עדכונים שוטפים |

טראמפ: לא בטוח שאגן על חברות נאט"ו מהתקפה רוסית‎

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, ביום שני
טראמפ בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, ביום שניצילום: JOHN MOORE/אי־אף־פי
עדכונים

טראמפ: לא בטוח שאגן על חברות נאט"ו מהתקפה רוסית‎

המועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד טראמפ אמר שיתכן שארה"ב תחת הנהגתו לא תסייע להגן על חלק מחברות נאט"ו במקרה שרוסיה תתקוף אותן. טראמפ אמר שהוא יחליט אם להגן על המדינות הבלטיות רק אם הן "מילאו את המחוייבויות שלהן אלינו".

טראמפ אמר את הדברים בראיון אתמול (רביעי). לדבריו, אם ייבחר, הוא לא ילחץ על טורקיה או על בעלות ברית אחרות אם ינהלו טיהור נגד יריביהן הפוליטיים או אם יפגעו בחירויות אזרחיהן. "אנחנו צריכים לתקן את הבלגן של עצמנו" לפני שננסה לשנות את התנהגותן של אומות אחרות, אמר.

טראמפ הדגיש שוב כי הוא מאמין שבעלות ברית צריכות להשתתף בעלויות ההגנה שארה"ב נושאת בהן כבר עשורים, והוסיף כי צריך לבטל הסכמים ארוכי טווח עם בעלות ברית שאינן תורמות למדינה ולהגדיר מחדש מה המשמעות של להיות שותפה של ארה"ב. לדבריו, יש לבחון מחדש את הגישה לפיה נשיא ארה"ב מעניק ל-28 חברות נאט"ו את המחוייבות האוטומטית שבמידת הצורך צבא ארה"ב יעמוד מאחוריהן ויגבה אותן. 

(ניו יורק טיימס)

השירות החשאי יחקור יועץ בכיר של טראמפ שאמר שצריך לירות בקלינטון בעוון בגידה

השירות החשאי בארה"ב צפוי לחקור יועץ בכיר של המועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד טראמפ, שאמר אתמול (רביעי) שצריך "לשים בקו האש ולירות בעוון בגידה" במועמדת הצפויה של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון. אלו הדברים הקיצוניים ביותר שנאמרו במהלך הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, שהפכה את קלינטון למטרה המרכזית של חצי המפלגה.

אל בלדסרו, ציר של מדינת ניו המפשייר, אמר את הדברים בתוכניות רדיו שמשודרת בבוסטון. "אני חייל משוחרר ששירת במבצע סופת מדבר", אמר בלדסרו. "אני גם אב ששלח את בנו למלחמה, לעיראק, כטכנאי מסוקים בחיל הנחתים. הילרי קלינטון, עבורי, היא ג'יין פונדה של ויאטנאם". בהמשך אמר בלדסרו על קלינטון שהיא "ביזיון, בגלל השקרים שהיא אמרה לאמהות שילדיהן נהרגו בבנגזי" ובגלל פרשת האימיילים.

דובר השירות החשאי רוברט הובאק אמר שהשירות מודע להערות ו"יקיים את החקירה הנאותה". דובר הקמפיין של טראמפ אמר שהמועמד הרפובליקאי ואנשי הצוות שלו לא מסכימים עם ההערות של בלדסרו.

ובתוך כך, ברחובות קליבלנד מסתובב אדם שמוכר חולצות עליהן כתוב: "Trump this Bitch" ו-"Hillary Sucks, But not like Monica" וזוכה להצלחה בקרב באי הוועידה. 

(גרדיאן)

טראמפ ובלדסרו בניו יורק, במאיצילום: Richard Drew/אי־פי

השלכות נאומו של קרוז בוועידה: שני תסריטים אפשריים

בתסריט הראשון, טד קרוז גרם אתמול (רביעי) נזק כבד לדונלד טראמפ. סירובו להביע תמיכה במועמדות של טראמפ בוועידה הרפובליקאית אמש, והבוז הזועם שחטף בתגובה, יצרו מהומה רבתי ששודרה בכל רחבי ארה"ב. קרוז חשף את עומק השבר במפלגה הרפובליקאית וגנב את ההצגה שנועדה להתמקד במועמדו של טראמפ לתפקיד סגן נשיא, מייק פנס. קרוז גם שידר את חוסר אמונו בסיכויי ניצחונו של טראמפ, כי המהלך שלו נועד בבירור להכין את הקרקע להתמודדות שלו לקראת הבחירות של 2020 על תקן היחיד שראה את הנולד והמושיע שישקם את המפלגה מההריסות שיותיר המיליארדר הניו יורקי.

בתסריט השני, קרוז הוא כלי משחק בידיו של טראמפ. המועמד הרפובליקאי לנשיאות קיבל מראש עותק מנאומו של קרוז ולכן ידע מראש שקרוז מתכוון רק לברך אותו על נצחונו בפריימריז, ולא להביע בו תמיכה. על רקע זה, טראמפ עשה לקרוז תרגיל מנהיגות והעמיד אותו במקום שלוש פעמים: פעם ראשונה כשהורה למטוסו לטוס בדיוק מעל מסיבת עיתונאים שקרוז קיים בצהריים עבור תומכיו, פעם שנייה כשטראמפ נכנס לאולם הוועידה בקליבלנד עם הרבה רעש וצלצולים כמה דקות לפני שקרוז סיים את נאומו, ופעם שלישית כשטראמפ שיגר את אנשיו, כך דווח, לדרבן את הקהל לשרוק בוז לקרוז.

