פריימריז בחמש מדינות |

שלדון אדלסון רומז כי הוא עשוי לתמוך בטראמפ

באינפוגרפיקה ניתן לקרוא את תוצאות ההצבעה ואת מצב הצירים אחריה:

צירים:
טראמפ 646
קרוז 396
רוביו 169
קייסיק 142

קלינטון 1,132
סנדרס 818

תוצאות הצבעה באחוזים:
פלורידה
טראמפ 46
קרוז 17
רוביו 27 
קייסיק 7
קלינטון 64
סנדרס 33

אילינוי
טראמפ 39
קרוז 30
רוביו 9 
קייסיק 20
קלינטון 51 
סנדרס 49


מיזורי
טראמפ 41
קרוז 41
רוביו 6 
קייסיק 10
קלינטון 50
סנדרס 49


צפון קרוליינה
טראמפ 40
קרוז 37
רוביו 8
קייסיק 13
קלינטון 55
סנדרס 41


אוהיו
טראמפ 36
קרוז 13
רוביו 3 
קייסיק 47
קלינטון 57 
סנדרס 43
עדכונים

שלדון אדלסון רומז כי הוא עשוי לתמוך בטראמפ

המיליארדר שלדון אדלסון נראה כנוטה לאט לכיוונו של המתמודד המוביל במרוץ הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דולנד טראמפ. בסרטון שהשיגה העיתונאית העצמאית טל שניידר נראה אדלסון באירוע בלאס וגאס ב–27 בפברואר, כשהוא מכריז: טראמפ הוא איש עסקים. אני איש עסקים. הוא מעסיק הרבה בני אדם. אני מעסיק 50 אלף. מדוע לא?".

על אף שאין זו הבעת תמיכה גורפת, ההתבטאות מצביעה על כך שאדלסון, תורם-על של המפלגה הרפובליקאית, עשוי לסרב לתמוך בתנועת ה"לעולם לא טראמפ" שמטרתה לעצור את איל ההון מלהפוך למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות.

שתיקתו של איל ההון במערכת הבחירות השנה בולטת על רקע מעורבותו הניכרת בבחירות הקודמות, אז הוציא יותר ממאה מיליון דולר בניסיון להביא להחלפתו של הנשיא ברק אובמה. התנהגותו השנה עוררה פרשנים לשער כי איל ההון ממתין עד שהמפלגה הרפובליקאית תתאחד מאחורי מועמד אחד בטרם יכריז על תמיכתו. דובר מטעם אדלסון בחר שלא להגיב לדיווח.

שלדון אדלסון, במקאו בדצמבר אשתקדצילום: בלומברג

טראמפ מזהיר מפני מהומות אם לא יזכה במועמדות המפלגה הרפובליקאית

המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ אמר היום כי הוא בטוח שהוא יקבל מספיק צירים כדי לזכות במועמדות המפלגה בבחירות לנשיאות ארה"ב והזהיר מפני מהומות אם המפלגה תמנע ממנו אותה. כשנשאל טראמפ בראיון לסי-אן-אן מה יקרה אם הוא יקבל מספר גדול של צירים, אבל עדיין לא יקבל את מועמדות המפלגה, ענה: "אני לא חושב שאפשר להגיד שלא נקבל את זה אוטומטית. אבל אני חושב שיהיו מהומות, אני מייצג אנשים רבים, מיליוני אנשים".

זוהי לא הפעם הראשונה שטראמפ מזהיר מפני מעשי אלימות מצד תומכיו. בתחילת השבוע, אחרי שביטל עצרת בחירות בשיקגו בגלל עימותים אלימים בין תומכיו למתנגדיו, צייץ טראמפ בטוויטר מסר מאיים נגד המועמד הדמוקרטי, הסנאטור היהודי מוורמונט ברני סנדרס. לדברי טראמפ, סנדרס הוא זה ששולח את המפגינים להפריע לעצרות שלו, ואיל ההון מאיים לשלוח את תומכיו לשבש עצרות של המועמד הדמוקרטי. "ברני סנדרס משקר כשהוא אומר שלמתפרעים שלו לא נאמר להגיע לאירועים שלי. תיזהר ברני, או שהתומכים שלי יגיעו לעצרות שלך", צייץ טראמפ בטוויטר.

