הנשים שעזרו לדונלד טראמפ לנצח

הדמוקרטים ציפו שהנשים ינהרו לקלפיות ויצביעו לנשיאה הראשונה, אך בפועל 53% מהנשים הלבנות נתנו קולן למועמד הרפובליקאי, על אף התבטאויותיו המיזגוניות וההאשמות על תקיפות מיניות. הכירו את הנשים שהצביעו טראמפ

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עצרת בחירות של טראמפ בפנסילבניה, בחודש שעבר
עצרת בחירות של טראמפ בפנסילבניה, בחודש שעברצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
ניו יורק טיימס

דבי בירו הפכה לרפבוליקאית כדי להצביע לדונלד טראמפ. מצביעה דמוקרטית רוב חייה, בירו, 57, היא אם יחידנית שמקפידה לבקר בכנסייה, מתרגלת יוגה ולא אוכלת בשר. היא עובדת במפעל עפרונות צבעוניים סמוך לעיר נצרת שבפנסילבניה. היא יכולה לשים את האצבע על "נקודת המפנה" - הרגע בו השתכנעה שטראמפ הוא "מנהיג חזק שיגרום לדברים לקרות".

זה קרה בינואר, כשהוא ויתר על עימות באיווה כדי לארח אירוע התרמת כספים לחיילים ותיקים. אביה של בירו שירת במלחמת קוריאה, והיא אמרה שהיא מעריכה את הכשרונות העסקיים של טראמפ, "וחשבתי שזה נחמד שהוא דואג לחיילים הוותיקים".

בנאפולי שבפלורידה, סו גאוטה, 47, בעלת עסק קטן שנשואה לרופא, תמכה גם היא בטראמפ. כך גם ונדה לינקולן, 67, מנהלת מכללה בדימוס שעדיין עובדת כדי לסגור את החודש בעיירה נידחת במיין. גם קיילי אוסטנדורף, 26, מעצבת גרפית שמתגוררת בלוס אנג'לס.

בשעה שארה"ב עוסקת בהשלכות של תוצאות הבחירות לנשיאות, מגמה אחת מתבלטת: עשרות מיליוני נשים - 53% מכלל הנשים הלבנות - בחרו בטראמפ, והצבעתן שיחקה תפקיד משמעותי בניצחונו.

איוונקה טראמפ (במרכז) עם אחותה טיפאני, בכנס לעסקים קטנים של נשים, השבוע. הנשים שהצביעו לטראמפ העריכו את העובדה שגידל בת יפה ומצליחהצילום: Allison Farrand/אי־פי

בראיונות שהתקיימו בפנסילבניה, מדינה מתנדנדת שסייעה לניצחונו של טראמפ, וערים אחרות בברחבי המדינה, אמרו הנשים שהן הצביעו בעד טראמפ, ולא נגד הילרי קלינטון. ארה"ב נמצאת בדרך הלא נכונה, הן אמרו, ורק טראמפ יכול לתקן את זה.

הן רוצות שבנותיהן יגדלו וינהלו עסקים - והן מנהלות עסקים בעצמן. רבות מהן הודו שהן מאוד רוצות שתהיה אשה נשיאה. האם הן נפגעו מהערותיו הגסות של טראמפ בנוגע לנשים, שהקלטתן פורסמה לפני הבחירות? לחלוטין. האם הן מאמינות לנשים שהתראיינו וסיפרו שטראמפ תקף אותן מינית? לא בהכרח. האם זה גרם להן שלא להצביע לו? לא.

כשהמתנגדות מיתגו את מחאתן נגד טראמפ בהאשטאג NotOkay#, בכוונה למיזוגניה של טראמפ וגרוע מכך, תומכותיו ראו בו "אדם טוב ואבא טוב", אמרה מרי ברקט, ראש הפדרציה של נשים רפובליקאיות בפנסילבניה, שהכירה את בירו מהכנסייה וסייעה לה להצטרף לקמפיין של טראמפ. בירו, שהגדירה עצמה כ"אדם שקט ומאופק", מעולם לא דפקה על דלתות או עבדה בפוליטיקה לפני כן. אבל מאז אוגוסט, היא בילתה יום בכל שבוע בגיוס תומכים למען טראמפ.