לפרשנות המלאה של חמי שלו

קרוז נמנע מהבעת תמיכה בטראמפ והתקבל בקריאות "בוז"

טד קרוז בנאומו, הלילה. הפסיק את תמיכתו בטראמפ לאחר קמפיין השמצות אישיצילום: Carolyn Kaster, AP

הסנטור הרפובליקאי טד קרוז נמנע הלילה (חמישי) מהבעת תמיכה מפורשת במועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ וזכה לקריאות "בוז" מקהל ועידת המפלגה בקליבלנד. הוא לווה החוצה יחד עם רעייתו היידי קרוז, לאחר שתומכי טראמפ הפריעו לנאום.

"אני רוצה לברך את דונלד טראמפ על זכייתו במועמדות הרפובליקאית אתמול", אמר קרוז. בהמשך נאומו הפציר קרוז בבוחרים "בבקשה, אל תישארו בבית בנובמבר. עמדו, דברו והצביעו לפי צו מצפונכם. הצביעו למועמד שאתם סומכים כי יגן על ערך החופש ושיהיה נאמן לחוקה".

קרוז, שהפסיק את תמיכתו הפומבית בטראמפ לאחר קמפיין השמצות אישי בין השניים בניסיון לזכות במועמדות המפלגה, התקבל בקריאות "רוצים את טראמפ" מהקהל כאשר ציין את שמו של המועמד הרפובליקאי פעם אחת בלבד בנאומו.

טראמפ, שנכנס לאירוע המפלגה תוך כדי דבריו של קרוז, הריע להערותיו של יריבו הרפובליקאי אך משך את כל תשומת לב הקהל מהנאום. חבר המפלגה קן קוקינאלי, המתנגד למועמדותו של טראמפ, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ליווה את רעייתו של קרוז מחוץ לאולם מאחר וחשש לביטחונה.

טראמפ נחת בקליבלנד לקראת טקס מינויו הרשמי כמועמד המפלגה הרפובליקאית

טראמפ מגיע עם ילדיו וסגנו מייקל פנס (משמאלו) לקליבלנדצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

דונלד טראמפ שמונה אתמול למועמד המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות ארה"ב נחת עם ילדיו בקליבלנד, שם נערכת הוועידה הרפובליקאית, לטקס הכתרתו הרשמית כמועמד המפלגה. בהמשך הערב ינאמו בתו איוונקה טראמפ וסגנו מייקל פנס, מושל אינדיאנה.

האשה שהאשימה את טראמפ בניסיון אונס בראיון ראשון: לא מצפה להתנצלות ממנו

ג'יל הארת, האשה שנמצאת במרכז ההאשמות בתקיפה מינית נגד המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ, סיפקה לראשונה פרטים על היכרותה האישית עם איל הנדל"ן הניו יורקי. הארת, מאפרת במקצועה, שמרה על שתיקה במשך כמעט 20 שנה ולא סיפרה דבר על האופן שבו טראמפ רדף אחריה, כך לפי התלונה שהגישה, נצמד אליה ומשש אותה בחדרה של בתו. לדברי הארת, היה זה ניסיון אונס.

באחרונה הרגישה הארת שהציבור מתייחס אליה כאל שקרנית והיא סבורה שהעסק שלה נפגע משום ההאשמות שלה נגד טראמפ. לכן היא החליטה לדבר ולדרוש מטראמפ להתנצל. הארת סיפרה את סיפורה במשרדי גרדיאן בניו יורק. היא הבהירה שהיא עדיין עומדת מאחורי ההאשמות הקשות שלה נגד המועמד הרפובליקאי.

לדבריה, היא נפגשה בפעם הראשונה עם טראמפ ב-1992 במשרדו במגדלי טראמפ. היא הגיעה אליו יחד עם בן זוגה אז כדי לגייס את תמיכתו של טראמפ במיזם עסקי שלהם. הארת הגדירה את הפגישה הזאת כ"שיא של הקריירה שלנו". טראמפ הביע עניין בהארת באופן מידי והחל לחזר אחריה. באחד הביקורים שלה ושל בן זוגה באחוזתו של טראמפ בפלורידה, משך טראמפ את הארת הצדה לתוך אחד מחדרי הילדים. "שם הוא הצמיד אותי לקיר, התחיל לממש אותי וניסה להוריד ממני את השמלה. אמרתי לו: 'מה אתה עושה? תפסיק'. הייתי בהלם, הוא ידע שהייתי אז עם ג'ורג' (בן זוגה), הוא ידע שהוא נמצא בחדר ליד. איך הוא יכול לעשות לי את זה כשבאתי לעשות עסקים", סיפרה הארת. לדבריה, בהמשך טראמפ ניסה לשכנע אותה לעזוב את בן זוגה, כל זאת כשהוא כבר היה במערכת יחסים עם מי שתהיה אשתו השנייה מרלה מפלס.

"טראמפ עשה כל מה שאפשר כדי לגרום לי לעזוב אותו. הוא לא הפסיק לקרוא לי ואמר: 'אני אוהב אותך, מותק, אני אהיה המאהב הטוב ביותר שהיה לך. מה את עושה עם המפסידן הזה. את צריכה להיות איתי. את צריכה לעלות לליגה גבוהה יותר'", סיפרה הארת. הארת הוסיפה כי אין לה הרבה ציפיות מטראמפ: "אני לא הולכת לקבל ממנו התנצלות. זה יכול להיות נחמד, אבל אני לא מצפה לזה".