טראמפ בפלורידה, אתמולצילום: אי־פי

קלינטון וטראמפ הכריזו על ניצחונם במיזורי

שני המתמודדים המובילים במרוץ לנשיאות הכריזו על ניצחונם במיזורי, אף על פי שהתוצאות עדיין לא הוכרזו במדינה באופן רשמי. רשת החדשות אן־בי־סי הכריזה על ניצחונה של הילרי קלינטון, שמיהרה לפרסם הודעה דומה ובכך לטעון לחמישה ניצחונות בחמש מדינות. במקביל הכריז דונלד טראמפ על ניצחונו במיזורי – הרביעי בסבב בחירות זה. עם זאת, הציוץ שבו הכריז טראמפ על ניצחונו נמחק זמן קצר לאחר שהועלה לרשת.

קרדיט: רויטרס

ניצחון רביעי הערב: קלינטון גברה על סנדרס באילינוי

הילרי קלינטון ניצחה באילינוי, מולדתה והמדינה הרביעית בה היא מנצחת הערב, כך קבעה סוכנות הידיעות אי־פי. בתומו של קרב צמוד הכורזה קלינטון כמנצחת, ו–182 צירים יחולקו כעת באופן יחסי בינה לסנאטור ברני סנדרס. לאחר ספירת 93% מהקולות נקבע כי קלינטון קיבלה 50% מהקולות ואילו יריבה הסוציאליסט קיבל 48%.

לאחר ספירת 98% מהקולות במיזורי עדיין לא נקבעה זהות המנצח בשתי המפלגות: קלינטון וסנדרס נמצאים בשוויון עם 49% מהקולות כל אחד, ואילו במפלגה הרפובליקאית מוביל דונלד טראמפ על יריבו טד קרוז – 41% לעומת 40%.

קרדיט: רויטרס

בסרטון: תומכי קלינטון חוגגים את ניצחונם הגדול בבחירות המקדימות

סי-אן-בי-סי: פול ראיין אינו פוסל את האפשרות להתמודד לנשיאות

רוב הפרשנים חוזים כי דונלד טראמפ יזכה בסופו של דבר ברוב הצירים הדרוש כדי להפוך למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. עם זאת, על פי כמה מהתחזיות טראמפ לא יזכה ברוב הדרוש, ועל כן תוכרז הוועידה הרפובליקאית כ"וועידה פתוחה" – מצב בו אף אחד מהמתמודדים לא זכה ברוב הצירים לפני פתיחתה וזהות המועמד נקבעת במשא ומתן וספירות חוזרות של מספר הצירים.

על רקע זה רשת החדשות סי-אן-בי-סי דיווחה כי קיימת אפשרות כי יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, אינו פוסל באופן עקרוני את האפשרות להפוך למועמד מפלגתו לנשיאות. זה כמה שבועות שבכירי הממסד הרפובליקאי מחפשים באופן נואש אחר דרכים לעצור את עלייתו של טראמפ. רפובליקאים בכירים, כמועמד המפלגה לנשיאות 2012, מיט רומני, תקפו את טראמפ בחריפות.

קרב דמוקרטי צמוד באילינוי, מיזורי עדיין ללא מנצח בשתי המפלגות

שבע הצבעות כבר הוכרעו אך שלוש נוספות עדיין פתוחות. מועמדי שתי המפלגות עוקבים מקרוב אחר ספירת הקולות במיזורי, ואילו באילינוי מתנהל קרב צמוד בין שני היריבים הדמוקרטים.

פלורידה, לאחר ספירת 99% מהקולות

קלינטון ניצחה עם 64%. סנדרס קיבל 33%.

טראמפ ניצח עם 45%. רוביו במקום השני עם 27%, קרוז עם 17% וקייסיק עם 6%.

אילינוי, לאחר ספירת 71% מהקולות

קלינטון מובילה עם 51% על פני סנדרס עם 48%.

טראמפ ניצח עם 39%. קרוז במקום השני עם 30%, קייסיק עם 19% ורוביו עם 8%.

מיזורי, לאחר ספירת 76% מהקולות

סנדרס מוביל עם 50% על פני קלינטון עם 48%.

טראמפ מוביל עם 41%. קרוז במקום השני עם 40%, קייסיק עם 9% ורוביו עם 5%.

צפון קרוליינה, לאחר ספירת 90% מהקולות

קלינטון ניצחה עם 54%. סנדרס קיבל 40%.

טראמפ ניצח עם 40%. קרוז במקום השני עם 36%, קייסיק עם 12% ורוביו עם 7%.

אוהיו, לאחר ספירת 90% מהקולות

קלינטון ניצחה עם 56%. סנדרס קיבל 42%.

קייסיק ניצח עם 46%. טראמפ במקום השני עם 36%, קרוז עם 13% ורוביו עם 2%.