בשעה שאלו שהצביעו נגד טראמפ ראו אדם שהתחמק מתשלום מסים ושעסקיו פושטים רגל, הנשים הללו אמרו שהן ראו אדם שבנה אימפריית נדל"ן ופעל בגבולות החוק. הן ראו אדם שגידל וקידם בת יפה ומצליחה, איוונקה, ושנתן לאסטרטגית המוכשרת מוושינגטון, קלי-אן קונווי, לנהל את הקמפיין הנשיאותי שלו. בקיצור, הן אימצו את נאום המכירות של טראמפ על עצמו.

"אני חושבת שנשים רואות את התמונה הגדולה - נשים הן חכמות", אמרה גאוטה. "העובדה שהוא אמר משהו גס לא הולכת לשנות את דעתי בנוגע לכל הטוב שהוא יכול לעשות עבור המדינה שלנו".

"האם אהבתי את זה, לא", היא המשיכה. "אבל האם אני חושבת שהוא יכול לעשות עבודה טובה יותר מהילרי? לגמרי. אני חושבת שעמוק בלב יש לו את הכוונות הטובות ביותר עבור המדינה הזו. יש לו משפחה יפהפיה; הוא רוצה להשאיר אחריו מדינה נחמדה - המדינה הגדולה שבה גידלו אותו - למען ילדיו. ואני חושבת שהוא אמר לעצמו שהדרך היחידה בה אוכל להשיג את זה, זה אם אהפוך לנשיא".

היא לקחה את בניה, בני 14 ו-16, לעצרת של טראמפ, ואמרה שהיא "התרשמה ממנו יותר פנים אל פנים מאשר בטלוויזיה". אבל בנוגע לשפה המלוכלכת שלו, "אם הבנים שלי אי פעם יגידו דבר כזה, אני אשכיב אותם על הברכיים שלי ואפליק להם".

בשיקגו, ניקול בין, 22, קתולית שלומדת באוניברסיטה, מתנגדת להפלות ול"תרבות הסטוצים". היא התלוננה שסטודנטים אחרים מיתגו אותה כגזענית בגלל תמיכתה בטראמפ. בפילדלפיה, דפני גוגינס, 53, פעילה חברתית שחורה ורפובליקאית נלהבת, תמיד ידעה שהיא תצביע לטראמפ. היא אמרה שהיא האמינה שעשרות שנים של מאמצים דמוקרטיים לא עשו הרבה עבור השחורים. כשטראמפ הזמין אותה לפגישת הושטת יד לקהילה השחורה, היא אמרה לו בדמעות ש"לראשונה בחיי, אני מרגישה שלהצבעה שלי יש משמעות". לפי הסקרים, רק 4% מהנשים השחורות הצביעו לטראמפ. 26% מהנשים הלטיניות הצביעו עבורו גם.

טראמפ בתחרות יופי, ב-2009. מצביעות טראמפ לא בהכרח מאמינות לנשים שטענו שהטריד אותן מיניתצילום: Patrick Prather/אי־פי

כמו רבים מהגברים שהתראיינו, גם עבור הנשים היתה הכלכלה בראש סדר העדיפויות. גאוטה ובעלה משלמים 1,800 דולר בחודש דמי ביטוח בריאות, עם השתתפות עצמית שנתית בסך 12 אלף דולר. לינקולן, מנהלת המכללה בדימוס, עובדת עכשיו במוסך של בעלה במיין, כדי לסייע בתשלום החשבונות. אוסטנדורף, המעצבת הגרפית מלוס אנג'לס, היתה עדה להתמוטטות של העסק של אביה במשבר הכלכלי ב-2008. כיום הוא עובד כשרת בימק"א. "ראיתי את ארה"ב מתמוטטת", היא אמרה, "וחלק גדול מהמשיכה שלי לטראמפ היתה תוכניתו העסקית".

