פרשנות |

סנדרס וקלינטון שברו מוסכמות, והתחרו על קולות הפלסטינים

ערב הפריימריז בניו יורק, מדינה שבה מצביעים יהודים נותנים את הטון, הסנטור מוורמונט ביקר את ישראל והצליח לבלבל גם את יריבתו בעימות שנראה כמופע של אומנויות לחימה מעורבות

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברני סנדרס והילרי קלינטון בעימות, היום. המתח שיקף את העובדה הפשוטה שנמאס להם אחד
ברני סנדרס והילרי קלינטון בעימות, היום. המתח שיקף את העובדה הפשוטה שנמאס להם אחדצילום: רויטרס
חמי שלו
חמי שלו

ברני סנדרס לא אמר שום דבר חריג במיוחד על הפלסטינים, ובכל זאת הצהרותיו בעימות הדמוקרטי היום לפנות בוקר (שישי) מסמנות ציון דרך היסטורי, לפחות עבורם. הסנטור מוורמונט הגדיר עצמו ״מאה אחוז פרו-ישראלי״ אבל הוא טרח להדגיש גם את מצבם הקשה של הפלסטינים ואת הצורך להתייחס אליהם בהגינות ובכבוד. דבריו היו נחשבים בנאליים אפילו בכנסת, אלמלא נאמרו על ידי מועמד מרכזי לנשיאות ארה"ב, בעימות טלוויזיה עם הילרי קלינטון, ערב הפריימריז שיערכו ביום שלישי הקרוב, דווקא בניו יורק, מכל המקומות.

ההתנגשות החזיתית הנדירה בנושא הישראלי-פלסטיני היוותה רק סיבוב אחד בקרב טלוויזיוני חריף ומר שרשת סי-אן-אן קיימה לפנות בוקר באתר בברוקלין ששימש לבניית אוניות לצי האמריקאי מאז ימי המהפכה ועד למלחמת וייטנאם. מהמהלומות שהונחתו על הבמה ומהתגובות הלוחמניות במיוחד של הקהל אפשר היה לחשוב שמדובר במופע ראשון של אומנויות לחימה מעורבות, MMA, אחרי שניו יורק הפכה אתמול למדינה האחרונה באמריקה שמכשירה את הענף האלים.

החידוש בדבריו של סנדרס על הפלסטינים היה בעצם שבירת המוסכמות. מועמדים לנשיאות בדרך כלל נשבעים בשלומה של ישראל לפני שהם נבחרים לתפקיד ומגלים את מצוקת הפלסטינים רק אחרי כניסתם לבית הלבן: כך היה עם ג׳ימי קרטר ב-1976 וגם עם ברק אובמה ב-2008. סנדרס עשה כותרות, גם בתקשורת האמריקאית, משום שחרג מכללי המשחק המקובלים והטיח בישראל ביקורת, דווקא ערב פריימריז, במדינה שבה מצביעים יהודים נותנים את הטון ואולי גם מכריעים את המערכה. הפרשנים האמריקאים ראו בכך סימן שסנדרס השלים כבר עם הפסדו ושדבריו מיועדים להשתבץ במורשתו הפוליטית, אך ייתכן שההסבר יותר פרוזאי מבחינתו, ויותר מדאיג מבחינתה של ישראל, שסנדרס חושב שהתרסה כלפי ישראל תשתלם לו בקלפי.

סנדרס תקף את קלינטון על כך שהתעלמה מהפלסטינים בנאומה בפני הלובי הישראלי איפא"ק. הוא קרא למדיניות אמריקאית "מאוזנת" ואמר שאם וושינגטון תשאף להשיג צדק ושלום "נצטרך לומר שנתניהו לא צודק כל הזמן". דבריו הלא שגרתיים כל כך בלבלו את קלינטון, עד ששכחה לתקוף את טענתו הכוזבת של סנדרס על עשרת אלפים הרוגים פלסטינים במלחמה ב-2014 בעזה, ועל כך שמטה הבחירות שלו שכר את שירותיה של פעילת שמאל יהודייה, שהושעתה בינתיים בשל התבטאויותיה החריפות נגד נתניהו והכיבוש. תחת זאת, קלינטון מצאה עצמה בעמדת התגוננות מאוד לא אופיינית לפוליטיקה האמריקאית, שהיוותה מעין תמונת ראי הפוכה למה שקורה בצד הרפובליקאי - בו התחרות היא מי מתחשב בישראל יותר ובפלסטינים פחות. קלינטון, לעומת זאת, נאלצה להישבע שהיא דואגת גם לשלומם של הפלסטינים ולרמוז שמאחורי הקלעים היא גם הכניסה לנתניהו באבי-אביו.