חוקי הרפובליקאים מקשים לקבוע את גורלם של 163 הצירים של רוביו

לאחר פרישתו של רוביו מהמרוץ נדונה השאלה מה יעלה בגורלם של הצירים שבהם זכה עד כה – 163 בסך הכל. התשובה היא שהדבר אינו ברור. לרוב מניחים כי במקרה כזה יצאו הצירים לוועידה המפלגתית כשהם אינם מחויבים לאף מועמד, בדומה ל"צירי העל" (Superdelegates) של המפלגה הדמוקרטית. עם זאת, קיימת האפשרות שרוביו יודיע על תמיכתו באחד המתמודדים האחרים ובכך ימסור למעשה את 163 הצירים שתמכו בו.

בנוסף, החוקים של המפלגה הרפובליקאית בנושא משתנים ממדינה למדינה – בחלק מהמדינות רשאים הצירים במצב כזה להצביע כרצונם, במדינות אחרות ניתן להעבירם ממתמודד למתמודד, ואילו במדינות כאיווה הם מחויבים להצביע בהתאם להצבעה המקורית במדינתם, כלומר למועמד מסוים, גם אם הוא אינו מתמודד יותר במרוץ.

משמעות חוסר הבהירות שקשה לקבוע בוודאות אם המפלגה הרפובליקאית תוכל לעצור את טראמפ מלהשיג את 1,237 הצירים הדרושים לו לפני פתיחת הוועידה.

מרקו רוביו, שלשום בפלורידהצילום: רויטרס

פרשנות || טראמפ ניצח בגדול, אך המועמדות עדיין אינה בכיסו

ישנם שלושה מנצחים גדולים בבחירות המקדימות שנערכו אמש, והם, על פי הסדר: הילרי קלינטון, שמחצה את יריבה ברני סנדרס בפלורידה, אוהיו וצפון קרוליינה ואולי נעלה את המירוץ הדמוקרטי; איל ההון דונלד טראמפ, שהשיג ניצחון מתוק בפלורידה וגבר על מתחריו גם באילינוי ובצפון קרוליינה; וג׳ון קייסיק, שניצח באוהיו והפך לתקווה החדשה של ראשי הממסד והאגף המתון במפלגה הרפובליקאית.

הסיבה שניצחונותיה של קלינטון משמעותיים יותר משל טראמפ פשוטה: הסיכוי של סנדרס למנוע ממנה את רוב הצירים הדרוש בוועידה הדמוקרטית בקיץ שואף לאפס אחרי סבב ההצבעות האחרון. דרכו של טראמפ מסובכת יותר: אחרי שקייסיק לקח את כל הצירים של אוהיו, טראמפ זקוק ל-59% מהצירים הנותרים כדי להגיע ל-1237 הצירים הדרושים כדי להפוך למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. סיכוייו של המיליארדר מניו יורק עדיין טובים, אך הניצחון איננו מונח בכיסו: אם יגיע לוועידה הרפובליקאית בלי הרוב הדרוש, הממסד יעשה ככל יכולתו כדי להמליך תחתיו מועמד אחר.

מושל אוהיו ג'ון קייסיק ינסה מעתה למצב עצמו כאלטרנטיבה השפויה לטראמפ ולסנאטור טד קרוז מטקסס. קייסיק הגיח מירכתי המרוץ ומאלמוניות יחסית לניצחון גדול במדינתו. לקייסיק אמנם רק סיכוי קלוש להשיג את רוב הצירים הדרוש כדי לזכות בסיבוב ההצבעה הראשון בוועידה הרפובליקאית, אך הוא חותר לנצח בכמה מדינות מפתח מתונות כניו ג׳רזי, קונטיקט וקליפורניה כדי ליצור בלוק חוסם נגד טראמפ. בימים הקרובים ינסה קייסיק לגייס לצדו את המממנים הגדולים של הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, שיחפשו אפיק חדש לתרומותיהם.

המפסיד הגדול של הערב, כמובן, הוא רוביו. מי שנחשב להבטחה הגדולה של המפלגה הרפובליקאית ולמועמד בעל הסיכויים הגדולים ביותר לזכות במועמדות סולק מהזירה בבושת פנים. רוביו הובס בפער של כמעט 20% במדינתו פלורידה, היכן שהוא הודיע על פרישתו מהמרוץ. "זאת לא היתה השנה שלנו", אמר רוביו בהמעטה פראית. בנאום הפרידה הנוגע ללב שלו, איחל הסנאטור הצלחה למנצח טראמפ – סימן שכנראה יתייצב מאחוריו אם ייבחר.

הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט הפסיד אף הוא, על אף שהוא עדיין מקווה לניצחונות באילינוי ובמיזורי שיוכלו להשיב את הצבע ללחיי אנשיו. סנדרס נשבע להמשיך בקמפיין על אף הפער שפתחה עליו קלינטון יריבתו, אך רבים סבורים שבאופן מעשי המרוץ שלו נגמר. קלינטון, בכל אופן, ניסתה להעמיד פנים שהעימות עם סנדרס נגמר, כשהקדישה את רוב נאומה למתקפה על טראמפ. לא מן הנמנע שהיא חייבת את ניצחונותיה אמש למוביל הרפובליקאי: פרשות האלימות בשיקגו והצטיירותו של טראמפ כמי שמעודד את ההתנגשויות חיזקו את קלינטון. כך, בכל המדגמים, רוב הדמוקרטים אמרו שלקלינטון סיכויים עדיפים לנצח את טראמפ בבחירות הכלליות. (חמי שלו)

טראמפ, הלילה בפלורידהצילום: אי־פי

קייסיק בנאום ניצחון: חולק כבוד למורים ואחיות

דונלד טראמפ בירך את רוביו על הקמפיין שניהל ואמר: "אני רוצה לברך את מרקו רוביו על ניהול קמפיין קשוח מאוד. צפוי לו עתיד גדול". כמו כן טען איל ההון כי הוא סבל מיותר התקפות מכל מתמודד אחר בהיסטוריה של הפוליטיקה. "הרוב שגוי. לא הייתי אומר ש–100%, אבל 90%", הוסיף טראמפ. כמו כן התייחס טראמפ לשאלה מי הם בוחריו ואמר: "אלו הם לא אנשים כועסים, אבל הם רוצים לראות את ארה"ב מנוהלת כפי שצריך. הם רוצים לראות גבולות. הם רוצים ביטוח בריאות טוב. הם רוצים לבנות את הצבא מחדש. והם רוצים את התיקון השני לחוקה מוגן בתקיפות".

כמו טראמפ, גם מושל אוהיו ג'ון קייסיק ביקש לברך את רוביו לאחר ההכרזה על ניצחונו במדינת המפתח. פרשנים ציינו כי נאומו של קייסיק נשמע מעט מאולתר, וניכר בו כי המועמד לא תכנן לפרטי פרטים את כל חלקי הקמפיין שלו. בין היתר ביקש קייסיק לחלוק כבוד לאמריקאים המקריבים מעצמם למען אחרים. כך, קייסיק התייחס לאחיות הממשיכות לעבוד כשהן עייפות, מורים המסכימים לשכר נמוך כדי לשנות חיים וגם לאנשים הלוקחים אלמנות לארוחות ערב: "היא תלבש שמלה שהיא לא לבשה שישה חודשים", אמר קייסיק והוסיף: "כדאי שתאמינו – זה על אמריקה, על לאחד אותנו, לא להפריד אותנו. זה על ארה"ב".

האסטרטג הראשי של הסנאטור מטקסס טד קרוז, צייץ לאחר נאומו של קייסיק כי על אף החגיגות של המתמודד מאוהיו, מבחינה מתמטית, אין זה אפשרי עבורו לזכות במועמדות המפלגה הרפובליקאית. קרוז עצמו נמצא בטקסס. על אף שלא ניצח באף מדינה הערב, הוא נאם בפני תומכיו וצייר תמונה שבה קיימת תחרות בין שני מתמודדים בלבד על המועמדות לנשיאות: הוא עצמו וטראמפ. קרוז קרא לתומכיו של רוביו לתמוך בו לאחר שמועמדם פרש. הוא ציין כי רק הקמפיין שלו הצליח להביס את טראמפ "שוב ושוב ושוב", והוסיף כי עבור המצביעים הבחירה היא בין מועמד שמחזיק באותם ערכים כמוהם לכזה המתנגד להם.

בצד הדמוקרטי, הסנאטור ברני סנדרס, שנחל הפסד צורב ליריבתו הילרי קלינטון, נאם באריזונה בפני 7,200 תומכים, אך נמנע מלהזכיר את תוצאות ההצבעה. "אל תתנו לאנשים להגיד לכם שאינכם יכולים לחשוב בגדול", אמר הסנאטור מוורמונט לקהל. כתב הגרדיאן שנכח במקום דיווח כי הנאום האירוע הרגיש כ"סיום סוריאליסטי לכמה חודשים סוריאליסטיים שנמשכו יותר מהצפוי".

