אלא אם יתגלה שקלינטון וטראמפ ריגלו לטובת צפון קוריאה – הפריימריז הסתיימו

ההצבעה אמש מוכיחה שאיל ההון הוא בבואה של המצביעים, ובצמרת מפלגתו מוכנים לתמוך בו כדי למנוע את עליית קלינטון לשלטון ■ סנדרס היה מנצח בתנועת הנוער של המפלגה, אך לא אצל הגדולים

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ נראה מנופף בידו לקהל, על רקע עשרות תומכים
דולנד טראמפ באירוע בחירות לאחר ניצחונו, בניו יורק היום לפנות בוקרצילום: Julie Jacobson/אי־פי
חמי שלו
ניו יורק

מבחינה פורמאלית, דונלד טראמפ והילרי קלינטון עדיין לא נבחרו כמועמדים לנשיאות. בתיאוריה, אם יתברר מחר בבוקר שמי מהם מעורב בפרשת שחיתות ענקית, או שיש להם משפחה סודית עם חמישה ילדים, או שהם ריגלו בצעירותם לטובת צפון קוריאה, אז הכל ייפתח מחדש. בכל מקרה אחר, ניצחונותיהם הסוחפים של השניים בפריימריז שנערכו אתמול (שלישי) אמורים לסמן את סיומה בפועל של מערכת הבחירות המוקדמת. מהתבוסה הזו, מתחריהם יתקשו להתאושש.

נאומי הניצחון שלהם אמש - טראמפ אחרי שהשיג ״רצף מלכותי״ ׁ(Royal flush) בכל חמש מדינות הצפון־מזרח שהצביעו וקלינטון לאחר רביעיית האסים ששלפה בכולן חוץ מברוד איילנד הזעירה - שיקפו במידה רבה שינוי פאזה, ממאבק בתוך הבית למלחמה באויב מבחוץ. את שורות המחץ בנאומיהם הם ייחדו האחד לשנייה, ולא ליריביהם העכשוויים. מדבריו הבוטים של טראמפ, לפחות, ניתן כבר עתה להסיק שהתמודדותו נגד קלינטון תהיה עוד יותר פוגענית ושערורייתית, עד כמה שקשה לדמיין זאת, ממערכת הבחירות המקדימה.

מבין השניים, הישגו של טראמפ היה המרשים והחד משמעי יותר. המיליארדר מניו יורק כבש בסערה את כל הצפון־מזרח, גרף כ–60% מהקולות בכל חמש המדינות בהן התמודד אמש, והוסיף לעצמו די צירים כדי שהשגת הרוב הטכני – 1,237 – תיראה לפתע כמשימה אפשרית בהחלט. המפלגה אמנם עוד לא בחרה בו, אבל אחרי התוצאות מאתמול היא תתקשה מאוד, ואולי תתפרק כליל, אם תנסה להמליך מועמד אחר תחתיו. זה מה יש ועם זה - לפחות על פי כל הסקרים, שכשלו עד כה, וכל המומחים, ששגו עד כה - הרפובליקאים עתידים להפסיד בהצבעה הארצית בנובמבר.

טראמפ לא סתם ניצח את יריביו מושל אוהיו ג׳ון קייסיק והסנאטור טד קרוז מטקסס: הוא הביס אותם, מחץ אותם, השפיל אותם, הפיל אותם לקרשים. מילא קרוז, שמלכתחילה חשב לבנות עצמו כאנטיתזה לניו יורק ולצפון־מזרח הדקדנטיים, אבל ג׳ון קייסיק? עד לפני כמה שבועות אנשיו עוד דיברו על פנסילבניה, שכנתה של מדינתו אוהיו, כעל מגרשו הביתי. בפועל סיים קייסיק במקום השלישי, עם פחות מ–20%, השווים לכשליש מהקולות שקיבל טראמפ. הסכם חלוקת העבודה עליו החליט קייסיק עם קרוז בתחילת השבוע, שהיה מלכתחילה צעד של יאוש על תקן נעילת דלתות האורווה לאחר שהסוסים ברחו, הצטייר אמש כאינפנטילי לגמרי. כסילותו הברורה, כך נראה, הוסיפה לטראמפ אחוזים חשובים.

טראמפ השיג ניצחון מוחץ בכל המדינות – מפנסילבניה הגדולה, על 13 מיליון תושביה, ועד לרוד איילנד הקטנה, שרוחבה ככביש ירושלים־תל אביב. הוא קבר סופית את טענת יריביו מתחילת הקמפיין שיש לו תקרת בטון של 30% עד 40% מהמצביעים שאותה יתקשה לפרוץ. הוא השיג רוב מוחלט בכל מגזרי האוכלוסייה הלבנה בעיקרה, שמצביעה לרפובליקאים, ובהם גברים, קשישים, צעירים ואפילו נשים. הוא היכה בעורפו של קרוז וגבר עליו גם בקרב אוונגליסטים יראי שמיים וגם בקרב שמרנים אדוקים ומלידה.