בקליבלנד נערכו לגל של סחר בנשים בזמן הוועידה הרפובליקאית

כמו בכל אירוע המוני שמושך אליו עשרות אלפי גברים, גם הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד מעלה את הביקוש לשירותי מין, ובקליבלנד חוששים כי הדרישה תיצור גל של סחר בנשים בעיר. ארגוני סיוע מזהירים כי לקליבלנד הובאו עוד נשים מרחבי ארצות הברית כדי לספק את הביקוש לשירותי מין, וכי נשים מוחלשות בעיר עלולות ליפול לידיהם של סוחרי נשים. החשש רק גובר משום שקליבלנד כבר סובלת בשנים האחרונות משיעור גבוה של פשע, אבטלה, עוני וסמים, שמהווים קרקע פוריה לניצול וסחר בנשים.

מאז ינואר, כמעט 20 ארגונים סוציאליים, מרכזי תמיכה לנאנסות, ומרכזים למאבק בסחר בבני אדם נערכים בשיתוף פעולה עם המשטרה, להתמודדות עם עלייה בסחר בנשים בעיר בזמן הוועידה. "כל כך הרבה אנשים בעיר, משמעותם היא שהביקוש עולה, וסוחרי הנשים יגדילו את ההיצע כדי לענות לביקוש. יש חשש שנשים יובאו לקליבלנד מערים אחרות, וממדינות אחרות", אמרה ל"הארץ" סונדרה מילר, נשיאת המרכז למאבק באונס בקליבלנד, אחד הארגונים שנערכים לטפל בפניות של קורבנות.

לידיעה של טלי קרופקין

כותבת הנאום של מלניה טראמפ הודתה בטעותה; טראמפ דחה את בקשת התפטרותה

עובדת ותיקה בארגונו של דונלד טראמפ, שכתבה את נאומה השנוי במחלוקת של רעייתו מלניה, קיבלה על עצמה את האחריות להעתקת חלקים מנאומה של מישל אובמה בוועידת המפלגה הדמוקרטית ב-2008 לנאומה של מלניה בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד שלשום. העובדת, מרדית מקאייבר, אמרה כי מדובר בטעות תמימה.

מקאייבר היא העובדת הראשונה במטה של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב שפרסמה התנצלות פומבית על טעות במהלך הקמפיין שלו. לא ברור מה מידת מעורבותה של מקאייבר בכתיבת הנאום. עוד נמסר כי היא הגישה את התפטרותה בשל הטעות, אולם טראמפ  ובני משפחתו דחו אותה. ההתנצלות הלא שגרתית פורסמה באתר של טראמפ, שעות לאחר שהיועץ האסטרטגי שלו, פול מנאפורט, אמר שהתקשורת ניפחה את הסיפור.

"בעבודתי עם מלניה על נאומה האחרון דיברנו על הרבה אנשים שהעניקו לה השראה ועל מסרים שהיא רוצה להעביר לעם האמריקאי", כתב מקאייבר. "אחד מהאנשים שהיא מחבבת היא מישל אובמה", הוסיפה.

"בשיחה עם מלניה בטלפון היא הקריאה לי כמה פסקאות מנאומה של מישל אובמה כדי לתת דוגמאות. כתבתי אותן על דף והכנסתי כמה מההתבטאויות לטיוטה שהפכה בסופו של דבר לנאום הסופי. זאת היתה הטעות שלי ואני מרגישה נורא על הכאוס שגרמתי למלניה ולדונלד וגם למישל אובמה. כוונתי לא היתה רעה", כתבה מקאייבר. לדבריה, "טראמפ אמר לי שאנשים עושים טעויות תמימות ואנחנו לומדים מהן וצומחים מתוכן".

כשעה לפני שמקאייבר פרסמה את התנצלותה האשים טראמפ בציוץ בטוויטר את התקשורת שמחפשת את רעייתו בפרטים הקטנים: "החדשות הטובות הן שנאומה של מלניה קיבל יותר חשיפה מכל נאום אחר בהיסטוריה, במיוחד אם מאמינים שכל כלי התקשורת שדיווחו את החדשות האלה הם כלי תקשורת טובים". הוא הוסיף כי: "התקשורת בזבזה יותר זמן בלחקור ולנתח את הנאום של מלניה מאשר הזמן שהאף-בי-איי בזבז כדי לחקור את המיילים של קלינטון".

ציר של טראמפ בוועידה: "קלינטון - חתיכת זבל. צריך לירות בה על בגידה"

אחד מהצירים של טראמפ בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, אל בלדסרו מניו המפשייר, אמר כי "צריך לשים את הילרי קלינטון מול כיתת יורים ולירות בה בשל בגידה", בהתייחס להתקפה בבנגזי ב-2012 בה נהרגו ארבעה דיפלומטים אמריקאים בהם השגריר בלוב. בלדסרו מופיע לעתים תכופות לצדו של טראמפ ומשמש כיועץ שלו בנושאים זוטרים. את הדברים הקשים הוא אמר אתמול כשהתראיין לתוכנית ברדיו בוסטון ונשאל על אחריותה של קלינטון להתקפה. לדבריו, "קלינטון היא חרפה בשל השקרים שהיא אומרת לאותם אימהות שאיבדו את ילדיהן", וכינה אותה: "חתיכת זבל".

האמירות האלו הן לא הפעם הראשונה ששרת החוץ לשעבר מותקפת בוועידה הרפובליקאית. שלשום קישר ד״ר בן קרסון, שהתחרה בדונלד טראמפ בפריימריז והפך עתה למעריצו, בין קלינטון לשטן עצמו וזכה לתשואות רמות.