ג'ון קייסיק, הלילה באוהיוצילום: אי־אף־פי

קלינטון ממקדת את נאום הניצחון בהתקפות על טראמפ

לאחר שניצחה בשלוש מתוך שלוש המדינות שמהן התקבלו עד כה תוצאות, הילרי קלינטון תקפה בנאום בפני תומכיה את המוביל במרוץ הרפובליקאי, דונלד טראמפ. נאומה של קלינטון נשמע מותאם למרוץ הלאומי: שרת החוץ לשעבר התמקדה ביריביה במפלגה הרפובליקאית וקראה באופן סוחף להתגייסות פעילים דמוקרטים למענה. "המפקד של הכוחות המזוינים צריך להיות מסוגל להגן על ארצנו, לא להביך אותה", אמרה קלינטון על רקע תשואות הקהל. על המנהיג "לא לדחות בעלי ברית, ולא לחזק אויבים", הוסיפה.

קלינטון לא התיייחסה בדולנד טראמפ בשמו המפורש, אך הזכירה "מועמד התומך בגירוש מוסלמים ובעינויים", וכזה המתנהג באופן עוין כלפי 12 מיליון מהגרים. "זה לא הופך אותו לחזק – זה רק אומר שהוא שוגה", הכריזה קלינטון, "עלינו לשבור מחסומים, לא לבנות חומות. כדי להיות נפלאים אנחנו לא יכולים להיות קטנים".

בתוך כך, ברני סנדרס נמצא כעת באריזונה, הצפויה להצביע בשבוע הבא. תוכניותיו של הסנאטור לשהות במדינה הוכנו לפני ההכרזה על התוצאות. על אף התוצאות העגומות עבורו הלילה, הקמפיין של הסנאטור משדר את המסר כי אין בכוונתו לפרוש.

קרדיט: CBSN

ניצחון חשוב לקמפיין קייסיק במדינת המפתח אוהיו

מושל אוהיו ג'ון קייסיק יינצח בהצבעה במדינתו, כך קובעת סוכנות הידיעות אי־פי.

ההישג במגרש הביתי הוא ניצחונו הראשון של קייסיק במרוץ לנשיאות ארה"ב. הניצחון מאפשר לו להישאר במרוץ ויותר ממכפיל את מספר הצירים שבו החזיק עד עתה. בתחילת הערב החזיק קייסיק ב–63 צירים ובאוהיו נוספו לו 66, זאת בהתאם לשיטת "המנצח לוקח הכל" הנהוגה במדינה.

בשבוע האחרון חזו הסקרים קרב צמוד בין קייסיק לדונלד טראמפ, כשסקרים שונים צפו ניצחון בפער קטן לכל אחד מהמתמודדים.

חיזוק משמעותי לקמפיין: ניצחונות לקלינטון באוהיו וצפון קרוליינה

הילרי קלינטון ניצחה בבחירות המקדימות במדינות אוהיו וצפון קרוליינה, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי־פי. הניצחונות בשתי מדינות אלו מתווספים לניצחונה הגדול של שרת החוץ לשעבר בפלורידה. בפריימריז הדמוקרטי באוהיו התחרו המועמדים על 143 צירים, שיחולקו ביניהם באופן יחסי.

הסקרים חזו לקלינטון ניצחון באוהיו, אך על רקע הצלחתו המפתיעה של סנדרס במישיגן מוקדם יותר החודש, פרשנים רבים העריכו מחדש את סיכוייו של הסנאטור הסוציאליסט כמו בהצבעות קודמות, סנדרס קצר הצלחה בקרב מצביעים צעירים לבנים, אך גם היום הוא התקשה להשתוות לקלינטון בקרב מצביעים מבוגרים, נשים ובני מיעוטים.

צפון קרוליינה צפויה להיות מדינת מפתח עבור מועמדים משתי המפלגות בבחירות הכלליות שיתקיימו בנובמבר. נשיא ארה"ב ברק אובמה ניצח במדינה ב–2008, אך הפסיד בה למושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני ארבע שנים לאחר מכן.

קלינטון, שלשום בצפון קרוליינהצילום: אי־פי

לאחר ההפסד בפלורידה: מרקו רוביו פרש מהמרוץ לנשיאות ארה"ב

לאחר ההפסד הגדול במדינתו, הסנאטור מרקו רוביו פרש מהמרוץ לנשיאות ארה"ב. זמן קצר לאחר היוודע תוצאות ההצבעה במדינה, רוביו אמר: "בעוד שזו לא היתה תוכניתו של אלוהים שאהיה נשיא ב-2016, או אולי אי פעם, ובעוד שהיום אני משעה את הקמפיין שלי, העובדה שהגעתי כל כך רחוק היא ראיה לכמה ארה"ב מיוחדת".