בנוסף, הן גם אמרו שהן מוטרדות מהמדינה, שאימצה את הרב-תרבותיות והתקינות הפוליטית בלי שאלות. הן אמרו שהן אינן מבינות את תנועת "חיי שחורים חשובים" (Black lives matter), ותוהות מדוע נראה שהדמוקרטים כל כך מקובעים על גישה של טרנסג'נדרים לשירותים, או מדוע הם נוטים לכעוס על האופן שבו נוהגים בחיילים ותיקים או על אלימות משטרתית. הן דווקא מודאגות יותר מההגירה ומהטרור.

בובי הורטון, היספאנית בת 67 מקולורדו, מסכימה עם תוכניתו של טראמפ לבנות חומה בין ארה"ב למקסיקו. ביום רביעי היא לבשה חולצת "ויוה טראמפ". מהגרים, היא אמרה, צריכים להשתמש בערוצים החוקיים בארה"ב או להישאר בחוץ. "הוא נכנס ללב של ארה"ב".

לפי מחקרים, אמריקאים משני צדדי המתרס מוכנים כבר מזמן לנשיאה. ב-1999, מצא מכון גאלופ ש-92% מהאמריקאים אמרו שהם יצביעו עבור אשה. כשגאלופ שאל את השאלה הזו לראשונה ב-1937, המספר עמד על 33% בלבד. "אנשים לא שומעים יותר, 'האם אתה רוצה אשה נשיאה?'", אמרה קונוויי בראיון בפברואר, לפני שמונתה למנהלת הקמפיין של טראמפ. "הם שומעים, 'האם אתה רוצה את האשה המסוימת הזאת להיות נשיאה?'".

דברים דומים עלו בשיחות עם התומכות של טראמפ. רבות מהן אמרו שהן פשוט נמנעו מלספר על הצבעתן הצפויה עם חברותיהן הדמוקרטיות, מחשש שזה יפגע בתחושת האחווה הנשית. בירו למשל, לא מדברת על פוליטיקה ביוגה או בעבודה. "כשאמרתי להן שאני תומכת בטראמפ, הן היו, כאילו, המומות, 'אין מצב שהייתי יכולה לתמוך בו'", אמרה בירו על חברותיה.

עצרת בחירות של טראמפ באיווה, בחודש שעברצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

קלינדה לייק, סוקרת של הדמוקרטים, אמרה שהמפלגה ציפתה ל"גל של נשים" שיתמכו בקלינטון, אבל זה לא קרה. על אף שקלינטון זכתה להצלחה גדולה יותר בקרב נשים בכמעט כל הקבוצות הדמוגרפיות, "טראמפ זכה בקולות הנשים הלבנות, ואנחנו יודעים שמדובר בנשים השייכות למעמד הצווארון הכחול", אמרה לייק.

בירו עונה על ההגדרה; על אף שהיא מחשיבה עצמה שייכת למעמד הביניים, היא לא הלכה לאוניברסיטה ומתגוררת בעיירה קטנה. אך כשיושבים בביתה המסודר, בו שלט התמיכה בטראמפ עדיין מוצב בחצר הקדמית ופוסטר שמדבר על שלום כדרך להארה מודבק בסלון, בירו הביעה את אותם תקוות ופחדים לגבי עתיד המדינה שרבים מתומכי קלינטון חווים עכשיו.

"אני מקווה שהוא יאחד את העם", היא אמרה. "אנחנו חייבים לנסות לסייע לאנשים להחלים, כדי שיוכלו ללמוד לתת אמון, ושתהיה להם אמונה שהדברים הולכים להיות בסדר".

אל הכתבה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