ברני סנדרס והילרי קלינטון בעימות, היום. אפשר היה לחשוב שמדובר במופע אומניות לחימהצילום: אי־פי

סנדרס בוודאי יזכה בקולותיהם של אלפי הפלסטינים הבודדים שחיים בניו יורק, ואולי גם של כרבע מיליון המוסלמים שחיים במדינה. השאלה היא כיצד ישפיעו עמדותיו על הצבעת היהודים המהווים, על פי שני סקרים חדשים שפורסמו אתמול, בין 10% ל-16% מהמצביעים הדמוקרטים הצפויים. על פי סקר אחד, קלינטון מובילה על פני סנדרס בהפרש של 22%; בסקר אחר הפער גדול עוד יותר ועומד על 32%. למרות העצרת המרשימה שסנדרס קיים בוושינגטון סקוור במנהטן שלשום בלילה, שבה השתתפו 30 אלף איש, קלינטון מובילה בפער של כ-10% עד 15%. בעשרת הימים האחרונים, היתרון הזה נשאר פחות או יותר יציב.

המתח הניכר בין שני המועמדים על הבמה שיקף הן את חשיבות הפריימריז שיתקיימו ביום שלישי, אך גם את העובדה הפשוטה שנמאס להם אחד מהשנייה. קלינטון וסנדרס כבר אינם המועמדים הדמוקרטים החביבים הבולטים בצמחוניותם לעומת הרפובליקאים אוכלי האדם, אלא שני פוליטיקאים בוגרים ונרגנים שההתגוששות הארוכה ביניהם גרמה להם לאבד את הסבלנות ואת ההערכה הדדית. סנדרס הירבה ללעוג לתשובותיה של קלינטון ולנופף בידיו במחאה; קלינטון היתה יותר מאופקת אך התקשתה להסתיר את תסכולה הגובר מכך שסנדרס הפך ממטרד שולי למכשול שהיא מתקשה לצלוח. בימים שעוד דיברו עליה כמועמדת "בלתי נמנעת", איש לא העלה בדעתו שניו יורק באמצע אפריל עדיין תהיה בעמדת הכרעה או שעימות טלוויזיוני תשיעי ואולי אחרון ימשוך כל כך הרבה תשומת לב.

סנדרס ייסר את קלינטון על התרומות שקיבלה ממובילי המשק והיא החזירה לו עם הרקורד המפוקפק שלו בנושא הפיקוח על כלי נשק. הוא תבע שתפרסם את הרצאותיה בשכר עבור וול סטריט, היא הזכירה לו שטרם פרסם את הדו"ח על תשלומי המס שלו, והוא, בתורו, הטיל את האחריות לכך על רעייתו. היא הפכה עצמה למעריצה נלהבת של הנשיא אובמה וכל אשר נגעו ידיו, אבל סנדרס ניסה להכתימה בחוקי הענישה המחמירים שהנהיג בעלה הנשיא. הוא ייחס משמעות גזענית למושג "טורף על" בו נקטה קלינטון בהקשר של החוק ההוא, אבל אחר כך מעד בעצמו באמירה שיכולה להתפרש כמתנשאת, כאשר ביטל את חשיבותם של נצחונותיה של קלינטון בדרום, שם מצביעיה הם ברובם אפריקאים-אמריקאים.

קלינטון קיוותה למצוא נקודת תורפה שתאפשר לה להנחית נוק-אאוט על יריבה העיקש; הוא היה זקוק להכרעה חדה עוד יותר, שהיתה מאפשרת לו לצמצם פערים ואולי אף לנצח בבחירות שיערכו ביום שלישי. העימות הסתיים בתיקו או בניצחון בנקודות לאחד משני המועמדים, אך האמת המרה של סנדרס היא שגם ניצחון על חודו של קול בניו יורק לא יספיק לו. הוא זקוק להכרעת מחץ ברוב גדול כדי להתחיל לסגור את הפערים שנפערו בינו לבין קלינטון במספר הצירים שמחוייבים לתמוך בהם. רוב הפרשנים סבורים שסיכויו של סנדרס לחולל את המהפך הולכים ומתאפסים, אבל תומכי קלינטון חוששים שסנדרס יסרב לקבל זאת עד הרגע האחרון. בדרך הוא עלול לגרום לקלינטון נזק בלתי הפיך בדרכה להתמודדות הגדולה מול יריבה הרפובליקאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"