רוביו אמר כי הכל נמצא בידי אלוהים: "אלוהים מושלם, אלוהים לא טועה. יש לו תוכניות עבורנו ואנו ממתינים בציפייה לגלות מה ממתין". את נאומו סיים רוביו באומרו כי "מי ייתן ואלוהים יחזק את המועמד שלנו".

ניצחונו של דולנד טראמפ על רוביו היה גורף ומוחלט. כך, טראמפ זכה ליותר קולות מרוביו גם בקרב קבוצות המצביעים הנאמנות ביותר לסנאטור מפלורידה. טראמפ קיבל את תמיכתם של כמעט מחצית ממשקי הבית שבהם הכנסה של מאה אלף דולר ויותר. כמו כן קיבל טראמפ את תמיכתם של יותר מארבעה מכל עשרה מצביעים בעלי תואר אקדמי. בשתי קבוצות אלו זכה רוביו בקולותיהם של פחות משליש מהמצביעים. רוביו זכה לחלק ניכר מקולות ההיספאנים, אך אלו מייצגים פחות מחמישית מהמצביעים הרפובליקאים שהשתתפו אמש בבחירות המקדימות.

קרדיט: Fox New

לאחר ספירת מחצית הקולות בפלורידה: ניצחונות גדולים לטראמפ וקלינטון

עם ספירת כמחצית הקולות בפלורידה, איל ההון דונלד טראמפ ושרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון ניצחו את יריביהם בבחירות המקדימות במדינה זו.

בצד הדמוקרטי, לאחר ספירת 48% מהקולות, מובילה קלינטון עם 65% מהקולות לעומת הסנאטור ברני סנדרס עם 32%. בצד הרפובליקאי, לאחר ספירת 47% מהקולות, מוביל טראמפ עם 45%. למקום השני הגיע הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, עם 27%.

טראמפ זכה ב–99 הצירים הרפובליקאים של פלורידה, המעניקה את נציגיה בשיטת "המנצח לוקח הכל". עדיין לא ידוע כמה מ–246 הצירים הדמוקרטים של פלורידה תקבל קלינטון, שכן אלו יחולקו באופן יחסי בינה לבין הסנאטור ברני סנדרס.

גידול ניכר במספר המצביעים הלא לבנים בקרב דמוקרטים בפלורידה

רוב הדמוקרטים שיצאו להצביע היום בפלורידה אינם לבנים, כך על פי מידע שהתקבל ממכון אדיסון בהתבסס על תוצאות מדגמים. נתונים אלו מצביעים על שינוי ניכר מבחירות 2008, אז ייצגו מצביעים לבנים כמעט שני שלישים מהמצביעים במדינה. נתונים אלו עשויים לסמן סכנה לסנאטור ברני סנדרס מוורמונט, שנאבק לזכות באמונם של בני מיעוטים, בפרט שחורים, ובמיוחד במדינות הדרום. סנדרס נוטה להצליח בקרב גברים לבנים, אך קבוצה זו מייצגת רק חמישית מהמצביעים בבחירות המקדימות היום בפלורידה.

כמו כן, ההצבעה הדמוקרטית בפלורידה סגורה בפני רפובליקאים ועצמאיים – דבר נדיר בפריימריז דמוקרטיים וסיבה נוספת לדאגה במטה סנדרס. הסנאטור מוורמונט נוטה להצליח יותר בקרב מצביעים לא משוייכים מאשר בקרב דמוקרטים רשומים.

הסתיימה ההצבעה באוהיו וצפון קרוליינה

ההצבעה באוהיו וצפון קרוליינה הסתיימה. רשת החדשות אם־אס־אן־בי־סי הודיעה כי על פי נתוניה המרוץ צמוד מכדי לקבוע בשלב בזה מי המועמדים המובילים. באוהיו, בצד הרפובליקאי נמצאים איל ההון דולנד טראמפ ומושל המדינה ג'ון קייסיק בשוויון. בצד הדמוקרטי, מדווחת רשת החדשות, הסנאטור ברני סנדרס והילרי קלינטון נמצאים כמעט בשוויון מוחלט, עם יתרון קל לשרת החוץ לשעבר.