הצירים הרפובליקאים בקליבלנד לא מתרגשים מהנאום הגנוב של מלניה טראמפ

הטענות כי מלניה טראמפ גנבה חלק מהנאום שנשאה בפתיחת הוועידה הרפובליקאית הפכו לשיחת היום בקליבלנד. אולם, בעוד התקשורת חגגה את הפאדיחה, במסדרונות הוועידה הצירים הרפובליקאים ממשיכים לשבח את טראמפ ולהאשים את המדיה הליברלית בקנוניה שנועדה להכפיש את הגברת הראשונה לעתיד.

"קראתי שגם בני הזוג אובמה והקלינטונים לקחו חלקים מנאומים של אחרים", אמרה לאונה אוברטצס, ציר מאלסקה. "היא היתה מעוררת השראה ואהבתי שהיא התרכזה באהבה שלה לדונלד ולמשפחתה. אני חושבת שהנאום שלה היה מאוד חשוב כי עוד לא היתה לנו הזדמנות לשמוע ממנה, וחשוב שנכיר אותה".

לידיעה המלאה של טלי קרופקין

צירים תומכים במלניה טראמפ בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, אתמולצילום: Mark J. Terrill/אי־פי

השטן והמכשפה בוועידה הרפובליקאית

עכשיו מתברר שמדובר בתופעה, אם לא בקללה. זה לילה שני ברציפות שהוועידה הרפובליקאית מגיעה כמעט לסיום, ואז מתרחשת תקלה שמאפילה על כל מה שקדם לה. שלשום (שני) זאת היתה מלניה טראמפ, שמשום מה חשבה שתוכל לגנוב פסקה ממישל אובמה בלי שמישהו ישים לב. אמש היה זה ד״ר בן קרסון, שהתחרה בדונלד טראמפ בפריימריז והפך עתה למעריצו, שסיפק את מנת הביזאר היומית: הוא קישר, למעשה, בין הילרי קלינטון לשטן עצמו וזכה לתשואות רמות.

היה זה אות הסיום ליום היסטורי למעשה, שבו הוועידה הרפובליקאית בחרה באופן רשמי בטראמפכמועמד המפלגה לנשיאות, אף שעשתה זאת כמעט כלאחר יד וללא התלהבות יתרה. יום שבו שניים מילדיו של טראמפ, בתו טיפני ובנו דונלד ג׳וניור, נתנו הופעות מלוטשות שעשו את העבודה וזכו לשבחים גם מיריבים של אביהם. יום שבו מירב האנרגיה הופנתה למפגן של שנאה יוקדת כלפי קלינטון, ששיאו אמור היה להיות הנאום חוצב להבות של התובע לשעבר והמושל בהווה כריס כריסטי,שהגיש לקהל המשולהב כתב אישום על מחדליה לכאורה של קלינטון וזכה לקריאה קולקטיבית חוזרת לשגר אותה מיד לבית סוהר.

לידיעה המלאה של שליח "הארץ" לקליבלנד חמי שלו

הפרק שמתיימר להיות פרו ישראלי במצע של הרפובליקאים נועד לפגוע באיפא"ק

אחרי מהומה קטנה על ענייני פרוצדורה, הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד אישרה השבוע מצע שתומכיו מגדירים כשמרני ביותר בתולדותיה — ומבקריו כקיצוני ביותר. המצע תומך בביטול מוחלט של הזכות להפלות ושל נישואים חד־מיניים; מגדיר פורנוגרפיה כסכנה לבריאות הציבור ומאפשר להורים לכפות על ילדיהם החד־מיניים ״טיפול המרה״; תובע להחליש את הרשות השופטת ולמנות רק שופטים התומכים ב״ערכי המשפחה״; מתנגד לכל החמרה בפיקוח על כלי נשק ודורש לאפשר הרחבת עונש מוות.

המצע מעניק לישראל תמיכה גורפת, שתוגדר בשמאל כחלק מהקיצוניות הכללית, בימין החילוני כחריג ממנה ובימין הדתי כחלק מחבילה ראויה על כל חלקיה. המצע מצהיר על תמיכה ללא תנאי של ארה"ב בישראל ואף מגדירה אותה כ״אמריקאיות״ לשמה. הוא מצהיר שלהסכם הגרעין עם איראן אין תוקף, דוחה את הגדרתה של ישראל כ״כובשת״, ותובע משא ומתן על הפסקת תקצוב אמריקאי לכל גוף שינסה להכתיב לישראל את גבולותיה.

לידיעה המלאה של שליח "הארץ" לקליבלנד חמי שלו

הפגנה מול הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, אתמולצילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי

סלובניה, מילאנו, ניו יורק: 
הדרך שעשויה להביא את מלניה טראמפ לבית הלבן

בילדותה, כשמלניה קנאבס לא יכלה לשחק בחוץ או מאסה בסריגת סוודרים — היו היא וחברותיה מעבירות פתקים על חוטי סריגה שמתחו בין מרפסות דירות השיכון בעיירה הסלובנית סבניצה, בה התגוררו משפחותיהן. מלניה כתבה בפתקים האלה על עלם חלומותיה. אז, לא ידעה מה צופן לה העתיד.

מלניה קנאבס היא היום מלניה טראמפ — ואחרי הבחירות הקרובות לנשיאות, ייתכן שתהיה לאשת הנשיא הראשונה שנולדה מחוץ לארצות הברית מאז לואיזה אדמס. השבוע, פנתה הגברת טראמפ למיליוני אמריקאים מעל בימת ועידת המפלגה הרפובליקאית. לדברי חבריה בבית הספר בסלובניה ובני משפחתה — את המעמד הרם שהיא עשויה להגיע אליו בארצות הברית היא חייבת לא למזלה הטוב, אלא לנחישותה ויכולתה לנצל הזדמנויות.