ממדי ניצחונו של טראמפ שיבשו את החישובים של אנשי תנועת ״לעולם לא טראמפ״ (Never Trump), והותירו להם תקווה קלושה וגשר צר מאוד למנוע ממנו את 287 הצירים שחסרים לו עתה כדי להגיע למינימום הדרוש. האופטימיים שבהם עדיין תולים תקוות בפריימריז שיערכו במדינת אינדיאנה בשבוע הבא, היכן שלקרוז יש סיכוי סביר לנצח, וגם במאבק גרילה עיקש, ממחוז למחוז אם לא מדלת לדלת, שעתיד להיערך בגראנד פינאלה בקליפורניה ב-7 ביוני. אמש הם הצטיירו כגנרלים הממשיכים לשבת על המפות בבונקר כשבחוץ כוחותיהם כבר מזמן נכנעו.

אחרי כיבושיו אמש, בכירי הרפובליקאים כבר לא יוכלו לטעון שטראמפ הוא בגדר נטע זר, חייזר שהשתלט על המפלגה מבחוץ: כשיסתכלו בבוקר בראי הם יצטרכו להודות שהמיליארדר הזה, חד הלשון ושלוח הרסן, שאין לו ידע, אין לו ניסיון ואין לו אלוהים, הוא בבואה נאמנה שלהם ושל מצביעיהם. רבים מהם כבר החלו להתכונן לרגע הזה. איש אמנם אינו מתכוון לחקות את מושל ניו ג׳רזי כריס כריסטי, שאמש שוב התייצב מאחורי כתפו של טראמפ בנאום הניצחון שלו במרכז מנהטן ותלה בו עיני עגל מעריצות, אך הם כבר הספיקו לשנן את הקלישאות על דין התנועה, כיבוד רצון הבוחר ובעיקר המצווה הקדושה והנעלה של מניעת עלייתה של קלינטון לשלטון, המכשירה כל שרץ. רבים אחרים, עם זאת - שמרנים אידאולוגים טהרנים, אריסטוקרטים רפובליקאים מהדור הישן וגם מועמדים לסנאט ולבית הנבחרים, החוששים מפגיעתו של טראמפ בסיכוייהם להיבחר מחדש - יתרחקו ממנו כמו מאש. אחרי שכשלו בבלימתו בתוך המפלגה, מקצת ממתנגדיו ישקלו הצבת מועמד נגדו מבחוץ.

לקלינטון לא צפויות כאלה בעיות. למרות הטינה שהתפתחה כלפיה בקרב מעריציו הנלהבים של סנדרס, היא בשר מבשרה של המפלגה. בניגוד לצינה ולמבוכה שילוו בהכרח את בחירתו של טראמפ בוועידה הרפובליקאית, קלינטון תתקבל באהדה ובהתלהבות, גם על ידי אלה הרואים בה מועמדת בעייתית ופגיעה. על אף שהוא מתקשה להיפרד מניחוח הניצחון ששיכר אותו בחודשים האחרונים, את זה גם סנדרס התחיל להבין. בהודעה שפרסם אמש לאחר שנודעו ממדי ניצחונה של קלינטון, הוא שם את הדגש על המאבק האידיאולוגי יותר מעל האישי. קלינטון, מצידה, החלה לפנות אליו ואל אוהדיו בנופת צופים אך גם כמי שהפכו בעיניה למטרד מהעבר בעודה פונה למלחמת העתיד.

על אף שסנדרס הצליח להפתיע את כל המומחים בחדות מסריו וביכולתו למשוך המונים, בפרט צעירים, הוא לא מצא את הדרך לגבור על נתוני היסוד הדמוגרפיים שחיבלו מלכתחילה בסיכוייו. הוא ניצח במדינות קטנות הסובלות מבעיות כלכליות קשות ושבהן היתה ההצבעה פתוחה לכל, כמו רוד איילנד אמש, אך כשל במכירת מסריו במדינות גדולות ובפריימריז סגורים שנועדו לחברי המפלגה בלבד, כמו אלה שנערכו אתמול ביתר המדינות. חוץ מצעירים נלהבים וגברים לבנים, סנדרס לא מצא מסילות ללבו של הגרעין הקשה של המפלגה. הוא היה נבחר בקלות בתנועת נוער של המפלגה, אבל אצל הגדולים אי אפשר לנצח כשאתה זוכה רק ב-29% מקולות הנשים, 28% מקולות בני המיעוטים ו–20% מקולותיהם של בני ה–45 פלוס, כפי שסנדרס קיבל במרילנד. גם במסע קסם מסתורי כמו זה של הסנאטור היהודי מוורמונט, בסופו של יום ההמונים מכריעים והמספרים הגדולים מדברים.

קלינטון צברה כבר 90% מ-2,383 הצירים הדרושים לה. לא רק שמהפך של סנדרס הפך אמש לכמעט בלתי אפשרי מבחינה מתמטית, כל ניצחון של קלינטון יוצר מומנטום מחודש לקראת הבאות ומוחק את הסיכויים הקלושים שעוד נותרו לו. סנדרס אמנם סירב עד כה להתחייב שיתמוך מפורשות בקלינטון, אך הבהיר שיעשה הכל כדי למנוע את כניסתו של טראמפ לבית הלבן. מהבוקר, כך נראה, יופעלו עליו לחצים להפשיל שרוולים כדי שיתחיל להשתתף בבניית הבריקאדות.

כתבות מומלצות

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

הכניסה לבניין שבו תושב לוד רצח את אמו, בחודש שעבר

היום בחדשות, 19.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"