בצפון קרוליינה, מדווחת אם־אס־אן־בי־סי, הסנאטור הרפובליקאי מטקסס טד קרוז נמצא בשוויון עם טראמפ. קלינטון וסנדרס, בדומה נמצאים כמעט בשוויון, עם יתרון קל למובילה במרוץ הדמוקרטי. תוצאות אלו מבוססות על מדגמי רשת החדשות ועשויות להשתנות.

קרוז: לא ארוץ כסגנו של טראמפ אם הוא יהיה המועמד הרפובליקאי

הסנאטור טד קרוז מטקסס פסל את האפשרות כי הוא יתמודד לתפקיד סגן הנשיא לצד דונלד טראמפ, במידה ואיל ההון מניו יורק יהפוך למועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובלקאית. בראיון רדיופוני עם המנחה השמרן היו היואיט, אמר קרוז כי בשום פנים ואופן לא יתמודד לצד המוביל במרוץ הרפובליקאי, וכי "דונלד טראמפ יפסיד להילרי" אם יתמודד נגדה. האזינו להקלטה:

ארנולד שוורצנגר קורא להצביע לג'ון קייסיק

בעוד מצביעים נותנים את קולם בקלפי, המועמדים ותומכיהם מנסים לאסוף קולות אחרונים כדי להגדיל את כוחם. בין היתר, מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר, העלה סרטון קצר בו הוא קורא למצביעים לתמוך במושל אוהיו ג'ון קייסיק. שוורצנגר נראה לצד שני כלבים על גרם מדרגות. "צאו והצביעו לחברי הטוב ג'ון קייסיק, הוא מושל נהדר!", אומר המושל לשעבר.

פלורידה מבקשת לדחות את שעת סגירת הקלפיות

עם פחות משעה לסגירת הקלפיות במזרח פלורידה, מצביעים במחוז אורנג' ממתינים לשמוע אם המושל יאפשר להאריך את ההצבעה במקום, זאת בשל מחסור בפתקי הצבעה, כך דיווחה כתבת הגרדיאן לורן גמבינו. נציגים ממחוז אורנג' ביקשו מהמושל להאריך את ההצבעה בשעה נוספת - עד לשמונה בערב (זמן מקומי).

במכתב שנשלח למושל פלוריה ריק סקוט, המפקח על הבחירות באורנג' קאואנטי, ביל קוולס, כתב כי המחסור בפתקי הצבעה נובע מבאג במחשב שפגע בתהליך הדפסת הפתקים. עדיין לא ידוע כמה פתקים לא הודפסו וכמה פתקים עדיין דרושים. במחוז אורנג' ישנם 52 אזורי הצבעה, ומחסור דווח בין היתר באפופקה, אוקי, וינדרמר ומייטלאנד.

מצביעים בפלורידה, היוםצילום: אי־פי

מטה רוביו בוושינגטון פונה לאחר שנמצאה אבקה לבנה במקום

המטה בוושינגטון של המתמודד הרפובליקאי במרוץ לנשיאות ארה"ב, הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, פונה היום לאחר שנמצאה במקום אבקה לבנה חשודה, כך דיווחה רשת החדשות אי־בי־סי מפי דובר הקמפיין. הדובר אלכס קונטנט מסר לרשת החדשות כי עובדי המטה פונו לגג הבניין בעוד צוות פינוי חומרים מסוכנים החל בודק את המקום.

טראמפ זקוק לאיפא"ק יותר משהיא זקוקה לו

דונאלד טראמפ הוא מותג בינלאומי. רוב ההכנסות שלו היום אינן באות מהנדל"ן או ממגרשי הגולף שבבעלותו, אלא מהרישיונות שהוא מוכר לאחרים כדי שיוכלו להשתמש בשמו. במשך השנים הוא העניק זיכיונות מיתוג כאלה למגוון רחב של מוצרים, ממגדלי מגורים ואתרי נופש ועד לריהוט ביתי, בגדי גברים ומשקאות אנרגיה. גם ועידת איפא"ק שתתכנס בוושינגטון בתחילת השבוע הבא ודאי תיזכר בדיעבד כוועידה של טראמפ. אף שבמקרה זה, ספק אם זהו רצון מארגניה.

ההתמקדות בהופעתו של טראמפ, שכבר החלה לעורר ויכוח פנימי בקהילה היהודית, צפויה לתפוס את מרכז הבמה של התקשורת האמריקאית מיד עם שקיעת אבק הפריימריז המכריעים שנערכים היום. כל האלמנטים של פצצת רייטינג טלוויזיונית מונחים במקומם: הופעה של אחד המועמדים הכי שנויים במחלוקת בתולדות הפוליטיקה המודרנית, בפני כינוס שנתי של אחד מגופי הלובי החזקים בוושינגטון, ועוד בנושאים בעלי השלכות פנים וחוץ כמו ישראל והיהודים, המעוררים עניין רב גם בימים כתיקונם.