לידיעה המלאה

טראמפ מריע לאשתו מלניה לאחר נאומה בוועידת המפלגה הרפובליקאית, שלשוםצילום: ALEX WONG/אי־אף־פי

דונלד טראמפ נבחר למועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב

טראמפ נושא דברים בשידור ישיר, אתמול בוועידהצילום: JIM YOUNG/רויטרס

ועידת המפלגה הרפובליקאית אישרה הלילה (רביעי) את מועמדותו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה. חברי הוועידה גם בחרו במושל אינדיאנה מייק פנס כסגנו של טראמפ במרוץ.

טראמפ זכה לתמיכתם של 1,725 צירים, אחריו הסנאטור מטקסס קרוז שזכה ל-475 צירים, מושל אוהיו קייסיק עם 120 צירים והסנאטור רוביו מפלורידה עם 114. לאחר ההצבעה נשא טראמפ דברים מניו יורק בשידור ישיר לוועידה, והבטיח לנצח בבחירות בנובמבר, לייצר עבודות חדשות, לחזק את הצבא, להגן על הגבולות ו"להשיב את החוק והסדר לארצות הברית", כדבריו. "הניצחון במועמדות הרפובליקאית הוא דבר שלעולם לא אשכח", הוסיף.

האחים איוונקה ודונלד ג'וניור טראמפ בוועידת המפלגה הרפובליקאית, הלילהצילום: JIM YOUNG/רויטרס

יריבתו של טראמפ, הדמוקרטית הילרי קלינטון, צייצה בטוויטר לאחר ההצבעה: "דונלד טראמפ הפך להיות המועמד הרפובליקאי. הצטרפו אליי עכשיו כדי להבטיח שכף רגלו לעולם לא תדרוך בחדר הסגלגל".

במקום פשוט להתנצל, טראמפ הפך את הפאדיחה הקטנה של אשתו לקטסטרופה

כמה דקות לפני שרעייתו מלניה עלתה לבמה כדי לנאום בפני הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד אתמול (שני) בערב, דונלד טראמפ התרברב בראיון בפוקס ניוז שהוא זה שהציע לקיים את הוועידה בעיר. הוא טעה כמובן, משום שקליבלנד נבחרה לשמש כמארחת לוועידה בשנת 2014, הרבה לפני שלמישהו היה אכפת מה לטראמפ יש לומר. במקרה הטוב, היה זה בשקר מכוון. במקרה הפחות טוב, המועמד הרפובליקאי לנשיאות אינו מבדיל בין עובדה להמצאה, בין מציאות לדמיון.

אבל לא מכך געשה ורעשה אתמול ארה"ב, אלא מגניבה ספרותית (פלגיאט) של אשתו, או יותר נכון של כותבי נאומיה. האחרונים ככל הנראה נטלו פסקה או שתיים מנאום שנשאה מישל אובמה בשנת 2008, כשעוד היתה, כמו מלניה טראמפ היום, גברת ראשונה בפוטנציה. החשיפה, שפשטה במדיה החברתית כאש בשדה קוצים, הרסה לזוגתו של טראמפ ערב מוצלח למדי שבו נשאה נאום מוקפד, שהתקבל יפה, על מעלותיו של בעלה. לרפובליקאים נגרם מפח נפש, אך ייתכן שעיקרו נובע לא מעצם הגניבה הספרותית אלא מהעובדה, שקשה להמעיט באירוניה הטמונה בה, שה״קורבן״ היתה לא אחרת ממישל אובמה השנואה.

לפרשנות המלאה של שליח "הארץ" לקליבלנד חמי שלו

קטעים בנאום מלניה טראמפ בוועידה הרפובליקאית הועתקו ממישל אובמה

השוואה בין נאום מישל אובמה לנאומה של מלניה

נאומה של מלניה טראמפ, רעייתו של המועמד הרפובליקאי הצפוי לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ, בוועידה הרפובליקאית שנפתחה אמש בקליבלנד היה דומה בחלקו לנאום שנשאה הגברת הראשונה מישל אובמה בוועידה הדמוקרטית ב-2008, שבו התמודד בעלה הנשיא אובמה על מועמדות המפלגה הדמוקרטית.

"הוריי העניקו לי ערכים לפיהם אתה צריך לעבוד קשה למען מה שאתה רוצה להשיג בחיים. שהמילה שלך היא מילה ואתה עושה את מה שאתה מבטיח. שאתה נוהג באנשים בכבוד", אמרה מלניה בוועידה. "הם לימדו אותי לגלות מוסריות וערכים מדי יום. זה השיעור שאני מלמדת את בננו וזה השיעור שאנחנו צריכים להעביר לדורות רבים אחרינו, משום שאנחנו רוצים שילדינו במדינה הזאת יידעו שהדבר היחיד שמגביל אותם זה העבודה הקשה למען החלומות שלהם", הוסיפה.

ב-2008 אמרה מישל אובמה בוועידה הדמוקרטית: "אני וברק גדלנו על ערכים רבים משותפים. שאתה עובד קשה למען מה שאתה רוצה בחיים. שהמילה שלך היא מילה ושאתה עושה את מה שאתה מבטיח לעשות. שאתה נוהג באנשים בכבוד וביושרה, גם אם אתה לא מכיר אותם או לא מסכים איתם". עוד אמרה אז מישל: "אני וברק אובמה מתכוונים לבנות חיים שמובלים על ידי ערכים אלו ולהעביר אותם לדורות הבאים, משום שאנחנו רוצים שילדינו, ושכל הילדים במדינה הזאת, יידעו שהמגבלה היחידה להשיג את השאיפות שלהם זו הרצון לעבוד קשה כדי להשיג אותם".

