי צווארון כחול לבנים במדינות מתועשות כמו מישיגן, אילינוי ואוהיו באזור הידוע כ"חבל החלודה". מה גם שבחלק ניכר מהמדינות הבאות בתור של הפריימריז האפריקאים־אמריקאים ממשיכים להיות גורם מכריע בהצבעה הדמוקרטית: במיסיסיפי, לואיזיאנה, צפון קרוליינה ופלורידה הדרומיות, אך גם אילינוי ואוהיו המתועשות.

לא בטוח שלקלינטון בכלל יש עניין ללחוץ על סנדרס להסתלק מהמרוץ ולהותיר אותה לבד על הבמה. הדמוקרטים עשו את הטעות הזאת בחודשים שלפני הפריימריז והפקירו את הבמה לדונלד טראמפ ולעלייתו המטאורית. כל עוד מתקיימים פריימריז, קלינטון יכולה להתייחס בנימוס ליריבה ולנצל את זמן המסך שהתקשורת מעניקה לנאומי הניצחון שלה כדי לתקוף חזיתית את טראמפ, כפי שעשתה אתמול.

כל זה, בהנחה שפרשת האימיילים, שממשיכה להעיב על הקמפיין שלה, לא תפיל על קלינטון פצצת סירחון שתרסק את מועמדותה בלי התראה מוקדמת. או־אז יוכל סנדרס לנפנף בהצלחותיו בסופר טיוזדיי כדי להציג עצמו כמחליפה הראוי, בזכות ולא בחסד.

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"