לידיעה המלאה

טראמפ ותומכו - מושל ניו ג'רזי בצפון קרוליינה, אתמולצילום: אי־אף־פי

הוויכוח המאקרו־כלכלי על הסחר החופשי והגלובלציה מלהיט את תומכי טראמפ וסנדרס במדינות המערב התיכון

עדיין לא ברור האם וכיצד תשפיע האווירה העכורה שגרמה האלימות בעצרות האחרונת של טראמפ על התוצאות הערב בבאוהיו, בפלורידה, בצפון קרוליינה, במיזורי ובאילינוי. מה שבטוח בינתיים זה שההתנגדות של טראמפ וסנדרס להסכמי הסחר החופשי עם אסיה, נושא שבדרך כלל שמור למביני עניין בלבד, היא להיט במדינות "חגורת החלודה" במערב התיכון.

תומך של טראמפ באוהיו מציג קעקוע עם פניו של איל ההון, היוםצילום: רויטרס

ב"הוואנה הקטנה" גם מי שמכיר את מרקו רוביו לא מאמין שינצח

בלב שכונת הוואנה הקטנה במיאמי נוהגים להיפגש מדי יום לשיחה בענייני דיומא קשישים תושבי השכונה ממוצא קובני בלבוש אלגנטי ואנשי הקהילה שכבר עברו לשכונות עשירות יותר. לקראת הפריימריז בפלורידה, שיחת היום סובבת על בן הקהילה מרקו רוביו, שהבטיח להיות הנשיא הקובני הראשון, אך כעת צפוי להפסיד את מחוז הבית שלו לדונלד טראמפ.

רבים פה מכירים את רוביו ואת משפחתו, אבל גם מי שמתכוון להצביע לו היום לא מאמין שינצח. "אני מצביע בעד רוביו, וכך גם רבים מחבריי", אמר פרנק קנטרו, בן 49, שמתגורר בשכונה כבר 22 שנים. "הקובנים תומכים במרקו, אבל הוא לא יכול לנצח רק על בסיס הקול הקובני. אני לא מאמין שהוא ינצח מחר".

רוביו בעצרת במיאמי, היוםצילום: אי־אף־פי

מתנדבי טראמפ בפלורידה: יהודייה, נדל"ניסט מפרו, מהגר דמוקרטי ושתי מפוטרות

איל ההון שמתמודד בפריימריז הרפובליקאים בארצות הברית אמנם נתפס בתקשורת כאבן שואבת ללבנים ממעמד הפועלים, אך מטה הבחירות שלו בטמפה שפלורידה הוא כור היתוך מגוון למדי.

המתנדבים בו משתייכים לקשת פוליטית רחבה, החל מהדמוקרטים, דרך הליברלים ועד לרפובליקאים שמרנים וכוללים בין היתר יהודיה שנולדה בקובה, מהגר מהפיליפינים, אינדיאני בן 70 ונער שהוריו היגרו מרוסיה.

תומכיו של טראמפ במחווה לאיל ההון הניו יורקי בעצרת בחירות בטמפה, פלורידהצילום: רויטרס

נפתחו הקלפיות בפריימריז בחמש מדינות, טראמפ זכה בכל תשעת הצירים באיי מריאנה שבאוקיינוס השקט

הקלפיות בפריימריז הרפובליקאיים והדמוקרטיים נפתחו בכל חמש המדינות בהן נערכת ההצבעה – אילינוי, אוהיו, צפון קרוליינה, פלורידה ומיזורי. מוקדם יותר הצביעו הרפובליקאים גם בטריטוריה האמריקאית איי מריאנה שבאוקיינוס השקט, שם כבר נמסר כי טראמפ זכה בכל תשעת הצירים.

בזירה הרפובליקאית, באוהיו ובפלורידה, תיערך ספירת הקולות בשיטת "המנצח לוקח הכל" - אוהיו תחלק למנצח 66 צירים ופלורידה 99. בשאר המדינות הספירה תישאר יחסית: באילינוי יחולקו 69 צירים, במיזורי 52 ובצפון קרוליינה 72. בצד הדמוקרטי ייבחרו בפלורידה 214 צירים, באוהיו 143 צירים, בצפון קרוליינה 107, במיזורי 71 ובאילינוי 156. הקלפיות צפויות להיסגר במהלך הלילה (שעון ישראל).

מצביעים באוהיו, היוםצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