לפני הנאום שנשאה אמש מלניה, מעצבת תכשיטים ודוגמנית לשעבר ילידת סלובניה, היא אמרה לרשת אן-בי-סי: "אני כתבתי את זה (את הנאום) עם מעט עזרה". אחד מדובריו של טראמפ, ג'ייסון מילר, אמר היום בתגובה כי: "בכתיבת הנאום היפה של מלניה קיבל צוותה השראה מחייה ובכמה חלקים הכניסו קטעים ששיקפו את מה שהיא חושבת. ניסיונה של מלניה כמהגרת ואהבתה לארה"ב השתקפו בנאום, מה שהפך אותו לכזאת הצלחה".

אובמה מול טראמפ

מלניה טראמפ: "אם אתם רוצים מישהו שיילחם עבורכם - זה האיש"

נאומה של מלניה טראמפ

רעייתו של המתמודד הרפובליקאי, מלניה טראמפ, נאמה הלילה בוועידה בקליבלנד, והתקבלה בקריאות רמות. "אנחנו ננצח, אנחנו ננצח בגדול", קרא טראמפ, כשהציג את זוגתו לקהל. הופעתה של טראמפ היתה שונה משאר הנואמים בוועידה הלילה. "אם אתם רוצים מישהו שיילחם עבורכם ועבור המדינה שלכם, אני מבטיחה לכם, זה האיש", אמרה בנאומה.

לפני טראמפ, נאם בוועידה ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי גיליאני, שאמר: "מי יסמוך על הילרי קלינטון שתגן עליו? אני לא".

מלניה טראמפ בוועידה הערב, קליבלנדצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

המועמד שמצייר תדמית חוק וסדר במפלגה באנדרלמוסיה

לא צריך סקר דעת קהל כדי לדעת עד כמה המחלוקת הפוליטית הקשה בארה"ב משקפת את השסע החברתי ההולך וגדל: די לעמוד באחד התורים הארוכים והלבנים בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד. וכשצלפים כהי עור רוצחים שמונה שוטרים בתוך עשרה ימים במסעות של נקמה בין־גזעית, החרדה גואה, החשדנות ההדדית מרקיעה שחקים ולדונלד טראמפ נוצרת הזדמנות חד־פעמית שהוא איננו יכול להרשות לעצמו להפסיד.

כך נפתחה אתמול (שני) הוועידה של הרפובליקאים, בצל רצח שלושת השוטרים בעיר באטון רוז' בלואיזיאנה ביום ראשון ותחת הסיסמה המתוזמנת היטב "להפוך את אמריקה לבטוחה שוב".

אחרי רצח חמשת השוטרים בדאלאס לפני עשרה ימים, טראמפ הכתיר את עצמו כמועמד של חוק וסדר. הוא הבטיח להשתלט על האנרכיה, לאחד מחדש את האמריקאים ולהחזיר את שד האלימות לבקבוקו. קודם לכן הוא יצטרך להוכיח שהוא מסוגל להשתלט על הכינוס של מפלגתו, למנוע בה פרצי אלימות ואנדרלמוסיה, ולשכנע שהמפלגה איננה מתייצבת מאחוריו כמי שכפאה שד.

לפרשנות המלאה של שליח "הארץ" לוועידה חמי שלו

קליבלנד היא עיר רפאים מאובטחת היטב, אך באי הוועידה מפוחדים

אחת מצירי המפלגה הרפובליקאית בקליבלנד, אתמולצילום: בלומברג

לעיר קליבלנד הגיעו יותר מ–50 אלף אורחים לוועידה הרפובליקאית, אך בצהרי היום, במרחק כעשר דקות הליכה מהאיצטדיון בו מתקיימת הוועידה, הרחובות ריקים. מדי פעם, ליד המלונות בעיר עוצרים אוטובוסים של המפלגה הרפובליקאית, מהם יורדים נציגים לבושים באדום וכחול, ועוברים בשיירה מהירה ישר לתוך המלון או מתחם בו נערכת מסיבה.

חברי המפלגה בכובעי קאובוי רחבי שוליים וסיכות המכריזות על תמיכה בטראמפ אומנם מגיעים למסיבות של הוועידה, אך הרחובות של מרכז קליבלנד שייכים ליחידות שוטרים חמושים היטב. כמה רחובות מהכנס, עשרות שוטרים בציוד מגן משוכלל רוכבים על אופניים בשיירה, על הקסדות שלהם מצלמות. ברחוב אחר, גם הוא ריק לחלוטין, מוצבת יחידת פרשים. ליד הבריקדות של רחובות חסומים, שוטרת צועקת בעצבנות על עוברת אורח.

אך עבור באי הוועידה, האבטחה הכבדה שהפכה את מרכז קליבלנד לעיר רפאים מוצדקת לחלוטין, ונראה כי מארגני הכנס מעודדים את אווירת המתח בעיר. "אני שמח שהשוטרים פה", אומר ברייאן וסטרייט, שהגיע לוועידה מוויסקונסין. "צר לי שזה נחוץ אחרי דאלאס וניס והטרור של המדינה האיסלמית, אבל בקליבלנד החליטו מלכתחילה להציב אבטחה כה כבדה שאנשים אפילו לא יחשבו לעשות משהו".

לידיעה המלאה של שליחת "הארץ" לוועידה לטלי קרופקין

מהומה פרצה בוועידה אחרי שמתנגדיו של טראמפ דרשו לשנות את ההצבעה

מהומה פרצה בוועידת המפלגה הרפובליקאית אחרי שמתנגדיו של המועמד דונלד טראמפ לא קיבלו במה להביע את דעתם. חלק מהצירים המתנגדים לטראמפ, שנכשלו בכל מאמציהם לחסום את מועמדותו, טענו שהשיגו את מספר החתימות הנדרש כדי לכפות הצבעות שמיות על החלטות הוועידה, כלומר שההצבעה לא תיערך לפי התחייבות הצירים כפי שהוחלטה בבחירות המקדימות ברחבי ארה"ב. מנהיגי המפלגה הבהירו כי אין מספיק תמיכה כדי לאפשר הצבעה כזאת וביקשו להמשיך הלאה. כמה מהצירים עזבו בהפגנתיות את הוועידה במחאה על פסיקת ראשי המפלגה בעוד אחרים המשיכו לצעוק בעד ההצבעה השמית.

מתנגדי טראמפ דורשים לשנות את ההצבעה במהלך הוועידה, היוםצילום: JOHN MOORE/אי־אף־פי

הקומיקאי סטיבן קולבר התפרץ לבמת הוועידה והוצא על ידי אנשי ביטחון

הכוכב הגדול שהופיע בוועידה היה אורח מפתיע – הקומיקאי הפופולרי סטיבן קולבר, שהתפרץ לבמה. קולבר הגיע מחופש לדמות המנחה ב"משחקי הרעב", אחרי שנה שבה השווה את הפריימריז לסדרת הסרטים במערכון שכינה "משחקי הרעב לכוח. התעלול נמשך דקה בלבד לפני שהורד מהבמה על ידי אנשי ביטחון, בעודו אומר: "תראו, אני יודע שאני לא אמור להיות כאן, אבל אם נהיה כנים, גם דונלד טראמפ"‎

סטיבן קולבר בוועידה, היום

נפתחה ועידת המפלגה הרפובליקאית בקליבלנד

המפלגה הרפובליקאית פתחה באופן רשמי את ועידת המפלגה בקליבלנד שבאוהיו, במהלכה יוכרז דונלד טראמפ כמועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב.

יו"ר הוועידה ריינס פרייבוס פותח את היום הראשון בקליבלנד, היוםצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

הצרות של טראמפ לקראת הוועידה: מחסור בדוברים אטרקטיביים והצורך באלתור

המפלגה הרפובליקאית אמרה לא לדונלד טראמפ. היא קבעה כי לא ראוי להזמין את דון קינג, עסקן אגרוף מתוקשר, לנאום בוועידה הרפובליקאית. טראמפ, שהתרברב שוב ושוב בתמיכה של קינג, המשיך ללחוץ. בסופו של דבר אישים במפלגה, בהם היו"ר הארצי, ריינס פרייבוס, הסבירו לטראמפ בתקיפות מדוע אסור להזמין את קינג: בעבר הוא מחץ אדם למוות והורשע בהריגה. המפלגה לא יכולה להיות מזוהה עם מישהו שהורשע בעבירה כזאת. טראמפ התרצה. קינג, יליד קליבלנד, שבה מתקיימת הוועידה, לא יעלה לבמה.

הפרשה, שעליה דיווחו שלושה יועצים רפובליקאים, מלמדת על קשיי המארגנים לגבש תוכנית שתתאים למועמד לנשיאות המצטייר כבדרן לא פחות מאשר כפוליטיקאי. אחרי חודשים שבהם אמר שהוא רוצה ועידה שתהיה מין "מופע בידור", שאינו דומה לוועידות העבר, טראמפ צפוי למצוא את עצמו היום (שני) בכינוס מסורתי יותר משתכנן.

לידיעה המלאה

ג'ון אוליבר ומנחי הלייט-נייט מגויסים למאבק נגד טראמפ

"דונלד טראמפ טוען שמועמדותו מדרבנת יותר אנשים להצביע. ממש כמו שהרפס מדרבן אנשים למרוח ולטרקס", התלוצץ מנחה "ג'ימי קימל לייב" במארס אחרי ניצחון איל ההון ביום הפריימריז החשוב המכונה סופר טיוזדיי. לכאורה זו נשמעת כמו עוד בדיחה רגילה בתוכנית לייט־נייט אמריקאית לקראת מערכת בחירות, אך עליית טראמפ הביאה עמה שינוי מהותי.

יועצים פוליטיים משתי המפלגות סיפרו ל"לוס אנג'לס טיימס" אשתקד כי כל קמפיין עוקב בדריכות אחרי תוכניות הלייט־נייט זה עשרות שנים. לי אטווטר, האסטרטג הפוליטי המשפיע ביותר של שנות ה–80 ויועץ אישי לג'ורג' בוש האב, נהג לצפות מדי לילה בג'וני קרסון ב–1988 כדי לחוש את הדופק הציבורי, כלשונו. בקמפיין בשנת 2000, אל גור הפיק לקח חשוב מחיקוי פופולרי שלו ב"סטרדיי נייט לייב", שבו תואר כמעין רובוט. הוא פעל במודע לשנות את הדימוי, אך היה זה מאוחר מדי והוא הפסיד לג'ורג' בוש הבן.

לידיעה המלאה

אין כניסה: מסעדנים ושפים באמריקה יוצאים למאבק חזיתי בטראמפ

אם שואלים מסעדנים בארץ, רובם יעדיפו להפריד עסקים מפוליטיקה כדי שחס וחלילה לא ייפגעו ההכנסות ומעט מאוד מצליחים להרים את הראש משגרת היום יום ולצאת חוצץ כנגד המערכת ועוד בריש גלי. בארצות הברית המצב, איך נאמר, קצת שונה ונראה כי אט אט מסעדנים ושפים החלו להפוך מוקד מתח פוליטי, בעיקר סביב המועמד דונאלד טראמפ. עוד ועוד מסעדנים בארצות הברית החלו מחרימים את דונלד טראמפ: מייקל סמיון, בעל מסעדות עטורות שבחים בקליבלנד, גרג מרטין, בעל בית קפה מצליח במיניאפוליס, וג'ף רובי, בעל סטייקהאוס פופולרי בלואיוויל, אסרו על טראמפ לאכול במסעדותיהם. במקרה של רובי, בוטל האיסור לאחר שתומכי טראמפ איימו עליו ברצח. מרטין, מנגד, הרחיב לאחרונה את החרם גם לתומכיו של טראמפ.

לידיעה המלאה

המבחן של טראמפ: בלי להעליב ובלי לשעמם

הוועידה הרפובליקאית המתכנסת היום (שני) בקליבלנד תוארה לפני חודשים ספורים כזירה שבה יערך קרב גוג ומגוג של הרגע האחרון כדי למנוע את בחירתו של דונלד טראמפ למועמד המפלגה לנשיאות. המועמדות הזו הפכה בינתיים לעובדה מוגמרת — אך החשש מאירועים בלתי צפויים, עד כדי מהומות אלימות, נותר בעינו ואולי אף גבר. אם לא בתוך אולם הוועידה, אז ברחובות הסמוכים לו.

למעלה מ–50 אלף איש צפויים להגיע לקליבלנד, כרך בן שני מיליון תושבים, שמתוכם כ–400 אלף מתגוררים בעיר עצמה, על גדות נהר האירי במדינת אוהיו. בין המשתתפים יהיו כ–10,000 מפגינים שמתכוונים למחות נגד טראמפ — ואלפי תומכים שישמחו להתעמת עימם. העיר תוצף גם בלא פחות מ–15 אלף עיתונאים, שיעוטו על כל גילוי של מריבה ואלימות. דווקא מי שאמורים להיות חתני השמחה, כ–2,500 הצירים שיבחרו בפועל את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, איבדו במידה רבה את חשיבותם לאחר שטראמפ השיג את הרוב הנדרש לבחירתו ולאחר שנכשלו מאמצי מתנגדיו להעניק לצירים חופש הצבעה. (חמי שלו)

לקריאת הפרשנות המלאה

את הפרופיל הזה של הזוג המלכותי רק קים ג'ונג און יכול היה לכתוב טוב יותר

זוז הצידה, וורן באפט. הרכן ראשך, לארי פייג'. תודו באפוסתכם, מרק צוקרברג, ביל גייטס ואפילו שלדון אדלסון. כי דונלד טראמפ איננו סתם איש עסקים מצליח ואיל נדל"ן, הוא בעצם "סיפור ההצלחה האמריקאי בהתגלמותו, שקובע בעקביות את הסטנדרטים של ההצטיינות". בעקביות, הבנתם? לא רק מדי פעם.

איך ידועים שזו אמת לאמיתה? כי כך כתוב במדריך הרשמי של הוועידה הרפובליקאית שתיפתח היום בקליבלנד, ואם זה רשמי אז זה בוודאי נכון. וכדי לוודא שכולם ידעו, המדריך צורף לתיק שחולק לכל אחד מ–15,000 העיתונאים שהגיעו כדי לסקר את הועידה (חמי שלו)

לקריאת הטור המלא

סגן הנשיא של טראמפ ומלחמתו בהפלות

בזו אחר זו קמו חברות בית הנבחרים של מדינת אינדיאנה מטעם המפלגה הרפובליקאית — והצהירו שלא יוכלו לתמוך בחוק שקידם המושל מייקל פנס נגד הפלות. גם חברות שמרניות מאוד הבהירו שהן "שונאות הפלות, אך לא יוכלו לתמוך בחוק הקיצוני" של פנס — שאוסר על נשים להפיל גם אם מתברר שהעובר חולה בתסמונות קשות, כמו דאון למשל.

מושל אינדיאנה מייקל פנס, שנבחר על ידי דונלד טראמפ למועמד המפלגה הרפובליקאית לסגן הנשיא, דחה את ההתנגדויות וחתם על החוק. כך, הכניס לתוקף הגבלות חריגות על הפלות — הגבלות מרחיקות לכת יותר מבכל מדינה אחרת בארצות הברית. המוניטין שיצא לפנס כמתנגד עקשן ובלתי מתפשר להפלות הפך אותו לגיבור בעיני חלק מהשמרנים בארצות הברית. אך מינויו למועמד המפלגה לסגן הנשיא עשוי להזיק ליכולתם של הרפובליקאים לגייס תמיכה בקרב נשים.  לידיעה המלאה

מה הם באמת חושבים?

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ מגיעים אל הישורת האחרונה של מערכת הבחירות לנשיאות במומנטום הפוך: האחד התחזק והביס את יריביו, השנייה ניהלה קרב מתיש וניצחה בנקודות. העימות ביניהם "ראש בראש" צפוי להביא לשיא את הקיטוב העמוק ששורר בארה"ב בין השקפות עולם שהולכות ומתרחקות אחת מהשנייה. "הארץ" מגיש פרויקט מיוחד לניתוח עמדותיהם של המועמדים המובילים לבית הלבן. (יונתן וובר)

לקריאת לידיעה המלאה

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